Jak připojit tiskárnu přes Wi-fi do sítě

Bezdrátové připojení je dnes nejrozšířenějším způsobem propojení tiskárny s počítačem. Jedná se o nejelegantnější řešení, protože odpadá nutnost natahovat kabely, a k tiskárně se může připojit nespočet počítačů. Instalace bývá však někdy problematická. 

Připojení tiskárny přes Wi-fi se občas neobejde bez komplikaci. | Foto: Igor Vetushko | Zdroj: Depositphotos.com

Je více způsobů, jak nainstalovat a připojit tiskárnu k PC. Tento článek se detailně soustředí na to, jak připojit tiskárnu přes Wi-Fi síť

Instalace ovladačů tiskárny

První krok při připojování tiskárny je vždy stejný: stáhnutí a instalace ovladačů do počítače. Ovladač neboli driver je program, který umožňuje tiskárně fungovat a komunikovat s počítačem. Dřív se ovladače dodávaly k tiskárnám na CD, dnes se stahují z internetu. Systém automaticky vyhledá příslušný ovladač po připojení zařízení.

Propojte pomocí USB kabelu tiskárnu s PC a vyčkejte na instalaci. Pokud se instalace nespustí automaticky, jděte na webové stránky výrobce tiskárny a najděte sekci ovladače:

Ovladače pro tiskárny HP
Ovladače pro tiskárny Brother
Ovladače pro tiskárny Lexmark
​Ovladače pro tiskárny Canon
Ovladače pro tiskárny Epson
Ovladače pro tiskárny DELL​
​Ovladače pro tiskárny Xerox

Vyberete si model tiskárny a váš operační systém, na základě čehož stáhnete vhodný instalační soubor (nebo zadejte na Googlu model vaší tiskárny a slovo “ovladač” nebo “driver”).

Během instalace budete pravděpodobně vyzváni k volbě připojení. Zvolíte bezdrátové (někdy jako WLAN) a dále se stačí řídit pokyny instalačního programu. Propojit tiskárnu s PC můžete i kdykoliv později a v případě jakýchkoliv problémů vyzkoušejte 3 návody popsané níže.

Tip

Nezapomeňte, že není nutné vždy tisknout z PC. Přečtěte si článek Jak tisknout z mobilu a ušetřete si nutnost vše otevírat na PC.

Jak připojit tiskárnu k Wi-Fi

Jsou 3 základní metody, jak propojit PC a tiskárnu přes Wi-Fi. Uvedený návod platí obecně pro všechny tiskárny, ať už Canon, Brother, Epson, HP, atd., i když detaily se samozřejmě mohou lišit. Je možné, že vaše tiskárna nedisponuje možností WPS ani Wi-Fi Direct, v tom případě zbývá pouze standardní metoda připojení (bod 3). Než se pustíme do připojování, nesmíme zapomenout na tiskárně aktivovat funkci Wi-Fi.

WPS (Wi-Fi Protected Setup)

Wi-Fi Protected Setup je standard v rámci bezdrátového zabezpečení, který umožňuje snadné připojení zařízení k bezdrátové síti. Tuto funkci lze využít prostřednictvím kódu PIN či tlačítka WPS. Potřebujeme jen, aby směrovač/router vysílající Wi-Fi signál měl funkci WPS.

Tip

S ohledem na to, že WPS lze snadno prolomit, doporučujeme (pokud můžete) využít jiné metody připojení tiskárny k Wi-Fi - ideálně manuální připojení, kde zadáváte heslo k Wi-Fi. Více se o problematice můžete dočíst v článcích Tipy na zabezpečení tiskárny a Jak zabezpečit Wi-Fi síť.

Postup pro připojení přes WPS je následovný:

 1. Na tiskárně vyhledáme funkci WPS. Můžeme ji najít v menu na displeji, nebo jako fyzické tlačítko. 
 2. Stiskneme jej, čímž, spustíme vyhledávání Wi-Fi sítě. 
 3. Během následujících dvou minut stiskneme stejné tlačítko na routeru (bývá schované vzadu). Tiskárna by se měla sama připojit na síť Wi-Fi.​

Pro větší přehlednost ještě jednotlivé kroky projdeme u tiskárny HP Color LaserJet Pro MFP M277dw.

 1. Na displeji tiskárny klikněte v hlavním menu na Nastavení a následně na Nastavení sítě.
WPS se na tiskárně nastavuje skrze nabídku Nastavení sítě. | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO
 1. Pokračujte skrze Menu bezdrátové sítě, kde vyberete WPS a volbu Tlačítko.
WPS můžete nastavit i prostřednictvím PIN kódu. | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO
 1. Jakmile vás k tomu dialogové okno vyzve, je třeba tlačítko WPS stisknout i na routeru.
Tlačítko WPS nemusí být ale vždy na přední straně routeru. | Foto: Pavel Kysilka
 1. Tiskárna se následně začne připojovat k síti.
Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

Pokud máte s připojením přes WPS problémy, zkuste od tiskárny odpojit kabely LAN a USB. Některé tiskárny vás na to i samy upozorní. V případě, že by tato metoda nefungovala, nebo nastaly jiné problémy, projděte si ještě manuál k routeru

Wi-Fi Direct (Wireless Direct)

Některé tiskárny disponují funkcí vytvoření přístupového Wi-Fi bodu. To znamená, že tiskárna sama vytvoří síť Wi-Fi, ke které se mohou připojit počítače. 

 1. V prvé řadě je nutné na tiskárně zapnout funkci Wi-Fi Direct a vytvořit síť. Mezi ostatními sítěmi ji pak rozeznáme tak, že v názvu bude mít nejspíš slovo “DIRECT”.
 2. Na počítači vyberete danou síť a standardně se do ní pomocí hesla přihlásíte.
 3. Ujistěte se, že v tiskárně je jako primární komunikační rozhraní nastaveno právě Wireless Direct.

Pro větší přehlednost si opět jednotlivé kroky projdeme u tiskárny HP Color LaserJet Pro MFP M277dw.

 1. Na displeji tiskárny klikněte v hlavním menu na Nastavení a následně na Nastavení sítě, kde vybereme Wi-Fi Direct.
Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO
 1. Zde jen jednoduše vybereme Zapnuto.
Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO
 1. Na počítači pak už jen vyberete danou síť a standardně se do ní pomocí hesla přihlásíte.

Pokud by však nastaly problémy, ověřte si raději, zda váš počítač Wi-Fi Direct vůbec podporuje. Ve Windows 10 stiskněte klávesovou zkratku Win+S (klávesa s logem Windows a klávesa S) a napište PowerShell a potvrďte. Ve Windows PowerShell následně napište ipconfig / all a potvrďte.

V seznamu byste následně měli být schopni najít Microsoft Wi-Fi Direct Virtual Adapter, což znamená, že váš počítač Wi-Fi Direct podporuje.

Manuální připojení tiskárny k přístupovému bodu Wi-Fi

Pokud funkce WPS nefunguje nebo není dostupná, můžete tiskárnu k síti připojit manuálně. Stačí jen vědět název sítě (SSID) a přístupové heslo.

 1. Zvolte možnost vyhledávat dostupné Wi-Fi sítě.
 2. V nabídce vyberte podle názvu příslušnou síť.
 3. Zadejte heslo.

Pro větší přehlednost si opět jednotlivé kroky projdeme u tiskárny HP Color LaserJet Pro MFP M277dw.

 1. Na displeji tiskárny klikněte v hlavním menu na Nastavení a následně na Nastavení sítě a na Menu bezdrátové sítě, kde vybereme Průvodce nastavením bezdrátové sítě.
Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO
 1. Poté vybereme v nabídce příslušnou Wi-Fi síť a vložíme heslo.
Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

V případě jiných problémů s tiskem najdete další rady v našem článku Proč tiskárna netiskne.

chcete s tiskárnou poradit?

Pokud vás zajímá, jak vybrat vhodnou tiskárnu pro vaši kancelář, není nic jednoduššího, než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak zazipovat soubor či složku
před 6 dny, 20.2.2024

Jak zazipovat soubor či složku

Pokud jste zvyklí přikládat k e-mailu přílohu, určitě se vám někdy stalo, že příloha překročila limit velikosti. V takovém případě můžete přílohu rozdělit do více e-mailů, nahrát do cloudu, nebo soubor či složku tzv. zazipovat. V tomto článku si ukážeme, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Zásady ergonomie při sezení u počítače
před 7 dny, 19.2.2024

Zásady ergonomie při sezení u počítače

Sedavé zaměstnání u počítače může být příčinou mnoha zdravotních komplikací. Abychom těmto potížím předešli, je třeba pracoviště přizpůsobit co nejvíce správnému držení těla a současně se naučit neblahý vliv naší práce vhodně kompenzovat.​ Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak tisknout na textil
před 14 dny, 12.2.2024

Jak tisknout na textil

Tisk na textil se stal oblíbeným způsobem výroby unikátních kusů oblečení nejen v rámci reklamních předmětů. ​Tento druh tisku přitom není zase tak náročným úkolem, jak se na první pohled může zdát. V menších nákladech si reklamní textil zvládnete vyrobit klidně sami. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vybrat kapesní mini tiskárnu na fotky
před 20 dny, 6.2.2024

Jak vybrat kapesní mini tiskárnu na fotky

Od firemních večírků, přes teambuildingy a vzdělávací akce až po služební cesty kapesní tiskárny poskytují praktické řešení pro každou příležitost, kterou chcete rychle zachytit. Díky propojení s mobilním telefonem umožňují snadný a rychlý tisk. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Co je to phishing a jak jej poznat
před 24 dny, 2.2.2024

Co je to phishing a jak jej poznat

Rostoucí hrozbě phishingu je sice v posledních letech věnována zvýšená pozornost, ale mnoho lidí stále neví, jak jednotlivé podvodné taktiky spolehlivě rozpoznat a jak se proti nim bránit. Klíčovou ochranou je přitom prevence a informovanost. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vybrat SSD či HDD disk do notebooku
před 26 dny, 31.1.2024

Jak vybrat SSD či HDD disk do notebooku

Ačkoliv dnes ukládáme nezanedbatelnou část svých dat do cloudu, dostatečně velký disk je stále nutností.​ Právě od rychlosti a velikosti počítačového uložiště se totiž odvíjí, jak svižná a pohodlná bude běžná i náročnější práce na notebooku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware