jak zazipovat soubor či složku

Pokud jste zvyklí přikládat k e-mailu přílohu, určitě se vám někdy stalo, že příloha překročila limit velikosti. V takovém případě můžete přílohu rozdělit do více e-mailů, nahrát do cloudu, nebo soubor či složku tzv. zazipovat. V tomto článku si ukážeme, jak na to.

Foto: Solen Feyissa | Zdroj: Unsplash.com

CO JE TO KOMPRESE SOUBORŮ?

Komprese, nebo také komprimace souborů je proces, při kterém kompresní algoritmy zpracovávají digitální data tak, aby byl zmenšen jejich objem při současném zachování informací, která jsou v datech obsažená. Jednoduše tedy můžeme tento proces definovat tak, že jeho úkolem je zmenšení velikosti datových souborů. Existují přitom 2 typy komprimace dat – ztrátová a bezztrátová.

Ztrátová vs bezztrátová komprese

Ztrátová komprese soubory zmenšuje tím, že některé méně důležité informace ze souboru zahodí. Díky tomu je možné zmenšit soubor velmi výrazně, současně s tím ale klesá také jeho kvalita (zahozené informace jsou nenávratně ztraceny a nelze je opět rekonstruovat).

Tato metoda se používá všude tam, kde je možné ztrátu těchto informací tolerovat. Nejčastěji se jedná o kompresi zvukových nahrávek, fotografií nebo třeba videí. Ztrátová komprese tedy spoléhá na nedokonalost lidských smyslů. Po kompresi proto pouhým okem nebo sluchem ani nepoznáte rozdíl, ale soubor se zmenší opravdu výrazně.

Tip

Dobrým příkladem komprese souborů je komprese fotografií. Tuto problematiku jsme popsali v článku o formátech obrázků vhodných pro tisk, kde jsme jednotlivé běžné používané formáty a jejich použití popisovali. Konkrétní návod pro redukci velikosti obrázků pak popisujeme v návodu na zmenšení velikosti fotografií.

Naproti tomu bezeztrátová komprese není tolik účinná (zmenšení souboru ale i tak není zanedbatelné). Při tomto typu komprese nedochází totiž k žádným ztrátám dat. Původní data proto lze snadno a přesně zrekonstruovat na základě komprimovaného souboru. Bezztrátová komprese se proto používá všude tam, kde by ztráta coby jediného znaku mohla znamenat poškození souboru – tedy například při kompresi počítačových dat, textových souborů a dokumentů a podobně.

Výhody komprese souborů

A proč tedy zazipovat soubor a zmenšit jej? Jaké výhody to s sebou přináší?​

  • Úspora místa na disku 
    Zazipované soubory mohou být opravdu velmi výrazně menší než ty původní. Komprese souborů vám proto pomůže šetřit místo na disku. Čím menší soubory budou, tím víc se vám jich na disk vejde a jeho kapacita vám vydrží delší dobu. Toto se hodí zejména pro data, která běžně nepoužíváte - např. fotografie z firemních akcí, které nechcete mazat.
  • Rychlejší přenos souborů
    Pracovní komunikace ve většině případů probíhá e-mailem a často se setkáte se situací, kdy potřebujete nahrát přílohu do e-mailu nebo ji naopak stáhnout. Pokud budete přenášet zkomprimované soubory, jejich nahrávání i stahování bude mnohem rychlejší. Do jednoho e-mailu se vám vejde i mnohem více souborů najednou.
  • Zabezpečení zasílaných dat
    ​Pokud zazipovaný soubor obsahuje osobní či citlivé informace, které potřebujete chránit, můžete komprimovaný soubor také opatřit heslem (návod, jak na to, najdete v našich článcích o tom, jak zaheslovat soubor a jak zaheslovat složku).
  • Rychlejší a efektivnější zálohování. Ať už důležité soubory zálohujete do cloudu nebo na zaheslovaný externí disk, jejich komprese vám pomůže celý tento proces výrazně zrychlit. Menší soubory se rychleji nahrají do online úložiště i z něho stáhnou, rychleji se přenesou také na externí disk a vy díky tomu budete šetřit čas. To samé pak platí pro proces archivace souborů (více o problematice archivace a skartace údajů). Archivní soubory se nejčastěji používají k uložení více souborů pohromadě do jednoho pro efektivnější přenos a ukládání. Archivace sama o sobě ale velikost souborů nijak neupravuje, pouze je ukládá pohromadě za účelem pozdějšího využití. Pokud chcete, aby váš archiv nebyl zbytečně velký, pak bude potřebné data nejdříve zkomprimovat a zmenšit tak jejich objem.

Má komprese nějaké nevýhody?

Komprese souborů a složek nemá vyloženě nevýhody, nicméně váže se k ní pár omezení.

  • Nekompatibilita
    Pokud budete soubory komprimovat do souboru ve formátu RAR, pak se předtím, než jej komukoli pošlete, přesvědčte o tom, že příjemce má v počítači nainstalovaný odpovídající software na otevírání RAR souborů. V opačném případě si váš soubor prostě neotevře.
  • Dešifrování dat
    Další omezení se váže k zašifrovaným souborům. Pokud je přidáte do komprimované složky, při dekomprimaci se dešifrují. Takto byste neúmyslně mohli zpřístupnit vaše citlivé údaje. Proto se doporučuje nekomprimovat zašifrované soubory.
  • Komprese zkomprimovaných obrázků
    ​Poslední omezení se týká komprimování obrázků nebo fotografií ve formátu JPEG. Kvůli tomuto formátu jsou tyto obrázky silně zkomprimované už samy o sobě. Pokud byste se rozhodli zkomprimovat několik těchto obrázků do jedné složky, pak byste výsledkem byli určitě zklamáni. Velikost složky by byla skoro stejná jako původní kolekce obrázků. Proto komprimace JPEG obrázků nedává velký smysl.

Nejpoužívanější kompresní formáty

Těmi nejpoužívanějšími kompresními formáty pro komprimaci souborů a složek jsou jednoznačně ZIP a RAR. Oba tyto formáty využívají bezeztrátovou kompresi. Zkomprimované soubory proto lze přesně zrekonstruovat a nijak neztrácejí na kvalitě.

Hlavní rozdíl mezi nimi najdeme v jejich kompatibilitě s různými operačními systémy. Zatímco ZIP si pohodlně otevřete všude (součástí většiny OS je zabudovaný program na otevírání souborů ve formátu ZIP), na otevření RAR potřebujete mít v počítači nainstalovaný software WinRAR.

Výhodou formátu RAR je o něco silnější komprese, výhodou ZIP souborů je zase to, že je můžete vytvářet a otevírat rychleji. To se vyplatí ve chvíli, kdy chcete zmenšit pouze pár obrázků nebo dokumentů, aby se vám vešly třeba do e-mailové zprávy. Pokud ale chcete zmenšit mnohem více dat a využívat při tom pokročilejší funkce, vyplatí se vám spíše WinRAR.

Jak zazipovat soubor ve Windows

Vytvoření ZIP souboru ve Windows je velmi jednoduché:

  1. Na složku, kterou chcete zkomprimovat, klikněte pravým tlačítkem myši. Pokud se jedná o jednotlivé soubory, musíte je všechny označit. Z nabídky vyberte Komprimovat do souboru ZIP.
  1. Okamžitě se spustí komprimace vybraných souborů nebo složky a ve stejném místě, odkud jste ji spustili, se objeví nový zazipovaný zmenšený soubor. Ten si můžete přejmenovat podle sebe nebo s ním libovolně manipulovat. V našem případě jsme z původních 2,28 MB zmenšili složku na 1,36 MB.

Jak zmenšit soubor ve WinRAR

  1. Na složku nebo jednotlivé označené soubory, které chcete zkomprimovat, klikněte pravým tlačítkem myši. Z nabídky vyberte možnost WinRAR a poté Add to archive.
  1. V menu si můžete kompresi dále nastavit. Důležité je vybrat si formát – RAR nebo ZIP. Dále si pak výsledný archiv můžete nechat rozdělit na několik částí nebo můžete nechat po archivaci smazat původní soubory. Možnost Create SFX archive se hodí v případě, kdy budete zkomprimovaný soubor někomu posílat a nejste si jistí, zda disponuje softwarem na otevírání RAR souborů. Po zaškrtnutí políčka vytvoříte samorozbalovací SFX archiv, který příjemce otevře bez jakéhokoli dalšího softwaru. Jakmile budete mít vše nastaveno, kliknete na tlačítko OK.
  1. Ve stejném umístění, jaké měl původní soubor, se vám objeví nový zmenšený soubor RAR. Opět jsme dosáhli stejné úspory místa jako v případě formátu ZIP.​

S pomocí nástroje ve Windows můžete vytvářet pouze soubory komprimované do formátu ZIP. Ve WinRAR máte při komprimaci na výběr, zda chcete ZIP nebo RAR. ZIP je univerzální a jeho obsah dokáže extrahovat kdokoli. Hodí se proto v případech, kdy budete výsledný soubor někomu posílat. Pokud přesto chcete vytvořit RAR, nezapomeňte vytvořit samorozbalovací SFX soubor, aby si příjemce mohl obsah extrahovat i bez použití dalšího softwaru.

Závěr

Komprese souborů je užitečný a rychlý nástroj, který vám pomůže ušetřit místo na disku. Zkomprimované soubory se také lépe přenáší v e-mailové komunikaci, efektivněji zálohují a rychleji nahrávají do cloudu nebo z něj stahují. Z těchto důvodů se proto vyplatí si proces komprese souborů osvojit a komprimovat soubory pravidelně.  

Kam dál

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu
před 1 měsícem, 25.6.2024

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu

Použití vzdálené plochy a ovládání PC na dálku není v současnosti ani zdaleka tak náročným a technickým úkolem, jako tomu bylo v minulosti. Existuje totiž hned několik způsobů, které vám umožní pohodlně nastavit přístup. Jaké to jsou a jak vzdálenou plochu zprovoznit? Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na odblokování tiskárny
před 1 měsícem, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 2 měsíci, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 2 měsíci, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 2 měsíci, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 3 měsíci, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost