Jak vyčistit notebook

Proč pravidelně čistit notebook? Zdaleka nejde jen o lesk obrazovky nebo čistou klávesnici. Čištění notebooku konkrétně od prachu může pomoci zlepšit jeho výkon a prodloužit životnost. Jaké příslušenství a přípravky jsou tedy potřeba, které části čistit a jak často čištění provádět? Na to se podíváme v následujícím článku.

Foto: Milkos | Zdroj: Depositphotos.com

Proč je potřeba čistit notebook?

V prvé řadě si odpovíme na nejzákladnější otázku, kterou je “proč?”. Čištění notebooku má pozitivní dopady, nad kterými lidé často nepřemýšlí.

 • Nánosy prachu v notebooku zvyšují riziko přehřátí notebooku a čištěním tedy předcházíme přetěžování přístroje (to dává smysl zejména při běžném používání notebooku na náročnější aplikace typu AutoCAD, střih videa apod., kdy se přirozeně více zahřívá).
   
 • Vyšší teplota a prachem ztížené chlazení notebooku zvyšuje nároky na práci větráků. Čištěním tedy i snižujeme spotřebu počítače a prodlužujeme jeho životnost.

 • Na klávesnici se usazují bakterie a nečistoty, dezinfikováním povrchů jej udržujeme v hygienickém stavu.
 • Na displeji se usazuje prach, kvůli kterému se vaše oči musí více namáhat. Čištění udržuje obrazovku dobře čitelnou.

Vzhledem ke všem těmto důvodům doporučujeme čištění provádět ideálně ve frekvenci 1x měsíčně obrazovka a klávesnice a 1 - 2x ročně vnitřek notebooku. 

Čištění klávesnice a displeje

Začneme tím jednodušším a bezproblémově přístupným, neboli klávesnicí a displejem. Ideální frekvence čištění je 1x měsíčně.

Čištění obrazovky notebooku

Přetření obrazovky zabere pár vteřin a uleví vašim očím. Na vyčištění displeje budeme potřebovat: hadřík z mikrovlákna, isopropylalkohol nebo přípravek na čištění obrazovek, alternativně i vlhčené ubrousky na čištění obrazovek.

Při čištění se snažte na obrazovku příliš netlačit. | Foto: file404 | Zdroj: Depositphotos.com

Na vyčištění obrazovky je nejlepší hadřík z mikrovláken navlhčený isopropylalkoholem nebo speciálním přípravkem na čištění obrazovek, kterým displej jednoduše přetřete. Lze pořídit i vlhčené ubrousky určené k tomuto účelu. Při čištění se snažte na obrazovku příliš netlačit. Více znečištěná místa raději přejeďte hadříkem víckrát.

Čištění klávesnice notebooku

První krok čištění klávesnice mnozí znají a dělají. Klávesnici otočíme a vyklepeme z ní vše, co půjde. Není to špatně, ale není to nutně ani efektivní. Je pár způsobů, jak vyčistit klávesnici notebooku lépe.

Foto: madozi | Zdroj: Depositphotos.com

K vyčištění klávesnice budete potřebovat: stlačený vzduch na čištění PC nebo čistící hmotu.

Stlačený vzduch používáme tak, abychom foukali jedním směrem, jinak by se nečistota mohla dostat zpátky tam, kde už jsme byli.

Alternativně můžeme použít speciální čistící hmotu, která se používá na čištění elektroniky a IT příslušenství. Dostane se do hloubky a vytáhne z ní veškerou špínu. Sama přitom nezanechává po sobě žádné zbytky a není vlhká.

Vyčištění ventilátoru a chladících otvorů

Po stranách notebooku najdeme kromě konektorů i chladící otvory, kterými se do notebooku dostává vzduch natahovaný ventilátorem, a následně ho zase opouští. Tyto otvory se dají využít k vyfouknutí prachu ze vnitřku notebooku, což je dobré jednou za půl roku provést.

K vyčištění ventilátoru je nutný: stlačený vzduch a případně pinzeta nebo cokoliv úzkého.

K čištění můžeme využít slabší kompresor nebo stlačený vzduch. Musíme však dát pozor, abychom proudem vzduchu neroztočili ventilátor přes hranici jeho maximálního výkonu. Tím by se poškodil. Proto se ujistíme předem, že máme výkon stažený na minimum a zvýšíme ho až v případě potřeby. 

Někdy je možné skrze chladící otvor prostrčit např. pinzetu a větráček chytit a držet ho po dobu profukování, aby se netočil vůbec. Měli bychom to však udělat tak, abychom napřed vyčistili otvor, kterým ventilátor vzduch vyhání.

Čištění vnitřních komponent notebooku

Nejsložitější je však čištění hardwarových útrob skrývajících se uvnitř notebooku. To by se také mělo provádět jednou za půl roku. Následující postup však doporučujeme jen technicky zkušenějším jedincům a ostatním doporučíme odborný servis. ​​

Plastový kryt uvolňujte postupně po celém jeho obvodu, než se jej pokusíte sejmout. | Foto: Scharfsinn | Zdroj: Depositphotos.com

Pokud se jedná o pracovní notebook, určitě to napřed konzultujte s nadřízenými a IT oddělením. Dost možná si IT oddělení raději převezme notebook na čištění do své péče.

Na rozebrání a vyčištění notebooku už se potřebujete vybavit arzenálem nářadí a příslušenství.

 • Malý štěteček,
 • tvrdý kartáček,
 • stlačený vzduch na PC,
 • Isopropylalkohol,
 • malý šroubovák (u moderních notebooků ideálně jemné šroubováky TORX),
 • pinzetu nebo kleštičky a
 • teplovodivou pastu.

Jak rozebrat notebook

Abychom se do něj dostali, musíme notebook rozebrat. Níže uvádíme obecné kroky, ale současně doporučujeme si pro daný model dohledat servisní manuál nebo YouTube video, kde uvidíte, jak demontáž na konkrétním modelu probíhá.

 • Nejdříve notebook vypněte a odpojte od proudu.

 • Následně ze spodní strany notebooku vymontujte všechny šrouby (pokud nemáte správnou sadu na drobné šrouby, pořiďte si odpovídající, nebo předejte notebook raději servisu).

 • Zapamatujte si, kam který šroub patří, nebo si je poznačte. Pomáhá stejné typy šroubů dávat na hromádky k sobě.

 • Opatrně sundejte veškeré části plastového krytu. Uvolňujte kryt pozvolna po celém jeho obvodu, aby nedošlo někde k jeho prasknutí.

 • Odpojte baterii (při čištění pod napětím by mohlo dojít k poškození zařízení).

 • Odpojte ventilátor. Pokud jeho vypojení brání jiné kabely, budete muset opatrně vypojit i ty.
 • Odpojte výměník a odstraňte teplovodivou pastu - např. tvrdým kartáčkem.

Pokud si na některý další krok netroufáte, udělejte jen to, co si myslíte, že zvládnete. Tzn. odkrytí zadního krytu a vyfoukání stlačeným vzduchem může pro jednoduchou údržbu stačit. Výměnu teplovodivé pasty můžete nechat na budoucí údržbu v servisu.

​Při demontáži buďte trpěliví a opatrní. Zbytečné použití síly může vést k poškození zařízení.​ Místo prstů používejte u drobných částí raději pinzetu.​​

Při čištění ventilátorů dávejte pozor, ať proudem vzduchu neroztočíte ventilátor přes hranici jeho maximálního výkonu. | Foto: ronstik | Zdroj: Depositphotos.com

Čištění vnitřku notebooku

Nyní se můžeme pustit do samotného čištění, které není až tak komplikované. Stlačeným vzduchem očistěte všechny komponenty v notebooku, i ty, které jste z něj vyjmuli.

Ideální je pracovat stlačeným vzduchem v jedné a štětečkem v druhé ruce. Vše provádějte opatrně a bez používání větší síly, abyste nepoškodili žádné součásti.

Pokud se rozhodnete, pro výměnu teplovodivé pasty, nezapomeňte ji po odstranění nahradit novou. Bez ní by došlo k přehřátí a pravděpodobnému poškození. Aplikujte tedy teplovodivou pastu na místa, kde byla předtím. 

Nezapomeňte na opětovnou aplikaci nové teplovodivé pasty, jinak riskujete poškození zařízení kvůli přehřátí. | Foto: bbartech | Zdroj: Depositphotos.com

Poté můžete složit notebook zpět dohromady. Stačí jen procházet ty samé kroky pozpátku. Nejdříve tedy vložíme zpět výměník, pak ventilátor a baterii a nakonec vrátíme zpět všechny plastové kryty a zašroubujeme je.

Pokud se chystáte v úklidu elektronických zařízení pokračovat, přečtěte si ještě o čištění tiskárny.

Máte k tématu doplňující dotazy?

Pokud článek nezodpověděl všechny vaše dotazy, není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Rádi vám poradíme ohledně problematiky chlazení vašeho notebooku.

Kam dál

Jak naformátovat disk
před 16 dny, 20.1.2023

Jak naformátovat disk

Rychlé, nebo běžné formátování? FAT32, exFAT, nebo NTFS? Dává smysl mít více oddílů na disku, nebo pouze jeden? Přestože to na první pohled vypadá složitě, formátovat zvládne i běžný mírně pokročilý uživatel. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Druhy tisku a tiskové techniky
před 20 dny, 16.1.2023

Druhy tisku a tiskové techniky

Když se řekne tisk, pro velký počet lidí to znamená pouze laserovou nebo inkoustovou tiskárnu vedle počítače. Kromě nich ale známe celou řadu dalších technologií tisku, na které se v tomto článku podíváme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jaký zvolit formát obrázku pro tisk
před 1 měsícem, 22.12.2022

Jaký zvolit formát obrázku pro tisk

S koncovkami .jpg, .gif či .png se běžně setkáváte při ukládání fotek. Víte ale jaké jsou mezi formáty obrázků rozdíly a které z nich jsou nejvhodnější na tisk? V následujícím článku si jednotlivé formáty představíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vyčistit notebook
před 2 měsíci, 16.12.2022

Jak vyčistit notebook

Proč pravidelně čistit notebook? Zdaleka nejde jen o lesk obrazovky nebo čistou klávesnici. Čištění notebooku konkrétně od prachu může pomoci zlepšit jeho výkon a prodloužit životnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Tiskárna je off-line - tipy na řešení
před 2 měsíci, 14.12.2022

Tiskárna je off-line - tipy na řešení

Možná jste se již setkali s chybovou hláškou, že je tiskárna offline. Co vše může tento problém zapříčinit a jak to spravit? Na to se podíváme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak spočítat a snížit spotřebu počítače
před 2 měsíci, 29.11.2022

Jak spočítat a snížit spotřebu počítače

Ceny energií poslední dobou nepříjemně rostou a každý se snaží šetřit, kde se dá. Málokdo se přitom soustředí zrovna na počítač nebo notebook. Spotřeba energie u těchto zařízení však vůbec nemusí být malá, ročně se může vyšplhat až na nižší tisíce korun za jediné zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware