Jak vyčistit notebook

Proč pravidelně čistit notebook? Zdaleka nejde jen o lesk obrazovky nebo čistou klávesnici. Čištění notebooku konkrétně od prachu může pomoci zlepšit jeho výkon a prodloužit životnost. Jaké příslušenství a přípravky jsou tedy potřeba, které části čistit a jak často čištění provádět? Na to se podíváme v následujícím článku.

Foto: Milkos | Zdroj: Depositphotos.com

Proč je potřeba čistit notebook?

V prvé řadě si odpovíme na nejzákladnější otázku, kterou je “proč?”. Čištění notebooku má pozitivní dopady, nad kterými lidé často nepřemýšlí.

Vzhledem ke všem těmto důvodům doporučujeme čištění provádět ideálně ve frekvenci 1x měsíčně obrazovka a klávesnice a 1 - 2x ročně vnitřek notebooku. 

Tip

Pokud se chystáte na kompletní očistu notebooku, projděte si i naše tipy v článku Jak zrychlit notebook. Seřadili jsme tam úkony pro zrychlení počítače od těch nejsnazších úprav po ty komplikované.

Čištění klávesnice a displeje

Začneme tím jednodušším a bezproblémově přístupným, neboli klávesnicí a displejem. Ideální frekvence čištění je 1x měsíčně.

Čištění obrazovky notebooku

Přetření obrazovky zabere pár vteřin a uleví vašim očím. Na vyčištění displeje budeme potřebovat: hadřík z mikrovlákna, isopropylalkohol nebo přípravek na čištění obrazovek, alternativně i vlhčené ubrousky na čištění obrazovek.

Při čištění se snažte na obrazovku příliš netlačit. | Foto: file404 | Zdroj: Depositphotos.com

Na vyčištění obrazovky je nejlepší hadřík z mikrovláken navlhčený isopropylalkoholem nebo speciálním přípravkem na čištění obrazovek, kterým displej jednoduše přetřete. Lze pořídit i vlhčené ubrousky určené k tomuto účelu. Při čištění se snažte na obrazovku příliš netlačit. Více znečištěná místa raději přejeďte hadříkem víckrát.

Čištění klávesnice notebooku

První krok čištění klávesnice mnozí znají a dělají. Klávesnici otočíme a vyklepeme z ní vše, co půjde. Není to špatně, ale není to nutně ani efektivní. Je pár způsobů, jak vyčistit klávesnici notebooku lépe.

Foto: madozi | Zdroj: Depositphotos.com

K vyčištění klávesnice budete potřebovat: stlačený vzduch na čištění PC nebo čistící hmotu.

Stlačený vzduch používáme tak, abychom foukali jedním směrem, jinak by se nečistota mohla dostat zpátky tam, kde už jsme byli.

Alternativně můžeme použít speciální čistící hmotu, která se používá na čištění elektroniky a IT příslušenství. Dostane se do hloubky a vytáhne z ní veškerou špínu. Sama přitom nezanechává po sobě žádné zbytky a není vlhká.

Vyčištění ventilátoru a chladících otvorů

Po stranách notebooku najdeme kromě konektorů i chladící otvory, kterými se do notebooku dostává vzduch natahovaný ventilátorem, a následně ho zase opouští. Tyto otvory se dají využít k vyfouknutí prachu ze vnitřku notebooku, což je dobré jednou za půl roku provést.

K vyčištění ventilátoru je nutný: stlačený vzduch a případně pinzeta nebo cokoliv úzkého.

K čištění můžeme využít slabší kompresor nebo stlačený vzduch. Musíme však dát pozor, abychom proudem vzduchu neroztočili ventilátor přes hranici jeho maximálního výkonu. Tím by se poškodil. Proto se ujistíme předem, že máme výkon stažený na minimum a zvýšíme ho až v případě potřeby. 

Někdy je možné skrze chladící otvor prostrčit např. pinzetu a větráček chytit a držet ho po dobu profukování, aby se netočil vůbec. Měli bychom to však udělat tak, abychom napřed vyčistili otvor, kterým ventilátor vzduch vyhání.

Čištění vnitřních komponent notebooku

Nejsložitější je však čištění hardwarových útrob skrývajících se uvnitř notebooku. To by se také mělo provádět jednou za půl roku. Následující postup však doporučujeme jen technicky zkušenějším jedincům a ostatním doporučíme odborný servis. ​​

Plastový kryt uvolňujte postupně po celém jeho obvodu, než se jej pokusíte sejmout. | Foto: Scharfsinn | Zdroj: Depositphotos.com

Pokud se jedná o pracovní notebook, určitě to napřed konzultujte s nadřízenými a IT oddělením. Dost možná si IT oddělení raději převezme notebook na čištění do své péče.

Na rozebrání a vyčištění notebooku už se hodí vybavit arzenálem nářadí a příslušenství. Budete potřebovat:

 • malý štěteček,
 • tvrdý kartáček,
 • stlačený vzduch na PC,
 • Isopropylalkohol,
 • malý šroubovák (u moderních notebooků ideálně jemné šroubováky TORX),
 • pinzetu nebo kleštičky a
 • teplovodivou pastu.

Jak rozebrat notebook

Abychom se do něj dostali, musíme notebook rozebrat. Níže uvádíme obecné kroky, ale současně doporučujeme si pro daný model dohledat servisní manuál nebo YouTube video, kde uvidíte, jak demontáž na konkrétním modelu probíhá.

 1. Nejdříve notebook vypněte a odpojte od proudu.

 2. Následně ze spodní strany notebooku vymontujte všechny šrouby (pokud nemáte správnou sadu na drobné šrouby, pořiďte si odpovídající, nebo předejte notebook raději servisu).

 3. Zapamatujte si, kam který šroub patří, nebo si je poznačte. Pomáhá stejné typy šroubů dávat na hromádky k sobě.

 4. Opatrně sundejte veškeré části plastového krytu. Uvolňujte kryt pozvolna po celém jeho obvodu, aby nedošlo někde k jeho prasknutí.

 5. Odpojte baterii (při čištění pod napětím by mohlo dojít k poškození zařízení).

 6. Odpojte ventilátor. Pokud jeho vypojení brání jiné kabely, budete muset opatrně vypojit i ty.
 7. Odpojte výměník a odstraňte teplovodivou pastu - např. tvrdým kartáčkem.

Pokud si na některý další krok netroufáte, udělejte jen to, co si myslíte, že zvládnete. Tzn. odkrytí zadního krytu a vyfoukání stlačeným vzduchem může pro jednoduchou údržbu stačit. Výměnu teplovodivé pasty můžete nechat na budoucí údržbu v servisu.

​Při demontáži buďte trpěliví a opatrní. Zbytečné použití síly může vést k poškození zařízení.​ Místo prstů používejte u drobných částí raději pinzetu.​​

Při čištění ventilátorů dávejte pozor, ať proudem vzduchu neroztočíte ventilátor přes hranici jeho maximálního výkonu. | Foto: ronstik | Zdroj: Depositphotos.com

Čištění vnitřku notebooku

Nyní se můžeme pustit do samotného čištění, které není až tak komplikované. Stlačeným vzduchem očistěte všechny komponenty v notebooku, i ty, které jste z něj vyjmuli.

Ideální je pracovat stlačeným vzduchem v jedné a štětečkem v druhé ruce. Vše provádějte opatrně a bez používání větší síly, abyste nepoškodili žádné součásti.

Pokud se rozhodnete, pro výměnu teplovodivé pasty, nezapomeňte ji po odstranění nahradit novou. Bez ní by došlo k přehřátí a pravděpodobnému poškození. Aplikujte tedy teplovodivou pastu na místa, kde byla předtím. 

Nezapomeňte na opětovnou aplikaci nové teplovodivé pasty, jinak riskujete poškození zařízení kvůli přehřátí. | Foto: Mika Baumeister | Zdroj: Unsplash.com

Poté můžete složit notebook zpět dohromady. Stačí jen procházet ty samé kroky pozpátku. Nejdříve tedy vložíme zpět výměník, pak ventilátor a baterii a nakonec vrátíme zpět všechny plastové kryty a zašroubujeme je.

Tip

Kromě fyzické očisty ale nezapomínejte ani na kontrolu stavu jednotlivých komponent - více se dozvíte v článcích Jak otestovat výkon a životnost disků a Testování a kalibrace baterie v notebooku.

Pokud se chystáte pokračovat ve fyzickém úklidu elektronických zařízení, přečtěte si ještě o čištění tiskárny.

Máte k tématu doplňující dotazy?

Pokud článek nezodpověděl všechny vaše dotazy, není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Rádi vám poradíme ohledně problematiky chlazení vašeho notebooku.

Kam dál

Jak na odblokování tiskárny
před 3 dny, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 14 dny, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 24 dny, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 29 dny, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 1 měsícem, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na plnění toneru a cartridge
před 2 měsíci, 6.5.2024

Jak na plnění toneru a cartridge

Kompletní výměna toneru v případě laserové tiskárny či cartridge u tiskárny inkoustové není jediným způsobem, jak doplnit barvu. Alternativu představuje opětovné naplnění právě spotřebované kazety. Postup si ukážeme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny