Jak tisknout na fotopapír
Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek
Vytvořili jste si dokument ve Wordu, Excelu či PDF a nepřejete si, aby ho někdo jiný četl nebo v něm dělal změny? V řadě programů můžete svůj soubor opatřit heslem a uchránit ho tak od nevítané pozornosti. V tomto článku si ukážeme, jak to udělat.
Důvodů pro zabezpečení vašich citlivých dat je celá řada:
Pokud chcete zamknout soubor .docx, otevřete si jej v Microsoft Word a postupujte takto:
Word dokument je zamčený. Zavřete ho a při příštím otevření už bude vyžadováno heslo.
Postup zaheslování Excelu je velmi podobný postupu ve Wordu, a je tedy stejně jednoduchý:
Excel dokument je v této chvíli zamčený a při příštím otevření již bude vyžadováno heslo.
Dokument PDF lze zaheslovat v aplikaci Adobe Acrobat Reader. Dokument si otevřete a poté postupujte takto:
V této chvíli je soubor PDF zaheslovaný.
Pokud aplikaci Adobe Acrobat Reader nepoužíváte, PDF můžete snadno zaheslovat na webu Adobe, kde k tomu využijete jednoduchý a bezplatný online nástroj.
Nejjednodušším způsobem, jak zaheslovat komprimovaný zip soubor, je využití programu 7-Zip. Postup je následovný:
Zaheslovaný .rar soubor můžete snadno vytvořit s aplikací WinRAR, která bývá často předinstalovaná ve Windows. Postupujte následovně:
V obou případech zaheslování komprimovaných souborů (.rar i .zip) nezapomeňte z PC smazat původní nezaheslovaný soubor. Ten zůstal na svém místě, zaheslovaná kopie vznikla vedle něho. Pokud jste nějakým nedopatřením či náhodným kliknutím smazali soubor dříve, pak nezbývá nic jiného než vyzkoušet některý ze způsobů, jak obnovit smazané soubory.
Pokud potřebujete zabezpečit více souborů, můžete zaheslovat celou složku.
Účinnost a efektivita zaheslování souboru samozřejmě stojí a padá na tom, jak silné heslo pro přístup k vašim souborům nastavíte. Heslo proto musí být silné a originální. Určitě by nemělo obsahovat vaše osobní údaje, jména vašich blízkých nebo vaše oblíbená témata a podobně (lidé, kteří vás znají, by taková hesla mohli snadno uhádnout).
Pak také existují jistá pravidla pro tvorbu hesel – dostatečně silné heslo obsahuje minimálně 12 (klidně ale až 20) znaků a používá různé symboly a písmena ve vzájemné kombinaci (velká i malá písmena s diakritikou, číslice, speciální znaky).
Mnoho uživatelů si často plete zaheslování souborů s jejich šifrováním. Proto se hodí vědět, jaký je mezi těmito pojmy rozdíl.
Šifrování dat je ochrana dat kódováním. V praxi to funguje tak, že se prostý a čitelný text převede na text nečitelný (zašifrovaný) podle předem definovaného klíče. Data tedy úplně změní svou digitální podobu, v podstatě se z nich stane zakódovaná zpráva. Bez dešifrovacího klíče či hesla poté není možné zašifrovaná data nijak přečíst.
Šifrování dat je proto ve srovnání s ochranou dat heslem mnohem vyšší úrovní zabezpečení. Při zaheslování dat totiž dochází pouze k zamčení přístupu k nim (ten je podmíněn právě tímto nově nastaveným heslem). Jejich digitální podoba se ale nijak nemění. A právě proto je nastavení silného a těžko uhodnutelného hesla klíčové – jakmile by ho někdo uhodl, má kompletní přístup k uzamčeným souborům.
Dbát na ochranu citlivých souborů a dat v době, kdy je aktivně ve firmě používáte, by mělo být samozřejmostí. Nezapomínejte na ně ale ani v těch případech, kdy už je potřebovat nebudete – citlivá data bezpečně a trvale smažte z disku. Pokud je uchováváte i ve fyzické podobě, nezapomeňte ani na skartaci. Jen tak na 100 % nikdy nedojde k jejich případnému zneužití či odcizení.
Přes veškeré zvýšení bezpečnosti vašich dat přináší zaheslování jednotlivých souborů také nebezpečí – možnost, že svá hesla zapomenete vy. U všech našich výše uvedených návodů k zaheslování souborů různých formátů narazíte na stejný problém – pokud heslo zapomenete, nepůjde skoro nic dělat a k dokumentu již takřka nebude možné se bez hesla dostat. Jak tomuto nebezpečí zabránit? Odpověď je jednoduchá – svá hesla musíte důkladně a poctivě zálohovat.
Zálohu jednotlivých důležitých souborů již jistě pro případ poruchy nebo formátování disku máte, proto je stejně tak důležité nepřijít o přístup k nim ani v případech, kdy od nich zapomenete heslo.
Při zálohování hesel je ale důležité myslet na 2 základní doporučení:
Ochrana souborů heslem je dalším ze způsobů, jak můžete zvýšit bezpečnost vašich citlivých dat. Při použití silného hesla je dostatečně efektivní, přičemž samotné zaheslování souboru je velmi jednoduché a zabere vám jen chvilku času. A to je cena, kterou se pro zamezení neoprávněného přístupu k citlivým datům rozhodně vyplatí zaplatit.
Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek
Pokud používáte počítač delší dobu, přirozeně se stane, že po pár letech již není tak svižný jako býval. Předtím, než zpomalený počítač nadobro odepíšete, se ale dá podniknout celá řada kroků, které mu výkon navrátí. Číst celý článek
Vytvořili jste si dokument ve Wordu, Excelu či PDF a nepřejete si, aby ho někdo jiný četl nebo v něm dělal změny? V řadě programů můžete svůj soubor opatřit heslem a uchránit ho tak od nevítané pozornosti. Číst celý článek
U starších tiskáren běžnější, u těch nových příležitostný problém. Řeč je o zaseklém papíru v tiskárně. Tiskárny jsou naštěstí konstruovány tak, abyste se k zaseklému papíru dokázali pohodlně dostat a mohli ho tak uvolnit. Číst celý článek
Opatření složky heslem je jedním ze základních způsobů, jak ochránit uložená data. Jde o nenáročný a rychlý způsob ochrany, o kterém ale paradoxně stále dost uživatelů PC ani neví. Číst celý článek
Většina uživatelů tiskáren zná pouze tisk přímý - tedy poslání úlohy z počítače přímo do tiskárny. Ale v podnicích, kde se tiskne často, může snadno dojít k zahlcení tiskové fronty. Řešením je tiskový server. Číst celý článek