Jak připojit tiskárnu přes Wi-fi do sítě

Bezdrátové připojení je dnes nejrozšířenějším způsobem propojení tiskárny s počítačem. Jedná se o nejelegantnější řešení, protože odpadá nutnost natahovat kabely, a k tiskárně se může připojit nespočet počítačů. Instalace bývá však někdy problematická. 

Připojení tiskárny přes Wi-fi se občas neobejde bez komplikaci. | Foto: Igor Vetushko | Zdroj: Depositphotos.com

Je více způsobů, jak nainstalovat a připojit tiskárnu k PC. Tento článek se detailně soustředí na to, jak připojit tiskárnu přes Wi-Fi síť

Instalace ovladačů tiskárny

První krok při připojování tiskárny je vždy stejný: stáhnutí a instalace ovladačů do počítače. Ovladač neboli driver je program, který umožňuje tiskárně fungovat a komunikovat s počítačem. Dřív se ovladače dodávaly k tiskárnám na CD, dnes se stahují z internetu. Systém automaticky vyhledá příslušný ovladač po připojení zařízení.

Propojte pomocí USB kabelu tiskárnu s PC a vyčkejte na instalaci. Pokud se instalace nespustí automaticky, jděte na webové stránky výrobce tiskárny a najděte sekci ovladače:

Ovladače pro tiskárny HP
Ovladače pro tiskárny Brother
Ovladače pro tiskárny Lexmark
​Ovladače pro tiskárny Canon
Ovladače pro tiskárny Epson
Ovladače pro tiskárny DELL​
​Ovladače pro tiskárny Xerox

Vyberete si model tiskárny a váš operační systém, na základě čehož stáhnete vhodný instalační soubor (nebo zadejte na Googlu model vaší tiskárny a slovo “ovladač” nebo “driver”).

Během instalace budete pravděpodobně vyzváni k volbě připojení. Zvolíte bezdrátové (někdy jako WLAN) a dále se stačí řídit pokyny instalačního programu. Propojit tiskárnu s PC můžete i kdykoliv později a v případě jakýchkoliv problémů vyzkoušejte 3 návody popsané níže.

Tip

​Paradoxně je někdy právě aktualizace ovladače příčinou nefungování tiskárny, a to v případě, že používáte kompatibilní náplň místo té originální a tiskárna její použití blokuje.

Jak připojit tiskárnu k Wi-Fi

Jsou 3 základní metody, jak propojit PC a tiskárnu přes Wi-Fi. Uvedený návod platí obecně pro všechny tiskárny, ať už Canon, Brother, Epson, HP, atd., i když detaily se samozřejmě mohou lišit. Je možné, že vaše tiskárna nedisponuje možností WPS ani Wi-Fi Direct, v tom případě zbývá pouze standardní metoda připojení (bod 3). Než se pustíme do připojování, nesmíme zapomenout na tiskárně aktivovat funkci Wi-Fi.

WPS (Wi-Fi Protected Setup)

Wi-Fi Protected Setup je standard v rámci bezdrátového zabezpečení, který umožňuje snadné připojení zařízení k bezdrátové síti. Tuto funkci lze využít prostřednictvím kódu PIN či tlačítka WPS. Potřebujeme jen, aby směrovač/router vysílající Wi-Fi signál měl funkci WPS.

Tip

S ohledem na to, že WPS lze snadno prolomit, doporučujeme (pokud můžete) využít jiné metody připojení tiskárny k Wi-Fi - ideálně manuální připojení, kde zadáváte heslo k Wi-Fi. Více se o problematice můžete dočíst v článcích Tipy na zabezpečení tiskárny a Jak zabezpečit Wi-Fi síť.

Postup pro připojení přes WPS je následovný:

 1. Na tiskárně vyhledáme funkci WPS. Můžeme ji najít v menu na displeji, nebo jako fyzické tlačítko. 
 2. Stiskneme jej, čímž, spustíme vyhledávání Wi-Fi sítě. 
 3. Během následujících dvou minut stiskneme stejné tlačítko na routeru (bývá schované vzadu). Tiskárna by se měla sama připojit na síť Wi-Fi.​

Pro větší přehlednost ještě jednotlivé kroky projdeme u tiskárny HP Color LaserJet Pro MFP M277dw.

 1. Na displeji tiskárny klikněte v hlavním menu na Nastavení a následně na Nastavení sítě.
WPS se na tiskárně nastavuje skrze nabídku Nastavení sítě. | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO
 1. Pokračujte skrze Menu bezdrátové sítě, kde vyberete WPS a volbu Tlačítko.
WPS můžete nastavit i prostřednictvím PIN kódu. | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO
 1. Jakmile vás k tomu dialogové okno vyzve, je třeba tlačítko WPS stisknout i na routeru.
Tlačítko WPS nemusí být ale vždy na přední straně routeru. | Foto: Pavel Kysilka
 1. Tiskárna se následně začne připojovat k síti.
Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

Pokud máte s připojením přes WPS problémy, zkuste od tiskárny odpojit kabely LAN a USB. Některé tiskárny vás na to i samy upozorní. V případě, že by tato metoda nefungovala, nebo nastaly jiné problémy, projděte si ještě manuál k routeru

Tip

Nezapomeňte, že nemusíte tisknout pouze z PC. Přečtěte si článek Jak tisknout z mobilu a ušetřete si nutnost vše otevírat na počítači.

Wi-Fi Direct (Wireless Direct)

Některé tiskárny disponují funkcí vytvoření přístupového Wi-Fi bodu. To znamená, že tiskárna sama vytvoří síť Wi-Fi, ke které se mohou připojit počítače. 

 1. V prvé řadě je nutné na tiskárně zapnout funkci Wi-Fi Direct a vytvořit síť. Mezi ostatními sítěmi ji pak rozeznáme tak, že v názvu bude mít nejspíš slovo “DIRECT”.
 2. Na počítači vyberete danou síť a standardně se do ní pomocí hesla přihlásíte.
 3. Ujistěte se, že v tiskárně je jako primární komunikační rozhraní nastaveno právě Wireless Direct.

Pro větší přehlednost si opět jednotlivé kroky projdeme u tiskárny HP Color LaserJet Pro MFP M277dw.

 1. Na displeji tiskárny klikněte v hlavním menu na Nastavení a následně na Nastavení sítě, kde vybereme Wi-Fi Direct.
Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO
 1. Zde jen jednoduše vybereme Zapnuto.
Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO
 1. Na počítači pak už jen vyberete danou síť a standardně se do ní pomocí hesla přihlásíte.

Pokud by však nastaly problémy, ověřte si raději, zda váš počítač Wi-Fi Direct vůbec podporuje. Ve Windows 10 stiskněte klávesovou zkratku Win+S (klávesa s logem Windows a klávesa S) a napište PowerShell a potvrďte. Ve Windows PowerShell následně napište ipconfig / all a potvrďte.

V seznamu byste následně měli být schopni najít Microsoft Wi-Fi Direct Virtual Adapter, což znamená, že váš počítač Wi-Fi Direct podporuje.

Manuální připojení tiskárny k přístupovému bodu Wi-Fi

Pokud funkce WPS nefunguje nebo není dostupná, můžete tiskárnu k síti připojit manuálně. Stačí jen vědět název sítě (SSID) a přístupové heslo.

 1. Zvolte možnost vyhledávat dostupné Wi-Fi sítě.
 2. V nabídce vyberte podle názvu příslušnou síť.
 3. Zadejte heslo.

Pro větší přehlednost si opět jednotlivé kroky projdeme u tiskárny HP Color LaserJet Pro MFP M277dw.

 1. Na displeji tiskárny klikněte v hlavním menu na Nastavení a následně na Nastavení sítě a na Menu bezdrátové sítě, kde vybereme Průvodce nastavením bezdrátové sítě.
Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO
 1. Poté vybereme v nabídce příslušnou Wi-Fi síť a vložíme heslo.
Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

V případě jiných problémů s tiskem najdete další rady v našem článku Proč tiskárna netiskne.

chcete s tiskárnou poradit?

Pokud vás zajímá, jak vybrat vhodnou tiskárnu pro vaši kancelář, není nic jednoduššího, než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak na odblokování tiskárny
před 3 dny, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 14 dny, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 24 dny, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 29 dny, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 1 měsícem, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na plnění toneru a cartridge
před 2 měsíci, 6.5.2024

Jak na plnění toneru a cartridge

Kompletní výměna toneru v případě laserové tiskárny či cartridge u tiskárny inkoustové není jediným způsobem, jak doplnit barvu. Alternativu představuje opětovné naplnění právě spotřebované kazety. Postup si ukážeme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny