druhy fólií na tisk
Pokud se zaměříme na průhledné samolepicí fólie, které jsou dostupné v běžných formátech, a tudíž je lze vkládat do běžných kancelářských tiskáren, pak je na jednotlivé druhy můžeme rozdělit podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.
Polyesterové fólie
Matné či lesklé polyesterové fólie jsou zřejmě nejběžnějším a nejčastěji používaným druhem fólie. Jsou trvanlivé a odolné, nabízí vynikající průhlednost a tisknout na ně lze pomocí inkoustových i laserových tiskáren. Do kancelářské tiskárny je lze sehnat nejčastěji ve formátu A4, přičemž jeden arch může tvořit jednu samolepicí etiketu, nebo může být předsekaný do několika samostatných etiket různých rozměrů. Tento druh fólie se vyplatí použít v případě, kdy od výsledných výtisků vyžadujete zvýšenou pevnost.
Polypropylenové fólie
Polypropylenové fólie jsou lehké a pružné, zároveň ale také dostatečně odolné vůči vodě i vlhkosti. Právě jejich trvanlivost je důvodem, proč se často používají i pro venkovní lepení. Tisknout na ně lze opět jak pomocí laserové, tak inkoustové tiskárny.
Průhledné PVC fólie
Fólie z polyvinylchloridu jsou univerzálním materiálem, který lze použít takřka pro jakékoli účely. Tyto fólie nabízí různé stupně průhlednosti a opět jsou kompatibilní s laserovými i inkoustovými tiskárnami.
Acetátové průhledné fólie
Acetátové fólie jsou vyráběny z acetátu celulózy. Jejich výhodou je univerzálnost a cenová dostupnost. Dodávají se v různých stupních průhlednosti, od zcela čirých fólií až po mírně matné. Použít je můžete na nejrůznější účely od výroby samolepek či různých vývěsek a oznámení až po jejich využití jako ochranné vrstvy. Potisknout je zvládnou laserové i inkoustové tiskárny.
Polykarbonátové fólie
Polykarbonátové fólie či desky jsou velmi odolné vůči poškrábání i jiným mechanickým vlivům. Nejčastěji se vyrábějí v matném provedení. Často se na ně tiskne ze spodní strany, protože barva je poté chráněna samotnou fólii. Tisk na polykarbonát už ale většinou vyžaduje specializovanější zařízení. Výtisky jsou ale dlouhotrvající a odolné proti opotřebení.
Pokud se pak zaměříme na tisk ve specializovaných zařízeních, dostupných druhů fólií bude mnohem více. Jejich potisk je ale většinou nutné objednat ve specializovaných obchodech.
- Monomerické fólie – výborně se hodí pro velkoformátový tisk. Mohou být matné nebo lesklé a lepí se na ploché vnitřní či venkovní plochy.
- Lité fólie – jsou výborné pro lepení na nepravidelné povrchy, proto se často používají na lepení vozidel. Mohou být i reflexní, a tudíž dobře viditelné i v noci.
- OWV fólie – používají se na skleněné plochy – výlohy, okna, okna vozidel. Po nalepení propouští dostatek světla a nijak nezastiňují interiér.
- Mléčné fólie – opět se používají pro lepení zasklení, nejčastěji v interiérech – kancelářích, konferenčních místnostech a podobně. Lze je lepit i venku, avšak s mnohem kratší životností.
- Adhezivní fólie – aplikují se bez pomoci lepidla a skvěle se hodí na rovné a hladké povrchy. Lze je opakovaně odlupovat a znovu nalepovat bez ztráty přilnavosti.
- Easy Dot fólie – nabízí velmi snadnou aplikaci, ideální jsou pro vnitřní použití na rovných nebo jen mírně zakřivených plochách.
- Podlahové fólie – lepí se v interiérech na podlahy. Jsou odolné vůči mechanickým vlivům a mívají speciální protiskluzovou plochu.
Pro úplnost je nakonec potřeba zmínit také nažehlovací fólie. Ty slouží k tisku na textil. Pokud si pro potisk textilu nechcete objednávat sublimační tisk ve velkoformátové sublimační tiskárně, nažehlovací fólie představují jednoduchý způsob, jak jej můžete zvládnout i sami. Jednoduše fólii potisknete vaším motivem a poté jí na textil nažehlíte.
Co je třeba pro tisk na fólii
Pro tisk na průhlednou fólii není potřebné nějaké speciální vybavení. Co se týče různých technologií tisku, potisknout jí zvládnou jak laserové, tak inkoustové tiskárny. Úplně vám proto postačí běžná kancelářská tiskárna, ta však musí tisk na fólii podporovat (to můžete zjistit buď z návodu k tiskárně, nebo z webových stránek jejího výrobce).
Dále pak lze na fólie kvalitně tisknout třeba pomocí termotransferového tisku. Termotransferové tiskárny jsou ale ve většině případů malé specializované štítkovače, pro tisk na fólii byste tedy potřebovali větší stolní variantu, jejíž pořízení je finančně náročnější (více o termotiskárnách). Pokud potřebujete občas potisknout pouze pár kusů samolepicí průhledné fólie, bohatě si proto vystačíte s běžnou inkoustovou nebo laserovou tiskárnou.