Recenze tiskárny ​HP LaserJet Pro MFP M283fdw

Multifunkční tiskárna 4v1 HP Color LaserJet Pro MFP M283fdw slibuje vysokou kvalitu tisku a řadu zajímavých funkcí za mírnou pořizovací cenu. V čem přesně spočívají její silné a slabé stránky a co vše je o ní potřeba vědět před nákupem?

Robustní vzhled je velice jednoduše pojatý, ale přesto působí moderně a aktuálně. | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

V recenzi budeme pro srovnání námi recenzované tiskárny využívat dva referenční modely, konkrétně HP Color LaserJet Pro M477fdw (cena cca 15 000 Kč) a m255dw (cena cca 9 900 Kč).

Aby nedošlo ke zmatení, musíme ještě upozornit, že kromě popisovaného modelu se prodává i model HP Color Laserjet Pro MFP M283fdn (na konci je “fdn” místo “fdw”). Je totožný až na to, že postrádá připojení Wi-Fi.

Design a rozměry

Nejprve se krátce zastavme u vzhledu tiskárny. Klasická bílá barva padne všem tiskárnám, takže HP s ní nemohlo šlápnout vedle. Robustní vzhled je velice jednoduše pojatý, ale přesto působí moderně a aktuálně. Umístění a tvar dotykového displeje s úhlopříčkou necelých 7 cm tiskárně vyloženě sluší. Veškeré detaily jsou pak elegantně a téměř s minimalistickým citem rozmístěné.

Umístění a tvar dotykového displeje s úhlopříčkou necelých 7 cm tiskárně vyloženě sluší. | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

S šířkou 42,4 cm, hloubkou 47,5 cm a výškou 33,8 cm zabírá tiskárna ve své kategorii o něco méně místa než jiné modely, ale rozdíl je zanedbatelný. Větší rozdíl najdeme ve váze: oproti modelu 477fdw váží o 4,5 kg méně, tzn. 18,7 kg oproti 23,2 kg. Srovnání s modelem m255dw už ale vyznívá jinak, ten totiž váží jen 14,8 kg.

S šířkou 42,4 cm, hloubkou 47,5 cm a výškou 33,8 cm zabírá tiskárna ve své kategorii o něco méně místa než jiné modely, ale rozdíl je zanedbatelný. | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

Rozlišení a kvalita tisku

HP Color Laserjet Pro MFP M283fdw tiskne s maximálním rozlišením 600x600 DPI (co je DPI), což je v dnešní době standard, kterého se drží i obě tiskárny, které s ní budeme srovnávat (m477fdw a m255dw).

Nadstandard ale model M283fdw nabízí ve formě vysoce přesného tisku, který v testech nezkresluje ani nejmenší fonty. Disponuje také technologií s názvem HP ImageRet 3600, díky které je tiskárna schopna doručit živé a pestré barvy s plynulými přechody. 

Zatímco kopírování dosahuje také rozlišení 600x600 DPI, skenování se pyšní až 1200x1200 DPI (např. model 477fdw má pouze 300 DPI). Pro lepší představu jsme vytiskli na obou modelech fotografii a znovu ji naskenovali do PC. Rozdíl v kvalitě u skenování je vidět níže. 

Takto vypadal originál fotky před vytištěním a naskenováním:

A takto vypadal výsledek vytištění a naskenování (vlevo je námi recenzovaný model, vpravo je model 477fdw):

Fotografiím by nejspíše prospěla vyšší DPI a lepší podání tmavších oblastí snímku. Pokud vám jde ale hlavně o kvalitní tisk fotografií (více o tisku fotografií), jsou zde na to jiné typy tiskáren (viz článek Laserová vs. inkoustová tiskárna). Na laserovou tiskárnu nám přijde výsledek slušný.

Pokud občas vytváříte navíc něco kreativního, ať už brožury, vizitky, atd., potěší vás, že HP Color Laserjet Pro MFP M283fdw akceptuje papíry s gramáží od 60 do 220 g/m2 a potiskne i pozvánky, zvládne tisk na obálky, lesklý a transparentní papír, fotopapír a další. Tiskárna je stavěná na formáty A4 a nižší, tzn. A5 a A6. 

Zdá se tedy, že HP skutečně dodalo to, co slíbilo: atraktivní kvalitu tisku za slušnou pořizovací cenu.

Cena tisku

Jenže jak moc si za tak kvalitní tisk připlatíme? Výrobci se snaží srazit kupní cenu tiskáren co nejníže, jenže potřebují pokrýt náklady spojené s vývojem produktu. Toho dosahují vyšší cenou za tonery. Nejinak je tomu v případě HP Color Laserjet Pro MFP M283fdw. Vyšší provozní náklady tak kompenzují nízkou pořizovací cenu. 

Při tisku více než cca 200 stran měsíčně už pocítíte vyšší náklady spojené s tiskem. Tiskárna je sice určena pro střední firmy a pracovní skupiny, ale 200 stran vážně není mnoho. Vždy je samozřejmě možnost přejít na alternativní náplně, což znamená nižší cenu ale i potenciálně horší kvalitu tisku (viz. náš test srovnávající alternativní a originální náplně).

Naopak originální náplně HP s technologií JetIntelligence zase podporují vyšší výtěžnost a kvalitu za vyšší cenu. Bude tedy na vás otestovat, co vám vyhovuje lépe. Doporučujeme ale vyhnout se levným padělkům, které bývají nekvalitní, neekologické a zpravidla překračují i hodnoty v rámci zdravotních norem.

Tiskárna je vhodná do středně velkých kanceláří s nároky na tisk kolem 2 500 stran/měs. | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

Rychlost tisku a skenování

Tiskárna slibuje obstojný objem vytištěných stránek. V konkrétních číslech je to maximálních 40 000 str./měsíc a doporučených 2 500 str./měsíc, což je to stejné jako u modelu M255dw. M477dw je, co se tisku týče, o něco silnější model, dosahuje 50 000 str. / měsíc. 

Námi recenzovaná tiskárna zvládne 22 vytištěných černobílých stránek za minutu, což, přiznejme si, není závratná rychlost. Model M255dw je na tom téměř stejně, kdežto M477dw jich zvládne alespoň 27 za minutu a jiné laserové tiskárny jsou dnes schopné chrlit i přes 40 archů papíru za minutu.

Tip

Pokud si chcete o laserových tiskárnách udělat lepší obrázek, podívejte se na náš článek Souboj laserových tiskáren do kanceláře.

​​Model M283fdw si však vede slušně v kopírování a 21 zkopírovaných stránek za minutu na černobílý i barevný režim nejsou špatné výsledky. Pokud ale chceme najít opravdu silnou stránku této tiskárny, je to skenování. Kromě špičkového rozlišení nabízí i vysokou rychlost skenování: 26 černobílých a a 22 barevných stran za minutu (měřeno při využití automatického podavače).

Při kopírování pak je třeba vždy počítat se 7-8 vteřinami na naskenování a dalšími 4 sekundami tisku. Větší časovou efektivitu lze logicky očekávat při dělání více kopií najednou.

Test: srovnání rychlostí modelů M283fwd a M477fdw

Abyste si jednotlivé parametry blízkých modelů dokázali lépe porovnat, otestovali jsme je za vás. Měřili jsme, jak dlouho tiskárně trvá splnění konkrétního úkolu od momentu zahájení akce po její dokončení. 

Tento test je pro uživatele přínosný v tom, že si udělá reálný obrázek o tom, jak pohotová a rychlá tiskárna skutečně je. Výrobci ve specifikacích totiž vždy uvádí nejvyšší dosažitelné hodnoty. To znamená, že tiskárna sice dokáže dosáhnout maximální rychlosti tisku 22 str./min., ale to při při 5% pokrytí stránky a nejnižším možném rozlišení.

U kopírování a skenování je pak významný rozdíl, zda potřebujeme okopírovat či naskenovat jeden dokument a pak z něj děláme kopie, nebo vycházíme z 20 dokumentů a musíme každý skenovat a kopírovat zvlášť.

Uvedené časy uvádíme od momentu kliknutí na zahájení kopírování či skenování po ukončení akce. Součástí je tedy i čas nutný k inicializaci tiskárny (než začne vydávat zvuk).

AkceM283fwdM477fdw
Kopírování 1 stránky12,5 s11,7 s
Skenování 150 DPI, vytvoření PDF a uložení na USB vložené v tiskárně8,6 s9,1 s
Tisk při 100% pokrytí barvou na klasický papír43 s38 s
Tisk při 100% pokrytí barvou na 220g papír65 s51s
Skenování do notebooku - nízké rozlišení8 s (200 DPI)12 s (150 DPI)
Skenování do notebooku - střední rozlišení46 s (600 DPI)33,5 s (300 DPI)
Skenování do notebooku - vysoké rozlišení113 s (1200 DPI)-

Na první pohled může vypadat M477fdw jako rychlejší a tím i pro někoho lepší volba. Je třeba ale mít na paměti, že M477fdw je řádově o několik tisíc dražší. 

Pokud pak plánujete tisk na papír o vyšší gramáži, je třeba počítat i s delším časem na nahřívání. Také musíme zmínit, že při tisku z USB trvá asi půl minuty, než tiskárna začne reagovat (když je zapojená do sítě, reakční čas se sníží asi na 20 - 24 s).

Užitečné funkce tiskárny HP LaserJet Pro MFP M283fdw

Automatický podavač papíru

Asi nejvýraznějším aspektem designu a zároveň jednou z nejsilnějších stránek této tiskárny je automatický podavač papíru s podporou oboustranného tisku, kopírování a skenování. Zejména poslední zmíněné skenování usnadní člověku práci, protože podavač pojme až 50 listů, které automaticky skenuje. Do klasického podavače se vejde až 250 archů a kromě toho se na straně tiskárny nachází podavač jednotlivých papírů. Je však z křehkého plastu a je potřeba na něj dávat trochu pozor.

Automatický podavač papíru s podporou oboustranného tisku, kopírování a skenování nabízí prostor pro 50 listů papíru. | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

Multifunkce 4v1 včetně faxu

Tiskárna kromě tisku, kopírování a skenování nabízí i fax s přenosovou rychlostí 1 stránka za 3 vteřiny a maximálním rozlišením 300x300 DPI. Jeho využití je v dnešní době pochybné, ale kdo ho potřebuje, zde ho najde. Součástí balení je i telefonní kabel. Jen dodáme, že fax má M283dw ze všech třech tiskáren jako jediná.

Tiskárna nabízí i fax s přenosovou rychlostí 1 stránka za 3 vteřiny a maximálním rozlišením 300x300 DPI. | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

Konektivita

Tiskárna disponuje následujícími porty a funkcemi:

 • přímý tisk z přední jednotky vysokorychlostního USB,
 • Ethernet,
 • Wi-Fi (ověřování přes WEP, WPA/WPA2 nebo 802.1X a šifrování přes AES nebo TKIP),
 • Wi-Fi Direct,
 • WPS,
 • Mopria pro přímý tisk z Androidu,
 • AirPrint pro přímý tisk z iOSu,
 • faxový port.

Jestli se vám zdá, že jsme zapomněli na Bluetooth, tak vězte, že tam opravdu není. Zdá se, že na Bluetooth HP už trochu zanevřelo, protože ho nenajdeme ani na jednom z našich referenčních modelů (ačkoliv M477dw disponuje alespoň NFC). 

Bluetooth sice většinou není nejatraktivnější volbou tisku, ale to neznamená, že pro něj není využití. Wi-fi Direct ve výsledku funguje podobně, ale i tak může absence Bluetooth některé uživatele zamrzet.

Skenování z USB a ovládání přes mobil

Mezi další zajímavé a praktické funkce tiskárny patří možnost skenování přímo na USB, e-mail a do specifického adresáře. Zvlášť potěší možnost poslat sken přímo na mail, i když je nutné napřed projít zbytečně otravným autorizačním procesem.

Tip

Pokud je pro vás kvalita skenování důležitá, nebo potřebujete skenovat specifické formáty, podívejte se i na náš článek Typy skenerů a jejich využití.

K ovládání tiskárny můžete kromě dotykového displeje využít i mobilní aplikaci HP Smart App (více o tisku z mobilu). Umožňuje odstranit některé dílčí kroky při tisku a tím ho celkově zrychlit. Umí spolupracovat s Apple AirPrint, Google Cloud Print, Wi-Fi Direct a dalšími.

Shrnutí

Laserjet Pro MFP M283fdw je dobře postavená všestranná tiskárna s vysokou kvalitou tisku, ale několika zápory, které jí trochu ubližují.

Silné stránky tiskárny

 • Profesionální kvalita tisku
 • Vysoké rozlišení pro skenování
 • Praktické funkce usnadňující tisk a HP Smart App
 • Užitečný automatický podavač papíru
 • Možnosti kreativního tisku
 • Fax

Slabé stránky tiskárny

 • Potenciálně dražší originální tonery
 • Absence Bluetooth
 • Ve srovnání s podobnými modely lehce pomalejší tisk

Mezi slabé stránky tiskárny patří zmíněné nákladné tonery, čímž se výrobce snaží kompenzovat nízkou nákupní cenu, a pro někoho i rychlost tisku. Drahé tonery se však dají vyřešit kompatibilními náplněmi a vzhledem k tomu, že tiskárna je určená spíš malým či středním provozům, nemusí ani být překážkou ani nižší frekvence tisku.

Na druhou stranu potěší integrované funkce (např. možnost poslat sken přímo na mail), možnost kreativního tisku a vysoce funkční automatický podavač papíru. 

Funkčně, rychlostně i kompatibilitou je HP Color Laserjet Pro MFP M283fdw srovnatelná s modely M477fdw i M255fdw, ale cenově je na půli cesty mezi nimi. Díky vysoce funkčnímu automatickému podavači, kvalitnímu tisku (technologie ImageRet 3600) a výkonnému scanneru je zajímavou volbou. Navíc pokud někdo touží po využívání faxu, tato tiskárna je jedna z mála, které to v dnešní době ještě umožňují.

Tip

Další recenze s hodnocením tiskáren najdete např. na stránce věnované tiskárnám na Arecenze.cz.

Chybělo vám v článku něco?

Pokud jsme nezodpověděli všechny vaše dotazy ohledně tiskárny HP LaserJet Pro MFP M283fdw, není nic jednoduššího než se na nás obrátit.

Kam dál

Jak vybrat paměť RAM do notebooku
před 12 dny, 4.4.2024

Jak vybrat paměť RAM do notebooku

Výběr vhodné operační paměti RAM má výrazný vliv na celkovou rychlost práce na notebooku. Právě operační paměť totiž určuje, kolik aplikací a různých procesů můžete na notebooku současně spustit bez toho, aniž by se váš stroj začal výrazně zpomalovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)
před 12 dny, 4.4.2024

K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)

U multifunkčních tiskáren či skenerů se často můžete setkat se zkratkou ADF. Automatický podavač je užitečnou funkcí, která najde uplatnění zejména ve větších kancelářích, kde se často pracuje s velkým množstvím dokumentů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11
před 29 dny, 18.3.2024

Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11

Aktualizace ovladačů je důležitým krokem pro udržení optimálního výkonu a stability operačního systému. Nejnovější verze ovladačů často přináší vylepšení kompatibility a opravy chyb, což může i výrazně zlepšit uživatelskou zkušenost a bezpečnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat notebook na úpravu fotek
před 1 měsícem, 11.3.2024

Jak vybrat notebook na úpravu fotek

Pořízením snímku končí jenom první část práce fotografa. Ta druhá část vyžaduje čas strávený u počítače při práci na úpravě fotografií. Pokud často při focení cestujete, nebo preferujete možnost být při úpravě fotek flexibilní, bude pro vás notebook neocenitelným pomocníkem. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Co je průmyslová špionáž a jak se jí bránit
před 1 měsícem, 4.3.2024

Co je průmyslová špionáž a jak se jí bránit

Termín průmyslové špionáže si mnozí spojují jen s velkými firmami s pokročilým výzkumem a vývojem. Pravdou však je, že se tento nelegální a nekalý způsob získávání dat a informací ze strany konkurence může týkat úplně každé společnosti – tedy i těch malých. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak zazipovat soubor či složku
před 2 měsíci, 20.2.2024

Jak zazipovat soubor či složku

Pokud jste zvyklí přikládat k e-mailu přílohu, určitě se vám někdy stalo, že příloha překročila limit velikosti. V takovém případě můžete přílohu rozdělit do více e-mailů, nahrát do cloudu, nebo soubor či složku tzv. zazipovat. V tomto článku si ukážeme, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost