Jak vybrat notebook pro architekty
​(pro AutoCAD)

Profesionálové i studenti modelující v programech, jako je AutoCAD, Revit, Lumion, 3D Studio Max nebo AutoCAD pro studenty, často řeší parametry notebooku. Které jsou podstatné a kde se může šetřit? Vzhledem k náročnosti tohoto softwaru na výkon je zcela zásadní notebook vybrat nanejvýš informovaně.

Studenti architektury či technických oborů budou pro práci v AutoCAD používat spíše notebook kvůli jeho snadné přenositelnosti. | Foto: Chase Chappell | Zdroj: Unsplash.com

Většina CAD/CAM programů pracuje ve 3D prostředí, takže budeme vybírat notebook pro tento účel (používá se výraz pracovní stanice). Práce ve 2D (např. AutoCAD Mechanical) má totiž nesrovnatelně nižší nároky a poradí si s ní i běžný notebook. Zároveň se budeme soustředit jen na to, co je stěžejní pro výběr notebooku na práci s CAD. Ostatní parametry jako konstrukce, povrchová úprava, kamera, konektivní porty, atd. pomineme.

Základem je volba programu

V prvé řadě musíme mít jasno, který program budeme používat. Od toho se odvíjí nejen nároky na notebook, ale i volba operačního systému. Tedy například při užívání AutoCAD si u výrobce zjistíme, jaké má AutoCAD požadavky na hardware i operační systém.

nutné a doplňkové parametry

Pracovní stanice pro AutoCAD a podobný software musí nutně splňovat některé parametry, ze kterých nelze slevit. Jsou to:

  • vysoká frekvence procesoru,
  • výkonná grafická karta,
  • SSD disk,
  • velký objem paměti RAM.

Nutné parametry

Vysoká frekvence procesoru

Procesor je výpočetní mozek počítače, je tedy jeho stěžejním aspektem. Základní operace CAD probíhají jen přes jedno vlákno procesoru. Více než o počet jader a vláken nám tedy půjde o frekvenci a generaci procesoru. Většina procesorů však stejně disponuje alespoň dvěma a více jádry/vlákny a čím vyšší frekvence a čím novější generace procesoru, tím lépe.

Konkrétně by se frekvence měla pohybovat minimálně okolo 4 GHz. Na příkladě jednotlivých produktů bychom neměli jít pod 9. generaci Intel Core i5 a 4. generaci AMD Ryzen 5.

Výkonná grafická karta

Dedikovaná grafická karta je v notebooku pro práci s 3D grafikou nutná, o integrovaném grafickém čipu vůbec neuvažujeme. Grafická karta musí disponovat minimálně 4 GB grafické paměti typu GDDR4, do budoucna GDDR5. Pokud vytváříte rozsáhlé komplikované modely (auta, letadla,...) a nechcete mít obavy, že na ně nebudete mít v paměti dostatek prostoru, pořiďte si raději 8 GB.

Výkonná grafická karta vyžaduje chlazení, to už ale výrobce sám integroval do notebooku, takže to nemusíme řešit (oproti sestavování PC). ​​

Tip

Detailnější informace o parametrech, užitečných technologiích a cenových třídách  grafických karet lze najít v článku Jak vybrat grafickou kartu do notebooku

Bez dedikované grafické karty se při práci v AutoCAD neobejdete. | Foto: ThisisEngineering RAEng | Zdroj: Unsplash.com

SSD disk

Dnes už se naštěstí málokdy setkáme s notebookem se starým hlučným HDD diskem. SSD disk je pro účely CAD/CAM nutností. O HDD má smysl uvažovat jen ve smyslu druhotného disku na data. Operační systém a aplikace musí běžet na SSD, v nejlepším případě přes rychlé rozhraní M.2.

Na disku je třeba 8 - 30 GB místa podle konkrétního programu. Pokud rozdělíte úložný prostor na 2 disky, SSD a HDD, nejspíš si vystačíte jen s 256 GB velkým SSD diskem a data můžete ukládat na HDD. Můžete tak nějakou tu tisícovku ušetřit, otázka ale je, zda to vůbec stojí za to.

Velký objem paměti RAM

Množství dat, které musí mít program okamžitě k dispozici neboli uložené v paměti, je značné. Minimum je 8 GB RAM DDR4, ideálně pak 16 GB RAM DDR4. Rozšíření stávající paměti RAM v notebooku je sice většinou možné, ale ne vždy. 

Doplňkové parametry

Operační systém

Volbu mezi Windows a MacOS za vás provede program. Většina CAD/CAM programů totiž běží obstojně buď na jedné, nebo na druhé platformě, takže podle programu se určí operační systém. Alternativní možnosti jako Linux zvažujeme jen při konzultaci s odborníkem. Nemá smysl se vydávat do neznámých vod a ohrožovat tím svou práci.

S operačním systémem souvisí i minimální systémové požadavky. Nejjistější je mít nejnovější verzi systému, což dnes znamená Windows 11. 64bitová verze je samozřejmostí.

Velikost a rozlišení obrazovky

Úhlopříčka obrazovky na notebooku souvisí s celkovou velikostí notebooku a částečně i s jeho váhou. Pokud budeme notebook často přenášet (zejména při studiu), vystačíme si s menší obrazovkou. Jít však pod 15" palců je už riziko, potřebujeme dobře vidět, na čem pracujeme. Dává smysl naopak zvážit pořízení externího monitoru na práci, na kterém budeme mít přece jen větší přehled.

Pro práci z domu se hodí pořídit i externí monitor. | Foto: Evgeniy Surzhan | Zdroj: Unsplash.com

Ještě důležitější je rozlišení, které by u úhlopříček do 20 palců nemělo klesnout pod 1920 x 1080 px. Pokud plánujeme mít velkou obrazovku, můžeme klidně investovat i do 4K. 

Obrazovka šetrná k očím

Vzhledem k času strávenému u počítače a soustředění se na detaily na obrazovce doporučujeme pořídit obrazovku s vyšší obnovovací frekvencí alespoň 80 Hz nebo jinou technologií šetrnou k očím. O nich píšeme v článku Jak vybrat pracovní notebook, kde se dozvíte i více informací spojených obecně s výběrem notebooku.

Chladící podložka

V parném létě je pro notebook zatěžovaný prací s CAD vhodným příslušenstvím chladící podložka (více o řešení přehřívání notebooku a o čištění notebooku od prachu). Nejspíše tak prodloužíte svému notebooku životnost.

Numerická klávesnice

Psaní na numerické klávesnici je pro mnoho studentů i profesionálů nepostradatelné. Notebooky od úhlopříčky 15" jí zpravidla disponují, není to tak ale vždy.

Přenosná tiskárna

I přes všudypřítomnou digitalizaci je občas pro prezentační a jiné účely práci vytisknout. K tomu se může výborně hodit přenosná tiskárna k notebooku.

Shrnutí

Nutné parametry

  • Procesor minimálně i5 9. generace nebo Ryzen 5 4. generace
  • SSD disk, ideálně s rozhraním M.2, 1TB GB prostoru
  • Grafická karta minimálně s 4 GB GDDR4
  • 8 - 16 GB RAM
  • Obrazovka s rozlišením 1920 x 1080 px

Volitelné parametry

  • Vyšší obnovovací frekvence obrazu
  • Externí monitor
  • Chladící podložka
  • Numerická klávesnice
  • Přenosná tiskárna

Architekti, inženýři, stavaři a další rádi používají produktové řady jako ZBook od HPAcer ConceptD, Asus StudioBook či Lenovo ThinkPad. Určitě se nemusíme bát ani herních notebooků, jen si raději ověříme, že grafická karta se hodí i pro naše účely.

Potřebujete s výběrem poradit?

Nacházíte se zrovna uprostřed procesu výběru notebooku pro AutoCAD a rádi byste se ohledně výběru konkrétního modelu poradili? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit

Kam dál

Jak vybrat paměť RAM do notebooku
před 15 dny, 4.4.2024

Jak vybrat paměť RAM do notebooku

Výběr vhodné operační paměti RAM má výrazný vliv na celkovou rychlost práce na notebooku. Právě operační paměť totiž určuje, kolik aplikací a různých procesů můžete na notebooku současně spustit bez toho, aniž by se váš stroj začal výrazně zpomalovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)
před 15 dny, 4.4.2024

K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)

U multifunkčních tiskáren či skenerů se často můžete setkat se zkratkou ADF. Automatický podavač je užitečnou funkcí, která najde uplatnění zejména ve větších kancelářích, kde se často pracuje s velkým množstvím dokumentů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11
před 1 měsícem, 18.3.2024

Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11

Aktualizace ovladačů je důležitým krokem pro udržení optimálního výkonu a stability operačního systému. Nejnovější verze ovladačů často přináší vylepšení kompatibility a opravy chyb, což může i výrazně zlepšit uživatelskou zkušenost a bezpečnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat notebook na úpravu fotek
před 1 měsícem, 11.3.2024

Jak vybrat notebook na úpravu fotek

Pořízením snímku končí jenom první část práce fotografa. Ta druhá část vyžaduje čas strávený u počítače při práci na úpravě fotografií. Pokud často při focení cestujete, nebo preferujete možnost být při úpravě fotek flexibilní, bude pro vás notebook neocenitelným pomocníkem. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Co je průmyslová špionáž a jak se jí bránit
před 2 měsíci, 4.3.2024

Co je průmyslová špionáž a jak se jí bránit

Termín průmyslové špionáže si mnozí spojují jen s velkými firmami s pokročilým výzkumem a vývojem. Pravdou však je, že se tento nelegální a nekalý způsob získávání dat a informací ze strany konkurence může týkat úplně každé společnosti – tedy i těch malých. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak zazipovat soubor či složku
před 2 měsíci, 20.2.2024

Jak zazipovat soubor či složku

Pokud jste zvyklí přikládat k e-mailu přílohu, určitě se vám někdy stalo, že příloha překročila limit velikosti. V takovém případě můžete přílohu rozdělit do více e-mailů, nahrát do cloudu, nebo soubor či složku tzv. zazipovat. V tomto článku si ukážeme, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost