Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně

Inkoustové tiskárny jsou známé jedním typickým úskalím. Tím je zasychání inkoustu uvnitř tiskárny, která pak nemůže fungovat. Jak tomu předcházet a co dělat, když inkoust už zaschl?

Foto: piyaphunjun | Zdroj: Depositphotos.com

Nejprve si zopakujme, jak inkoustová tiskárna funguje. Inkoust se nachází v kazetách, kde leží v nečinnosti, dokud tiskárna nedostane povel k tisku. V ten okamžik jej začne pumpovat do tzv. tiskové hlavy, odkud je za pomocí termického nebo piezoelektrického principu “vystřelován” na papír. 

Jak v kazetě, tak v tiskové hlavě může dojít k jeho zaschnutí, což je jeden z velice častých důvodů, proč tiskárna netiskne.

Proč inkoust zasychá?

Tuto "vrozenou" fyzikální vlastnost inkoustu některé faktory urychlují a některé zpomalují. Nyní se podíváme na příčiny rychlejšího zasychání.

Nekvalitní inkoust

Originální inkousty většinou obsahují více látek, které aktivně zabraňují zasychání inkoustu. Alternativní nebo neodborně plněná inkoustová kazeta se často projeví tendencí zasychat dříve. Proto je nutné pořizovat inkoustové cartridge od ověřeného a spolehlivého dodavatele, na kterého se kdykoliv můžete obrátit.

Dlouhodobá nečinnost tiskárny

Inkoust schne rychleji, pokud dlouhou dobu jen “leží ladem”. Proto se u inkoustových tiskáren vždy doporučovalo alespoň jednou za 14 dní vytisknout náhodnou stránku. V případě barevné tiskárny by to měla být fotografie nebo obrázek, které zaručí, že se aktivují všechny 4 kazety s náplněmi.

Nesprávné umístění tiskárny

Když tiskárna bude stát hned vedle topení, inkoustu to určitě neprospěje. Ideální je umístit ji do chladnějšího kouta místnosti mimo sluneční svit.

Nesprávné skladování inkoustových kazet

Inkoustovými kazetami se nehodí zásobovat se dlouho dopředu, protože tím riskujeme, že zaschnou dřív, než je vůbec použijeme. Při skladování bychom měli dodržet stejné pravidlo jako při umísťování tiskárny, tedy hledat chlad a temno. Zabalené kazety nikdy neotvíráme dřív, než je chceme použít. Tím bychom zaschnutí inkoustu zpečetili.

Jak předcházet zaschlému inkoustu v tiskárně

Kterými pravidly se tedy řídit, abychom předešli zasychání inkoustu v tiskárně?

  • Tisknout pravidelně.
  • Kupovat náplně s ověřenou kvalitou.
  • Skladovat inkoustové kazety v temnu a chladu.
  • Umístit i tiskárnu do temna a chladu.
  • Preventivně provádět automatické čištění tiskové hlavy (viz níže).

Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně?

Záleží, na kterém místě barva už zaschla. Pokud zaschla přímo v kazetě, můžete ji rovnou vyhodit a vyměnit barvu za novou. To se ale většinou nestává.

V případě, že barva zaschla přímo v kazetě, je třeba ji vyměnit. | Foto: patrick.daxenbichler | Zdroj: Depositphotos.com

Barva nejpravděpodobněji zaschne v tiskové hlavě. To se dá řešit nejlépe funkcí automatického čištění hlavy, kterou by měla disponovat snad každá moderní tiskárna. Najdeme ji buď v menu tiskárny (pokud má displej) nebo vyhledáme v manuálu, jak ji provádět.

Tip

Když nezabere automatické čištění, je možnost přistoupit k manuálnímu čištění. To je trochu komplikovanější proces, který podrobně popisujeme ve článku Jak vyčistit tiskárnu.

Pokud barva unikla mimo cartridge a tiskovou hlavu do útrob tiskárny, můžeme na její vyčištění použít propylalkohol. Šel by použít i čistící roztok na zaschlé tiskové hlavy, ale vzhledem k jeho vyšší ceně nemá smysl jím takto plýtvat. Tiskárnu čistíme jen na místech, kam se snadno dostaneme. V žádném případě ji nerozšroubováváme (na takový zásah ji svěříme odborníkům).

Máte k tématu doplňující dotazy?

Pokud článek nezodpověděl všechny vaše dotazy, není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Rádi vám poradíme ohledně problematiky tisku.

Kam dál

Jak zazipovat soubor či složku
před 6 dny, 20.2.2024

Jak zazipovat soubor či složku

Pokud jste zvyklí přikládat k e-mailu přílohu, určitě se vám někdy stalo, že příloha překročila limit velikosti. V takovém případě můžete přílohu rozdělit do více e-mailů, nahrát do cloudu, nebo soubor či složku tzv. zazipovat. V tomto článku si ukážeme, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Zásady ergonomie při sezení u počítače
před 7 dny, 19.2.2024

Zásady ergonomie při sezení u počítače

Sedavé zaměstnání u počítače může být příčinou mnoha zdravotních komplikací. Abychom těmto potížím předešli, je třeba pracoviště přizpůsobit co nejvíce správnému držení těla a současně se naučit neblahý vliv naší práce vhodně kompenzovat.​ Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak tisknout na textil
před 14 dny, 12.2.2024

Jak tisknout na textil

Tisk na textil se stal oblíbeným způsobem výroby unikátních kusů oblečení nejen v rámci reklamních předmětů. ​Tento druh tisku přitom není zase tak náročným úkolem, jak se na první pohled může zdát. V menších nákladech si reklamní textil zvládnete vyrobit klidně sami. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vybrat kapesní mini tiskárnu na fotky
před 20 dny, 6.2.2024

Jak vybrat kapesní mini tiskárnu na fotky

Od firemních večírků, přes teambuildingy a vzdělávací akce až po služební cesty kapesní tiskárny poskytují praktické řešení pro každou příležitost, kterou chcete rychle zachytit. Díky propojení s mobilním telefonem umožňují snadný a rychlý tisk. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Co je to phishing a jak jej poznat
před 24 dny, 2.2.2024

Co je to phishing a jak jej poznat

Rostoucí hrozbě phishingu je sice v posledních letech věnována zvýšená pozornost, ale mnoho lidí stále neví, jak jednotlivé podvodné taktiky spolehlivě rozpoznat a jak se proti nim bránit. Klíčovou ochranou je přitom prevence a informovanost. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vybrat SSD či HDD disk do notebooku
před 26 dny, 31.1.2024

Jak vybrat SSD či HDD disk do notebooku

Ačkoliv dnes ukládáme nezanedbatelnou část svých dat do cloudu, dostatečně velký disk je stále nutností.​ Právě od rychlosti a velikosti počítačového uložiště se totiž odvíjí, jak svižná a pohodlná bude běžná i náročnější práce na notebooku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware