Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Nebo naopak kompatibilní tonery používáte už delší dobu, ale najednou ze dne na den ve vaší tiskárně přestaly fungovat? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. 

Foto: Jummie | Zdroj: Depositphotos.com

Proč výrobci blokují alternativní náplně?

Při nákupu toneru nebo cartridge máte v zásadě 3 možnosti.

Originální náplně
Tyto náplně jsou sázkou na jistotu. Pochází přímo od výrobců tiskáren, a proto v nich fungují vždy a za všech okolností. Ve srovnání s dalšími 2 alternativami se ale jedná o finančně nejnákladnější řešení.

Repasované náplně
Jde o již spotřebované tonery nebo cartridge, které byly opětovně naplněny. Tento proces zpravidla zajišťují nezávislé firmy, toner či cartridge se ale můžete pokusit naplnit i sami.

Kompatibilní náplně
Poslední možností jsou pak právě tonery či cartridge, které jsou sice podobné originálním náplním, vyrábí je ale nezávislí výrobci. Takové náplně označujeme jako alternativní, případně kompatibilní.

Největší výhodou kompatibilních náplní je samozřejmě jejich cena, která může být dokonce až 4násobně nižší, než je tomu v případě náplní originálních (srovnání výhod a nevýhod originálních a kompatibilních tonerů).

A právě velmi nízká cena alternativních náplní je příčinou, proč výrobci tiskáren v poslední době přistupují k jejich blokování ve svých tiskárnách. Kvalita tisku při použití originálních a alternativních náplní je totiž srovnatelná, a proto stále více koncových uživatelů v rámci snižování nákladů na tisk přechází na kompatibilní náplně. Tím se ale samozřejmě snižuje odbyt originálních náplní, což krátí tržby výrobce tiskárny.

Mezi výrobci, které používání alternativních náplní ve svých tiskárnách blokují nejčastěji, patří společnosti HP (týká se to například některých modelů z řad HP Office Jet a Office Jet Pro, ale třeba i HP LaserJet Pro či HP Color LaserJet Pro), Lexmark a Brother. Výjimkou ale nejsou ani zařízení značky Epson nebo Canon.

Jak poznat, že je tiskárna zablokovaná?

To, že váš model tiskárny používání kompatibilních náplní blokuje, poznáte velmi snadno. Po vložení náplně do tiskárny se buď zobrazí varování o tom, že toner nebo cartridge nebyly rozpoznány, anebo bude tiskárna signalizovat nedostatek barvy i přesto, že náplň je plná.

Tip

Varování u toneru, který nebyl rozpoznán, může být užitečné v případě, kdy si toner pořizujete s tím, že se jedná o originální náplň. To vám může pomoci včas rozeznat padělek, který kromě jiného může představovat i zdravotní riziko.

Stejný problém ale může nastat i během používání již nějakou dobu využívané náplně. V praxi to pak vypadá tak, že kompatibilní náplň, která ještě před pár dny bez problémů tiskla, najednou ze dne na den tisknout přestane.

Příčinou je aktualizace firmware tiskárny. Ta je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se může výrobce tiskárny před používáním kompatibilních náplní bránit.

Firmware je vnitřní software tiskárny, který umožňuje její bezproblémové fungování. Výrobci tiskáren tento software často vylepšují pomocí vzdálených aktualizací. Mezi cíle těchto aktualizací, které výrobci deklarují, patří vylepšení různých funkcí, oprava chyb či odstranění bezpečnostních rizik.

Kromě toho ale výrobci do aktualizace firmware mohou schovat také zablokování používání alternativních náplní. Funguje to následovně. Každá náplň je opatřena čipem, který se stará o komunikaci mezi náplní a tiskárnou. Jakmile pak tiskárna rozpozná jiný čip než ten z originální náplně, tisk neumožní. Takto aktualizovaný firmware se pak stará o to, že v tiskárně fungují jen a pouze originální náplně.

A jelikož jsou dnes tiskárny trvale připojeny k internetu, k aktualizaci firmware může dojít i plně automaticky úplně bez vašeho vědomí. Tiskárna, která je připojená do sítě, může sama automaticky aktualizace vyhledávat. Ve chvíli, kdy výrobce aktualizaci zveřejní, jí tak tiskárna sama stáhne a nainstaluje. Pokud pak budete chtít používat kompatibilní tonery i nadále, nezbyde vám nic jiného než zkusit tiskárnu "odblokovat" návratem ke staršímu ovladači.

Downgrade ovladače

Pokud vám po zablokování tiskárny zůstala nespotřebovaná náplň, můžete se pokusit opět ji zprovoznit vrácením ovladače na předchozí verzi před aktualizací, se kterou náplň fungovala. Provedete to následujícím způsobem:

 1. Přes nabídku Start otevřete Správce zařízení.
 2. V seznamu vyhledejte tiskárnu a otevřete si její detail.
 3. V okně se přepněte na záložku Ovladač.
 4. Klikněte na volbu Vrátit změny ovladače a volbu potvrďte.

Toto řešení ale nemusí fungovat vždy, a navíc je pouze dočasné. Dlouhodobé používání předchozí verze ovladače by totiž mohlo představovat bezpečnostní riziko a v případě některých aplikací by ani tisk nemusel fungovat správně. Z tohoto důvodu je proto vhodné používat starší verzi ovladače opravdu pouze do doby, než spotřebujete aktuální alternativní náplň, a poté ovladač aktualizovat.

Výrobci čipů pro alternativní náplně navíc reagují na aktualizace firmware docela rychle. Na trhu se poté objeví alternativní inkoustové náplně či tonery s novějšími verzemi čipů, které budou opět fungovat i v blokovaných tiskárnách.

Abyste už ale nikdy v budoucnu podobné problémy s kompatibilními náplněmi nemuseli řešit, budete muset zablokovat aktualizaci firmware ve vaší tiskárně. Je to proto dobré preventivní řešení k tomu, abyste mohli v budoucnosti alternativní náplně používat bez jakýchkoli omezení. Vystavujete se tak ale jistému bezpečnostnímu riziku (i přes tiskárnu lze infiltrovat firemní síť).

Jak zablokovat aktualizaci firmware?

Postup se liší u jednotlivých značek tiskáren, ale občas i modelů stejné značky. Bývá ale dost podobný. Pro představu proto přinášíme návod pro ty nejznámější.

HP

 1. Na ovládacím panelu tiskárny otevřete Nastavení.
 2. Z menu vyberte položku Údržba tiskárny.
 3. Dále vyberte možnost Aktualizovat tiskárnu.
 4. Klikněte na tlačítko Možnosti aktualizace tiskárny.
 5. Vyberte možnost Nekontrolovat.
 6. Následující okno vás upozorní na to, že vypínáte vyhledávání pravidelných aktualizací a vyzve vás k tomu, abyste jej ponechali zapnuté. Zvolte proto možnost Ne a vaši volbu tím potvrďte.

Brother

 1. V menu tiskárny vyberte položku Nastavení.
 2. Vyberte Všechna nastavení.
 3. Zvolte možnost Informace o zařízení.
 4. Dále klepněte na položku Automatická kontrola firmware.
 5. Výchozí hodnotu Zapnuto přepněte na Vypnuto.

Canon

 1. Na hlavním ovládacím panelu vyberte Nastavení a poté Nastavení zařízení.
 2. Dále klikněte na Aktualizace firmware.
 3. Vyberte možnost Aktualizovat nastavení oznámení.
 4. Následující okno se vás tiskárna zeptá na to, zda chcete vyhledávat nejnovější aktualizace firmware a dostávat o nich upozornění. Vyberte tedy možnost Ne.

Rizika a nevýhody odblokování

Postup při odblokování tiskárny HP, Epson, Canon ale i dalších značek, má jeden charakteristický rys – jakmile k zákazu aktualizace firmware přistoupíte, tiskárna se vás bude snažit různými systémovými okny od tohoto kroku odradit. Okna budou upozorňovat na zhoršení funkčnosti a chybějící optimalizace výkonu či opravy chyb.

Po zákazu aktualizací bude tiskárna nadále fungovat úplně stejně jako před ním. Podobně jako u neaktualizovaných ovladačů v počítači zde riskujete oslabení zabezpečení tiskárny a tím i potenciální zneužití objevené chyby ve starším ovladači (kterou třeba některá z aktualizací řešila) při kybernetickém útoku na firmu.

Další potenciální nevýhoda při odblokování tiskárny a následném používání kompatibilních náplní souvisí s případnou reklamací zařízení. Ta většinou nepředstavuje problém, pokud by ale k poruše tiskárny došlo prokazatelně a nezpochybnitelně kvůli použití kompatibilní náplně, výrobce by vám pravděpodobně reklamaci tiskárny neuznal.

Závěr

Používání kompatibilních náplní představuje efektivní způsob, jak zredukovat finanční náklady na tisk. Pokud do budoucna o tuto možnost nechcete přijít, určitě se vám vyplatí zakázat aktualizace firmware ve vaší tiskárně už preventivně. Zvažte ale, zda to stojí za potenciální bezpečnostní riziko.

Kam dál

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu
před 21 dny, 25.6.2024

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu

Použití vzdálené plochy a ovládání PC na dálku není v současnosti ani zdaleka tak náročným a technickým úkolem, jako tomu bylo v minulosti. Existuje totiž hned několik způsobů, které vám umožní pohodlně nastavit přístup. Jaké to jsou a jak vzdálenou plochu zprovoznit? Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na odblokování tiskárny
před 28 dny, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 1 měsícem, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 2 měsíci, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 2 měsíci, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 2 měsíci, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost