Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně

Inkoustové tiskárny jsou známé jedním typickým úskalím. Tím je zasychání inkoustu uvnitř tiskárny, která pak nemůže fungovat. Jak tomu předcházet a co dělat, když inkoust už zaschl?

Foto: piyaphunjun | Zdroj: Depositphotos.com

Nejprve si zopakujme, jak inkoustová tiskárna funguje. Inkoust se nachází v kazetách, kde leží v nečinnosti, dokud tiskárna nedostane povel k tisku. V ten okamžik jej začne pumpovat do tzv. tiskové hlavy, odkud je za pomocí termického nebo piezoelektrického principu “vystřelován” na papír. 

Jak v kazetě, tak v tiskové hlavě může dojít k jeho zaschnutí, což je jeden z velice častých důvodů, proč tiskárna netiskne.

Proč inkoust zasychá?

Tuto "vrozenou" fyzikální vlastnost inkoustu některé faktory urychlují a některé zpomalují. Nyní se podíváme na příčiny rychlejšího zasychání.

Nekvalitní inkoust

Originální inkousty většinou obsahují více látek, které aktivně zabraňují zasychání inkoustu. Alternativní nebo neodborně plněná inkoustová kazeta se často projeví tendencí zasychat dříve. Proto je nutné pořizovat inkoustové cartridge od ověřeného a spolehlivého dodavatele, na kterého se kdykoliv můžete obrátit.

Dlouhodobá nečinnost tiskárny

Inkoust schne rychleji, pokud dlouhou dobu jen “leží ladem”. Proto se u inkoustových tiskáren vždy doporučovalo alespoň jednou za 14 dní vytisknout náhodnou stránku. V případě barevné tiskárny by to měla být fotografie nebo obrázek, které zaručí, že se aktivují všechny 4 kazety s náplněmi.

Nesprávné umístění tiskárny

Když tiskárna bude stát hned vedle topení, inkoustu to určitě neprospěje. Ideální je umístit ji do chladnějšího kouta místnosti mimo sluneční svit.

Nesprávné skladování inkoustových kazet

Inkoustovými kazetami se nehodí zásobovat se dlouho dopředu, protože tím riskujeme, že zaschnou dřív, než je vůbec použijeme. Při skladování bychom měli dodržet stejné pravidlo jako při umísťování tiskárny, tedy hledat chlad a temno. Zabalené kazety nikdy neotvíráme dřív, než je chceme použít. Tím bychom zaschnutí inkoustu zpečetili.

Jak předcházet zaschlému inkoustu v tiskárně

Kterými pravidly se tedy řídit, abychom předešli zasychání inkoustu v tiskárně?

  • Tisknout pravidelně.
  • Kupovat náplně s ověřenou kvalitou.
  • Skladovat inkoustové kazety v temnu a chladu.
  • Umístit i tiskárnu do temna a chladu.
  • Preventivně provádět automatické čištění tiskové hlavy (viz níže).

Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně?

Záleží, na kterém místě barva už zaschla. Pokud zaschla přímo v kazetě, můžete ji rovnou vyhodit a vyměnit barvu za novou. To se ale většinou nestává.

V případě, že barva zaschla přímo v kazetě, je třeba ji vyměnit. | Foto: patrick.daxenbichler | Zdroj: Depositphotos.com

Barva nejpravděpodobněji zaschne v tiskové hlavě. To se dá řešit nejlépe funkcí automatického čištění hlavy, kterou by měla disponovat snad každá moderní tiskárna. Najdeme ji buď v menu tiskárny (pokud má displej) nebo vyhledáme v manuálu, jak ji provádět.

Tip

Když nezabere automatické čištění, je možnost přistoupit k manuálnímu čištění. To je trochu komplikovanější proces, který podrobně popisujeme ve článku Jak vyčistit tiskárnu.

Pokud barva unikla mimo cartridge a tiskovou hlavu do útrob tiskárny, můžeme na její vyčištění použít propylalkohol. Šel by použít i čistící roztok na zaschlé tiskové hlavy, ale vzhledem k jeho vyšší ceně nemá smysl jím takto plýtvat. Tiskárnu čistíme jen na místech, kam se snadno dostaneme. V žádném případě ji nerozšroubováváme (na takový zásah ji svěříme odborníkům).

Máte k tématu doplňující dotazy?

Pokud článek nezodpověděl všechny vaše dotazy, není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Rádi vám poradíme ohledně problematiky tisku.

Kam dál

Jak tisknout na fotopapír
před 3 dny, 26.9.2023

Jak tisknout na fotopapír

Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak zrychlit počítač či notebook s Windows 10 a 11
před 9 dny, 20.9.2023

Jak zrychlit počítač či notebook s Windows 10 a 11

Pokud používáte počítač delší dobu, přirozeně se stane, že po pár letech již není tak svižný jako býval. Předtím, než zpomalený počítač nadobro odepíšete, se ale dá podniknout celá řada kroků, které mu výkon navrátí. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zaheslovat soubor v Excelu, Wordu či PDF
před 24 dny, 5.9.2023

Jak zaheslovat soubor v Excelu, Wordu či PDF

Vytvořili jste si dokument ve Wordu, Excelu či PDF a nepřejete si, aby ho někdo jiný četl nebo v něm dělal změny? V řadě programů můžete svůj soubor opatřit heslem a uchránit ho tak od nevítané pozornosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vyndat papír zaseknutý v tiskárně
před 1 měsícem, 25.8.2023

Jak vyndat papír zaseknutý v tiskárně

U starších tiskáren běžnější, u těch nových příležitostný problém. Řeč je o zaseklém papíru v tiskárně. Tiskárny jsou naštěstí konstruovány tak, abyste se k zaseklému papíru dokázali pohodlně dostat a mohli ho tak uvolnit. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zaheslovat složku ve Windows 10 a 11
před 2 měsíci, 15.8.2023

Jak zaheslovat složku ve Windows 10 a 11

Opatření složky heslem je jedním ze základních způsobů, jak ochránit uložená data. Jde o nenáročný a rychlý způsob ochrany, o kterém ale paradoxně stále dost uživatelů PC ani neví. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Co je print server a k čemu slouží
před 2 měsíci, 26.7.2023

Co je print server a k čemu slouží

Většina uživatelů tiskáren zná pouze tisk přímý - tedy poslání úlohy z počítače přímo do tiskárny. Ale v podnicích, kde se tiskne často, může snadno dojít k zahlcení tiskové fronty. Řešením je tiskový server. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk