Pokud jde o nové tričko či jiné oblečení z obchodu, před potiskem jej nejdříve vyperte a vyžehlete. Odstraníte tím zbytky látek z výroby a zajistíte, že se nažehlený obrázek či jiný motiv hned po prvním vyprání nezdeformuje a nesmrskne.
Volba motivu, jeho příprava a tisk na nažehlovací papír
Teď se budete muset rozhodnout, co na textil budete tisknout. Výběr je jen na vaší fantazii. Obrázek si můžete stáhnout z internetu, nebo si můžete vytvořit vlastní jednoduché motivy či loga. K tomu může dobře posloužit například populární aplikace Canva. Použít ale samozřejmě můžete i jakýkoli jiný grafický editor.
Především v případě, že máte v plánu tisknout na textil fotografie, si musíte dát na výběr vhodného obrázku dobrý pozor. Ten musí být pořízený v dostatečně vysokém rozlišení. Nepoužívejte ani malé obrázky, které byste před tiskem roztáhli. Finální výtisk by měl nízkou kvalitu a mohl by být rozmazaný.
Poté, co vyberete vhodnou grafiku nebo obrázek, jej budete muset v grafickém editoru ještě zrcadlově otočit. Je to velmi důležitý krok. Pokud byste to neudělali, na textil byste původní motiv přenesli zrcadlově otočený.
Takto připravený motiv se následně tiskne na nažehlovací papír. Dejte si pozor, abyste použili správný. Nažehlovací papíry se prodávají pro inkoustové i laserové tiskárny zvlášť a je velmi důležité vybrat ten správný druh. Dále pak můžete vybírat ještě z nažehlovacích papírů na světlý nebo tmavý textil. Tiskne se na ně většinou jen z jedné přední strany. Ta druhá je určená k zažehlování a poznáte jí podle mřížky nebo jiného vzoru.
Pokud budete tisknout na inkoustové tiskárně, počítejte s tím, že velmi světlé odstíny oranžové, fialové a zelené barvy tiskárna vytvořit nedokáže. Pracuje totiž v barevném prostoru CMYK. Pokud se na vašem motivu tyto velmi světlé odstíny vyskytují, vytisknou se vám proto tmavěji. Pokud tomu chcete zamezit, k tisku použijte hexachromovou tiskárnu o 6 barevných kazetách.
Váš obrázek si proto nejdříve vyzkoušejte vytisknout na běžný kancelářský papír. Pokud je vše v pořádku, teprve poté se pusťte do tisku na nažehlovací papír. V softwarovém prostředí tiskárny si předtím nezapomeňte vše upravit do odpovídajícího nastavení (zejména nezapomeňte změnit médium, na které budete tisknout).
Nažehlení motivu na textil
Jakmile máte obrázek vytištěný na nažehlovacím papíru, velmi pečlivě jej z něj vystřihněte. Pokud byste to neudělali, na textil by se vám nažehlila i podkladová bílá vrstva papíru, která není pokrytá obrázkem.
Poté si textil rozložte na rovný povrch. Pokud se jedná o tričko, vložte do něj něco pevného (třeba desku), kterou si svrchní vrstvu textilu vypodložíte. Lépe se vám tak bude nažehlovat, a navíc budete mít jistotu, že se vám motiv neprotiskne i na jeho zadní stranu.
Poté vystřižený motiv rozložte na textil tak, jak si to představujete. Pokládá se lícem dolů (motivem na textil). Žehličku předem dostatečně nahřejte (řiďte se instrukcemi konkrétního nažehlovacího papíru). Přitisknutý obrázek tedy budete žehlit až s rozehřátou žehličkou, a to po dobu přibližně 1 minuty. Nepoužívejte při tom funkci napařování. Pokud má váš nažehlovací papír termocitlivou zadní vrstvu, dostatečnou úroveň zažehlení bude signalizovat sám – zadní vrstva změní barvu.
Poté počkejte alespoň 5 minut, než papír pořádně zchladne, jinak byste spolu s ním mohli sloupnout i natištěný motiv. Poté pomalu směrem od rohu papír sloupněte. Pokud se všechna barva přenesla na textil, váš potisk byl úspěšný.
Výhody a nevýhody tisku na textil
Výhody tisku na textil
- Vlastní tisk na textil je rychlejší, efektivnější a také levnější způsob než si potisk objednat ve specializovaných obchodech. V malých nákladech pár kusů se vám tak opravdu vyplatí, když si jej potisknete sami ve firmě.
- Největší výhodou je pak samozřejmě to, že potisk může představovat opravdu cokoli. Jakýkoli motiv, obrázek či logo, které bude dobře reprezentovat vaši firmu, na textil přenesete snadno a rychle.
- Nažehlovací papíry jsou pak dostatečně kvalitní na to, abyste se o finální kvalitu potisku nemuseli bát. Motivy se nebudou loupat ani praskat a velmi dobře odolají běžnému používání. Při správné údržbě vydrží dostatečně dlouho a barvy si zachovají i po několika praních.
Nevýhody tisku na textil
- Jedinou nevýhodou tisku na textil jsou zvýšené nároky na údržbu. Textil s vlastním potiskem perte nejdříve až po 24 hodinách na teplotu maximálně 40 °C. Pere se vždy naruby, používá se obyčejný prací prášek a nepřidává se aviváž. Textil s potiskem pak nikdy nesušte v sušičce.
- Žehlit jej pak musíte také naruby. Pokud by došlo k přímému styku potisku s žehličkou, obrázek by se vám na ní nalepil.
Závěr
Potisk textilu je skvělým způsobem, jak si vyrobit firemní reklamní předměty a zvýšit tak povědomí o vaší značce. Při malých nákladech jej není nutné nikde objednávat. S inkoustovou či laserovou tiskárnou a správným nažehlovacím papírem jej zvládnete klidně sami a díky tomu ušetříte.