K vyčištění klávesnice budete potřebovat: stlačený vzduch na čištění PC nebo čistící hmotu.
Stlačený vzduch používáme tak, abychom foukali jedním směrem, jinak by se nečistota mohla dostat zpátky tam, kde už jsme byli.
Alternativně můžeme použít speciální čistící hmotu, která se používá na čištění elektroniky a IT příslušenství. Dostane se do hloubky a vytáhne z ní veškerou špínu. Sama přitom nezanechává po sobě žádné zbytky a není vlhká.
Vyčištění ventilátoru a chladících otvorů
Po stranách notebooku najdeme kromě konektorů i chladící otvory, kterými se do notebooku dostává vzduch natahovaný ventilátorem, a následně ho zase opouští. Tyto otvory se dají využít k vyfouknutí prachu ze vnitřku notebooku, což je dobré jednou za půl roku provést.
K vyčištění ventilátoru je nutný: stlačený vzduch a případně pinzeta nebo cokoliv úzkého.
K čištění můžeme využít slabší kompresor nebo stlačený vzduch. Musíme však dát pozor, abychom proudem vzduchu neroztočili ventilátor přes hranici jeho maximálního výkonu. Tím by se poškodil. Proto se ujistíme předem, že máme výkon stažený na minimum a zvýšíme ho až v případě potřeby.
Někdy je možné skrze chladící otvor prostrčit např. pinzetu a větráček chytit a držet ho po dobu profukování, aby se netočil vůbec. Měli bychom to však udělat tak, abychom napřed vyčistili otvor, kterým ventilátor vzduch vyhání.
Čištění vnitřních komponent notebooku
Nejsložitější je však čištění hardwarových útrob skrývajících se uvnitř notebooku. To by se také mělo provádět jednou za půl roku. Následující postup však doporučujeme jen technicky zkušenějším jedincům a ostatním doporučíme odborný servis.