Jak aktualizovat ovladače
​ve windows 10 a 11

Aktualizace ovladačů je důležitým krokem pro udržení optimálního výkonu a stability operačního systému. Nejnovější verze ovladačů často přináší vylepšení kompatibility a opravy chyb, což může i výrazně zlepšit uživatelskou zkušenost. V článku vysvětlujeme, co jsou to ovladače, k čemu slouží, a také vám poradíme, jak je aktualizovat a vyhnout se tak potenciálním problémům.

Foto: johnyvino | Zdroj: Unsplash.com

Co jsou ovladače?

Každá hardwarová komponenta (například grafická karta, procesor nebo třeba operační paměť), ale i každé periferní zařízení (například myš nebo tiskárna), potřebuje ke správné komunikaci s operačním systémem software. Tímto softwarem je právě ovladač zařízení (anglicky driver).

Ovladač se tedy stará o připojení všech jednotlivých hardwarových komponent i periferních zařízení k počítači, jejich vzájemnou komunikaci mezi sebou i následný bezproblémový chod a jejich správnou funkci. 

Žádný software ale nefunguje bezproblémově navěky, proto se čas od času může stát, že ovladač prostě přestane fungovat. Projeví se to typicky tím, že vám v počítači přestane fungovat určitá funkce. Např. pokud počítač přestane vydávat jakýkoli zvuk, i když máte v programu puštěnou hudbu, problém je dost možná v ovladači zvuku.

Tím se dostáváme k tomu, proč je tak důležité ovladače aktualizovat. Ovladače, které nebyly aktualizovány po velmi dlouhou dobu, mohou zpomalovat i celý operační systém, způsobovat problémy s kompatibilitou operačního systému či jeho pád.

Tip

Kromě ovladačů doporučujeme projít si i další kroky vedoucí ke zrychlení počítače.

Současně s tím, jak ovladače zastarávají, roste šance, že nějaký hacker u nich odhalí bezpečnostní slabinu. Aktualizace tak obsahují i bezpečnostní záplaty, čímž pomáhají udržovat počítač odolný vůči napadení. Zanedbávání aktualizace ovladačů proto klidně může mít na svědomí zavirovaný počítač

Tip

Aktualizace ovladačů je důležitým, ale ne jediným krokem pro zvýšení bezpečnosti. Pro lepší porozumění problematice doporučujeme ještě prostudovat naše články ohledně zabezpečení počítače a zabezpečení tiskáren.

Kdy aktualizovat ovladače?

Stanovit optimální frekvenci pro aktualizaci ovladačů není úplně jednoduché. Obecně platí, že ovladače není nutné aktualizovat neustále. Služba Windows Update se navíc o pravidelnou aktualizaci ovladačů stará automaticky. Ty se přes ní stahují i instalují a u většiny komponent či zařízení proto už asi nejnovější verze ovladačů máte. Neplatí to ale ve všech případech.

Často totiž trvá dlouho, než se aktualizace vydaná výrobcem určitého zařízení či komponenty do služby Windows Update dostane. Proto se může stát, že i přestože vám Windows Update ukazuje, že vlastníte nejnovější verzi ovladače, na webu výrobce můžete najít dostupnou aktualizaci.

Tím se dostáváme k optimální frekvenci provádění aktualizací ovladačů. Pokud vše funguje tak, jak má, je lepší to tak nechat a spoléhat se na pravidelné aktualizace přes Windows Update. Pokud však víte, že máte problémy s konkrétním hardware či periferním zařízením, nebo víte, že určitý ovladač obsahuje bezpečnostní chybu, kterou je třeba opravit, pak je dobré k aktualizaci ovladače přistoupit.

Z tohoto pravidla pak existuje jedna výjimka. Pokud v počítači máte dedikovanou grafickou kartu, můžete aktualizovat ovladače častěji. Pro grafické karty vycházejí nejnovější aktualizace ovladačů s vylepšením výkonu poměrně často. V tomto případě se proto vyplatí pravidelně kontrolovat stránky výrobce a instalovat nejnovější verze ovladačů.

Tip

Rozdíl mezi integrovanou a dedikovanou kartou vysvětlujeme v článku o výběru grafické karty do notebooku.

Aktualizace ovladačů totiž sice často obsahují vylepšení zabezpečení, výkonu i stability software, avšak mohou přinášet i rizika a způsobit problémy. Tím hlavním je případná občasná nestabilita u nejnovějších verzí. Pokud by cokoliv po aktualizaci ovladače nefungovalo tak, jak má, vždy se můžete naštěstí vrátit k jeho předchozí verzi.

Dalším rizikem při aktualizaci ovladačů je pak fakt, že pokud byste je stahovali z nedůvěryhodných zdrojů, můžete si do počítače zanést vir či malware. Toto riziko lze eliminovat tím, žebudete instalovat pouze ovladače z důvěryhodných a ověřených zdrojů – tedy přímo od výrobců jednotlivých komponent či zařízení. Zajímat vás přitom budou drivery označené WHQL. To jsou drivery, které prošly testovacím rámcem, který se používá pro testy hardwarových zařízení a ovladačů pro operační systémy Windows.

které ovladače aktualizovat?

To, že určitý ovladač potřebuje aktualizaci, většina uživatelů zjistí až poté, co jeho zastaralá verze začne způsobovat problémy při fungování konkrétní komponenty nebo zařízení. Jako příklad může posloužit například tiskárna. Ovladač potřebujete už k instalaci tiskárny nebo skeneru do PC. Stejně tak by bez ovladače nemohlo fungovat ani připojení tiskárny do Wi-Fi sítě.

Pokud pak později při používání tiskárny zjistíte, že tiskárna najednou netiskne nebo je úplně v režimu off-line, na vině může být právě ovladač, který nefunguje správně. Obdobné problémy však mohou nastat i při jakýchkoli dalších zařízeních nebo komponentách. Podle nich vždy zaručeně zjistíte, který konkrétní ovladač zrovna potřebuje aktualizovat.

Dalším způsobem, jak zjistit, zda pro ovladače není dostupná nějaká aktualizace, je kontrola aktualizací přes Windows Update. Tu ve Windows 10 i 11 spustíte následujícím způsobem:

 1. Klikněte na Start a poté na Nastavení.
 2. Vyberte Windows Update.
 3. Klikněte na Vyhledat aktualizace.

Jak jsme však již výše zmínili, některé aktualizace nemusíte přes Windows Update najít. Pokud nechcete vyhledávat aktualizace na jednotlivých stránkách výrobců a aktualizovat každý ovladač zvlášť přes Správce zařízení, nejjednodušším způsobem, jak zjistit, který ovladač potřebuje aktualizaci, je použití volně dostupných programů na aktualizaci ovladačů.

Ty na jednu stranu nabízí vyhledání všech ovladačů a jejich snadnou instalaci, současně jsou ale někdy označovány za bezpečnostní riziko. Ty z méně důvěryhodných zdrojů mohou být samy zdrojem malware. Současně je to další zbytečný program, který vám poběží neustále na pozadí. Pokud ale chcete zkontrolovat drivery v jednom nástroji, lze doporučit nástroj přímo od výrobce - Intel Driver & Support Assistant.

Někdy ale mohou nastat situace, kdy musíte i tak jednotlivé ovladače zkontrolovat a aktualizovat sami. Proto si teď ukážeme postup, jak na to.

Jak aktualizovat automaticky?

 1. Klikněte na vyhledávání (lupa na spodní liště Windows) a napište Správce zařízení. Poté jej spusťte.
 2. Vyberte konkrétní zařízení, ke kterému chcete aktualizovat ovladač. My jako příklad použijeme grafickou kartu.
 1. Pravým tlačítkem myši klikněte na příslušnou komponentu a vyberte Aktualizovat ovladač.
 2. Z dialogového okna vyberte možnost Automaticky vyhledávat ovladače.
 1. Pokud Windows najde dostupnou aktualizaci, automaticky je nainstaluje.
 2. Po skončení procesu budete vyzváni k restartování počítače, aby se změny projevily.

Pokud Windows žádné dostupné aktualizace nenajde, zkontrolujte stránky výrobce příslušného hardwarové komponenty, se kterou máte problémy. V případě, že aktualizace bude dostupná, můžete aktualizovat ovladač ručně.

Jak aktualizovat ovladače ručně?

Jako příklad nám opět poslouží aktualizace ovladače grafické karty. V počítači máme grafiku NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti. Na oficiálních stránkách NVIDIA tedy najdeme pro tuto kartu dostupnou aktualizaci. Sehnat aktualizaci ovladačů jednotlivých komponent ze stránek výrobce nepředstavuje problém, tyto stránky často mívají speciální sekce právě s aktualizacemi pro ovladače jejich jednotlivých produktů. Snadno ji najdete, pokud budete hledat na Internetu značku výrobce se slovem drivers.

Výrobci často nabízí i programy, které běží na pozadí a v případě, že vyjde nový ovladač, vás na něj upozorní. NVIDIA má např. GeForce Experience, AMD pak AMD Software: Adrenaline. Pokud však nevyužíváte jiné funkce podobných programů, je lepší nainstalovat pouze ovladač. Např. v instalačním programu AMD je třeba u Typ instalace ​zvolit místo Full install možnost Driver only. Následně se vám nainstaluje pouze ovladač.

Jakmile si instalační program stáhnete do počítače, otevřete jej a nainstalujte podle pokynů instalačního průvodce jako jakýkoli jiný program. Tím bude ovladač příslušného komponentu aktualizován na nejnovější verzi a nic dalšího dělat nemusíte.

Občas se ale může stát, že stažená aktualizace nemá podobu instalačního programu, nýbrž obyčejného souboru. V tomto případě musíte aktualizaci ovladače provést ručně. Jak na to?

 1. Klikněte na vyhledávání a napište Správce zařízení. Poté jej spusťte.
 2. Rozklikněte příslušnou kategorii, vyberte konkrétní zařízení, které chcete aktualizovat, a klepněte na něj pravým tlačítkem myši. Stejně jako v předchozím případě vyberte možnost Aktualizovat ovladač.
 1. Z dialogového okna následně vyberte možnost Vyhledat ovladače na mém počítači.
 1. Následně v dialogovém okně přes tlačítko Procházet vyberte konkrétní soubor, který jste si stáhli do počítače na instalaci. Poté klikněte na Další a dokončete instalaci podle pokynů instalačního průvodce.

Po úspěšné instalaci byste měli mít k dispozici všechny nejnovější funkce i opravy chyb ovladače stejně jako v případě instalace pomocí instalačního programu.

Kromě ovladačů grafické karty uživatelé nejčastěji aktualizují ovladače zvukové karty nebo Wi-Fi. Automatická i ruční aktualizace těchto ovladačů je úplně stejná jako v případě grafické karty. Buď tedy můžete zkusit vyhledat aktualizace automaticky přes Windows, nebo si je můžete stáhnout ze stránek výrobce a poté nainstalovat ručně.

Postup se liší pouze ve výběru zařízení – když otevřete správce zařízení, vyberete příslušnou kategorii a poté konkrétní zařízení, které potřebujete aktualizovat (zvukovou kartu najdete v kategorii Řadiče zvuku, videa a her a síťový adaptér zase v kategorii Síťové adaptéry).

Obnovení předchozí verze ovladače

Aktualizace ovladačů mohou problémy řešit, ale často také způsobovat. Pokud by po aktualizaci docházelo k jakýmkoli problémům a něco by nefungovalo tak, jak by mělo, vždy se můžete vrátit k předchozí verzi ovladače, která fungovala. Jak na to?

 1. Přes vyhledávání otevřete Správce zařízení.
 2. Vyberte konkrétní komponentu, která po aktualizaci způsobuje problémy, a klepněte na ni pravým tlačítkem myši.
 3. Vyberte možnost Vlastnosti a poté v dialogovém okně klikněte na kartu Ovladač.
 1. Poté klikněte na tlačítko Vrátit změny ovladače.
 1. Vyplňte, proč se chcete vrátit k předchozí verzi ovladače a pak klikněte na Ano.
 1. Během chvilky se ovladač přeinstaluje na předchozí verzi a máte hotovo.

Závěr

Aktualizací ovladačů může dojít k odstranění řady chyb při fungování počítače. Kromě toho tento proces odstraňuje také závažná bezpečnostní rizika. Jen s nejaktuálnějšími verzemi ovladačů můžete váš počítač využívat co nejefektivněji, bezproblémově, a hlavně bezpečně. Ovladačům se proto čas od času vyplatí věnovat pozornost. 

Kam dál

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu
před 25 dny, 25.6.2024

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu

Použití vzdálené plochy a ovládání PC na dálku není v současnosti ani zdaleka tak náročným a technickým úkolem, jako tomu bylo v minulosti. Existuje totiž hned několik způsobů, které vám umožní pohodlně nastavit přístup. Jaké to jsou a jak vzdálenou plochu zprovoznit? Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na odblokování tiskárny
před 1 měsícem, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 1 měsícem, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 2 měsíci, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 2 měsíci, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 2 měsíci, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost