Jak vyndat papír zaseknutý v tiskárně

U starších a opotřebovanějších tiskáren běžnější, u těch nových příležitostný problém. Řeč je o zaseklém papíru v tiskárně. Tiskárny jsou naštěstí konstruovány tak, abyste se k zaseklému papíru dokázali pohodlně dostat a mohli ho tak uvolnit. Vědět, jak na uvíznutý papír v tiskárně, by mělo být základní schopností každého uživatele jakékoli tiskárny.

Foto: gorvik | Zdroj: Depositphotos.com

Jak poznat, že se papír zasekl a proč k tomu dochází?

Zaseklý papír v tiskárně poznáte velmi snadno. Zaseknutí papíru je totiž často doprovázeno nepříjemným zvukem krčení papíru. Když k tomu dojde, zmačkaný papír začne bránit plynulému tisku, tiskárna tisk zastaví a začne signalizovat chybové hlášení. Nejde o nic zvláštního nebo vážného, občas může k zaseknutí papíru dojít v jakékoli tiskárně. Proč k tomu dochází?

Nejčastějšími příčinami zaseklého papíru jsou:

  • Vložení zmačkaného papíru do zásobníku tiskárny
    Tisknout byste vždy měli pouze na nepoškozené a nepokrčené listy papíru. Pomačkaný papír nemusí projít podavačem listů tiskárny a dojde tak k jeho uvíznutí.

  • Nesprávné uložení papíru do zásobníku tiskárny
    Pokud vložíte papír do zásobníku tiskárny nakřivo, může se stát, že podavač listů tiskárny nabere k tisku několik papírů najednou. Ty jsou však moc tlusté na to, aby prošly tiskem najednou, a proto se někde uvnitř v tiskárně zaseknou.

  • Nevhodný formát papíru
    Pokud se pokusíte tisknout na takový formát papíru, který tiskárna nepodporuje, velmi pravděpodobně dojde k jeho zaseknutí uvnitř tiskárny. Pokud chcete tisknout na několik různých podporovaných formátů, vždy při jejich tisku postupujte postupně a nikdy různé formáty papírů uvnitř zásobníku tiskárny nemíchejte.

  • Znečištěný nebo opotřebený podavač listů
    Patří mezi závažnější příčiny zasekávání papíru. Podavač listů před zanesením můžete ochránit tak, že budete pravidelně čistit tiskárnu a používat kvalitní kancelářský papír. Opotřebený podavač listů zase poznáte podle toho, že i přes správné zarovnání papíru v zásobníku je k tisku podáváno více listů najednou, které se následně zasekávají. Zde pomůže jenom výměna separační podložky podavače listů.

Ať už k zaseknutí papíru dojde z jakéhokoli důvodu, prvním krokem bude jeho odstranění. Bez toho se tiskárna opět nerozjede. 

Postup při zaseknutí papíru v tiskárně

Hned v úvodu je nutné říci, že postup při zaseknutí papíru v tiskárně se u různých modelů tiskáren může velmi lišit. Většinou však bývá podrobně popsán v manuálu konkrétní tiskárny, proto je vhodné řídit se těmito instrukcemi.

Náš návod proto představuje všeobecná doporučení:

  1. Zastavení tiskárny a tisku
    Při zaseknutí papíru tiskárnu zastavte hlavním tlačítkem – vypnutím. Poté jí odpojte také od elektrické sítě (při následném spuštění tiskárny po odstranění zaseklého papíru tak bude proveden i restart tiskárny). Dále bude potřebné zrušit v počítači tiskové úlohy, které byly tiskárně zadány (to provedete přes ovládací panely – vyberete konkrétní tiskárnu, ve které se zasekl papír, a zobrazíte si její aktuální tiskovou frontu, kde můžete jednotlivé tiskové úlohy rušit).
  2. Otevření krytů tiskárny
    Po zastavení tiskárny a jejím odpojení od sítě můžete začít postupně otevírat jednotlivé kryty tiskárny – horní víko, zadní kryt, přední kryt (u laserových tiskáren se pak můžete setkat se samostatnými kryty pro vkládání toneru). Pod některým z těchto krytů najdete v útrobách tiskárny zaseklý papír.
  3. Odstranění zaseknutého papíru
    Zde začíná klíčová část. Jakmile zaseklý papír v tiskárně objevíte, můžete přistoupit k jeho odstranění. K tomu nikdy nepoužívejte hrubou sílu (mohli byste poškodit tiskárnu), naopak se snažte papír odstraňovat velmi opatrně. Papír vždy odstraňujte tahem, nikoli škubnutím (musíte ho celý dostat ven, nikoli roztrhnout). Postupujte s citem a nikdy nepoužívejte žádné ostré nástroje (nůž či nůžky jsou naprosto nevhodné), mohlo by dojít k nevratnému poškození tiskárny a jednoduchý problém se zaseklým papírem by se velmi rychle mohl změnit v závažnou poruchu.
  4. Kontrola tiskárny
    Jakmile jste s citem z tiskárny odstranili zaseklý papír, přistupte ke kontrole, zda jste papír odstranili celý. V tiskárně nesmí zůstat žádný jeho zbytek či útržek. Pokud nějaký přehlédnete, velmi pravděpodobně dojde k opětovnému zaseknutí papíru ve stejných místech hned při dalším tisku. Občas může být obtížné malý útržek papíru v tiskárně najít, je to ale potřebné, jinak se papír bude zasekávat pokaždé.
  5. Zavření krytů tiskárny
    Jakmile jste si jistí, že žádný útržek v tiskárně nezůstal, pozavírejte všechny otevřené kryty tiskárny, připojte jí do sítě a opět spusťte hlavním tlačítkem.
  6. Spusťte kontrolní tisk
    Pokud je všechno v pořádku, zkušebním tiskem si ověříte, že vše opět běží, jak má. Poté už můžete přistoupit k tisku dokumentu, který jste chtěli tisknout předtím, než se vám v tiskárně zasekl papír.

Tato všeobecná doporučení pro odstranění zaseklého papíru jsou stejná pro inkoustové i laserové tiskárny. V případě laserových tiskáren může být ale přístup k zaseklému papíru občas mírně komplikovanější (budete muset vyjmout toner, někdy i fotoválec, případně papír vytahovat přímo ze zapékací jednotky tiskárny).

Pokud se vám papír zaseklý v tiskárně odstranit nepovede nebo pokud potíže přetrvávají a papír se zasekává opětovně při každém dalším tisku, nezbyde vám už nic jiného než se obrátit na autorizovaný servis, kde necháte tiskárnu opravit.

Jak předcházet zasekávání papíru?

Zasekávání papíru by nemělo tiskárnu nijak poškodit (pokud je pravidelné, naopak spíše signalizuje nějakou již vzniklou závadu), jde ale o nepříjemnou záležitost zejména ve chvílích, kdy potřebujeme něco rychle vytisknout. Jak tedy předcházet zasekávání papíru v budoucnosti?

  • Vhodná manipulace s papírem
    Snažte se zásobník na papír v tiskárně zbytečně nepřeplňovat. Nevkládejte do něho pokrčené ani jinak poškozené nebo přeložené kancelářské papíry. Tiskněte jen na takové formáty a gramáže papíru, které vaše tiskárna podporuje a vždy nastavte podávací vodítko v zásobníku právě na takový formát, na který se chystáte tisknout. Formáty papíru uvnitř zásobníku nemíchejte. Dbejte na správné zarovnání listů v zásobníku.

  • Používání kvalitního kancelářského papíru na tisk
    Z nekvalitního kancelářského papíru během tisku odpadávají drobné papírové částečky. Tyto částečky mohou velmi rychle znečistit mechanismus podavače listů, což se projeví tím, že tiskárna vůbec netiskne (podavač listů jí nepodá papír ze zásobníku).

  • Pravidelné čištění tiskárny
    Jakékoli nečistoty uvnitř jednotlivých mechanismů tiskárny mohou kdykoli způsobit zaseknutí papíru během tisku (nečistotám uvnitř tiskárny lze zase předcházet tak, že budete používat kvalitní tonery a náplně do tiskáren). Proto je potřebné dbát také na pravidelné čištění tiskárny anebo toto čištění svěřit autorizovanému servisu.

Závěr

Náhodné zaseknutí papíru v tiskárně během tisku nepředstavuje žádné nebezpečí pro tiskárnu a nejedná se o nic zvláštního. Čas od času se to může stát v jakékoli tiskárně. Po opatrném odstranění papíru, které určitě zvládnete sami, bude pravděpodobně tiskárna opět fungovat tak, jak má. Pokud se papír zasekává v tiskárně již pravidelně, může to signalizovat nějakou závadu uvnitř tiskárny. 

Kam dál

Jak schovat kabely od TV, PC a další
před 3 dny, 24.4.2024

Jak schovat kabely od TV, PC a další

Spleť volně ležících či visících kabelů nejen nevypadá dobře, ale může způsobit i spoustu potíží. Kromě samotné nepraktičnosti ve chvíli, kdy nemůžete zamotaný kabel mezi jinými najít, jsou neuspořádané kabely náchylnější k poškození a zároveň představují riziko úrazu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11
před 4 dny, 23.4.2024

Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11

Klonování disku může na první pohled vypadat složitě, avšak jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak ze starého úložiště přenést veškerá data na nový disk. V článku zjistíte, co k tomu budete potřebovat, kdy se klonování disků hodí a ukážeme vám, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat paměť RAM do notebooku
před 23 dny, 4.4.2024

Jak vybrat paměť RAM do notebooku

Výběr vhodné operační paměti RAM má výrazný vliv na celkovou rychlost práce na notebooku. Právě operační paměť totiž určuje, kolik aplikací a různých procesů můžete na notebooku současně spustit bez toho, aniž by se váš stroj začal výrazně zpomalovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)
před 23 dny, 4.4.2024

K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)

U multifunkčních tiskáren či skenerů se často můžete setkat se zkratkou ADF. Automatický podavač je užitečnou funkcí, která najde uplatnění zejména ve větších kancelářích, kde se často pracuje s velkým množstvím dokumentů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11
před 1 měsícem, 18.3.2024

Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11

Aktualizace ovladačů je důležitým krokem pro udržení optimálního výkonu a stability operačního systému. Nejnovější verze ovladačů často přináší vylepšení kompatibility a opravy chyb, což může i výrazně zlepšit uživatelskou zkušenost a bezpečnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat notebook na úpravu fotek
před 2 měsíci, 11.3.2024

Jak vybrat notebook na úpravu fotek

Pořízením snímku končí jenom první část práce fotografa. Ta druhá část vyžaduje čas strávený u počítače při práci na úpravě fotografií. Pokud často při focení cestujete, nebo preferujete možnost být při úpravě fotek flexibilní, bude pro vás notebook neocenitelným pomocníkem. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware