Jak na plnění tonerů a cartridge

Kompletní výměna toneru v případě laserové tiskárny či cartridge u tiskárny inkoustové není jediným způsobem, jak doplnit barvu. Alternativu představuje opětovné naplnění právě spotřebované kazety. Co budete k úspěšnému plnění tonerů a cartridge potřebovat, si ukážeme v následujícím článku.

Foto: simpson33 | Zdroj: Depositphotos.com

výhody a nevýhody plnění  tonerů

V případě, že v tiskárně dojde náplň, volí většina lidí tu nejpohodlnější variantu, kterou je kompletní výměna starého toneru či cartridge za úplně novou náplň. Podobnou možností je pak také nákup sice již použitého, ale odborně zrenovovaného toneru či cartridge.

Posledním způsobem doplnění barvy do tiskárny je pak případ, kdy si toner nebo cartridge zrenovujete svépomocí. Tato možnost je logicky méně pohodlná a vyžaduje alespoň základní úroveň manuální zručnosti, což ale snadno vyrovná výrazná finanční úspora.

Kupříkladu cartridge můžete opakovaně naplňovat průměrně 4 - 6x, než dojde k jejímu definitivnímu opotřebení a následnému výraznému zhoršení kvality tisku (to samé platí i v případě toneru – jakmile kvalita tisku klesne pod vámi požadovanou úroveň, několikrát doplňovaný toner byste už měli vyřadit a vyměnit za nový). Nebudete tak muset kupovat celou novou kazetu, ale pouze materiál k jejímu doplnění.

Tip

Pokud hledáte příležitosti pro úspory, podívejte se i na další tipy na snížení nákladů na tisk.

Zde je ale nutné podotknout, že mezi doplňováním cartridge a toneru najdeme jeden zásadní rozdíl. Zatímco doplnit cartridge je snadné, bezpečné a tento postup zvládne každý, plnění toneru je při nesprávném postupu potenciálně nebezpečné. Je proto na vašem rozhodnutí, zda se do toho pustíte sami nebo si raději necháte tonerovou kazetu renovovat odborníky.

Co budete k plnění potřebovat?

Základem pro plnění toneru i cartridge je tvz. refill kit, tedy doplňovací sada. V případě toneru bude obsahovat tonerový prášek a u cartridge zase lahvičky s inkoustem. V sadách se ale často nachází také další pomůcky, které budete během plnění určitě potřebovat.

Mohou to být např. injekční stříkačky pro plnění inkoustu do cartridge, ruční vrtáčky na otevírání kazet a plastové ochranné rukavice. Vždy se proto přesvědčte, co všechno vaše konkrétní doplňovací sada obsahuje a případnými chybějícími pomůckami se nezapomeňte vybavit. V závislosti na tom, zda budete doplňovat toner nebo cartridge, se pak i tyto pomůcky mohou mírně lišit. Ověřte si, že máte primárně následující položky.

Cartridge

  • Refill kit s lahvičkami inkoustu
  • Injekční stříkačky pro snadné plnění inkoustu
  • Ochranné rukavice
  • Staré noviny na zakrytí pracovní plochy

Toner

  • Refill kit s tonerovým práškem
  • Papírový nebo plastový trychtýř pro snadné plnění prášku
  • Nový čip do tonerové kazety (bývá součástí doplňovací sady)
  • Plochý šroubovák na odstranění uzávěru tonerové kazety
  • Ochranné brýle, jednorázové rukavice a respirátor
  • Staré noviny na zakrytí pracovní plochy
  • Uzavíratelný sáček na zbytky starého toneru

Jak naplnit toner?

Ještě před zakoupením refill kitu je potřeba si ověřit, zda je vaše tonerová kazeta k naplnění vůbec vhodná. V první řadě byste měli vědět, že pro doplnění se mnohem více hodí originální tonery. Kompatibilní tonery totiž nemusí po doplnění vůbec fungovat. Navíc výměna prášku u neoriginálních levných tonerů z Číny přináší určitá zdravotní rizika. Proto je při doplnění lepší vsadit raději na originální toner.

Foto: manae | Zdroj: Depositphotos.com

K doplňování nejsou pak dále vhodné zejména ty tonerové kazety, které neobsahují čip. Kvůli tomu totiž nebudou po výměně tonerového prášku správně fungovat. Absence čipu je často k vidění zejména u startovacích kazet (tedy kazet, které jste dostali k tiskárně při jejich koupi).

Ty se často mohou od běžných kazet lišit také svou konstrukcí, protože jejich výrobce počítá s tím, že po jejich spotřebování je vyměníte. Pokud tedy v tiskárně máte startovací kazetu, bude potřeba jí vyměnit za novou a do doplňování se případně pustit až po jejím spotřebování.

Dále se pak konkrétní postup pro doplnění toneru bude lišit také podle výrobce tiskárny. Typickým příkladem je značka Brother, která při výměně prášku vyžaduje i tzv. resetovací kit. Ten je přitom potřeba dokoupit zvlášť. Proto je vždy nutné se při výměně prášku řídit hlavně manuálem, který je součástí každé refill sady.

Obecně však postup při výměně tonerového prášku můžeme shrnout takto:

  1. Připravte si pracovní místo, kde budete toner plnit, a překryjte si jej starými novinami nebo jiným papírem.
  2. Z tiskárny vyjměte tonerovou kazetu.
  3. Nasaďte si všechny ochranné pomůcky – tedy brýle, rukavice i respirátor.
  4. Plochým šroubovákem otevřete uzávěr tonerové kazety. Nejčastěji jej najdete na jejím boku. Buďte velmi opatrní a dávejte dobrý pozor, abyste se při tom práškem neposypali.
  5. Z otevřené kazety velmi důkladně odstraňte zbytek starého prášku. Tento krok je velmi důležitý, protože smíchání starého a nového tonerového prášku by mělo negativní dopad na kvalitu tisku.
  6. Pomocí trychtýře opatrně nasypte nový tonerový prášek do kazety.
  7. Uzavřete uzávěr na kazetě.
  8. Demontujte z kazety starý čip a vyměňte jej za nový.
  9. Renovovanou tonerovou kazetu můžete vrátit do tiskárny.

Jak naplnit cartridge?

Správný čas na naplnění cartridge je ve chvíli, kdy tiskárna signalizuje zbývajících 10 - 20 % kapacity inkoustu. Pokud byste inkoust vyčerpali úplně, mohlo by dojít k jeho zaschnutí uvnitř trysek tiskárny. Pak by nezbývalo nic jiného, než přistoupit k čištění tiskárny.

Tip

Pokud tisknete jen občas v menším množství, pro prevenci zaschnutí inkoustu v tryskách je dobré alespoň 1x týdně vytisknout zkušební stránku (tedy v případě, že si vaše tiskárna nečistí trysky automaticky).

Doplňování cartridge bude mít stejně jako doplňování toneru mírné odlišnosti v závislosti na konkrétním typu cartridge i výrobci tiskárny. Primárně se proto při tomto procesu řiďte manuálem, který dostanete k doplňovací sadě. Opět však lze shrnout obecný postup, který vypadá takto:

  1. Připravte si pro plnění cartridge pracovní místo a překryjte jej novinami.
  2. Nasaďte si ochranné rukavice.
  3. Vyjměte cartridge z tiskárny.
  4. S kazetou manipulujte velmi opatrně a nedotýkejte se jejích trysek.
  5. Na spodní části cartridge najděte místo určené k plnění inkoustu a odlepte nálepku. Za otvorem se nachází houba, kterou budete inkoustem napouštět.
  6. V závislosti na kapacitě cartridge a hladině zbývajícího inkoustu naberte z lahvičky do injekční stříkačky odpovídající množství inkoustu. Raději nabírejte trochu méně, abyste cartridge nepřeplnili.
  7. Do houby pomalu vstříkněte obsah injekční stříkačky.
  8. Po dokončení plnění přelepte otvor nálepkou.
  9. Pokud plníte barevnou cartridge, postup opakujte u všech zásobníků. Dávejte pozor, abyste do každé komory doplnili příslušnou barvu. Pro každou barvu vždy při každém plnění používejte stejnou injekční stříkačku, abyste předešli nežádoucímu míchání barev.
  10. Nechte cartridge na papíru pár minut stát ve stejné poloze, jakou zaujímá v tiskárně. Díky tomu se přesvědčíte, že inkoust nikde nevytéká.
  11. Jestliže je vše v pořádku, cartridge vraťte do tiskárny a spusťte čištění trysek.  

Nejčastější chyby při doplňování

Během doplňování je velmi důležité dodržovat výše popsaný postup. I tak je ale možné, že se při čištění dopustíte chyby - zde je přehled těch nejčastějších:

  • nedostatečné vyčištění tonerové kazety od starého prášku,
  • podcenění rizik při doplňování toneru a nepoužití ochranných pomůcek,
  • doplňování nekvalitních levných tonerů či inkoustů,
  • neopatrná manipulace během doplňování vedoucí k nebezpečnému kontaktu s tonerovým práškem nebo ke kontaktu s tryskami cartridge,
  • vyčerpání veškeré náplně cartridge a její pozdní plnění,
  • naplnění inkoustu jedné barvy do komory určené pro jinou barvu,
  • použití jediné stříkačky pro různé barvy inkoustu a jejich nežádoucí smíchání,
  • přeplnění cartridge,
  • předčasná instalace doplněné cartridge zpět do tiskárny, která v případě přeplnění vede k vytečení inkoustu do útrob tiskárny.

Rizika při plnění toneru a cartridge

Doplňování toneru i cartridge s sebou nese určitá technická rizika. Nesprávně doplněné kazety totiž mohou poškodit tiskárnu. Ať už se do tiskárny vysype tonerový prášek, nebo do ní nateče inkoust, vždy to znamená problémy. V případě jakékoli závady na tiskárně, ke které došlo v souvislosti s používáním vlastnoručně doplněného toneru nebo cartridge, pak musíte počítat s tím, že výrobce tiskárny vám téměř určitě neuzná reklamaci.

Při neopatrné manipulaci a smíchání tonerových prášků či jednotlivých barev inkoustu zase hrozí vysoké riziko nekvalitního tisku po doplnění náplně.

U cartridge tím výčet rizik končí, avšak tonerový prášek je zdravotně závadný, a proto s sebou jeho doplňování přináší také nezanedbatelná zdravotní rizika. Působí karcinogenně a při vzájemném kontaktu dokáže nepříjemně podráždit oči i dýchací cesty. Používání ochranných pomůcek je proto v tomto případě vždy na prvním místě.

Závěr

Doplňování tonerů a cartridgí vám může pomoci výrazně snížit náklady na tisk ve firmě. Více než jinde zde ale platí, že je potřeba do puntíku dodržet výše popsané postupy a dbát při tom na své zdraví. Kromě nesporných výhod s sebou tento proces totiž nese i závažná rizika v podobě poškození tiskárny nebo dokonce vašeho zdraví.

Kam dál

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu
před 1 měsícem, 25.6.2024

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu

Použití vzdálené plochy a ovládání PC na dálku není v současnosti ani zdaleka tak náročným a technickým úkolem, jako tomu bylo v minulosti. Existuje totiž hned několik způsobů, které vám umožní pohodlně nastavit přístup. Jaké to jsou a jak vzdálenou plochu zprovoznit? Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na odblokování tiskárny
před 1 měsícem, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 2 měsíci, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 2 měsíci, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 2 měsíci, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 3 měsíci, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost