Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně

Inkoustové tiskárny jsou známé jedním typickým úskalím. Tím je zasychání inkoustu uvnitř tiskárny, která pak nemůže fungovat. Jak tomu předcházet a co dělat, když inkoust už zaschl?

Foto: piyaphunjun | Zdroj: Depositphotos.com

Nejprve si zopakujme, jak inkoustová tiskárna funguje. Inkoust se nachází v kazetách, kde leží v nečinnosti, dokud tiskárna nedostane povel k tisku. V ten okamžik jej začne pumpovat do tzv. tiskové hlavy, odkud je za pomocí termického nebo piezoelektrického principu “vystřelován” na papír. 

Jak v kazetě, tak v tiskové hlavě může dojít k jeho zaschnutí, což je jeden z velice častých důvodů, proč tiskárna netiskne.

Proč inkoust zasychá?

Tuto "vrozenou" fyzikální vlastnost inkoustu některé faktory urychlují a některé zpomalují. Nyní se podíváme na příčiny rychlejšího zasychání.

Nekvalitní inkoust

Originální inkousty většinou obsahují více látek, které aktivně zabraňují zasychání inkoustu. Alternativní nebo neodborně plněná inkoustová kazeta se často projeví tendencí zasychat dříve. Proto je nutné pořizovat inkoustové cartridge od ověřeného a spolehlivého dodavatele, na kterého se kdykoliv můžete obrátit.

Dlouhodobá nečinnost tiskárny

Inkoust schne rychleji, pokud dlouhou dobu jen “leží ladem”. Proto se u inkoustových tiskáren vždy doporučovalo alespoň jednou za 14 dní vytisknout náhodnou stránku. V případě barevné tiskárny by to měla být fotografie nebo obrázek, které zaručí, že se aktivují všechny 4 kazety s náplněmi.

Nesprávné umístění tiskárny

Když tiskárna bude stát hned vedle topení, inkoustu to určitě neprospěje. Ideální je umístit ji do chladnějšího kouta místnosti mimo sluneční svit.

Nesprávné skladování inkoustových kazet

Inkoustovými kazetami se nehodí zásobovat se dlouho dopředu, protože tím riskujeme, že zaschnou dřív, než je vůbec použijeme. Při skladování bychom měli dodržet stejné pravidlo jako při umísťování tiskárny, tedy hledat chlad a temno. Zabalené kazety nikdy neotvíráme dřív, než je chceme použít. Tím bychom zaschnutí inkoustu zpečetili.

Jak předcházet zaschlému inkoustu v tiskárně

Kterými pravidly se tedy řídit, abychom předešli zasychání inkoustu v tiskárně?

  • Tisknout pravidelně.

  • Kupovat náplně s ověřenou kvalitou.

  • Skladovat inkoustové kazety v temnu a chladu.

  • Umístit i tiskárnu do temna a chladu.

  • Preventivně provádět automatické čištění tiskové hlavy (viz níže).

Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně?

Záleží, na kterém místě barva už zaschla. Pokud zaschla přímo v kazetě, můžete ji rovnou vyhodit a vyměnit barvu za novou. To se ale většinou nestává.

V případě, že barva zaschla přímo v kazetě, je třeba ji vyměnit. | Foto: patrick.daxenbichler | Zdroj: Depositphotos.com

Barva nejpravděpodobněji zaschne v tiskové hlavě. To se dá řešit nejlépe funkcí automatického čištění hlavy, kterou by měla disponovat snad každá moderní tiskárna. Najdeme ji buď v menu tiskárny (pokud má displej) nebo vyhledáme v manuálu, jak ji provádět.

Když nezabere automatické čištění, je možnost přistoupit k manuálnímu čištění. To je trochu komplikovanější proces, který podrobně popisujeme ve článku Jak vyčistit tiskárnu.

Pokud barva unikla mimo cartridge a tiskovou hlavu do útrob tiskárny, můžeme na její vyčištění použít propylalkohol. Šel by použít i čistící roztok na zaschlé tiskové hlavy, ale vzhledem k jeho vyšší ceně nemá smysl jím takto plýtvat. Tiskárnu čistíme jen na místech, kam se snadno dostaneme. V žádném případě ji nerozšroubováváme (na takový zásah ji svěříme odborníkům).

Máte k tématu doplňující dotazy?

Pokud článek nezodpověděl všechny vaše dotazy, není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Rádi vám poradíme ohledně problematiky tisku.

Kam dál

Jak vybrat notebook pro grafika
před 8 dny, 13.3.2023

Jak vybrat notebook pro grafika

Grafická karta, paměť, procesor, SSD disk, externí monitor? Co vše je třeba brát v úvahu při výběru notebooku pro grafika? Na čem je dobré nešetřit a co nehraje takovou roli? Na to vše se podíváme v našem článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak recyklovat papír v kanceláři
před 27 dny, 22.2.2023

Jak recyklovat papír v kanceláři

Papír je jedním z nejčastěji recyklovaných materiálů. A přestože se o recyklaci hodně mluví, ne každý ví, jak a proč recyklovat. Pojďme se proto podívat, co je to recyklace a jak její proces ve firmě nastavit. Číst celý článek

clanek-kategorie-Recyklace a ekologie
Jak naformátovat disk
před 2 měsíci, 20.1.2023

Jak naformátovat disk

Rychlé, nebo běžné formátování? FAT32, exFAT, nebo NTFS? Dává smysl mít více oddílů na disku, nebo pouze jeden? Přestože to na první pohled vypadá složitě, formátovat zvládne i běžný mírně pokročilý uživatel. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Druhy tisku a tiskové techniky
před 2 měsíci, 16.1.2023

Druhy tisku a tiskové techniky

Když se řekne tisk, pro velký počet lidí to znamená pouze laserovou nebo inkoustovou tiskárnu vedle počítače. Kromě nich ale známe celou řadu dalších technologií tisku, na které se v tomto článku podíváme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jaký zvolit formát obrázku pro tisk
před 3 měsíci, 22.12.2022

Jaký zvolit formát obrázku pro tisk

S koncovkami .jpg, .gif či .png se běžně setkáváte při ukládání fotek. Víte ale jaké jsou mezi formáty obrázků rozdíly a které z nich jsou nejvhodnější na tisk? V následujícím článku si jednotlivé formáty představíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vyčistit notebook
před 3 měsíci, 16.12.2022

Jak vyčistit notebook

Proč pravidelně čistit notebook? Zdaleka nejde jen o lesk obrazovky nebo čistou klávesnici. Čištění notebooku konkrétně od prachu může pomoci zlepšit jeho výkon a prodloužit životnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware