Jak nastavit přístup k PC přes ​vzdálenou plochu

Použití vzdálené plochy a ovládání PC na dálku není v současnosti ani zdaleka tak náročným a technickým úkolem, jako tomu bylo v minulosti. Existuje totiž hned několik způsobů, které vám umožní pohodlně nastavit přístup. Jaké to jsou a jak vzdálenou plochu zprovoznit? A je to bezpečné? Na vše vám odpoví následující článek.

Foto: Claudio Schwarz | Zdroj: Unsplash.com

Co je to vzdálená plocha?

Vzdálená plocha (remote desktop) je nástroj, který po dokončení několika základních nastavení umožňuje uživatelům připojení na dálku k jinému počítači. Vše samozřejmě funguje přes internet, proto k němu musí být obě zařízení připojená. Jakmile je vzdálený přístup nastaven, počítač, ke kterému jste se připojili, můžete plnohodnotně ovládat na dálku.

Vzdálený přístup k PC tedy můžete využít v různých situacích – například pro přístup k osobnímu či pracovnímu počítači ve chvílích, kdy jste na cestách, nebo třeba pro přístup do PC vašeho kolegy či zaměstnance, který potřebuje praktickou pomoc s provedením určitého úkonu. Vše potřebné tak vyřešíte na dálku, aniž byste u konkrétního počítače museli být přítomni fyzicky.

Nástroje pro vzdálenou plochu

V současnosti existuje velké množství různých nástrojů a aplikací, přes které můžete vzdálenou plochu zprovoznit.

Jako první možnost se nabízí využití nástroje, který je zabudovaný přímo ve Windows. Tímto způsobem se ale na dálku můžete připojit pouze k těm počítačům, které používají edici Windows Pro nebo vyšší. Pro připojení k počítači s edicí Windows Home proto budete muset využít některou z alternativ.

Mezi ty nejznámější patří například vzdálená plocha Google Chrome nebo aplikace TeamViewer, AnyDesk, TigerVNC či DWService. Žádný z těchto nástrojů neklade na váš počítač zvýšené hardwarové požadavky. Podmínkou pro použití vzdálené plochy je proto pouze vybrat si takovou aplikaci, která vám bude vyhovovat nejvíce, poté ji nainstalovat a mít přitom dostatečně rychlé internetové připojení.

My jsme pro ukázku nastavení vzdálené plochy vybrali 3 nejpopulárnější a nejpoužívanější nástroje – integrovaný nástroj Windows, Google vzdálenou plochu a postup v aplikaci TeamViewer.

Jak nastavit vzdálenou plochu ve Windows?

Vzdálená plocha Windows 10 i 11 funguje pouze v edicích Pro a vyšších. K PC s edicí Windows Home se sice na dálku připojit nelze, je ale možné jej využít jako zařízení, ze kterého se k PC s Windows Pro připojíte. Podobným způsobem pak k připojení lze využít také zařízení s úplně jiným operačním systémem, například iOS nebo Android. Jak na to?

Nejdříve je nutné počítač, ke kterému se chcete na dálku připojit, nastavit takovým způsobem, aby vzdálené připojení umožňoval:

 1. Přes nabídku Start přejděte do Nastavení a vyberte položku Systém.
 2. V pravém menu najděte položku Vzdálená plocha a klikněte na ni.
 1. Přepínač pod možností Povolit vzdálenou plochu přepněte do polohy Zapnuto.
 2. V následujícím okně pak změnu nastavení potvrďte kliknutím na tlačítko Potvrdit.
 3. Nezapomeňte si poznamenat přesný název počítače.

K takto nastavenému PC se už můžete pomocí jiného zařízení s Windows připojit na dálku:

 1. Do vyhledávacího pole začněte psát Připojení k vzdálené ploše a poté tuto aplikaci otevřete.
 2. Do kolonky Počítač v dialogovém okně napište přesný název počítače, ke kterému se chcete vzdáleně připojit. Poté klikněte na Připojit.
 1. Pokud se však budete připojovat ze zařízení s jiným operačním systémem, postup se bude trochu lišit. Nejdříve bude nutné stáhnout aplikaci Remote Desktop od Microsoftu, která je dostupná jak pro iOS a MacOS, tak i pro Android. Po instalaci aplikaci spusťte a postupujte následovně:
 2. V pravém horním rohu klepněte na ikonu plus.
 3. Klikněte na Add PC.
 4. Do kolonky PC Name vyplňte přesný název počítače, ke kterému se chcete na dálku připojit. Poté počítač uložte kliknutím na možnost Save v pravém horním rohu.
 5. V posledním kroku vyberte název počítače, který jste právě přidali, a poté počkejte, než se k němu zařízení připojí.

Jak nastavit vzdálenou plochu na Chrome?

Chrome vzdálená plocha nabízí jednu klíčovou výhodu – s její pomocí se lze připojit na dálku k jakémukoli počítači s operačním systémem Windows, MacOS nebo Linux bez rozdílu toho, o jakou se jedná verzi či edici. Pokud tedy potřebujete přístup na dálku do PC s Windows Home, jde o nejjednodušší a efektivní řešení.

Nejdříve bude opět potřeba nastavit počítač, ke kterému chcete vzdáleně přistupovat:

 1. Přejděte na stránku remotedesktop.google.com (musíte být přihlášení na vašem Google účtu) a klikněte na modrou ikonku stažení.
 2. V okně klikněte na možnost Přidat do Chromu a poté volbu potvrďte kliknutím na Přidat.
 1. Stažený doplněk nezapomeňte nainstalovat do počítače. Provedete to po návratu na stránku remotedesktop.google.com a kliknutí na tlačítko Přijmout a nainstalovat.
 1. Po aktualizaci stejné internetové stránky už uvidíte možnost Zapnout. Klikněte na ni.
 2. Do následující kolonky vyplňte název počítače, ke kterému se budete připojovat. Zvolte takový, podle kterého toto zařízení vždy snadno identifikujete. Klikněte na Další.
 3. V následujícím kroku je potřebné nastavit zabezpečení připojení na dálku v podobě PIN kódu. Nastavte si proto 6číselný PIN, s jehož pomocí se budete v budoucnosti k PC na dálku připojovat. Nastavení poté dokončete kliknutím na Spustit.
 1. Vyčkejte, až se nastavení dokončí a zařízení zobrazí v seznamu.

Ve chvíli, kdy se poté budete chtít k takto nastavenému PC připojit na dálku z jiného počítače, stačí navštívit stejnou stránku remotedesktop.google.com a kliknout tam na PC, ke kterému se chcete připojit. Poté už jen zadáte bezpečnostní PIN kód a můžete s vašim PC pracovat na dálku. Pokud se budete chtít příště připojit bez zadání PIN kódu, můžete si jej v tomto okně také nechat zapamatovat (uložit).

Pokud nastane situace, kdy budete chtít jednorázově umožnit přístup do vašeho PC někomu jinému, nebo naopak budete jednorázově potřebovat přístup do počítače někoho jiného, i to lze přes vzdálenou plochu Google elegantně vyřešit.

V tomto případě klikněte v levé části stejné internetové stránky na možnost Vzdálená podpora. První volba vám umožní vygenerovat jednorázový kód, který umožní přístup na dálku do vašeho PC tomu člověku, kterému tento kód poskytnete. Druhá volba slouží pro zadání jednorázového kódu, který vám poskytl někdo jiný pro přístup do jeho PC.

Pokud byste chtěli ovládat vaše PC ze zařízení s iOS či OS Android, pak budete v tomto zařízení ještě potřebovat aplikaci Chrome Remote Desktop. V ní se vám opět objeví seznam všech zařízení, na kterých jste si přes váš Google účet vzdálený přístup Google nastavili. Poté už stačí opět pouze vybrat konkrétní počítač, který chcete na dálku ovládat, a nakonec zadat jeho PIN kód.

Jak nastavit vzdálenou plochu přes TeamViewer?

TeamViewer je dobrou alternativou pro ovládání vzdálené plochy, jelikož používání tohoto programu je velmi jednoduché. Pro připojení ke vzdálenému PC stačí, aby byl TeamViewer otevřený na obou zařízeních. Poté na kartě Ovládat vzdáleně vyplníte ID a heslo z počítače, který chcete ovládat na dálku. Najdete zde také vaše ID a heslo, abyste tyto údaje případně mohli poskytnout někomu jinému ve chvíli, kdy mu budete chtít umožnit přístup do vašeho PC.

TeamViewer je proto ideální v těch případech, kdy rychle potřebujete přístup do něčího PC nebo naopak chcete rychle udělit někomu jinému přístup do vašeho PC. Pro správu na dálku v případě vašeho vzdáleného počítače se ale jako lepší volba jeví vzdálená plocha Google.

Vzdálená plocha a bezpečnost

Připojení k PC přes vzdálenou plochu je velmi pohodlné a zároveň efektivní, občas ale může být také dost rizikové. Mnoho podvodníků znalých metod sociálního inženýrství využívá právě ovládání přes vzdálenou plochu k ukradení dat, peněz či identity na Internetu.

Tzv. remote access scam se soustředí na méně technicky zdatné uživatele. Skrze pop up okna na webech či přímo telefonickým oslovením upozorní uživatele na to, že má počítač infikovaný virem. Následně mu nabídnou pomoc v podobě technické podpory, která si vyžádá právě vzdálený přístup, při kterém předstírají opravu zařízení, za kterou si vyžádají vysokou částku. Současně do počítače obvykle nainstalují malware, který opakovaně krade přístupové údaje, identifikační údaje a další důležitá data.

Ve firmách ale lze toto riziko efektivně minimalizovat pomocí vlastních VPN sítí. Virtuální privátní sítě totiž při připojení ze vzdáleného umístění chrání vaši aktivitu na internetu, IP adresu i polohu šifrováním dat. Při používání VPN se díky tomu veškerá data (například údaje o procházení, zadaná hesla, ale třeba i e-mailové zprávy) případným nepovolaným návštěvníkům zobrazí jako nesmyslná a nepoužitelná změť znaků. Přístup k PC přes vzdálenou plochu je proto bezpečný pouze v tom případě, že probíhá přes VPN síť.

I v případě, že daného člověka znáte, bude určitě na místě zaheslovat všechny složky v PC, které obsahují citlivější data nebo ke kterým z nějakého důvodu nechcete umožnit přístup. To samé pak případně platí i pro připojené externí disky a jejich šifrování. Tím zajistíte to, že přes vzdálenou plochu umožníte dotyčnému přístup pouze k těm datům, které mu opravdu zpřístupnit chcete.

Řešení problémů s připojením ke vzdálené ploše

Při používání vzdálené plochy se možná občas setkáte s problémy při připojení. Co dělat v případě těch nejběžnějších?

 • Vzdálené připojení samozřejmě vyžaduje funkční internetové připojení. Při problémech s připojením se proto vždy nejdříve přesvědčte o tom, že se nejedná o nějaký obecný problém s vašim internetem a že jste skutečně online.
 • Pokud připojení nefunguje, přesvědčte se také o tom, že v cílovém počítači je vzdálená plocha stále povolená.
 • Správnému fungování vzdálené plochy může občas bránit také antivirový program. V případě plochy Chrome se proto přesvědčte o tom, že antivir povoluje odchozí provoz UDP i příchozí odpovědi UDP, komunikaci na portu TCP 443 i komunikaci přes TCP a UDP na portu 3478.
 • Aby připojení přes vzdálenou plochu fungovalo, v cílovém počítači bude možná nutné dočasně vypnout bránu Windows Firewall. Pokud připojení stále nebude fungovat, dočasně jí vypněte také na počítači, ze kterého se připojujete.
 • Pokud problémy s připojením přetrvávají, místo názvu počítače se zkuste připojit k jeho IP adrese. Tento krok často pomůže problém s připojením definitivně vyřešit.

Závěr

Přístup k PC přes vzdálenou plochu může být ve firmách velmi užitečným nástrojem, a to ať už s ohledem na práci na dálku nebo třeba vzájemnou pomoc a podporu mezi kolegy a zaměstnanci při provádění určitých složitějších pracovních úkonů. Vzdálená plocha s sebou ale vždy přináší také bezpečnostní rizika, proto je potřebné k ní přistupovat s nejvyšší opatrností – ideálně ji využívejte  pouze z vlastní zabezpečené firemní VPN sítě a mezi zařízeními (a lidmi), kterým důvěřujete. 

Kam dál

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu
před 25 dny, 25.6.2024

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu

Použití vzdálené plochy a ovládání PC na dálku není v současnosti ani zdaleka tak náročným a technickým úkolem, jako tomu bylo v minulosti. Existuje totiž hned několik způsobů, které vám umožní pohodlně nastavit přístup. Jaké to jsou a jak vzdálenou plochu zprovoznit? Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na odblokování tiskárny
před 1 měsícem, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 1 měsícem, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 2 měsíci, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 2 měsíci, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 2 měsíci, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost