Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně

Inkoustové tiskárny jsou známé jedním typickým úskalím. Tím je zasychání inkoustu uvnitř tiskárny, která pak nemůže fungovat. Jak tomu předcházet a co dělat, když inkoust už zaschl?

Foto: piyaphunjun | Zdroj: Depositphotos.com

Nejprve si zopakujme, jak inkoustová tiskárna funguje. Inkoust se nachází v kazetách, kde leží v nečinnosti, dokud tiskárna nedostane povel k tisku. V ten okamžik jej začne pumpovat do tzv. tiskové hlavy, odkud je za pomocí termického nebo piezoelektrického principu “vystřelován” na papír. 

Jak v kazetě, tak v tiskové hlavě může dojít k jeho zaschnutí, což je jeden z velice častých důvodů, proč tiskárna netiskne.

Proč inkoust zasychá?

Tuto "vrozenou" fyzikální vlastnost inkoustu některé faktory urychlují a některé zpomalují. Nyní se podíváme na příčiny rychlejšího zasychání.

Nekvalitní inkoust

Originální inkousty většinou obsahují více látek, které aktivně zabraňují zasychání inkoustu. Alternativní nebo neodborně plněná inkoustová kazeta se často projeví tendencí zasychat dříve. Proto je nutné pořizovat inkoustové cartridge od ověřeného a spolehlivého dodavatele, na kterého se kdykoliv můžete obrátit.

Dlouhodobá nečinnost tiskárny

Inkoust schne rychleji, pokud dlouhou dobu jen “leží ladem”. Proto se u inkoustových tiskáren vždy doporučovalo alespoň jednou za 14 dní vytisknout náhodnou stránku. V případě barevné tiskárny by to měla být fotografie nebo obrázek, které zaručí, že se aktivují všechny 4 kazety s náplněmi.

Nesprávné umístění tiskárny

Když tiskárna bude stát hned vedle topení, inkoustu to určitě neprospěje. Ideální je umístit ji do chladnějšího kouta místnosti mimo sluneční svit.

Nesprávné skladování inkoustových kazet

Inkoustovými kazetami se nehodí zásobovat se dlouho dopředu, protože tím riskujeme, že zaschnou dřív, než je vůbec použijeme. Při skladování bychom měli dodržet stejné pravidlo jako při umísťování tiskárny, tedy hledat chlad a temno. Zabalené kazety nikdy neotvíráme dřív, než je chceme použít. Tím bychom zaschnutí inkoustu zpečetili.

Jak předcházet zaschlému inkoustu v tiskárně

Kterými pravidly se tedy řídit, abychom předešli zasychání inkoustu v tiskárně?

  • Tisknout pravidelně.
  • Kupovat náplně s ověřenou kvalitou.
  • Skladovat inkoustové kazety v temnu a chladu.
  • Umístit i tiskárnu do temna a chladu.
  • Preventivně provádět automatické čištění tiskové hlavy (viz níže).

Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně?

Záleží, na kterém místě barva už zaschla. Pokud zaschla přímo v kazetě, můžete ji rovnou vyhodit a vyměnit barvu za novou. To se ale většinou nestává.

V případě, že barva zaschla přímo v kazetě, je třeba ji vyměnit. | Foto: patrick.daxenbichler | Zdroj: Depositphotos.com

Barva nejpravděpodobněji zaschne v tiskové hlavě. To se dá řešit nejlépe funkcí automatického čištění hlavy, kterou by měla disponovat snad každá moderní tiskárna. Najdeme ji buď v menu tiskárny (pokud má displej) nebo vyhledáme v manuálu, jak ji provádět.

Tip

Když nezabere automatické čištění, je možnost přistoupit k manuálnímu čištění. To je trochu komplikovanější proces, který podrobně popisujeme ve článku Jak vyčistit tiskárnu.

Pokud barva unikla mimo cartridge a tiskovou hlavu do útrob tiskárny, můžeme na její vyčištění použít propylalkohol. Šel by použít i čistící roztok na zaschlé tiskové hlavy, ale vzhledem k jeho vyšší ceně nemá smysl jím takto plýtvat. Tiskárnu čistíme jen na místech, kam se snadno dostaneme. V žádném případě ji nerozšroubováváme (na takový zásah ji svěříme odborníkům).

Máte k tématu doplňující dotazy?

Pokud článek nezodpověděl všechny vaše dotazy, není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Rádi vám poradíme ohledně problematiky tisku.

Kam dál

Jak na odblokování tiskárny
před 3 dny, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 14 dny, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 24 dny, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 29 dny, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 1 měsícem, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na plnění toneru a cartridge
před 2 měsíci, 6.5.2024

Jak na plnění toneru a cartridge

Kompletní výměna toneru v případě laserové tiskárny či cartridge u tiskárny inkoustové není jediným způsobem, jak doplnit barvu. Alternativu představuje opětovné naplnění právě spotřebované kazety. Postup si ukážeme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny