Jak připojit tiskárnu přes Wi-fi do sítě

Bezdrátové připojení je dnes nejrozšířenějším způsobem propojení tiskárny s počítačem. Jedná se o nejelegantnější řešení, protože odpadá nutnost natahovat kabely, a k tiskárně se může připojit nespočet počítačů. Instalace bývá však někdy problematická. 

Připojení tiskárny přes Wi-fi se občas neobejde bez komplikaci. | Foto: Igor Vetushko | Zdroj: Depositphotos.com

Je více způsobů, jak nainstalovat a připojit tiskárnu k PC. Tento článek se detailně soustředí na to, jak připojit tiskárnu přes Wi-Fi síť. 

Instalace ovladačů tiskárny

První krok při připojování tiskárny je vždy stejný: stáhnutí a instalace ovladačů do počítače. Ovladač neboli driver je program, který umožňuje tiskárně fungovat a komunikovat s počítačem. Dřív se ovladače dodávaly k tiskárnám na CD, dnes se stahují z internetu. Systém automaticky vyhledá příslušný ovladač po připojení zařízení.

Propojte pomocí USB kabelu tiskárnu s PC a vyčkejte na instalaci. Pokud se instalace nespustí automaticky, jděte na webové stránky výrobce tiskárny a najděte sekci ovladače:

Ovladače pro tiskárny HP
Ovladače pro tiskárny Brother
Ovladače pro tiskárny Lexmark
​Ovladače pro tiskárny Canon
Ovladače pro tiskárny Epson
Ovladače pro tiskárny DELL​
​Ovladače pro tiskárny Xerox

Vyberete si model tiskárny a váš operační systém, na základě čehož stáhnete vhodný instalační soubor (nebo zadejte na Googlu model vaší tiskárny a slovo “ovladač” nebo “driver”).

Během instalace budete pravděpodobně vyzváni k volbě připojení. Zvolíte bezdrátové (někdy jako WLAN) a dále se stačí řídit pokyny instalačního programu. Propojit tiskárnu s PC můžete i kdykoliv později a v případě jakýchkoliv problémů vyzkoušejte 3 návody popsané níže.

Nezapomeňte, že není nutné vždy tisknout z PC. Přečtěte si článek Jak tisknout z mobilu, a ušetřete si nutnost vše otevírat na PC.

jak připojit tiskárnu k Wi-Fi

Jsou 3 základní metody, jak propojit PC a tiskárnu přes Wi-Fi. Uvedený návod platí obecně pro všechny tiskárny, ať už Canon, Brother, Epson, HP, atd., i když detaily se samozřejmě mohou lišit. Je možné, že vaše tiskárna nedisponuje možností WPS ani Wi-Fi Direct, v tom případě zbývá pouze standardní metoda připojení (bod 3). Než se pustíme do připojování, nesmíme zapomenout na tiskárně aktivovat funkci Wi-Fi.

WPS (Wi-Fi Protected Setup)

Wi-Fi Protected Setup je standard v rámci bezdrátového zabezpečení, který umožňuje snadné připojení zařízení k bezdrátové síti. Tuto funkci lze využít prostřednictvím kódu PIN či tlačítka WPS. Potřebujeme jen, aby směrovač/router vysílající Wi-Fi signál měl funkci WPS. Pak je postup následovný:

1. Na tiskárně vyhledáme funkci WPS. Můžeme ji najít v menu na displeji, nebo jako fyzické tlačítko. 
2. Stiskneme jej, čímž, spustíme vyhledávání Wi-Fi sítě. 
3. Během následujících dvou minut stiskneme stejné tlačítko na routeru (bývá schované vzadu). Tiskárna by se měla sama připojit na síť Wi-Fi.

Pro větší přehlednost ještě jednotlivé kroky projdeme u tiskárny HP Color LaserJet Pro MFP M277dw.

1. Na displeji tiskárny klikněte v hlavním menu na "Nastavení" a následně na "Nastavení sítě".

WPS se na tiskárně nastavuje skrze nabídku Nastavení sítě. | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

2. Pokračujte skrze "Menu bezdrátové sítě", kde vyberete "WPS" a volbu "Tlačítko".

WPS můžete nastavit i prostřednictvím PIN kódu. | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

3) Jakmile vás k tomu dialogové okno vyzve, je třeba tlačítko WPS stisknout i na routeru.

Tlačítko WPS nemusí být ale vždy na přední straně routeru. | Foto: Pavel Kysilka

4) Tiskárna se následně začne připojovat k síti.

Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

Pokud máte s připojením přes WPS problémy, zkuste od tiskárny odpojit kabely LAN a USB. Některé tiskárny vás na to i samy upozorní. V případě, že by tato metoda nefungovala, nebo nastaly jiné problémy, projděte si ještě manuál k routeru

Wi-Fi Direct (Wireless Direct)

Některé tiskárny disponují funkcí vytvoření přístupového Wi-Fi bodu. To znamená, že tiskárna sama vytvoří síť Wi-Fi, ke které se mohou připojit počítače. 

1. V prvé řadě je nutné na tiskárně zapnout funkci Wi-Fi Direct a vytvořit síť. Mezi ostatními sítěmi ji pak rozeznáme tak, že v názvu bude mít nejspíš slovo “DIRECT”.
2. Na počítači vyberete danou síť a standardně se do ní pomocí hesla přihlásíte.
3. Ujistěte se, že v tiskárně je jako primární komunikační rozhraní nastaveno právě Wireless Direct.

Pro větší přehlednost si opět jednotlivé kroky projdeme u tiskárny HP Color LaserJet Pro MFP M277dw.

1. Na displeji tiskárny klikněte v hlavním menu na "Nastavení" a následně na "Nastavení sítě", kde vybereme "Wi-Fi Direct".

Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

2. Zde jen jednoduše vybereme "Zapnuto".

Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

3. Na počítači pak už jen vyberete danou síť a standardně se do ní pomocí hesla přihlásíte.

Pokud by však nastaly problémy, ověřte si raději, zda váš počítač Wi-Fi Direct vůbec podporuje. Ve Windows 10 stiskněte Win+S (klávesa s logem Windows a klávesa S) a napište "PowerShell" a potvrďte. Ve Windows PowerShell následně napište ipconfig / all a potvrďte.

V seznamu byste následně měli být schopni najít "Microsoft Wi-Fi Direct Virtual Adapter", což znamená, že váš počítač Wi-Fi Direct podporuje.

Manuální připojení tiskárny k přístupovému bodu Wi-Fi

Pokud funkce WPS nefunguje nebo není dostupná, můžete tiskárnu k síti připojit manuálně. Stačí jen vědět název sítě (SSID) a přístupové heslo (WEP, WPA. nebo WPA2).

1. Zvolte možnost vyhledávat dostupné Wi-Fi sítě.
2. V nabídce vyberte podle názvu příslušnou síť.
3. Zadejte heslo.

Pro větší přehlednost si opět jednotlivé kroky projdeme u tiskárny HP Color LaserJet Pro MFP M277dw.

1. Na displeji tiskárny klikněte v hlavním menu na "Nastavení" a následně na "Nastavení sítě" a na "Menu bezdrátové sítě", kde vybereme "Průvodce nastavením bezdrátové sítě".

Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

2. Poté vybereme v nabídce příslušnou Wi-Fi síť a vložíme heslo.

Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

V případě jiných problémů s tiskem najdete pomocné rady v našem manuálu Proč tiskárna netiskne.

chcete s tiskárnou poradit?

Pokud vás zajímá, jak vybrat vhodnou tiskárnu pro vaši kancelář, není nic jednoduššího, než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak naformátovat disk
před 16 dny, 20.1.2023

Jak naformátovat disk

Rychlé, nebo běžné formátování? FAT32, exFAT, nebo NTFS? Dává smysl mít více oddílů na disku, nebo pouze jeden? Přestože to na první pohled vypadá složitě, formátovat zvládne i běžný mírně pokročilý uživatel. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Druhy tisku a tiskové techniky
před 20 dny, 16.1.2023

Druhy tisku a tiskové techniky

Když se řekne tisk, pro velký počet lidí to znamená pouze laserovou nebo inkoustovou tiskárnu vedle počítače. Kromě nich ale známe celou řadu dalších technologií tisku, na které se v tomto článku podíváme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jaký zvolit formát obrázku pro tisk
před 1 měsícem, 22.12.2022

Jaký zvolit formát obrázku pro tisk

S koncovkami .jpg, .gif či .png se běžně setkáváte při ukládání fotek. Víte ale jaké jsou mezi formáty obrázků rozdíly a které z nich jsou nejvhodnější na tisk? V následujícím článku si jednotlivé formáty představíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vyčistit notebook
před 2 měsíci, 16.12.2022

Jak vyčistit notebook

Proč pravidelně čistit notebook? Zdaleka nejde jen o lesk obrazovky nebo čistou klávesnici. Čištění notebooku konkrétně od prachu může pomoci zlepšit jeho výkon a prodloužit životnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Tiskárna je off-line - tipy na řešení
před 2 měsíci, 14.12.2022

Tiskárna je off-line - tipy na řešení

Možná jste se již setkali s chybovou hláškou, že je tiskárna offline. Co vše může tento problém zapříčinit a jak to spravit? Na to se podíváme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak spočítat a snížit spotřebu počítače
před 2 měsíci, 29.11.2022

Jak spočítat a snížit spotřebu počítače

Ceny energií poslední dobou nepříjemně rostou a každý se snaží šetřit, kde se dá. Málokdo se přitom soustředí zrovna na počítač nebo notebook. Spotřeba energie u těchto zařízení však vůbec nemusí být malá, ročně se může vyšplhat až na nižší tisíce korun za jediné zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware