Jak nastavit bezokrajový tisk

Pokud tisknete fotografie, propagační materiály či jiné grafické dokumenty, budete chtít využít papír až k jeho samotným okrajům. Pro tyto účely se hodí tzv. bezokrajový tisk, ale jeho nastavení není snadnou záležitostí. V tomto článku si proto vysvětlíme, co je potřeba udělat.

Foto: scanrail | Zdroj: Depositphotos.com

Co je to bezokrajový tisk?

Tisk bez okrajů je technika, která se v tiskárnách využívá k vytištění obrázku či jiného dokumentu bez jakýchkoli okrajů nebo jiného ohraničení. Obrázek sahá až k samotnému okraji papíru, díky čemu můžete získat celostránkový výtisk.

Tato technika je proto jako stvořená pro kancelářský či domácí tisk fotografií. Tisk bez okrajů nachází ale také další využití. S jeho pomocí lze tisknout jakékoli propagační materiály, letáky, katalogy či jiné grafické dokumenty, u kterých potřebujeme potisknout celý papír a dosáhnout tak profesionálního vzhledu.

Předtisková příprava ale v případě bezokrajového tisku není tak úplně snadná. Může zahrnovat přípravu samotného obrázku či dokumentu, nastavení spadávky a určitě i nastavení samotné tiskárny. Zároveň je také potřebné počítat s tím, že bezokrajový tisk má jistá omezení a rozhodně jej nepodporují všechny typy tiskáren.

omezení bezokrajového tisku

První omezení tisku bez okrajů představuje výběr vhodného druhu papíru. Ačkoli technicky byste se mohli pokusit bezokrajově tisknout na kterýkoli z nich, pro dosažení optimálních výsledků je nutné pro tuto techniku vždy volit fotopapír.

Fotopapír totiž absorbuje inkoust specifickým způsobem, díky kterému vytištěné fotografie i ostatní grafické materiály působí ostrým, živým a profesionálním dojmem (více o tisku na fotopapír).

Častým problémem bezokrajového tisku může být také mírné oříznutí obrázku na jeho okrajích. K tomu dochází z toho důvodu, že během tisku musí tiskárny obrázky mírně zvětšit, aby zajistily, že tisk pokryje každý kousek stránky. Pokud jsou na okrajích obrázku nějaké důležité detaily, mohlo by tak dojít k jejich oříznutí. To samé samozřejmě platí i pro textové dokumenty, kde může k odříznutí textu docházet ještě častěji. Pro tisk většiny textových dokumentů se proto doporučuje tisknout standardně s okraji.

Tiskárny pro bezokrajový tisk

Bezokrajový tisk je u tiskáren méně častou funkcí, a proto jej rozhodně nenajdete u všech modelů. O tom, že tiskárna tuto funkci nabízí, se proto musíte vždy přesvědčit ještě před nákupem.

Pokud chcete zjistit, zda zrovna vaše tiskárna umí tisknout bez okrajů, hledejte v jejím uživatelském manuálu označení „borderless printing“.

Nejčastěji funkci bezokrajového tisku najdete v přenosných termosublimačních tiskárnách na tisk fotografií či ve velkých a multifunkčních inkoustových tiskárnách.

I v případě, že vaše konkrétní tiskárna bezokrajový tisk podporuje, mohou existovat další omezení. A to zejména ve formátu papíru nebo jeho typu. U fotografií tiskárny často podporují bezokrajový tisk na jejich standardní rozměry – například 10 x 15, 13 x 18 nebo 20 x 25 cm. Některé tiskárny však mohou podporovat i větší formáty. Proto je důležité si požadovaný typ fotopapíru i maximální velikost tisku vždy ověřit ve specifikaci vaší tiskárny.

Co je to spadávka?

Než se vrhnete na bezokrajový tisk, musíte se předtím seznámit také s pojmem spadávka. Spadávka znamená přesah obsahu fotografie či jiného dokumentu přes fyzické rozměry potiskované stránky. Tzn. dokument obsahující spadávku se tiskne na větší formát papíru, než je výsledný rozměr. Umožňuje tak to, aby byl papír potištěný až do absolutního okraje. Díky tzv. ořezovým značkám, pak dojde k oříznutí papíru na zamýšlenou velikost.

Nastavení tisku bez okraje na tiskárně

Pokud vlastníte tiskárnu, která podporuje bezokrajový tisk, pak se o spadávku postará sama. A to tak, že bude tisknout mírně za hrany papíru. Inkoust, který bude nanesený mimo okraje papíru, bude absorbován speciální houbou v tiskárně. Postup nastavení bezokrajového tisku tak bude mnohem jednodušší.

Jako příklad poslouží nastavení tisku bez okrajů na tiskárnách HP:

 1. V nastavení tisku vyberte položku Papír/Kvalita.

 2. Dále vyberte Okraje/Rozvržení.

 3. Poté zvolte možnost Bez okrajů.

 4. Dále můžete buď vybrat možnost Automaticky podle tiskárny nebo možnost Ručně v aplikaci.

​Výběr první možnosti zajistí, že se o mírné zvětšení obrazu, aby se výtisk provedl přes hrany papíru, postará sama tiskárna. Pokud zvolíte druhou možnost, musíte zvětšení obrazu provést sami v aplikaci a následně zvolit takový formát papíru, který je o něco větší než ten skutečný, který potřebujete mít potisknutý.

Díky tomuto postupu – zvětšení obrazu ve vybraném grafickém softwaru a jeho následném vytištění na o něco málo větší papír – ale můžete tisknout až do okrajů požadovaného formátu i na takových tiskárnách, které bezokrajový tisk nepodporují.

Představte si situaci, kdy chcete až do okrajů potisknout formát A3. Jeho rozměry jsou 297 x 420 mm. Pokud vše správně nastavíte a připravený obrázek vytisknete na formát SRA3, jehož rozměry jsou 320 x 450 mm (je o 2-3 cm větší než A3), pak se vám na něj vytiskne obrázek v požadovaném formátu A3 až do okrajů. Přebytečné okraje SRA3 pak pouze odříznete.

Na to však budete potřebovat grafický software, ve kterém obrázek před tiskem připravíte. Ať už si vyberete třeba Corel Draw, Adobe InDesign, Adobe Illustrator či jakýkoli jiný program, postup bude podobný. My jsme si pro ukázku, jak na to, vybrali oblíbený InDesign.

Příprava obrázku v Adobe InDesign

 1. Otevřete si InDesign a vytvořte nový dokument s takovým formátem, jaký požadujete mít celý potištěný až do okrajů po ořezu, tedy například A4.

 2. Vyberte Importovat soubor a do programu si nahrajte obrázek, který chcete vytisknout.

 1. Upravte ho přesně na vámi požadovaný formát a rozměry, v případě A4 to jsou 210 x 297 mm. Klikněte na možnost Upravit rozvržení.​​

 1. Spadávky nastavte na 3 - 5 mm a klikněte na OK.

 1. Teď už díky červené čáře vidíte, kam až bude tiskárna tisknout.
 1. Velikost dokumentu opět roztáhněte podle spadávky.

 1. Teď můžete buď přejít k samotnému tisku, anebo si dokument exportovat do PDF k pozdějšímu tisku. Tak jako tak nezapomeňte při obou možnostech v nastavení zaškrtnout možnost Použít nastavení spadávky z dokumentu.

Obrázek poté tiskněte na o něco větší formát, než je A4 – například SRA4 s rozměry 225 x 320 mm – který vám bude bohatě stačit i na spadávku (po úpravách máte dokument s rozměry 220 x 307 mm). Díky tomu budete moci pohodlně provést řez do barvy a dokument si oříznout na požadovanou A4 bez přítomnosti bílých míst na jeho okrajích.

Před spuštěním tisku nezapomeňte v nastavení příslušně upravit obecné parametry, zejména pak typ a formát papíru. Jen tak dosáhnete nejlepších výsledků.

faktory ovlivňující kvalitu výtisku

Při bezokrajovém tisku výsledný výtisk velmi ovlivňuje kvalita původního snímku. Ten by měl být pořízený ve vysokém rozlišení. Obrázky s nízkým rozlišením mohou po tisku vypadat rozmazaně (děje se to v důsledku mírného roztažení obrázku, ať už vámi v nějaké aplikaci, anebo automaticky samotnou tiskárnou).

Od úrovně rozlišení původního obrázku se odvíjí také ideální hodnota DPI tiskárny. Čím je rozlišení vyšší, tím vyšší DPI by tiskárna měla mít. Nicméně jako nadstandardní základ pro dost kvalitní bezokrajový tisk fotografií lze označit hodnotu alespoň 2 400 DPI.

Neméně důležitý je pak samotný formát obrázku, ze kterého budete tisknout. Pro tisk obrázků jsou ideální například PDF, TIFF nebo JPEG.

Závěr

Posunutí ohraničení stránky a nastavení bezokrajového tisku vyžaduje jistou dávku trpělivosti i praxe. Rozhodně to však není úkon, který byste nemohli zvládnout i sami. Pohodlně si tak vytisknete fotografie i jiné grafické dokumenty ve větších formátech a úplně bez okrajů

Kam dál

Jak zazipovat soubor či složku
před 6 dny, 20.2.2024

Jak zazipovat soubor či složku

Pokud jste zvyklí přikládat k e-mailu přílohu, určitě se vám někdy stalo, že příloha překročila limit velikosti. V takovém případě můžete přílohu rozdělit do více e-mailů, nahrát do cloudu, nebo soubor či složku tzv. zazipovat. V tomto článku si ukážeme, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Zásady ergonomie při sezení u počítače
před 7 dny, 19.2.2024

Zásady ergonomie při sezení u počítače

Sedavé zaměstnání u počítače může být příčinou mnoha zdravotních komplikací. Abychom těmto potížím předešli, je třeba pracoviště přizpůsobit co nejvíce správnému držení těla a současně se naučit neblahý vliv naší práce vhodně kompenzovat.​ Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak tisknout na textil
před 14 dny, 12.2.2024

Jak tisknout na textil

Tisk na textil se stal oblíbeným způsobem výroby unikátních kusů oblečení nejen v rámci reklamních předmětů. ​Tento druh tisku přitom není zase tak náročným úkolem, jak se na první pohled může zdát. V menších nákladech si reklamní textil zvládnete vyrobit klidně sami. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vybrat kapesní mini tiskárnu na fotky
před 20 dny, 6.2.2024

Jak vybrat kapesní mini tiskárnu na fotky

Od firemních večírků, přes teambuildingy a vzdělávací akce až po služební cesty kapesní tiskárny poskytují praktické řešení pro každou příležitost, kterou chcete rychle zachytit. Díky propojení s mobilním telefonem umožňují snadný a rychlý tisk. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Co je to phishing a jak jej poznat
před 24 dny, 2.2.2024

Co je to phishing a jak jej poznat

Rostoucí hrozbě phishingu je sice v posledních letech věnována zvýšená pozornost, ale mnoho lidí stále neví, jak jednotlivé podvodné taktiky spolehlivě rozpoznat a jak se proti nim bránit. Klíčovou ochranou je přitom prevence a informovanost. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vybrat SSD či HDD disk do notebooku
před 26 dny, 31.1.2024

Jak vybrat SSD či HDD disk do notebooku

Ačkoliv dnes ukládáme nezanedbatelnou část svých dat do cloudu, dostatečně velký disk je stále nutností.​ Právě od rychlosti a velikosti počítačového uložiště se totiž odvíjí, jak svižná a pohodlná bude běžná i náročnější práce na notebooku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware