Značky počítačových tiskáren a jejich historie

Dnešní trh nabízí široký výběr různých druhů i značek tiskáren. Nejznámější značky jako HP, Canon, Xerox, nebo Epson většina z nás zná. Víte ale, jaká byla historie těchto značek a čím vším se zabývají?

Foto: Joshua Fuller | Zdroj: Unsplash.com

Nejznámější značky tiskáren

Mezi nejznámější a nejčastěji používané značky počítačových tiskáren patří:

  1. Hewlett-Packard
  2. Canon
  3. Epson
  4. Brother
  5. Xerox
  6. Konica Minolta
  7. Ricoh
  8. OKI

Tito výrobci patří mezi ověřené značky počítačových tiskáren. Každá z nich prošla svým vývojem a specializuje se na něco mírně odlišného.

Tip

Pokud vás zajímá spíše vývoj technologie tisku, podívejte se na náš článek o historii tisku od Gutenberga po digitální tisk. Detaily o technice tisku pak najdete v článku o druzích tisku a tiskových technikách.

Hewlett-Packard

Mezi nejznámější značky patří v oblasti tiskáren firma Hewlett-Packard, známá pod zkratkou HP. Společnost vznikla v garáži Billa Hewletta a Davida Packarda v roce 1939 v kalifornském Palo Alto. Prvním produktem společnosti byly zvukové oscilátory, které (jako jeden z jejich prvních zákazníků) koupila společnost Walt Disney.

Pamětní deska před domem, v jehož garáži vznikla společnost Hewlett-Packard. | Foto: Igor Shalyminov | Zdroj: Unsplash.com
Dům manželů Davea a Lucile Packardových - v jejich garáži vznikly první výrobky firmy Hewlett-Packard. | Foto: Igor Shalyminov | Zdroj: Unsplash.com

Portfolio značky HP je široké – specializuje se na tiskárny, počítače, notebooky, tablety, monitory, skenery a podobná zařízení. Dodává produkty do domácností i firem.

Co se týče tiskáren, z nabídky HP jsou nejžádanějšími zřejmě její laserové tiskárny. Nejoblíbenější řadou tiskáren je pak HP LaserJet. Nejnovější tiskárny od HP si dávají záležet na designu, který je na vysoké úrovni, ale zároveň také na bezpečnosti. Jedná se o chytrá zařízení, která ocení firmy, které dbají na zabezpečení svých dat.

Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

Canon

Co se týče oblíbenosti, v těsném závěsu za HP najdeme značku Canon. Tato značka tiskáren, skenerů, fotoaparátů, objektivů, videokamer, bezpečnostních kamer či projektorů vznikla v japonském hlavním městě Tokio v roce 1933 a do světa se dostala po založení její pobočky v New Yorku v roce 1955. Zakladateli Canonu byli Goro Jošida a jeho švagr Takeo Maeda. Hlavní sídlo firmy se dodnes nachází v Tokiu.​​

Firma Canon se proslavila zejména svými fotoaparáty. | Foto: Pixabay | Zdroj: Pexels.com

V oblasti tisku je nabídka značky Canon velmi široká. Nabízí tiskárny do domácností, ale i malých kanceláří či velkých firem, ať už přenosné nebo třeba bezdrátové. Velmi kvalitní jsou také profesionální fotografické tiskárny Canon.

Epson

Značka japonských tiskáren Epson vznikla v roce 1942 pod názvem Daiwa Kogyo, Ltd. Jejím zakladatelem byl Hisao Yamazaki, tehdy majitel obchodu s hodinkami. Tomu odpovídalo i prvotní zaměření společnosti Epson. Specializovala se na výrobu hodinek a jejich součástek.

Tiskárny do svého portfolia zařadila firma v roce 1968, kdy na trh uvedla vůbec první miniaturní digitální tiskárnu na světě – model EP-101. Dnes má Epson své sídlo ve městě Suwa v prefektuře Nagano.

​Co se týče tisku, firma Epson v současné době nabízí řešení jak pro velké firmy, tak pro domácnosti. Velmi oblíbené jsou její inkoustové tiskárny. Dále se specializuje na velkoformátové tiskárny, barevné tiskárny štítků a etiket, jehličkové tiskárny účtenek, laserové tiskárny. Její nabídka je opravdu široká. Kromě tiskáren Epson dodává také skenery, projektory, vizualizéry, roboty nebo třeba chytré brýle.

Foto: FilterGrade | Zdroj: Unsplash.com

Brother

Brother je jednou z nejstarších společností mezi nejznámějšími značkami tiskáren. Založena byla již v roce 1908 v japonské Nagoji. Její původní název byl Yasui Sewing Machine Co, specializovala se totiž na opravy a později i výrobu šicích strojů.

Od šicích strojů se v průběhu let postupně dostala přes výrobu psacích strojů až ke kancelářské technice. V roce 1971 uvedla na trh první vysokorychlostní jehličkovou tiskárnu na světě. Tento rok byl také mezníkem, od kterého se společnost Brother začala profilovat do takové podoby, jakou známe dnes.

Firma v současnosti dodává laserové či inkoustové tiskárny, multifunkční tiskárny, či mobilní tiskárny. Velmi široká je také její nabídka různých druhů tiskáren štítků a účtenek. Kromě toho Brother ale dodává také skenery, faxy, šicí a vyšívací stroje či průmyslové šicí stroje.

Společnost Brother zůstala do dnešního dne svému původnímu segmentu věrná a nadále vyrábí i šicí stroje. | Foto: Ashley Diane Worsham | Zdroj: Unsplash.com

Xerox

Americká společnost Xerox také patří k velmi starým značkám. Jejími zakladateli byli Joseph Wilson a Chester Carlson. Společnost vznikla již v roce 1906 v Rochesteru ve státě New York a firma tehdy vyráběla pouze fotografický papír.

V průběhu let se však pustila do vývoje v oblasti xerografie, a právě její zásluhou se snadné kopírovaní dokumentů stalo běžnou realitou. Svůj první kopírovací stroj uvedla na trh v roce 1950.

Firma později experimentovala také s výrobou osobních počítačů, nakonec se od toho ale odklonila a dále se zaměřovala na výrobu kancelářských produktů a strojů ke kopírování.

Tuto strategii drží dodnes, protože zatímco ostatní nejznámější značky mají ve svém portfoliu i jiné věci (například HP počítače, Canon fotoaparáty, a podobně), Xerox se úzce specializuje na kancelářská řešení. Nabízí tiskárny, kopírky, skenery či spotřební materiál pro tisk.

Konica Minolta

Společnost Konica Minolta vznikla sloučením dvou firem, Konicy a Minolty. Za vznikem Konicy stál v roce 1873 Rokusaburo Sugiura, lékárník, který prodával materiály k fotografování. Minolta vznikla později – v roce 1928.

Obě firmy si prošly vlastním vývojem – Konica se stala dodavatelem fotoaparátů, videokamer, fotografického materiálu, kopírek, faxů, tiskáren. Minolta měla velmi podobné zaměření. V roce 2003 došlo na sloučení těchto firem pod značku Konica Minolta. V roce 2006 firmy své původní zaměření opustily a ukončily výrobu fotoaparátů.

Dnes už se proto Konica Minolta ve výrobě specializuje pouze na kancelářskou techniku či optické systémy pro průmyslové použití. Nabízí ale i další služby – například komplexní softwarová řešení do inteligentních kanceláří pro velké firmy. Do kanceláří dodává tiskárny, skenery, faxy či kopírky. V její nabídce ale nechybí ani komplexní multifunkční kancelářské stroje, které umí potisknout spoustu různých materiálů a mají mnoho funkcí.

Ricoh

Vznik japonské nadnárodní společnosti Ricoh sahá do roku 1936. Od svých počátků se Ricoh zabýval vývojem a výrobou elektroniky do kanceláří a zpracováním obrazu. V roce 1950 firma představila svou první kameru, v roce 1955 kopírku s diazo technologií.​​

Foto: Adrian Infernus | Zdroj: Unsplash.com

V průběhu let ze společnosti vykrystalizoval jeden z nejlepších dodavatelů kancelářských a softwarových řešení pro velké firmy. V současné době její produkty zahrnují archové či velkoformátové tiskárny, tiskárny pro kontinuální tisk, tiskárny na textil, audiovizuální vybavení do kanceláří (například interaktivní tabule). Široká je i softwarová nabídka, která zahrnuje digitalizaci pracoviště, správu firemních procesů, kybernetickou bezpečnost či cloudové služby.

OKI

Značka počítačových tiskáren OKI nese jméno po svém zakladateli, Kibatarovi Okim. Vznikla v roce 1881 ještě pod názvem Meikosha Ltd. K přejmenování došlo v roce 1888.

Zaměření společnosti procházelo dlouhým vývojem. OKI začínalo výrobou telefonů. Když zakladatel firmy v roce 1906 zemřel, OKI už bylo zavedeným telekomunikačním výrobcem. O 50 až 60 let později se firma začala více soustředit na výrobu počítačů. S tím souvisela také výroba její první jehličkové tiskárny, která přišla v roce 1964. Poté se OKI stále více soustředilo právě na tiskárny a faxy. Absolutní boom a výrazné zvýšení prodeje tiskáren OKI pak nastalo v 90. letech 20. století, kdy firma přišla s novou technologií – LED tiskárnou.

Na svém objevu značka OKI stavěla i dál, a to dalo podobu také její dnešní nabídce produktů. Nabízí nejrůznější druhy jednoduchých i multifunkčních tiskáren a téměř celý její sortiment funguje na principu LED technologie. Kromě toho firma dodává také spotřební tiskový materiál a další příslušenství pro tisk.

Závěr

Představené značky počítačových tiskáren jsou těmi největšími giganty na trhu s tiskárnami. Založeny byly před desítkami let, díky čemu se jedná o dlouhodobě zavedené a oblíbené značky s tradicí. Existuje však mnoho dalších výrobců tiskáren, které jsme zde nejmenovali, - např. Sharp, Toshiba, Lexmark, Kyocera, Samsung a mnoho dalších. 

Kam dál

Jak nastavit bezokrajový tisk
před 5 dny, 30.11.2023

Jak nastavit bezokrajový tisk

Pokud tisknete fotografie, propagační materiály či jiné grafické dokumenty, budete chtít využít papír až k jeho samotným okrajům. Pro tyto účely se hodí tzv. bezokrajový tisk, ale jeho nastavení není snadnou záležitostí. V tomto článku si proto vysvětlíme, co je potřeba udělat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Co jsou HP Managed Print Services
před 21 dny, 14.11.2023

Co jsou HP Managed Print Services

Stále více firem u svých zaměstnanců zavádí tzv. hybridní pracovní model, který kombinuje práci v kanceláři s home office. Ten ale v oblasti zabezpečení i flexibility vyžaduje zcela nový přístup k tiskovým řešením. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vybrat notebook na střih videa
před 1 měsícem, 27.10.2023

Jak vybrat notebook na střih videa

Střih videa zažívá v posledních letech velký rozmach. Ať už se jedná o laiky, úplné začátečníky či profesionální střihače videí, všichni mají jedno společné – ke své práci potřebují velmi výkonný notebook. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Co je termotransferový tisk a na co se používá
před 1 měsícem, 24.10.2023

Co je termotransferový tisk a na co se používá

Potřebujete efektivně tisknout trvanlivé čárové kódy, etikety či firemní loga? V této oblasti je naprosto bezkonkurenční termotransferový tisk. Co to je, na co se to používá a na jakém principu to funguje? Tuto problematiku vám přiblížíme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak zaheslovat externí disk nebo flash disk
před 2 měsíci, 16.10.2023

Jak zaheslovat externí disk nebo flash disk

Ačkoliv je riziko ztráty USB flash disku či externího disku poměrně velké, ochraně těchto uložišť se zpravidla nevěnuje dostatečná pozornost. V tomto článku vás proto naučíme, jak zabezpečit svůj externí disk vhodným způsobem. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak otestovat výkon a životnost HDD a SSD disků
před 2 měsíci, 4.10.2023

Jak otestovat výkon a životnost HDD a SSD disků

Každý uživatel počítače by měl mít přehled o aktuálním stavu svého disku. Na disky si totiž ukládáme to nejcennější, co v počítači máme. Informace o aktuálním stavu HDD či SSD disku můžete získat přitom velmi snadno. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware