jak zmenšit velikost fotky

Zmenšení velikosti fotky bývá často nezbytné při odesílání e-mailů, publikaci na webové stránky, tisk či sdílení na sociálních sítích. Existuje několik jednoduchých způsobů, jak žádané velikosti dosáhnout, ať už pomocí specializovaného software nebo online nástrojů. V následujícím článku si ukážeme, jak na to.

Foto: Teona Swift | Zdroj: Pexels.com

Pokud problematiku změny rozlišení a velikosti fotografií znáte, přejděte rovnou na návod. V opačném případě se vám bude hodit porozumět jejich vzájemnému vztahu.

Jak souvisí velikost s rozlišením?

Ještě, než se do změny velikosti fotky pustíte, je dobré ujasnit si rozdíl mezi velikostí a rozlišením fotky a také vědět, jak tyto dva pojmy spolu souvisí.

Rozlišením fotografie se myslí množství obrazových bodů, které daný obrázek obsahuje. Udává se v pixelech a může vypadat například takto: 6 000 x 4 000 px. První číslo je počet obrazových bodů v obrázku na šířku, druhé číslo udává počet bodů na výšku. Pokud chcete zjistit přesný počet pixelů v obrázku, stačí tyto parametry vynásobit. V našem příkladu tedy vyjde výsledek 24 000 000 pixelů, tedy 24 MPix .

Naproti tomu datovou velikostí fotky se myslí objem dat, které obrázek obsahuje. Tato hodnota se udává v MB. V našem příkladu při uvedeném rozlišení by se mohla pohybovat až kolem 10 MB (do hry zde samozřejmě ale vstupuje také formát obrázku, například formát RAW bude při uvedeném rozlišení mnohem větší než 10 MB).

Rozlišení fotografie a její datová velikost spolu úzce souvisí. S vyšším rozlišením vždy výrazně vzroste i datový objem fotografie. Pokud tedy zmenšíte rozlišení fotky, dosáhnete kýženého zmenšení velikosti fotografie.

Kdy se vyplatí zmenšit velikost fotky?

Vyšší rozlišení fotografie není vždy automaticky výhodou. Existuje řada případů, kdy naopak potřebujete rozlišení i velikost menší.

Omezená velikost přílohy e-mailu

Typickým případem je situace, kdy potřebujete odeslat fotografie v příloze e-mailu. Ta má ale jen omezený prostor a pokud velikost odesílaných fotografií tuto kapacitu přesáhne, e-mail s takovou přílohou neodešlete. Po zmenšení fotek ale nebude problém se do této kapacity vejít.

Jedinou výjimku tvoří případ, kdy jsou fotky odesílané v e-mailové příloze určeny k tisku jejich příjemcem. Ty je lepší nezmenšovat, aby neztrácely na kvalitě. Jako řešení pro odeslání takových fotek se nabízí cloud a využití služeb typu Google Disk, OneDrive nebo Úschovna.

Pokud však obrázky k tisku určeny nejsou, zmenšení jejich velikosti se hodí i při samotném nahrávání do cloudu třeba z důvodu zálohování dat. Důvod je jednoduchý – menší fotografie můžete rychleji nahrávat a následně i sdílet na internetu a v úložišti vám zabírají mnohem méně místa.

Rychlost načítání webových stránek

Občas je také potřeba provést změnu rozlišení fotky také pro její prezentaci v online prostředí, nejčastěji na sociálních sítích. Datová velikost fotky je rovněž důležitá také pro firemní webové stránky, kde ovlivňuje rychlost jejich načítání. 

Příprava na tisk

Občas je potřeba přistoupit ke zmenšení fotografie i v rámci přípravy obrázků na tisk. Platí to zejména v případě tisku na nějaký menší formát papíru, nebo třeba při tisku malých fotek z kapesních tiskáren. Pokud je ale potřeba vytisknout výslednou fotografii v plné kvalitě a nějakém větším formátu, měli byste zachovat plné rozlišení.

Úspora místa na disku počítače

Pokud změnu datové velikosti fotografií určených k tisku v plném rozlišení řešíte z důvodu nedostatku místa na disku v počítači, pak také existuje řešení. Namísto zmenšení rozlišení se v tomto případě hodí fotografie spíše "zazipovat" do souboru. Komprimace do formátů ZIP a RAR je totiž bezztrátová komprese, během které fotografie nijak neztrácejí na kvalitě a po "rozzipování" je možné je obnovit v plném rozlišení.

Nástroje pro zmenšení fotek

Nástrojů, ve kterých můžete velikost fotky snadno zmenšit, existuje celá řada. Jako nejjednodušší řešení se nabízí využití programu Malování, který je součástí Windows. Alternativně ale můžete použít také editory fotografií typu Adobe Photoshop nebo Zoner Photo Studio. K dispozici jsou také online nástroje na internetu. Nyní si tedy projdeme v jednotlivých nástrojích konkrétní postupy, jak zmenšit velikost fotky.

Jak zmenšit velikost fotky bez změny rozlišení?

V první řadě je třeba říct, že existuje možnost, jak velikost fotky zmenšit a zachovat její původní kvalitu v co největší možné míře. Existují online nástroje, které si s tímto úkolem poradí. Jde například o Short Pixel nebo Tiny JPG.

​Jejich omezení nicméně tkví v maximální velikosti fotky, kterou na ně můžete nahrát (někdy se tak změně rozlišení či formátu fotky stejně nevyhnete). U Tiny JPG lze nahrát 20 fotek, přičemž velikost každé z nich nesmí přesáhnout 5 MB. Více prostoru dostanete na Short Pixelu, kam se vejde 50 obrázků o maximální velikosti 10 MB u každého z nich.

Postup použití je pak snadný - pouze nahrajete obrázek na stránku a spustíte kompresi, načež se vám stáhne upravená fotka. My jsme se se stejným obrázkem o velikosti 1,5 MB dostali u Short Pixel na hodnotu 218 kB a u Tiny JPG zase na 309 kB. V případě, že jste jen chtěli změnit velikost souboru s fotografií na disku, máte hotovo. 

Jak zmenšit rozlišení a velikost fotky v Malování?

Nyní se podíváme na situaci, kdy potřebujete změnit rozlišení fotografie a velikost na disku se přitom sníží jako přímý důsledek této změny.

 1. Na fotografii, jejíž velikost chcete upravit, klikněte pravým tlačítkem myši, poté vyberte Otevřít v programu a následně zvolte Malování.
 2. Ihned se vám na spodní liště pod otevřenou fotografií zobrazí rozlišení snímku a také jeho velikost.
 1. V horním menu v sekci Obrázek vyberte možnost Změnit velikost a zkosit.
 1. ↵​Zobrazí se dialogové okno, ve kterém můžete zmenšit velikost fotky 2 způsoby. A to buď procentuálně zadáním údaje, o kolik procent se má fotografie zmenšit na výšku i na šířku, anebo pixelově zadáním hodnoty pixelů na výšku i šířku, na kterou si přejete obrázek zmenšit. Poté stačí klepnout na OK. My provedeme procentuální zmenšení o 50 %.​Zobrazí se dialogové okno, ve kterém můžete zmenšit velikost fotky dvěma způsoby. A to buď procentuálně zadáním údaje, o kolik procent se má fotografie zmenšit na výšku i na šířku, nebo pixelově zadáním hodnoty pixelů na výšku i šířku. Poté stačí kliknout na OK
 1. U fotografie se zmenší rozlišení, ale datová velikost zatím zůstává stejná. Ta se projeví až uložením obrázku. Vyberte Soubor a poté buď možnost Uložit (v případě, že chcete fotografii s původním rozlišením nahradit tou novou s nižším rozlišením), nebo Uložit jako (v případě, že chcete zachovat fotografii s původním rozlišením a tu s novým rozlišením uložit jako nový samostatný soubor).
 2. Jak vidíte na našem příkladu, fotografie s původním rozlišením 4 096 x 2304 px a velikostí 1,5 MB se zmenšila na 2 048 x 1152 px a 413 kB.

​Jak zmenšit rozlišení a velikost fotky v Zoner Photo Studio X?

Nejdříve je samozřejmě potřebné stáhnout a nainstalovat Zoner Photo Studio X do Vašeho počítače. Poté je postup následující.

 1. Otevřete Zoner Photo Studio X.
 2. V pravé horní části obrazovky se přepněte do modulu Editor.
 1. V levém horním rohu klepněte na Soubor a poté vyberte možnost Otevřít. Následně z počítače vyberte fotku, kterou chcete upravit, a potvrďte Otevřít.
 1. Poté z menu v pravé části obrazovky vyberte možnost Úpravy. Následně z funkcí vyberte tlačítko Změnit rozměry dokumentu.
 1. V okně, které se vám zobrazí, máte opět možnost upravit rozlišení jak procentuálně, tak zadáním určité hodnoty pixelů.

  Kromě toho ale můžete zadávat také velikost stran v cm, mm nebo palcích. To má využití při přípravě na tisk. Pokud obrázek zmenšujete k tisku, pak je totiž lepší zmenšovat nikoli v pixelech, ale rovnou v cm podle toho, jak velkou fotku chcete vytisknout. Pak bude ale potřebné vyplnit také správnou hodnotu DPI podle parametrů vaší tiskárny.

  ​Dál tedy zvolte, o kolik se má fotografie zmenšit. Možnost Zachovat proporce nechte zaškrtnutou. Poté nastavení potvrďte kliknutím na tlačítko Použít. My opět provedeme stejné 50% zmenšení.
 1. Rozlišení se sníží na nastavenou hodnotu. Zatím se ale pouze zobrazuje v editoru, aby se projevila změna velikosti fotografie na disku, opět je potřeba ji uložit. Vyberte proto Soubor a poté buď Uložit (přepíše původní soubor) nebo Uložit jako (fotka s původním rozlišením zůstane, upravená se uloží jako nový soubor).
 1. Jakmile soubor pojmenujete a potvrdíte OK, v Zoneru se vám zobrazí ještě okno Konvertovat soubor. Tam nemusíte nic měnit, stačí klepnout na Použít a potvrdit tak uložení upraveného obrázku. Pokud se ještě před uložením na okno podíváte detailněji, pod obrázkem uvidíte novou hodnotu rozlišení i velikosti obrázku.

  ​V našem případě se obrázek opět zmenšil na 2 048 x 1 152 px. Nová velikost je 493 kB.

​​Jak zmenšit rozlišení a velikost fotky v online nástroji?

Nejdříve je potřeba rozhodnout se pro vhodný online nástroj pro úpravu velikosti fotky. My si postup ukážeme v Bulk Resize Photos.

 1. Otevřete webovou stránku nástroje a klikněte na možnost Vyberte obrázky.
 2. Z počítače vyberte fotku, kterou chcete zmenšit, a výběr potvrďte klepnutím na Otevřít. Můžete jich vybrat i více a zmenšit je hromadně.
 3. Nastavte, jak moc má být fotka zmenšena. Můžete vybrat procentuální zmenšení, zadat maximální požadovanou velikost obrázku nebo zadat maximální rozměry obrázku v pixelech. My budeme opět upravovat procentuálně o 50 %. Klikněte na Start.
 1. Fotka se zmenší a ihned stáhne, přičemž stránka vám zobrazí její velikost před i po zmenšení.

  ​My jsme se z 1,5 MB dostali na 174 kB. Soubor najdete mezi staženými soubory, fotografie v původním rozlišení samozřejmě zůstala zachována v původním umístění.

Při jakémkoli zmenšení rozlišení a velikosti fotky ale pamatujte na to, že to s sebou nese i nevýhody. Fotka totiž prochází ztrátovou kompresí a trochu ztrácí na kvalitě. Při přiblížení fotky pak může být zřejmá ztráta původních detailů. Pokud se na obrázku nachází i text, po zmenšení velikosti fotky může být hůře čitelný.

Závěr

Situací, kdy bude vhodné zmenšit velikost fotky existuje celá řada a mohou vás potkat kdykoli. Rozhodně se proto postup pro snížení rozlišení a velikosti fotografie hodí znát. K dispozici je celá řada různých nástrojů, které to umožňují. S našimi návody to pro vás nebude problém, a navíc si budete moct vybrat přesně takový nástroj, který vám vyhovuje nejvíc. 

Kam dál

Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 8 dny, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na plnění toneru a cartridge
před 12 dny, 6.5.2024

Jak na plnění toneru a cartridge

Kompletní výměna toneru v případě laserové tiskárny či cartridge u tiskárny inkoustové není jediným způsobem, jak doplnit barvu. Alternativu představuje opětovné naplnění právě spotřebované kazety. Postup si ukážeme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak se dostat do BIOS a aktualizovat jej
před 15 dny, 3.5.2024

Jak se dostat do BIOS a aktualizovat jej

Rozhraní BIOS se v posledních letech v mnohém změnilo. Už dávno není tím strašákem, kam mají přístup jen ti nejzkušenější uživatelé. Dnes může v BIOS provést spoustu užitečných nastavení každý průměrně zkušený uživatel. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zmenšit velikost a rozlišení fotky
před 19 dny, 29.4.2024

Jak zmenšit velikost a rozlišení fotky

Zmenšení velikosti fotky bývá často nezbytné při odesílání e-mailů, publikaci na webové stránky, tisk či sdílení na sociálních sítích. Existuje několik způsobů, jak žádané velikosti dosáhnout, ať už pomocí specializovaného software nebo online nástrojů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak schovat kabely od TV, PC a další
před 24 dny, 24.4.2024

Jak schovat kabely od TV, PC a další

Spleť volně ležících či visících kabelů nejen nevypadá dobře, ale může způsobit i spoustu potíží. Kromě samotné nepraktičnosti ve chvíli, kdy nemůžete zamotaný kabel mezi jinými najít, jsou neuspořádané kabely náchylnější k poškození a zároveň představují riziko úrazu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11
před 25 dny, 23.4.2024

Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11

Klonování disku může na první pohled vypadat složitě, avšak jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak ze starého úložiště přenést veškerá data na nový disk. V článku zjistíte, co k tomu budete potřebovat, kdy se klonování disků hodí a ukážeme vám, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware