Jak vybrat kapesní mini tiskárnu na fotky

Kapesní mini tiskárny v posledních letech stále více nabírají na popularitě a postupně se stávají hitem. Díky propojení s mobilním telefonem umožňují snadný a rychlý tisk bez složitého nastavování. Od firemních večírků, přes teambuildingy a vzdělávací akce až po služební cesty kapesní tiskárna poskytuje praktické řešení pro každou příležitost, kterou chcete rychle zachytit a vytisknout.

Foto: dimarik | Zdroj: Depositphotos.com

Co je to kapesní tiskárna fotek?

Kapesní mini tiskárna je snadno přenosné zařízení s minimálními rozměry, které je určené pro pohodlný a rychlý tisk fotografií, ať už jste kdekoli. Odkázáni nejste ani na dostupnost elektrické sítě, jelikož tiskárna ke svému provozu využívá baterie.

Na rozdíl od běžných inkoustových či termosublimačních tiskáren s klasickými rozměry, které jsou ideální pro kancelářský a domácí tisk fotografií, tak nabízí jednu hlavní výhodu – mobilitu. Snadno jí totiž schováte i do malé tašky, batohu nebo opravdu klidně třeba do kapsy (kupříkladu populární mini tiskárna HP Sprocket má rozměry pouze 116 x 75 x 23 mm a váží pouhých 170 g).

Vedle mobility je druhou velkou výhodou kapesních tiskáren jejich snadné používání. Do telefonu nebo tabletu si nainstalujete aplikaci, přes kterou mini tiskárnu k zařízení připojíte. Celé to pak funguje přes technologii Bluetooth. Poté už stačí pořídit fotografii a na pár kliknutí jí máte vytištěnou.​​

Tip

Pro seznámení s dalšími metodami připojení k tiskárně se podívejte na článek Jak tisknout z mobilu, kde popisujeme tisk přes Wi-Fi a USB-OTG kabel.

Pokud však na cestách potřebujte tisknout spíše větší dokumenty než malé fotografie, pak byste se měli rozhodnout spíše pro přenosnou tiskárnu. Ty mají sice rozměrnější konstrukci než mini tiskárny, jsou ale plnohodnotnou přenosnou náhradou typických kancelářských tiskáren, což jim umožňuje potisknout více různých formátů papírů až do rozměru A4. Už je sice neschováte do kapsy, stále je ale můžete mít všude s sebou v menší tašce nebo batohu. O hlavní výhodu – mobilitu – nepřijdete, protože přenosné tiskárny jsou stejně jako mini tiskárny napájeny z baterií.

Tiskárny kapesního formátu totiž umí potisknout opravdu jen papír o šířce pár cm. Jejich typickou velikostí tisku jsou rozměry 5 x 7,6 cm, se kterými se setkáte u většiny oblíbených kapesních zařízení. Těmi jsou například mini tiskárny Xiaomi Mi Portable Photo Printer, Canon Zoemini 2 či HP Sprocket.

Jak funguje kapesní mini tiskárna?

Kapesní tiskárna fotek k tisku nepoužívá žádnou náplň. Cartridge či toner tak nebudete vůbec potřebovat. K tisku stačí 2 věci – samotná tiskárna a speciální fotopapír s technologií ZINK (Zero Ink). Ten stačí vložit do tiskárny a ta je poté ihned připravena k použití.

Fotopapír ZINK už totiž v sobě zahrnuje všechny barevné odstíny, které jsou k tisku fotografií potřebné, akorát na něm nejsou vidět. Samotný tisk pak probíhá na principu termotisku – jakmile tiskárna dostane příkaz k tisku, začne na papír působit vysokou teplotou (ta může být různě vysoká a působit různě dlouho na základě toho, jaká barva se má z fotopapíru vyvolat). Tisk ale není nijak dlouhý – zabere kolem 30 - 50 vteřin a poté je fotografie hotová.

Fotopapír ZINK se skládá z 5 vrstev. První je podkladová (buď klasická nebo samolepicí), další 3 obsahují malé barevné krystaly a poslední pátá vrstva je ochranná. Ta výsledné fotografii jednak dodává lesk a také se stará o životnost a odolnost vytištěného snímku. Díky tomu jsou fotografie z kapesních tiskáren dostatečně odolné před světlem, teplem, vodou, rozmazáním nebo přetržením.

Jak už to ale bývá, tak i fotopapír ZINK má své výhody a nevýhody. Výhodou je fakt, že v tiskárně, která nepoužívá cartridge, odpadají problémy s vysycháním inkoustu i údržbou tiskové hlavy. Druhou stránkou a nevýhodou fotopapíru ZINK jsou finanční náklady. Je docela drahý.

Jako příklad použijme fotopapír Canon ZINK ZP-2030 pro zařízení Zoemini. Cena 20kusového balení papíru s typickým rozměrem 5 x 7,6 cm se aktuálně pohybuje v rozmezí 290 - 320 Kč. Tzn. 1 vytištěná fotografie vás vyjde na 15 Kč a více, což je docela dost. Kapesní tiskárny proto rozhodně neslouží na hromadný tisk fotografií ve velkém objemu, nýbrž opravdu jen na zpestření občasných firemních či jiných událostí.

Typy kapesních tiskáren

Mini tiskárna fotek není jediným typem kapesní tiskárny. Vedle ní do této kategorie spadají ještě další 2 typy malých zařízení.

Foto: Ty Feague | Zdroj: Unsplash.com

Prvním jsou platební terminály či pokladní systémy, které se používají zejména na různých prodejních místech. Jejich výhody jsou stejné jako u tiskáren na fotky – jsou to kompaktní rozměry a možnost bezdrátového připojení.

Posledním typem kapesních tiskáren jsou pak štítkovače, se kterými si snadno a rychle vytisknete i velké množství různých štítků. Vyplatí se vám v případě, kdy vaše firma rozesílá desítky až stovky různých zásilek denně a potřebuje je efektivně označovat (pokud ale potřebujete tisknout štítky jen občas, bohatě si vystačíte s tiskem štítků ve Wordu nebo Excelu).

Jak vybrat kapesní tiskárnu na fotky?

Výběr kapesní tiskárny na fotky není složitým procesem, nicméně přesto existuje pár základních parametrů, které byste před nákupem měli sledovat.

Cena

Pořízení kapesní tiskárny není velkou finanční investicí, proto dává smysl si trochu připlatit a pořídit si některý z modelů kapesních tiskáren od prověřených značek s dobrými recenzemi. Cena těchto zařízení se pohybuje kolem 3 000 - 4 000 Kč. Cena těch nejlevnějších kapesních tiskáren pak začíná někde na úrovni 1 500 Kč.

Přes cenovou dostupnost samotné tiskárny je ale dále nutné počítat s dalšími finančními náklady na fotopapír ZINK, které jsme popsali výše. Při občasném tisku fotografií na různých akcích se vám to ale určitě vyplatí, jelikož od tiskárny s tímto typem fotopapíru můžete očekávat opravdu velmi vysokou výslednou kvalitu vytištěné fotografie. Tu totiž ze všeho nejvíce ovlivňuje právě kvalita a DPI zařízení i kvalita papíru, který k němu jeho výrobce dodává. Roli pak samozřejmě hrají i další faktory, jako například kvalita a rozlišení pořízeného snímku, nicméně drobné vady z původního obrázku se na malé velikosti snímku 5 x 7,6 cm většinou ani neprojeví.

Mluvíme ale samozřejmě o drobných vadách na fotografiích, které byly pořízeny dostatečně výkonným fotoaparátem. Pokud máte na chytrém telefonu fotoaparát s nevalným výkonem, pak samozřejmě musíte počítat s tím, že to kvalitu výsledného tisku už negativně ovlivní.

Velikost snímků

Typickou velikostí je fotografie 5 x 7,6 cm, což může být pro někoho málo. Pokud chcete tisknout větší fotografie, vybírejte hlavně podle tohoto faktoru. Setkat se můžete i s takovými kapesními fototiskárnami, které umí tisknout rozměry 6,2 x 6,2 či dokonce až 9,9 x 6,2, jako je tomu v případě Fujifilm Instax Link.

Hmotnost a rozměry

Při výběru mini tiskárny se zaměřte primárně na její mobilitu, tedy kolik váží a jaké jsou její rozměry. Ty nejmenší modely schováte klidně do kapsy. V tomto ohledu vítězí miniaturní HP Sprocket. Maximálně ale potiskne běžných 5 x 7,6 cm. Čím větší fotografii budete chtít vytisknout, tím budou zákonitě narůstat i rozměry tiskárny.

Výdrž baterie

V technických specifikacích tiskárny si prověřte také údaj o době nabíjení a výdrži baterie. Interval nabití může být různý, zpravidla se pohybuje kolem 45 až 90 minut. Výdrž baterie pak výrobci uvádí na počet vytištěných snímků. Nejčastěji se pohybuje kolem 20 snímků, což lze pokládat za dobrý standard. Pokud se zařízení nabíjí déle, mělo by být schopné na jedno nabití vytisknout více snímků – třeba nabití HP Sprocket zabere 2 hodiny, poté jste ale schopni vytisknout 35 snímků.

Velikost zásobníku na papír

Jako doplňkový údaj je dobré prověřit si také kapacitu zásobníku na papír. Abyste papír nemuseli doplňovat velmi často, základem je zásobník s kapacitou alespoň 10 - 20 ks. Mini tiskárny jsou určeny pouze pro občasný tisk fotografií při vzácných momentech, proto vám taková kapacita určitou chvíli vydrží.

mini tiskárna či instantní fotoaparát?

Alternativu ke kapesním tiskárnám na fotky představuje klasický nebo digitální instantní fotoaparát. Pokud mini tiskárny srovnáme s klasickými instantními fotoaparáty typu Instax nebo Polaroid, pak vám mohou nabídnout jednu zásadní výhodu. Před spuštěním tisku si z pořízených fotografií můžete vybrat tu nejlepší, poté si jí upravit tak, abyste s výsledkem byli spokojení, a tisk spustit až potom. Takovou možnost u klasických instantních fotoaparátů nemáte – pouze zmáčknete spoušť, načež vám vyjede hotová fotografie. Ta se ale na první pokus nemusí vůbec povést, žádná možnost editace zde není.​​

Foto: eniko kis | Zdroj: Unsplash.com

Druhá možnost – digitální instantní fotoaparát se zabudovanou tiskárnou – vám editaci fotografií před tiskem umožní. Pokud fotografie bez úprav vůbec netisknete, pak je tato možnost vedle mini tiskárny na fotky pro vás plnohodnotnou alternativou.

Závěr

Kapesní mini tiskárna na fotky je určená spíše k zábavě než k hromadnému tisku fotografií. Výsledný tisk je sice velmi kvalitní, nicméně velké objemy tisku by se vám dost prodražily. Pokud jí ale hodláte používat na občasné zpestření různých akcí či utužování vztahů na firemních večírcích či různých teambuildingových aktivitách, pak je pro vás tou správnou volbou. 

Kam dál

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu
před 25 dny, 25.6.2024

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu

Použití vzdálené plochy a ovládání PC na dálku není v současnosti ani zdaleka tak náročným a technickým úkolem, jako tomu bylo v minulosti. Existuje totiž hned několik způsobů, které vám umožní pohodlně nastavit přístup. Jaké to jsou a jak vzdálenou plochu zprovoznit? Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na odblokování tiskárny
před 1 měsícem, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 1 měsícem, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 2 měsíci, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 2 měsíci, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 2 měsíci, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost