Jak otevřít soubory .rar a .zip

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. Tyto kompresní formáty totiž umožňují snadnější i rychlejší přenos dat, díky čemuž je odesílatelé s oblibou používají. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí.

Foto: PirenX | Zdroj: Depositphotos.com

Co to jsou formáty RAR a ZIP?

RAR a ZIP jsou kompresní formáty, které jsou určeny ke komprimaci souborů a složek. Oba využívají bezeztrátové kompresní algoritmy, které dokáží zmenšit výslednou velikost souboru. Díky tomuto typu komprese se data po rozbalení přesně zrekonstruují, a proto nedochází k žádným ztrátám na jejich kvalitě.

Formáty RAR a ZIP umožňují zkomprimovat i velké množství různých souborů do jediného archivu (nebo chcete-li složky), se kterým pak můžete manipulovat stejně snadno, jako kdyby se jednalo o jediný soubor.

Zabalení souborů do formátu RAR nebo ZIP se proto používá hlavně v případech, kdy buď potřebujete odeslat velké množství různých souborů, které by se za normálních okolností nevešly do přílohy e-mailu, nebo kdy potřebujete rychle nahrát obsah na internet či do cloudu. Kromě toho ale tyto formáty pomohou také s úsporou místa na úložišti nebo snadnějším a rychlejším zálohováním dat.

Mezi formáty RAR a ZIP ale najdeme také odlišnosti. Zatímco RAR nabídne o něco vyšší účinnost komprese, výhodou ZIP je zase rychlost vytváření i otevírání archivů. Kromě toho se ale liší také v kompatibilitě s operačními systémy, což je s ohledem na otevírání těchto souborů zásadní. Pokud totiž budete chtít se zkomprimovanými soubory dále pracovat, nejdříve je budete muset rozbalit.

Pokud budete otevírat soubor .zip, snadno jej rozbalíte i bez programu třetí strany, a to prostřednictvím nástroje integrovaného ve Windows. Při rozbalování souboru .rar se už ale bez specializovaného programu neobejdete.

Programy na otevírání RAR a ZIP

Pokud s kompresními formáty pracujete jen vzácně a výhradně ve formátu ZIP, určitě si vystačíte s výše zmíněným nástrojem integrovaným ve Windows. Pokud ale zkomprimované soubory otevíráte velmi často nebo je i zabalujete, více se vyplatí použít některý z programů třetích stran.

Tyto programy ve srovnání s nástrojem ve Windows totiž zpravidla nabízí vyšší účinnost komprese, možnost otevírání dalších formátů (například ISO nebo FAT) nebo možnost zaheslování vybraného souboru či rovnou zabezpečení celé složky.

Tip

Pro vyšší zabezpečení citlivých dat je dobré kromě souboru nebo složky zašifrovat rovnou celý disk, na kterém jsou citlivá data uložena.

Mezi nejpoužívanější programy na otevírání .rar i .zip souborů pak patří hlavně WinRAR, 7-Zip či WInZIP. WinRAR je z této trojice zřejmě tím nejznámějším a nejoblíbenějším. Jeho výhodou je velmi snadné ovládání, jednoduché i rychlé zabalování i otevírání souborů a možnost využívat jej bezplatně. Lokalizace do češtiny je samozřejmostí. Velmi podobné výhody pak nabízí i bezplatný software 7-Zip. Zásadně se od nich liší WinZip – funkčně je sice dost podobný, avšak za jeho používání si musíte po uplynutí 30denní zkušební doby zaplatit. Jako nejlepší volba se proto jeví 7-Zip nebo WInRAR.

Jak otevřít soubor RAR?

Pro ukázku, jak otevřít soubor .rar, jsme tedy použili program WinRAR. Nejdříve si jej proto stáhněte a nainstalujte do počítače. Poté postupujte takto:

  1. Na soubor .rar, který potřebujete otevřít, klikněte pravým tlačítkem myši a z lišty vyberte možnost WinRAR.
  2. Pokud chcete soubor rozbalit do aktuálního umístění, ve kterém se nachází zabalený soubor .rar, vyberte možnost Extract here. Ihned proběhne proces rozbalení a v umístění se vytvoří nová složka, se kterou už můžete pracovat a otevřít jí běžným způsobem.
  1. Pokud ale chcete rozbalit soubor .rar do jiného cílového umístění, vynechte druhý krok a z lišty namísto Extract here vyberte možnost Extract files … Otevře se dialogové okno, ve kterém můžete nastavit požadované cílové umístění. Vše poté potvrďte kliknutím na OK.
  1. Rozbalený soubor naleznete v cílovém umístění a opět s ním už můžete dále pracovat běžným způsobem.

Jak otevřít soubor ZIP?

V případě otevírání souboru .zip bude postup ještě jednodušší, protože můžete využít nástroj integrovaný ve Windows.

  1. Klikněte na soubor .zip pravým tlačítkem myši a z lišty vyberte Extrahovat vše.
  1. V dialogovém okně buď ponechte původní umístění, nebo si pomocí tlačítka Procházet nastavte nové cílové umístění.
  2. Poté už jen klikněte na Extrahovat.
  1. Ve zvoleném umístění se vytvoří nová složka, se kterou už můžete normálně pracovat.

Rizika při otevírání ZIP a RAR

Zde je ale na místě podotknout, že k otevírání .zip i .rar souborů se váže jedno nezanedbatelné bezpečnostní riziko. V těchto archivních souborech se totiž snadno mohou schovávat viry.

Kombinace archivních souborů a škodlivých kódů v HTML souborech představuje pro útočníky efektivní metodu k šíření malwaru. Tyto útoky jsou totiž bezpečnostními nástroji velmi těžko detekovatelné. Útočníci při tom mohou využívat různé typy sociálního inženýrství – hlavně pak phishing či page hijacking, kdy buď infikovaný soubor dorazí do schránky jako příloha e-mailové zprávy, nebo se útočník snaží napodobit známou a důvěryhodnou webovou stránku a uživatele tak oklamat a přinutit k tomu, aby z této falešné stránky infikovaný archivní soubor sám stáhl a otevřel.

Tip

Pokud se vám v minulosti stalo, že jste otevřeli soubor RAR nebo ZIP neznámého původu a  váš počítač od té doby nepracuje stejně svižně a normálně, jak jste byli zvyklí, přečtěte si více o tom, jak poznat a opravit zavirovaný počítač.

Prevence je v tomto případě ale naštěstí jednoduchá. Nikdy nestahujte ani neotevírejte žádný  soubor, u kterého si nejste jisti jeho původem. Pokud je e-mailová zpráva nebo webová stránka byť jen trochu podezřelá, raději se jí vyhněte.

Jako každý jiný software pak mohou mít i programy jako 7-Zip či WinRAR zranitelná místa, která útočníci odhalí a poté využijí k šíření malwaru (příkladem je nedávná kauza právě kolem WinRARu). Z tohoto důvodu je proto vždy mějte aktualizovány na nejnovější verze.

RAR nebo ZIP nejde otevřít

Pokud se vám přes veškerou snahu nepovede archivní soubor otevřít, zkuste k otevírání využít alternativní program. Zkušenosti uživatelů jsou totiž občas takové, že zabalený soubor, který nešlo otevřít ve WinRARu, otevřel například software 7-Zip.

Pokud přesto nepůjde soubor otevřít, existují ještě specializované nástroje pro opravu poškozených archivních souborů a jejich následnou obnovu a otevření (pro WinRAR soubory je to například program RAR Open File Tool a pro soubory .zip zase třeba program DataNumen Zip Repair). Opět si ale dávejte dobrý pozor na to, co vlastně stahujete. Používejte proto jen ověřené programy z důvěryhodných stránek.

Závěr

Čas od času potká nutnost otevřít .rar nebo .zip soubor každého uživatele internetu, proto je dobré vědět, jak na to. Více než jinde si ale dávejte dobrý pozor na původ otevíraných souborů a otevírejte pouze takové, u kterých jste si jisti, že neobsahují žádný malware.

Kam dál

Jak na odblokování tiskárny
před 3 dny, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 14 dny, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 24 dny, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 29 dny, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 1 měsícem, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na plnění toneru a cartridge
před 2 měsíci, 6.5.2024

Jak na plnění toneru a cartridge

Kompletní výměna toneru v případě laserové tiskárny či cartridge u tiskárny inkoustové není jediným způsobem, jak doplnit barvu. Alternativu představuje opětovné naplnění právě spotřebované kazety. Postup si ukážeme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny