A nyní se již podívejme na samotný postup práce s podavačem. My jsme si pro ukázku použití ADF při kopírování a tisku vybrali oblíbené kancelářské tiskárny značky HP.
- Nejdříve vložte dokument do zásobníku automatického podavače papíru. Vkládejte jej tiskovou stranou nahoru, přičemž do zásobníku bude jako první vstupovat jeho horní hrana (zejména způsob správného vložení papíru do ADF se může tiskárnu od tiskárny lišit, proto vždy v manuálu důkladně zkontrolujte, jak je potřebné papír do vaší tiskárny vložit). Při vkládání respektujte maximální kapacitu zásobníku ADF a také maximální možný formát i gramáž papíru, které je možné do zásobníku vložit.
- Podle šířky dokumentu upravte vodítka šířky v zásobníku ADF.
- Na ovládacím panelu tiskárny přejděte na možnost Kopírovat.
- Nastavte požadovaný počet kopií.
- Dále vyberte Nastavení a nastavení tisku upravte tak, jak potřebujete. Důležité je zejména odpovídající nastavení formátu a typu papíru. Dále vypněte nebo zapněte možnost oboustranného tisku a nastavte požadovanou velikost kopie (můžete vytvářet kopie stejně velké jako je originál, nebo si jejich velikost zmenšovat či zvětšovat podle potřeby).
- Stiskem tlačítka Zpět vyjeďte z Nastavení a vraťte se na obrazovku Kopírovat.
- Vyberte tlačítko Zahájit černé kopírování nebo Zahájit barevné kopírování, čímž úlohu spustíte.
- Skenování a tisk se spustí a vytvoří požadovanou kopii originálního dokumentu.
Jak ADF použít při skenování?
Pro návod, jak ADF použít při skenování, jsme si vybrali jinou oblíbenou značku kancelářských tiskáren – Canon. Postup bude obdobný i v případě ostatních značek, stále je ale potřeba respektovat případné rozdíly, které najdete v manuálu vašeho konkrétního zařízení.
- Dokumenty určené ke skenování umístěte do podavače ADF. Opět nezapomeňte dokumenty vkládat lícem nahoru a nastavit vodítko dokumentů na odpovídající šířku.
- Spusťte program ScanGear.
- Klepněte na kartu Rozšířený režim.
- V části Nastavení vstupu uvidíte kolonku Vybrat zdroj. Vyberte buď možnost Document (ADF Simplex) pro jednostránkové skenování nebo možnost Document (ADF Duplex) pro oboustranné skenování (tuto možnost máte pouze v případě, že vlastníte zařízení s duplexním ADF podavačem). Dále si na stejné kartě do odpovídajícího nastavení podle originálního dokumentu upravte také položky velikost papíru, orientace originálu a barevný režim.
- Přejděte na Nastavení výstupu. Zde je velmi důležité nastavit si požadované rozlišení DPI, ve kterém se má dokument naskenovat.
- Pokud je to třeba, proveďte požadované úpravy obrazu a barev pro skenování.
- Klepněte na tlačítko Skenovat.
Případné problémy při používání ADF
Čas od času může během používání ADF dojít také k určitým problémům. Jaké jsou ty nejčastější a co je potřebné v takovém případě dělat?
Zaseknutí papíru v ADF
K problémům s uvíznutím papíru v ADF může docházet z různých důvodů. Nejčastěji se tak děje z důvodu použití poškozeného, pomačkaného, roztrhaného či jinak deformovaného papíru. Kromě toho do podavače ADF nesmí ani papíry, které by na sobě měly sponky či svorky.
Zaseknutí papíru v ADF ale často způsobí také zapomenutí nějakého dokumentu na skleněné desce skeneru. Proto si před spuštěním podávání z ADF vždy zkontrolujte, zda se na ní nenachází nějaký papír. Pokud přesto dojde k uvíznutí papíru, postupujte následovně:
- Vypněte zařízení a zavřete automatický podavač dokumentů.
- Otevřete kryt ADF.
- Otáčejte kroužkem a snažte se opatrně uvíznutý papír vyjmout.
- Nepoužívejte příliš velkou sílu, mohli byste poškodit dokument nebo samotný zásobník ADF.
- Jakmile papír vyjmete, zavřete kryt ADF. Pokud se papír vyjmout nepodaří, nezbude nic jiného než se obrátit na autorizovaný servis. Ve většině případů byste to ale měli zvládnout sami.
ADF podává několik listů papíru nebo nepodává vůbec
Tomuto problému můžete předcházet tím, že budete ADF podavač pravidelně čistit. Důležité je také používat pouze takový papír, který je schválený pro vaše konkrétní zařízení. K podávání několika listů současně totiž často dochází právě tehdy, když požadované parametry pro použitý papír nerespektujete.
Pokud problém přetrvává i při použití schváleného papíru, je načase přistoupit k čištění ADF. Používejte při tom pouze hadřík nepouštějící vlákna a destilovanou vodu. Před čištěním nikdy nezapomeňte tiskárnu vypnout a odpojit jí od zdroje elektrické energie.
Po otevření krytu ADF pečlivě vyčistěte zaváděcí válečky papíru i oddělovací blok vyždímaným vlhkým hadříkem. Po ukončení čištění nechte kryt ADF chvíli otevřený, aby omyté součásti podavače mohly uschnout. Po zavření krytu a zapnutí tiskárny můžete vyzkoušet, zda jste problém odstranili.
Odpojením od zdroje energie a opětovným zapnutím tiskárny ale dojde také k jejímu resetování, proto by podavač ADF měl začít opět fungovat správně. Pokud ale problém stále přetrvává, budete se muset obrátit na servis.
Papír se špiní
Ušpiněný papír má téměř vždy na svědomí zanedbaná údržba zařízení. Kromě důkladného vyčištění podavače ADF, jak jsme ho popsali výše, nezapomeňte v čistotě udržovat také skleněnou desku skeneru.