Co je termotransferový tisk a na co se používá

Potřebujete rychle a efektivně tisknout trvanlivé a odolné čárové kódy, etikety či firemní loga? V této oblasti je naprosto bezkonkurenční termotransferový tisk. Co je to termotransferový tisk, na co se používá a jak pracuje termotransferová tiskárna? Tuto problematiku vám přiblížíme v následujícím článku.

Foto: zavgsg | Zdroj: Depositphotos.com

Princip termotransferového tisku

Termotransferový tisk je nepřímá tisková metoda. Tisková hlava termotransferové tiskárny (také TTR tiskárny) během tisku nepřichází do přímého kontaktu s potiskovaným médiem. Barva tedy musí být na potiskovaný materiál přenášená prostřednictvím nějakého přenosového média – v tomto případě se jedná o tzv. TTR pásku.

Termotransferový tisk se obecně řadí mezi ostatní typy termotisků (tiskových metod, které k tisku využívají působení vysokých teplot). Do stejné kategorie kromě termotransferové metody patří také přímý termotisk a termosublimační tisk.

Rozdíl mezi přímým termotiskem a termotransferovým tiskem tkví právě v použití speciální TTR pásky. Zatímco přímý termotisk zahřívá pouze speciální teplocitlivý papír a tímto způsobem vzniká na potiskovaném médiu černá barva, termotransferový tisk zahřívá a roztápí barvu na TTR pásce. Přímý termotisk tak umožňuje pouze černobílý tisk, ale tisk termotransferový nabízí širokou škálu různých barev.

Termotransferová tiskárna tedy funguje tak, že se nejdříve zahřeje tisková hlava tiskárny, která následně působením tepla roztaví přenosovou TTR pásku. Tisková hlava poté pomocí tlaku na pásku přenese roztavenou barvu na potiskovaný materiál, kde se barva „přilepí“ a okamžitě uschne. To, jaké množství barvy bude na potiskovaný materiál přeneseno, udává teplota tiskové hlavy.

Tisková hlava TTR tiskárny je složená z velkého množství malých bodů, které se zahřívají postupně a jednotlivě podle požadovaného obrazce, načež vznikne vlastní grafický tištěný motiv. Díky hustotě jednotlivých bodů na tiskové hlavě (často se můžete setkat s rozlišením 200 nebo 300 DPI, nebo dokonce až 600 DPI) lze pomocí termotransferové metody tisknout velmi kvalitně. Vytisknout přitom lze i velmi malé znaky nebo text.

TTR pásky

TTR či termotransferové pásky jsou speciální polovodičové fólie z polyesteru. Obsahují pigment, který obsahuje vosk a pryskyřici v různých poměrech. Kvalitativně se mezi sebou TTR pásky liší právě tímto poměrem.

Foto: angellodeco | Zdroj: Depositphotos.com

Jakmile je barvivo z pásky roztopeno a přeneseno na potiskované médium, zahřáté body na tiskové hlavě začnou chladnout a TTR páska se přestane rozpouštět. Vytištěný motiv okamžitě uschne a potiskovaný předmět je tak možné ihned použít.

Pásky se dodávají většinou v rolích. Umísťují se buď přímo do těla tiskárny, nebo mohou být podávány z externího podavače mimo tiskárnu. Poté, co je TTR páska jednou použitá, jí už nelze použít opakovaně. Jejich součástí je také neviditelná ochranná vrstva, která výsledné potištěné ploše dodává vysokou odolnost vůči UV záření, vodě či setření.

Typy tiskových hlav v TTR tiskárnách

I v rámci termotransferového tisku dále rozlišujeme jednotlivé podkategorie. V tomto případě jde o to, jaký typ tiskové hlavy TTR tiskárna používá. Ty dělíme na "near edge" a "flat" hlavy. Mezi sebou se liší sklonem hlavy k potiskovanému materiálu – near edge vyvíjejí tlak na pásku a potiskované médium přes svou hranu, flat hlavy přiléhají na pásku a potiskovaný materiál vodorovně. Kvalitnější jsou hlavy typu near edge, jejich výsledný potisk má proto také vyšší kvalitu. Zároveň jsou ale tiskárny s near edge hlavou dražší než ty s flat hlavou.

K termotransferovému tisku budete tedy potřebovat termotransferovou tiskárnu, TTR pásku a potiskovaný materiál (v závislosti na tom, co budete vlastně tisknout – TTR tisk nabízí širokou paletu různých materiálů, na které umí kvalitně tisknout).

Použití termotransferového tisku

Termotransferový tisk je velmi rychlý a kvalitní způsob tisku, umožňující tisknout variabilní data na každý potiskovaný předmět. Díky tomu je každý předmět jedinečný a tato vlastnost termotransfer předurčuje k využití pro tisk čárových kódů, různých obalových etiket, štítků, textů, výrobních šarží apod. V této oblasti je termotransfer stále jedničkou a nic lepšího nenajdete.

Používá se všude tam, kde je potřebné tisknout na materiál citlivý na teplo a zároveň je nutná vysoká odolnost vytištěného motivu. V tomto termotransferový tisk jednoznačně předčí přímý termotisk, jehož výsledný potisk není velmi odolný a rychle vybledne, zejména při působení tepla. Kromě obalového průmyslu nachází své využití také v průmyslu elektrotechnickém, automobilovém či farmaceutickém.

Jelikož je výsledný tisk pomocí termotransferové metody velmi kvalitní, odolný a zároveň nabízí široký barevný rozsah, své využití nachází také při tisku kvalitních fotografií ve vysokém rozlišení.

Další jeho výhoda spočívá v tom, že umí potisknout celou řadu nejrůznějších materiálů. Základem jsou papír či plast – tisknout lze na různé druhy papírů, fólie, sáčky či pásky apod. Proto se s jeho pomocí často vyrábí i nejrůznější firemní či reklamní předměty. Termotransfer na ně bez problémů vytiskne různé obrázky, loga apod. Dokonce dokáže zastoupit i sítotisk při potisků triček, čepic a ostatního textilu. Poradí si ale také s textilem nebo třeba s tvrdšími materiály – například porcelánem, keramikou apod.

Výhody a nevýhody termotransferového tisku

Mezi nesporné výhody TTR tisku patří:

 • Barevný tisk s vysokou výslednou kvalitou a rozlišením (dostatečným i na tisk fotografií).

 • Kompatibilita s různorodými materiály a médii od papíru, přes textil až po tvrdší materiály.

 • Vysoká rychlost tisku.

 • Vysoká odolnost a dlouhá životnost výsledného potisku (potisk je odolný vůči UV záření, teplu, vodě i mechanickému poškození).

 • Na rozdíl od přímého termotisku zůstává vytištěný text čitelný po velmi dlouhou dobu.

 • Při srovnání s přímým termotiskem má díky TTR pásce delší životnost také tisková hlava tiskárny.

 • Snadno lze tisknout variabilní data na každý předmět zvlášť.

 • Potištěný předmět je ihned po tisku suchý a lze ho ihned použít.

 • TTR tiskárny často umí tisknout také přímým termotiskem.

Naopak mezi nevýhody TTR tisku lze zařadit:

 • Vysoké pořizovací náklady.

 • Vysoké náklady na provoz tisku.

 • Výběr vhodné TTR pásky může být pro laika komplikovanější - odvíjí se od různých faktorů (druh potiskovaného materiálu, šířka tisku, typ tiskové hlavy, požadovaná kvalita tisku, …).

 • TTR pásku nelze použít opakovaně a po použití musí být vyměněna.

 • Ve srovnání s přímým termotiskem mají TTR tiskárny složitější vnitřní mechaniku, což může mít za následek vyšší poruchovost.

Závěr

Termotransferový tisk je tisková metoda, která je bezkonkurenční v oblasti tisku štítků, etiket a čárových kódů. Její využití je ale díky široké paletě různých materiálů, na které lze termotransferem tisknout, mnohem širší. Finální potisk je vždy velmi kvalitní, odolný a dlouho vydrží. Tato technologie však vyžaduje vyšší počáteční investici a počítat je nutné také s vyššími provozními tiskovými náklady. 

Kam dál

Jak nastavit bezokrajový tisk
před 5 dny, 30.11.2023

Jak nastavit bezokrajový tisk

Pokud tisknete fotografie, propagační materiály či jiné grafické dokumenty, budete chtít využít papír až k jeho samotným okrajům. Pro tyto účely se hodí tzv. bezokrajový tisk, ale jeho nastavení není snadnou záležitostí. V tomto článku si proto vysvětlíme, co je potřeba udělat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Co jsou HP Managed Print Services
před 21 dny, 14.11.2023

Co jsou HP Managed Print Services

Stále více firem u svých zaměstnanců zavádí tzv. hybridní pracovní model, který kombinuje práci v kanceláři s home office. Ten ale v oblasti zabezpečení i flexibility vyžaduje zcela nový přístup k tiskovým řešením. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vybrat notebook na střih videa
před 1 měsícem, 27.10.2023

Jak vybrat notebook na střih videa

Střih videa zažívá v posledních letech velký rozmach. Ať už se jedná o laiky, úplné začátečníky či profesionální střihače videí, všichni mají jedno společné – ke své práci potřebují velmi výkonný notebook. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Co je termotransferový tisk a na co se používá
před 1 měsícem, 24.10.2023

Co je termotransferový tisk a na co se používá

Potřebujete efektivně tisknout trvanlivé čárové kódy, etikety či firemní loga? V této oblasti je naprosto bezkonkurenční termotransferový tisk. Co to je, na co se to používá a na jakém principu to funguje? Tuto problematiku vám přiblížíme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak zaheslovat externí disk nebo flash disk
před 2 měsíci, 16.10.2023

Jak zaheslovat externí disk nebo flash disk

Ačkoliv je riziko ztráty USB flash disku či externího disku poměrně velké, ochraně těchto uložišť se zpravidla nevěnuje dostatečná pozornost. V tomto článku vás proto naučíme, jak zabezpečit svůj externí disk vhodným způsobem. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak otestovat výkon a životnost HDD a SSD disků
před 2 měsíci, 4.10.2023

Jak otestovat výkon a životnost HDD a SSD disků

Každý uživatel počítače by měl mít přehled o aktuálním stavu svého disku. Na disky si totiž ukládáme to nejcennější, co v počítači máme. Informace o aktuálním stavu HDD či SSD disku můžete získat přitom velmi snadno. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware