Jak spočítat a snížit spotřebu počítače

Ceny energií poslední dobou nepříjemně rostou a každý se snaží šetřit, kde se dá. Málokdo se přitom soustředí zrovna na počítač nebo notebook. Spotřeba energie u těchto zařízení však vůbec nemusí být malá, ročně se může vyšplhat až na nižší tisíce korun za jediné zařízení.

Náklady na provoz stolního počítače a notebooku se značně liší. | Foto: estudiosaavedra | Zdroj: Depositphotos.com

Brát ohled na spotřebu při výběru počítače se tedy v dnešní situaci zdá být zcela na místě. Je to jednoduché, stačí jen sledovat specifikace produktu, kde naleznete příkon spotřebiče uvedený ve Wattech.

Měření spotřeby PC

Abychom mohli spotřebu elektřiny vypočítat, musíme nejprve vědět, kolik elektrické energie si počítač odebírá - jinými slovy příkon spotřebiče. Aby to nebylo jednoduché, odběr elektřiny se neustále mění podle toho, jak intenzivně počítač využíváme a jaké k němu máme připojené příslušenství.

Odhad podle specifikace zařízení

První možnost je nastudovat si specifikaci počítače a následně využít některou z on-line kalkulaček, kam zadáme jednotlivé komponenty počítače (procesor, grafickou kartu, paměti, disky apod.) a získáme tak odhad výkonu v zátěži.

Program na měření

Pokud nám odhad nestačí a hledáme přesnější způsob, jak měřit spotřebu počítače, můžeme využít programy na to určené - např. bezplatný nástroj HWMonitor.

Měření u zásuvky

Nejpřesnějšího měření ale dosáhneme pravděpodobně díky měřiči spotřeby do zásuvky. Je to zařízení s displejem vykazujícím hodnoty o odběru elektrické energie, které vsuneme do klasické zásuvky a následně do něj připojujeme spotřebiče. Případně se můžete setkat i s měřením v případě "chytré zásuvky", kterou lze propojit i s mobilní aplikaci a sledovat spotřebu přímo na mobilu.

Pro měření stačí měřič spotřeby zapojit mezi zásuvku a počítač. | Foto: Pavel Kysilka | Zdroj: PREMO

Údaj, o který nám jde, je příkon, nikoliv spotřeba. Příkon se udává ve Wattech a určuje, kolik elektřiny si počítač momentálně odebírá. Spotřebou se myslí konkrétní výpočet odběru elektřiny za čas provozu zařízení. Ten si však uděláme sami.

Jak spočítat spotřebu

Základní vzorec pro výpočet spotřeby energie jakéhokoliv spotřebiče můžeme rozdělit do 3 kroků:

1) Příkon spotřebiče ve Wattech musíme převést na Kilowatty tak, že ho vynásobíme x 0,001. Například z 10 W nám vyjde 0,01 kW.

2) Výsledek vynásobíme dobou provozu spotřebiče - např. 1000 h ročně. Tím získáme spotřebu elektrické energie spotřebiče za rok.

3) A tu už jen vynásobíme cenou, kterou si váš dodavatel účtuje za 1 kWh.

Začněte tím, že si zjistíte, jakou sazbu za elektřinu platíte. V naší ukázce budeme počítat cenu 6 Kč za 1 kWh.

Výpočet průměrné spotřeby elektřiny - příklady

Protože se neustále mění množství energie, které si počítač odebírá, musíme vypočítat průměrnou spotřebu elektřiny. Výpočet vycházející jen z údaje o příkonu v klidovém stavu zařízení by nám poskytl velice zavádějící obrázek. Je nutné do ní promítnout i příkon zařízení při zátěži, proto budeme počítat vzoreček dvakrát, a tím získáme přehled o průměrné spotřebě elektřiny.

Příklad č.1: výpočet spotřeby notebooku

Řekněme, že notebook máme zapojený celkem 10 hodin denně, 300 dní v roce. Z toho jej využíváme 6 hodin každý den intenzivně. Jeho nabíjecí příkon je podle specifikace 24 W v klidu a 36 W v provozu. Abychom získali průměrnou spotřebu elektřiny, vypočítáme si spotřebu jednou pro klidový režim a jednou pro režim intenzivní práce.

Výpočet spotřeby notebooku v klidu:

 • 1. krok: 24 W si převedeme na 0,024 kW. 

 • 2. krok: notebook jede v klidovém režimu 4 hodin denně, 300 dní v roce. To znamená 1200 hodin ročně krát příkon 0,024 kW, což je 28,8 kWh.

 • 3. krok: vynásobíme 28,8 kWh cenou za 1 kWh určenou dodavatelem elektřiny, což jsme stanovili jako 6 Kč. Výsledek je 172,80 Kč ročně.

Výpočet spotřeby notebooku v zátěži:

 • 1. krok: 36 W si převedeme na 0,036 kW. 

 • 2. krok: notebook jede v pracovním režimu 6 hodin denně, 300 dní v roce. To znamená 1800 hodin ročně krát příkon 0,036 kW, což je 64,8 kWh.

 • 3. krok: vynásobíme 64,8 kWh cenou za 1 kWh určenou dodavatelem elektřiny, což jsme stanovili jako 6 Kč. Výsledek je 388,80 Kč ročně.

Celková roční spotřeba elektřiny:

Nyní oba výsledky sečteme. 172,80 Kč a 388,80 Kč se rovná 561,60 Kč. Takto jsme získali hrubý obrázek o průměrné spotřebě notebooku v průběhu roku.

Příklad 2: výpočet spotřeby počítače

U stolních počítačů se dočkáme mnohem vyšších výsledků. Jednak mají vyšší odběr a jednak k nim máme také připojené příslušenství, jako je monitor, reproduktory, tiskárna a další.

Stolní počítač v našem příkladě bude mít příkon 50 W v klidu a 205 W při zátěži. Využíváme jej 1500 hodin ročně, z toho 1150 hodin ve vysoké zátěži.

Výpočet spotřeby stolního PC v klidu:

 • 1. krok: 50 W si převedeme na 0,05 kW. 

 • 2. krok: počítač jede v klidovém režimu 400 hodin ročně. To znamená 400 h x0,05 kW, což dělá 20 kWh.

 • 3. krok: vynásobíme 20 kWh cenou za 1 kWh určenou dodavatelem elektřiny, což jsme stanovili jako 6 Kč. Výsledek je 120 Kč ročně.

Výpočet spotřeby stolního PC v zátěži:

 • 1. krok: 205 W si převedeme na 0,205 kW. 

 • 2. krok: počítač jede v pracovní zátěži 1150 hodin ročně. To znamená 1150 h x0,205 kW, což dělá 235,75 kWh.

 • 3. krok: vynásobíme 235,75 kWh cenou za 1 kWh určenou dodavatelem elektřiny, což jsme stanovili jako 6 Kč. Výsledek je 1414,50 Kč ročně.

Celková roční spotřeba elektřiny:

Nyní oba výsledky sečteme. 120 Kč a 1414,50 Kč se rovná 1534,50 Kč ročně. Jak vidíte, cena používání PC je diametrálně vyšší než notebooku, ačkoliv počítač nebyl zdaleka ani tak vytěžovaný. A to jsme ještě nezapočítali příslušenství.

Spotřeba u monitorů a tiskáren

Dnešní monitory mají spotřebu v závislosti na typu a velikosti obrazovky 20 - 50 W. Ve specifikacích monitoru můžeme najít informaci o typické spotřebě, ze které můžeme pomocí stejného vzorečku vypočítat cenu za rok.

Tiskárny mají spotřebu různou. Zatímco některé si ve stand-by režimu berou jen 2,4 W a v provozu 300 W, jiné si berou 25 W a 1000 W. Výpočet průměrné spotřeby je poměrně složitý, protože je těžké udělat si obrázek o tom, co a jak často na tiskárně děláme. Nejvíce nám pomohou tiskárny, které vedou záznam o jejich používání. Pak už si stačí zase jen aplikovat ten stejný vzorec. Případně využít opět měřič elektřiny, který zapojíme mezi zásuvku a tiskárnu.

3 fakta o spotřebě elektřiny PC a notebooků

Nyní uvádíme pár faktů, které vám pomohou se lépe zorientovat ve spotřebě počítačů a notebooků.

 • Stolní PC mohou mít až 4-5x vyšší odběr elektřiny než notebooky. Z hlediska úspory tedy dávají notebooky jasný smysl.

 • Velice obecně platí přímá úměra, že čím vyšší cenová kategorie PC nebo notebooku, tím vyšší je i jeho spotřeba (vyšší výbava vyžaduje víc “šťávy”).

 • Počítač starší jak 5 let má mnohem vyšší nároky na spotřebu než nový a totéž můžeme říct o monitoru.

Stolní PC mohou mít až 4-5x vyšší odběr elektřiny než notebooky. | Foto: Christopher Gower | Zdroj: Depositphotos.com

Jak snížit spotřebu elektřiny?

Následující opatření, jak srazit spotřebu elektrické energie, můžete zavést ve firmě i u sebe doma.

Nový počítač

Nejvíce přímočaré řešení je vyměnit starý počítač za nový. Spotřebu tím srazíte a navíc máte možnost se zamyslet, které vymoženosti skutečně využijete, a které ne. Největším příkladem je používání grafické karty - je nutné ji mít, ačkoliv nehrajete hry a nepracujete v grafických editorech?

Při výběru je také dobré zaměřit se na modely se sníženou spotřebou a automatickým taktováním procesoru, díky kterému PC nebude využívat procesor na plné obrátky v momentech, kdy to nepotřebuje (procesor a grafická karta hrají v odběru el. energie nejvyšší roli).

Výměna PC za notebook

Zvažte, jestli skutečně potřebujete PC, nebo vám stačí notebook (více o výběru pracovního notebooku). Rozdíl v případě jednoho zařízení není malý, v případě celé firmy může být značný.

​Pokud se ale věnujete např. grafické tvorbě, vezměte v úvahu i to, že notebook nemusí dokonale nahradit stolní počítač. Lze také očekávat, že notebooky pro grafiky budou mít zejména u náročnějších programů a 3D modelování i vyšší spotřebu.

Vypínání počítače a režim spánku

Mnoho lidí se neobtěžuje ani počítač vypnout, když od něj odchází. Asi ani není třeba připomínat, že tím spotřeba zásadně vyskakuje nahoru.

I když odcházíte od PC jen na chvíli, zvykněte si přepnout počítač alespoň do režimu spánku nebo hibernace. Během roku se každá minuta nasčítá. Pokud odcházíte na delší dobu, počítač vypněte.

Redukce zátěže a pravidelná očista

Mít otevřených 5 aplikací je náročnější, než mít otevřenou jednu. Co nepoužíváte, zavřete. S tím souvisí i všelijaké aplikace na pozadí a další programy, které se do počítače dostaly např. při instalaci jiných programů.

Jednou za čas projděte nainstalované programy a zbavte se těch, které nepoužíváte. Nezapomínejte ani pravidelně čistit notebook od prachu, aby nedocházelo k přehřívání počítače. Usazený prach brání proudění vzduchu a zvyšuje tak teplotu, což nutí ventilátory více pracovat.

Nový monitor

Staré monitory mají výrazně vyšší spotřebu. Novým pracovním monitorem šetříte nejen peněženku, ale i oči. 

Snížení jasu monitoru

Podsvícení monitoru je energeticky velice náročné. Jeho snížením dosáhneme úspory, ne však za cenu zbytečného namáhání očí.

Máte k tématu doplňující dotazy?

Pokud článek nezodpověděl všechny vaše dotazy, není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Rádi vám poradíme ohledně problematiky spotřeby vašich zařízení.

Kam dál

Značky počítačových tiskáren a jejich historie
před 1 měsícem, 1.5.2023

Značky počítačových tiskáren a jejich historie

Dnešní trh nabízí široký výběr různých druhů i značek tiskáren. Nejznámější značky jako HP, Canon, Xerox, nebo Epson většina z nás zná. Víte ale, jaká byla historie těchto značek a čím vším se zabývají? Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Co je sublimační tisk a na co se používá
před 1 měsícem, 29.4.2023

Co je sublimační tisk a na co se používá

Sublimační tisk je jedním z méně známých způsobů tisku. Na jaké materiály lze touto technikou tisknout? Co se pomocí sublimace tiskne nejčastěji? Jak vypadá a funguje sublimační tiskárna? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk,clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak zálohovat data v počítači
před 2 měsíci, 21.4.2023

Jak zálohovat data v počítači

V dnešní době jsou data ohrožena kromě poruch pevného disku i viry, krádežemi, nebo ztrátou přenosného zařízení. Zálohování dat by tak pro každého mělo být naprostou samozřejmostí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak tisknout na tvrdý papír
před 2 měsíci, 29.3.2023

Jak tisknout na tvrdý papír

Ať už potřebujete tisknout vizitky, pozvánky, či brožury, na tvrdém papíře budou vypadat profesionálně. Jak ale na tisk na tvrdý papír? Může vůbec tvrdý papír do tiskárny? Kam se vkládá? Poradíme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak prodloužit životnost notebooku
před 2 měsíci, 28.3.2023

Jak prodloužit životnost notebooku

Životnost notebooku je něco, co můžete ovlivnit a výrazně prodloužit. Stačí znát a dodržovat několik zásad, jak ke svému přístroji přistupovat a jak o něj pečovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak nastavit tisk adresy na obálku ve Wordu a Excelu
před 3 měsíci, 20.3.2023

Jak nastavit tisk adresy na obálku ve Wordu a Excelu

Při komunikaci s klienty či dodavateli může být čas od času třeba rozeslat více obálek najednou. Jejich nadepsání ručně by však bylo dost otravnou záležitostí. V takové chvíli je dobré vědět, jak na obálky adresy natisknout. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk