Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? A jaká je vlastně ideální teplota těchto komponent? Vše si vysvětlíme v následujícím článku.

Takto nekrytý procesor v počítači neuvidíte - bývá schován pod výkonným chladičem. | Foto: Zii Miller | Zdroj: Unsplash.com

Proč sledovat teplotu CPU a GPU?

Pravidelné měření teploty procesoru i grafické karty hraje velmi důležitou roli při udržování "zdraví" i výkonu počítače. Pokud včas vysoké teploty odhalíte, pomůže vám to zabránit opakovanému přehřívání, což v konečném důsledku může také prodloužit životnost zařízení.

Význam měření teploty CPU a GPU pak ještě dále narůstá v případě, kdy tyto komponenty pravidelně zatěžujete velmi vysokou zátěží i třeba s pomocí přetaktování. Pokud tedy notebook či stolní počítač využíváte na náročné grafické prácestřih videaúpravu fotek nebo třeba na práci v CAD programech pro architekty, pravidelný monitoring teploty procesoru a grafické karty je tou součástí údržby, kterou byste rozhodně neměli podceňovat.

Frekvence kontrol teploty CPU a GPU přitom nemusí být nijak závratná, komponenty stačí kontrolovat jednou za 2 - 3 měsíce, avšak pravidelně. Pokud zaznamenáte jakékoliv problémy s výkonem, ke kontrole teploty je vhodné přistoupit okamžitě i mimo pravidelný interval.

V opačném případě by mohlo dojít k přehřátí procesoru nebo grafické karty, což má vždy nepříjemné následky. Přehřátí nejdříve vede k výraznému snížení výkonu a zpomalení počítače (prevence přehřívání je proto i jedním z efektivních způsobů, jak zrychlit počítač).

​V důsledku rychleji se otáčejících ventilátorů může zařízení také generovat nadměrný hluk. Velmi rychlé otáčení navíc zatěžuje a opotřebovává i samotné ventilátory, což zase zvyšuje riziko poruchy v chladiči CPU nebo GPU.

Pokud se teplota v procesoru či grafické kartě dostane až na kritickou úroveň, může dojít dokonce až k vypnutí příslušné komponenty, aby se zamezilo jejímu trvalému poškození. Neočekávaná vypnutí či restarty notebooku během práce na zařízení pak mohou zapříčinit i ztrátu dat.

Výhodou stolních počítačů je ve srovnání s notebooky výkonnější chlazení. | Foto: Rafael Pol | Zdroj: Unsplash.com

Jaké jsou běžné teploty procesoru?

Teplota procesoru se bude vždy odvíjet v první řadě od toho, jak moc počítač zatěžujete:

  • Do 60 °C – ideální teplota procesoru během nenáročné práce,
  • 60 - 70 °C – normální teplota během střední zátěže nebo hraní her,
  • 70 - 80 °C – přijatelná hodnota teploty procesoru při velmi vysokém zatížení nebo při přetaktovaní,
  • 80 - 90 °C – vysoká hodnota, pokud není procesor přetaktován - nutnost kontroly chlazení,
  • 90 °C - 100 °C – nebezpečné hodnoty, kdy je na místě zařízení vypnout a zlepšit chlazení,
  • 100 °C a více – dochází k automatickému snížení výkonu či vypnutí zařízení.

Jedná se o obecnou tabulku, bezpečné provozní teploty se ale mohou mírně lišit v závislosti na konkrétním modelu procesoru. Pokud chcete zjistit maximální bezpečnou teplotu pro váš konkrétní procesor, údaje hledejte ve specifikacích výrobce.

Např. Intel uvádí, že maximální teplota jejich procesorů se pohybuje mezi 100 a 110 °C. Ve chvíli, kdy procesor dosáhne této teploty, dochází k automatické redukci výkonu. Procesor sníží frekvenci a výkon s cílem snížit teplotu, aby nedošlo k přehřátí. Je přitom podle Intelu nepravděpodobné, že by došlo k poškození procesoru, protože se aktivují ochranné mechanismy. Pokud nepomůže snížení výkonu, zařízení se vypne.

Tip

V případě, že si plánujete sami sestavit počítač, myslete i na chlazení. Nedělejte tu chybu, že si koupíte výkonný procesor a grafickou kartu, ale ušetříte výběrem levnější a hůře chlazené počítačové skříně. Místo standardně dodávaného chladiče k procesoru si nechte namontovat raději výkonnější. Zvažujte, co se může stát z hlediska výkonu i chlazení úzkým hrdlem počítače.

V případě, že naměříte vysoké teploty a přitom počítač příliš nezatěžujete, může být problém v chlazení (např. velké množství prachu) či umístění počítače (např. poblíž topení či v létě v rozpáleném podkroví). Dále se hodí také otestovat, zda za vytížení počítače nemůže nějaký virus či jiný program běžící na pozadí.

Vysoké teploty se ale mohou objevit i při vysokém vytížení díky automatickému přetaktování (Turbo či PBO). Tyto technologie umožní procesoru pracovat po velmi krátkou dobu na velmi vysoké frekvenci. 

Naměřenou teplotu je tedy vždy potřeba dosadit do kontextu aktuálního vytížení, umístění počítače, stavu chlazení atd. Rozdíl v teplotách a jejich řešení se také liší u stolních počítačů, které mají větší možnosti chlazení i řízení toku vzduchu ve skříni (např. skrze přidání dalších ventilátorů), a těch přenosných, které takové možnosti nemají. U těch si můžete pomoci externí chladící podložkou a umístěním ve vhodném prostředí (např. oblíbená práce v posteli, kdy peřina ucpe výdechy chlazení, vede poměrně snadno k přehřívání notebooku). 

Ve srovnání se stolním počítačem je chlazení CPU v notebooku relativně minimalistické. | Foto: Vishnu Mohanan | Zdroj: Unsplash.com

Jak zjistit teplotu CPU?

Nástrojů, které umožňují zjistit teplotu procesoru, v současnosti existuje celá řada. Bohužel žádný z nich není zabudovaný do Windows, proto se bez programu třetí strany neobejdete. Z těch nejpoužívanějších můžeme jmenovat například programy HW Monitor, Aida64, Core Temp, MSI Afterburner či HWiNFO.

Použití programu Core Temp je zřejmě tím nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak zjistit teplotu procesoru, proto jsme pro ukázku vybrali právě tento program:

  1. Stáhněte a nainstalujte Core Temp.
  2. Spusťte program.
  3. Ihned se vám zobrazí podrobné údaje o procesoru – například přesné označení konkrétního modelu, počet jader a vláken, frekvence jednotlivých jader a podobně. Údaj o aktuální průměrné teplotě v procesoru najdete ve spodní části obrazovky pod položkou Temperature Readings.

Velkou výhodou programu Core Temp je fakt, že jej snadno můžete nastavit tak, aby aktuální teplotu všech jader procesoru zobrazoval přímo na hlavním ovládacím panelu. Kromě rychlého zjištění teploty tak stejný program můžete využít i pro dlouhodobý monitoring údajů o teplotě, jelikož všechny hodnoty budete mít neustále na očích. Jak na toto nastavení?

  1. Spusťte Core Temp.
  2. Vyberte možnost File a následně Show/Hide.
  1. Program se zavře, ale údaje o teplotě všech vašich jader budou neustále zobrazovány na hlavním ovládacím panelu.

Jaké jsou běžné teploty GPU?

Grafická karta v notebooku či počítači bývá často teplotně ještě odolnější, než je tomu u procesoru. 

Běžné teplotní rozsahy v grafických kartách podle stupně zatížení můžeme rozdělit takto:

  • 30 - 50 °C – ideální teplota GPU během nenáročné práce,
  • 50 - 65 °C – ideální GPU teplota při středně velkém zatížení,
  • 65 - 85 °C – graficky náročné činnosti, hraní her,
  • 85 - 95 °C – přijatelná teplota u některých karet během činností, které jsou extrémně náročné,
  • Nad 95°C – extrémní teplota, při které je nutné řešit chlazení a čištění zařízení.

Je běžné, že větráčky na grafické kartě se nespustí, dokud teplota nedosáhne stanovené hranice - u většiny karet to je kolem 60 °C. Za optimální např. při hraní her se považuje teplota v rozmezí 65 - 85 °C.

Pokud se vám nedaří dohledat konkrétní bezpečné rozmezí pro vaši grafickou kartu, snažte se udržovat teplotu pod 85 °C. Mezi novými kartami od různých výrobců jsou totiž rozdíly v tom, co je považováno za horní hranici teploty. Např. u Nvidia RTX karet se uvádí rozmezí 0 - 90°C, ale u Intel Arc 0 - 100°C a u AMD RX karet 0 - 110°C. 

Stejně jako u procesoru je třeba u grafické karty zasadit její teplotu do kontextu. Teplotu GPU ovlivňují: nároky programu na grafickou kartu, kvalita a výkon chladiče, okolní teplota (v PC skříni i v místnosti), tok vzduchu v počítači, množství a výkon dalších větráků v počítači, množství prachu uvnitř počítače, stáří teplovodivé pasty atd.

Pokud si tedy nejste jistí, jestli máte problém s chlazením, zkontrolujte nejprve teplotu grafické karty při běžné a graficky nenáročné práci na počítači (měla by se pohybovat mezi 30 - 50 °C). Pokud je to více, tak nejspíše dochází k nedostatečnému chlazení. Dále pak zkontrolujte teplotu při práci v graficky náročném programu, který by ale karta měla podle specifikace zvládat.

Zpravidla se sejde více příčin přehřívání - počítač máte již pár let, využíváte ho na programy, které stěží zvládá, a současně jste ho delší dobu nečistili od prachu. Dopad jednotlivých vlivů se pak sčítá.

Jak zjistit teplotu grafické karty?

Teplotu grafické karty můžete zjistit ještě snadnějším a rychlejším způsobem, než je tomu v případě procesoru. Jde to totiž přes Správce úloh ve Windows. Jak na to?

  1. Stiskněte Ctrl + Alt + Del a spusťte Správce úloh.
  2. Přepněte na kartu Výkon.
  3. Přepněte na detail příslušné grafické karty, kde vedle jiných užitečných údajů najdete také aktuální hodnotu teploty grafické karty.

Pokud chcete o vaší grafické kartě zjistit více údajů, nabízí se využití dalších nástrojů. Základem jsou programy přímo od výrobců karet. Pro grafiky NVIDIA je to software NVIDIA GeForce Experience, pro karty AMD pak AMD Radeon Software a pro karty Intel je program Intel Arc Control. Tyto programy lze snadno využít jak pro rychlou jednorázovou kontrolu teploty GPU, tak pro dlouhodobý monitoring a ukládání dat o teplotě.

Pokud však z jakýchkoli důvodů nechcete pro měření teploty grafické karty a procesoru využívat více programů, bude vhodné využít takový software, který zobrazí teplotu obou těchto klíčových komponent. V tomto případě může být ideální volbou například program CPUID HW Monitor.

Jak zjistit teplotu GPU i CPU?

  1. Stáhněte si a nainstalujte CPUID HW Monitor.
  2. Spusťte program.
  3. Zobrazí se vám okno, ve kterém najdete spoustu podrobných informací o jednotlivých komponentách vašeho počítače. Pokud tedy chcete zjistit teplotu procesoru, najděte si kategorii s jeho přesným označením (v našem případě to je AMD Ryzen 7 4800H).

    ​Poté najděte podkategorii Temperatures a rozklikněte položku Cores. Zobrazí se vám přehled aktuálních, ale i minimálně a maximálně naměřených teplot pro každé jedno jádro vašeho procesoru.
  1. Pokud hledáte údaje o teplotě grafické karty, pak si opět najděte příslušnou kategorii podle přesného názvu karty (v našem případě je to NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti).

    ​Hned první podkategorii představuje položka Temperatures, kde kromě údaje o aktuální, minimální a maximální teplotě v grafické kartě najdete také teplotní údaj o hotspotu karty (jejím nejžhavějším místě).

Program HW Monitor je skvělý v tom, že kromě teploty zobrazuje na jednom místě spoustu velmi užitečných údajů o procesoru i grafické kartě. Mimo napětí je to zejména údaj o aktuální spotřebě jednotlivých komponent počítače, který najdete v kategorii příslušné komponenty pod záložkou Powers.

JAK UDRŽOVAT OPTIMÁLNÍ TEPLOTY?

Pokud se u procesoru nebo grafické karty pravidelně potýkáte s vyšší provozní teplotou, vyzkoušejte následující tipy, které by vám měly se snížením teploty a předcházením přehřívání pomoci:

  • Zkontrolujte zatížení programy
    Ověřte si, že vám na pozadí neběží nic, co zbytečně zatěžuje počítač.
  • Dbejte na pravidelné čištění počítače 
    Vnitřek zařízení, který je zanesený prachem, bývá nejčastější příčinou přehřívání. Pozor si dejte zejména na chladič a ventilátory procesoru a grafické karty. Kromě lepšího proudění vzduchu uvnitř zařízení se po čištění zlepší i jeho spotřeba.
  • Dbejte na vhodné umístění počítače
    Důležité je umístění v dostatečné vzdálenosti od zdrojů tepla. Zařízení přitom musí být umístěno tak, aby byl zajištěný dostatečný průtok vzduchu přes jeho větrací otvory. Není vhodné stolní počítač položit pod stůl na koberec do kouta místnosti, stejně jako není vhodné používat notebook v posteli.
  • Zkontrolujte stáří chladiče procesoru
    Pokud slouží už pěknou řádku let, možná bude čas na výměnu teplovodivé pasty mezi jím a procesorem.
  • Zkontrolujte přetaktování
    Pokud procesor taktujete, snižte úroveň přetaktování nebo jej úplně zakažte.
  • Zkontrolujte funkčnost ventilátorů
    Pravidelně kontrolujte, zda jsou všechny vaše ventilátory plně funkční a otáčí se. U stolních počítačů můžete někdy doplnit do nezaplněných slotů další ventilátory, které pomohou počítač chladit.
  • Vyměňte chladiče
    Je-li to pro vaše zařízení možné, zvažte upgrade chladiče procesoru či grafické karty na výkonnější vzduchový či kapalinový model.

ZÁVĚR

Pokud na vašem notebooku či počítači pravidelně provádíte náročné procesy a vystavujete tím vaše zařízení vysoké zátěži, měli byste se naučit nástroje jako Core Temp nebo HW Monitor používat pravidelně. Vysoké teploty přispívají k opotřebení jednotlivých komponent a tím snižují celkovou životnost počítače. Snadno se pak může stát, že jednou váš počítač vystavíte nadměrné teplotě a jeho tepelná pojistka se vypne. To v případě rozdělané a neuložené práce často znamená ztrátu několikahodinového snažení. Pokud však budete mít o aktuální teplotě přehled, snadno zvládnete této nepříjemné situaci předejít. 

Kam dál

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu
před 1 měsícem, 25.6.2024

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu

Použití vzdálené plochy a ovládání PC na dálku není v současnosti ani zdaleka tak náročným a technickým úkolem, jako tomu bylo v minulosti. Existuje totiž hned několik způsobů, které vám umožní pohodlně nastavit přístup. Jaké to jsou a jak vzdálenou plochu zprovoznit? Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na odblokování tiskárny
před 1 měsícem, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 2 měsíci, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 2 měsíci, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 2 měsíci, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 3 měsíci, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost