Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně

Inkoustové tiskárny jsou známé jedním typickým úskalím. Tím je zasychání inkoustu uvnitř tiskárny, která pak nemůže fungovat. Jak tomu předcházet a co dělat, když inkoust už zaschl?

Foto: piyaphunjun | Zdroj: Depositphotos.com

Nejprve si zopakujme, jak inkoustová tiskárna funguje. Inkoust se nachází v kazetách, kde leží v nečinnosti, dokud tiskárna nedostane povel k tisku. V ten okamžik jej začne pumpovat do tzv. tiskové hlavy, odkud je za pomocí termického nebo piezoelektrického principu “vystřelován” na papír. 

Jak v kazetě, tak v tiskové hlavě může dojít k jeho zaschnutí, což je jeden z velice častých důvodů, proč tiskárna netiskne.

Proč inkoust zasychá?

Tuto "vrozenou" fyzikální vlastnost inkoustu některé faktory urychlují a některé zpomalují. Nyní se podíváme na příčiny rychlejšího zasychání.

Nekvalitní inkoust

Originální inkousty většinou obsahují více látek, které aktivně zabraňují zasychání inkoustu. Alternativní nebo neodborně plněná inkoustová kazeta se často projeví tendencí zasychat dříve. Proto je nutné pořizovat inkoustové cartridge od ověřeného a spolehlivého dodavatele, na kterého se kdykoliv můžete obrátit.

Dlouhodobá nečinnost tiskárny

Inkoust schne rychleji, pokud dlouhou dobu jen “leží ladem”. Proto se u inkoustových tiskáren vždy doporučovalo alespoň jednou za 14 dní vytisknout náhodnou stránku. V případě barevné tiskárny by to měla být fotografie nebo obrázek, které zaručí, že se aktivují všechny 4 kazety s náplněmi.

Nesprávné umístění tiskárny

Když tiskárna bude stát hned vedle topení, inkoustu to určitě neprospěje. Ideální je umístit ji do chladnějšího kouta místnosti mimo sluneční svit.

Nesprávné skladování inkoustových kazet

Inkoustovými kazetami se nehodí zásobovat se dlouho dopředu, protože tím riskujeme, že zaschnou dřív, než je vůbec použijeme. Při skladování bychom měli dodržet stejné pravidlo jako při umísťování tiskárny, tedy hledat chlad a temno. Zabalené kazety nikdy neotvíráme dřív, než je chceme použít. Tím bychom zaschnutí inkoustu zpečetili.

Jak předcházet zaschlému inkoustu v tiskárně

Kterými pravidly se tedy řídit, abychom předešli zasychání inkoustu v tiskárně?

  • Tisknout pravidelně.

  • Kupovat náplně s ověřenou kvalitou.

  • Skladovat inkoustové kazety v temnu a chladu.

  • Umístit i tiskárnu do temna a chladu.

  • Preventivně provádět automatické čištění tiskové hlavy (viz níže).

Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně?

Záleží, na kterém místě barva už zaschla. Pokud zaschla přímo v kazetě, můžete ji rovnou vyhodit a vyměnit barvu za novou. To se ale většinou nestává.

V případě, že barva zaschla přímo v kazetě, je třeba ji vyměnit. | Foto: patrick.daxenbichler | Zdroj: Depositphotos.com

Barva nejpravděpodobněji zaschne v tiskové hlavě. To se dá řešit nejlépe funkcí automatického čištění hlavy, kterou by měla disponovat snad každá moderní tiskárna. Najdeme ji buď v menu tiskárny (pokud má displej) nebo vyhledáme v manuálu, jak ji provádět.

Když nezabere automatické čištění, je možnost přistoupit k manuálnímu čištění. To je trochu komplikovanější proces, který podrobně popisujeme ve článku Jak vyčistit tiskárnu.

Pokud barva unikla mimo cartridge a tiskovou hlavu do útrob tiskárny, můžeme na její vyčištění použít propylalkohol. Šel by použít i čistící roztok na zaschlé tiskové hlavy, ale vzhledem k jeho vyšší ceně nemá smysl jím takto plýtvat. Tiskárnu čistíme jen na místech, kam se snadno dostaneme. V žádném případě ji nerozšroubováváme (na takový zásah ji svěříme odborníkům).

Máte k tématu doplňující dotazy?

Pokud článek nezodpověděl všechny vaše dotazy, není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Rádi vám poradíme ohledně problematiky tisku.

Kam dál

Jak spočítat a snížit spotřebu počítače
před 5 dny, 29.11.2022

Jak spočítat a snížit spotřebu počítače

Ceny energií poslední dobou nepříjemně rostou a každý se snaží šetřit, kde se dá. Málokdo se přitom soustředí zrovna na počítač nebo notebook. Spotřeba energie u těchto zařízení však vůbec nemusí být malá, ročně se může vyšplhat až na nižší tisíce korun za jediné zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zabránit přehřívání notebooku
před 7 dny, 28.11.2022

Jak zabránit přehřívání notebooku

Přehřívání notebooku netrápí jen náruživé hráče her. Potýká se s ním kdokoliv, kdo na počítač klade vyšší nároky. V extrémním případě může vést až k poškození citlivých vnitřních komponent a zkrácení životnosti zařízení. Co vše k přehřívání přispívá a jak ho řešit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně
před 27 dny, 7.11.2022

Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně

Inkoustové tiskárny jsou známé jedním typickým úskalím. Tím je zasychání inkoustu uvnitř tiskárny, která pak nemůže fungovat. Jak tomu předcházet a co dělat, když inkoust už zaschl? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak tisknout oboustranně
před 1 měsícem, 26.10.2022

Jak tisknout oboustranně

Tisk využívající obě strany listu omezuje plýtvání papírem a pomáhá srazit náklady. Má tedy ekonomické, ekologické i praktické opodstatnění. Jaké jsou varianty oboustranného tisku a co dělat, když vaše tiskárna oboustranný tisk neumí? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk,clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak obnovit smazané soubory
před 2 měsíci, 19.10.2022

Jak obnovit smazané soubory

Jediné překliknutí může občas způsobit zásadní problém. Snad každému z nás se už někdy stalo, že omylem vymazal nepostradatelný soubor. Ke ztrátě dat může dojít nečekaně a různými způsoby. Jak ale zachránit smazané soubory? Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vyčistit tiskárnu
před 2 měsíci, 17.10.2022

Jak vyčistit tiskárnu

Zanedbaná a znečištěná tiskárna může být jedním z důvodů, proč tiskárna netiskne. Preventivní čištění a údržba jsou jednoduchý způsob, jak předcházet potížím a prodloužit životnost tiskárny. Vždy se ale primárně držte manuálu vašeho zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk