Jak připojit tiskárnu přes Wi-fi do sítě

Bezdrátové připojení je dnes nejrozšířenějším způsobem propojení tiskárny s počítačem. Jedná se o nejelegantnější řešení, protože odpadá nutnost natahovat kabely, a k tiskárně se může připojit nespočet počítačů. Instalace bývá však někdy problematická. 

Připojení tiskárny přes Wi-fi se občas neobejde bez komplikaci. | Foto: Igor Vetushko | Zdroj: Depositphotos.com

Je více způsobů, jak nainstalovat a připojit tiskárnu k PC. Tento článek se detailně soustředí na to, jak připojit tiskárnu přes Wi-Fi síť. 

Instalace ovladačů tiskárny

První krok při připojování tiskárny je vždy stejný: stáhnutí a instalace ovladačů do počítače. Ovladač neboli driver je program, který umožňuje tiskárně fungovat a komunikovat s počítačem. Dřív se ovladače dodávaly k tiskárnám na CD, dnes se stahují z internetu. Systém automaticky vyhledá příslušný ovladač po připojení zařízení.

Propojte pomocí USB kabelu tiskárnu s PC a vyčkejte na instalaci. Pokud se instalace nespustí automaticky, jděte na webové stránky výrobce tiskárny a najděte sekci ovladače:

Ovladače pro tiskárny HP
Ovladače pro tiskárny Brother
Ovladače pro tiskárny Lexmark
​Ovladače pro tiskárny Canon
Ovladače pro tiskárny Epson
Ovladače pro tiskárny DELL​
​Ovladače pro tiskárny Xerox

Vyberete si model tiskárny a váš operační systém, na základě čehož stáhnete vhodný instalační soubor (nebo zadejte na Googlu model vaší tiskárny a slovo “ovladač” nebo “driver”).

Během instalace budete pravděpodobně vyzváni k volbě připojení. Zvolíte bezdrátové (někdy jako WLAN) a dále se stačí řídit pokyny instalačního programu. Propojit tiskárnu s PC můžete i kdykoliv později a v případě jakýchkoliv problémů vyzkoušejte 3 návody popsané níže.

Nezapomeňte, že není nutné vždy tisknout z PC. Přečtěte si článek Jak tisknout z mobilu, a ušetřete si nutnost vše otevírat na PC.

jak připojit tiskárnu k Wi-Fi

Jsou 3 základní metody, jak propojit PC a tiskárnu přes Wi-Fi. Uvedený návod platí obecně pro všechny tiskárny, ať už Canon, Brother, Epson, HP, atd., i když detaily se samozřejmě mohou lišit. Je možné, že vaše tiskárna nedisponuje možností WPS ani Wi-Fi Direct, v tom případě zbývá pouze standardní metoda připojení (bod 3). Než se pustíme do připojování, nesmíme zapomenout na tiskárně aktivovat funkci Wi-Fi.

WPS (Wi-Fi Protected Setup)

Wi-Fi Protected Setup je standard v rámci bezdrátového zabezpečení, který umožňuje snadné připojení zařízení k bezdrátové síti. Tuto funkci lze využít prostřednictvím kódu PIN či tlačítka WPS. Potřebujeme jen, aby směrovač/router vysílající Wi-Fi signál měl funkci WPS. Pak je postup následovný:

1. Na tiskárně vyhledáme funkci WPS. Můžeme ji najít v menu na displeji, nebo jako fyzické tlačítko. 
2. Stiskneme jej, čímž, spustíme vyhledávání Wi-Fi sítě. 
3. Během následujících dvou minut stiskneme stejné tlačítko na routeru (bývá schované vzadu). Tiskárna by se měla sama připojit na síť Wi-Fi.

Pro větší přehlednost ještě jednotlivé kroky projdeme u tiskárny HP Color LaserJet Pro MFP M277dw.

1. Na displeji tiskárny klikněte v hlavním menu na "Nastavení" a následně na "Nastavení sítě".

WPS se na tiskárně nastavuje skrze nabídku Nastavení sítě. | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

2. Pokračujte skrze "Menu bezdrátové sítě", kde vyberete "WPS" a volbu "Tlačítko".

WPS můžete nastavit i prostřednictvím PIN kódu. | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

3) Jakmile vás k tomu dialogové okno vyzve, je třeba tlačítko WPS stisknout i na routeru.

Tlačítko WPS nemusí být ale vždy na přední straně routeru. | Foto: Pavel Kysilka

4) Tiskárna se následně začne připojovat k síti.

Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

Pokud máte s připojením přes WPS problémy, zkuste od tiskárny odpojit kabely LAN a USB. Některé tiskárny vás na to i samy upozorní. V případě, že by tato metoda nefungovala, nebo nastaly jiné problémy, projděte si ještě manuál k routeru

Wi-Fi Direct (Wireless Direct)

Některé tiskárny disponují funkcí vytvoření přístupového Wi-Fi bodu. To znamená, že tiskárna sama vytvoří síť Wi-Fi, ke které se mohou připojit počítače. 

1. V prvé řadě je nutné na tiskárně zapnout funkci Wi-Fi Direct a vytvořit síť. Mezi ostatními sítěmi ji pak rozeznáme tak, že v názvu bude mít nejspíš slovo “DIRECT”.
2. Na počítači vyberete danou síť a standardně se do ní pomocí hesla přihlásíte.
3. Ujistěte se, že v tiskárně je jako primární komunikační rozhraní nastaveno právě Wireless Direct.

Pro větší přehlednost si opět jednotlivé kroky projdeme u tiskárny HP Color LaserJet Pro MFP M277dw.

1. Na displeji tiskárny klikněte v hlavním menu na "Nastavení" a následně na "Nastavení sítě", kde vybereme "Wi-Fi Direct".

Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

2. Zde jen jednoduše vybereme "Zapnuto".

Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

3. Na počítači pak už jen vyberete danou síť a standardně se do ní pomocí hesla přihlásíte.

Pokud by však nastaly problémy, ověřte si raději, zda váš počítač Wi-Fi Direct vůbec podporuje. Ve Windows 10 stiskněte Win+S (klávesa s logem Windows a klávesa S) a napište "PowerShell" a potvrďte. Ve Windows PowerShell následně napište ipconfig / all a potvrďte.

V seznamu byste následně měli být schopni najít "Microsoft Wi-Fi Direct Virtual Adapter", což znamená, že váš počítač Wi-Fi Direct podporuje.

Manuální připojení tiskárny k přístupovému bodu Wi-Fi

Pokud funkce WPS nefunguje nebo není dostupná, můžete tiskárnu k síti připojit manuálně. Stačí jen vědět název sítě (SSID) a přístupové heslo (WEP, WPA. nebo WPA2).

1. Zvolte možnost vyhledávat dostupné Wi-Fi sítě.
2. V nabídce vyberte podle názvu příslušnou síť.
3. Zadejte heslo.

Pro větší přehlednost si opět jednotlivé kroky projdeme u tiskárny HP Color LaserJet Pro MFP M277dw.

1. Na displeji tiskárny klikněte v hlavním menu na "Nastavení" a následně na "Nastavení sítě" a na "Menu bezdrátové sítě", kde vybereme "Průvodce nastavením bezdrátové sítě".

Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

2. Poté vybereme v nabídce příslušnou Wi-Fi síť a vložíme heslo.

Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

V případě jiných problémů s tiskem najdete pomocné rady v našem manuálu Proč tiskárna netiskne.

chcete s tiskárnou poradit?

Pokud vás zajímá, jak vybrat vhodnou tiskárnu pro vaši kancelář, není nic jednoduššího, než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Návod na tisk do PDF: Word, Excel a fotky
před 5 dny, 26.9.2022

Návod na tisk do PDF: Word, Excel a fotky

Určitě se vám někdy stalo, že jste chtěli otevřít dokument ve Wordu nebo Excelu, a objevilo se vám okénko upozorňující na problém s kompatibilitou. Pokud míváte tento problém, bude vás zajímat tisk do PDF. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Zkušební tisk a test barev tiskárny
před 5 dny, 26.9.2022

Zkušební tisk a test barev tiskárny

Určitě se vám někdy stalo, že tiskárna tiskla nevýrazné barvy, šmouhy nebo tiskla neostře. Zkušební stránka slouží jako test, podle kterého lze poznat, co v tiskárně funguje a nefunguje. Jak vytisknout zkušební stránku a co z ní lze vyčíst? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak a kdy řešit skartaci dokumentů
před 6 dny, 25.9.2022

Jak a kdy řešit skartaci dokumentů

Údaje o zaměstnancích a klientech, účetní záznamy, výroční zprávy, know-how a další citlivá data se musí správně archivovat, ale i likvidovat. A to nejde bez pochopení základních pojmů jako jsou skartační znaky, úrovně utajení a další. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak naskenovat dokumenty a fotografie
před 7 dny, 25.9.2022

Jak naskenovat dokumenty a fotografie

Určitě si říkáte, že naskenovat dokument do počítače není nic těžkého. Víte ale, co znamenají jednotlivé parametry v nastavení skenování a jaké jsou rozdíly mezi skenováním dokumentů a fotografií? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Využití 3D tisku - co vše lze vytisknout na 3D tiskárně
před 1 měsícem, 23.8.2022

Využití 3D tisku - co vše lze vytisknout na 3D tiskárně

Není to tak dávno, co jsme psali o tom, jak vybrat 3D tiskárnu. Pokud se chystáte tiskárnu pořídit, nebo ji již máte, může vás zajímat, co vše lze na ní vlastně vytisknout a na co ji použít. Číst celý článek

clanek-kategorie-3D tisk
Jak bezpečně smazat data z disku
před 1 měsícem, 22.8.2022

Jak bezpečně smazat data z disku

Jak bezpečně vymazat citlivá data před vyhozením nebo odprodáním disku? A to samozřejmě aniž by se disk poškodil nebo se snížila jeho životnost? Přinášíme jasný a detailní návod všech alternativ. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost