Dnes se podíváme na trochu netradiční téma spojené s tiskem - na tisk na jedlý papír. Při využití jedlého papíru se fantazii meze nekladou, proto jej snadno můžete využít i ve firemním prostředí. Jako příklad mohou posloužit dorty či jiné cukrovinky ozdobené logem firmy pro různé teambuildingové akce či výroba originálních jedlých vizitek, pozvánek, přání do nového roku, oznámení nebo třeba podložek na stůl a podobně.
Pokud by vás však napadlo, že si něco vytisknete na jedlý papír v běžné tiskárně v kanceláři, zjistíte, že by to nebylo bezpečné ani zdravé.
Co je to jedlý papír?
Kromě označení jedlý papír se občas můžete setkat také s názvy rýžový, oplatkový či vaflový papír. Vesměs se ale jedná o stejnou surovinu, která vizuálně připomíná obyčejný kancelářský papír, avšak s tím rozdílem, že na rozdíl od toho obyčejného můžete jedlý papír bez obav a bezpečně konzumovat.
Technologie tisku na jedlý papír se vyvíjí již od 80. let minulého století, rozhodně se proto nejedná o žádnou novinku. Jedlý papír je velmi jemný a má podobu různě tenkých listů. Pokud neobsahuje další příměsi, v základní podobě má bílou barvu. Základní složení jedlého papíru představuje bramborový, kukuřičný nebo rýžový škrob, přírodní nebo umělé sladilo a rostlinný olej. Sám o sobě je proto tento papír téměř bez jakékoli chuti.
Jedlý papír je dostupný v několika variantách – od těch nejtenčích prosvítajících až po tlustší neprosvítající oplatky (do tloušťky přibližně 0,6 mm). Všechny tyto papíry bývají ale docela křehké, proto je potřebné uchovávat je v suchu a manipulovat s nimi opatrně. Co se týče tvarů, dostupná je celá škála různých papírů. Pokud vám nevyhovuje ten, který jste si zrovna koupili, můžete si ho velmi snadno zastřihnout do vámi požadovaného tvaru.
Pokud je jedlý papír správně skladován v chladu a temnu, vydrží velmi dlouho. Za těchto podmínek se jeho trvanlivost může pohybovat v rozmezí 1 - 3 let.
Alternativy jedlého papíru
Vedle klasického jedlého papíru existuje i celá řada dalších jedlých papírů, se kterými můžete jedlý tisk vytvářet. Teď si proto tyto alternativy představíme.
Fondánový papír
Fondánový papír bývá silnější i kvalitnější než klasický jedlý papír. Je sněhově bílý a můžete jej pohodlně tvarovat. Má sladkou chuť, je proto vhodný spíše jen na cukrovinky. Nabízí ale velmi vysokou kvalitu výsledného potisku. Stejně jako klasický jedlý papír ale nesnáší vlhkost, což představuje velkou nevýhodu – při jeho kontaktu například se šlehačkou na dortu totiž dochází k rozpití vytištěného motivu. Povrch, na který bude fondánový papír pokládán, proto tomuto musí být přizpůsoben.
Decor papír
Decor papír stejně jako fondánový papír nabízí sněhovou bělost i vysokou kvalitu tisku. Má sladkou vanilkovou chuť, vytištěné motivy se na něm nerozpíjí. Vyniknout proto na něm mohou zejména fotografie, je tedy ideální jako jedlý papír pro tisk vlastní fotky. Decor papír je ale křehčí než fondánový papír, proto ho sice můžete ohýbat, nikoli však modelovat. Z tohoto důvodu není vhodný na vlnité povrchy.
Icefrosting papír
Icefrosting je sytě bílý, velmi tenký, avšak neprosvítající jedlý papír. Díky svým vlastnostem velmi dobře kryje. Stejně jako předešlé alternativy má sladkou chuť a nabízí podporu kvalitního tisku s propracovanými detaily.
Chocodecor papír
Chocodecor papír se vyrábí z cukru a kakaového másla, proto má opět sladkou chuť. Má smetanovo-hnědý odstín, kvůli čemu na něj nelze vytisknout výraznou bílou barvu. Je proto vhodný spíše pro barevné nebo černobílé obrázky, motivy či fotografie. Opět jej můžete ohýbat, nikoli však modelovat. Nabízí ale jednu zásadní výhodu – vlhkost mu nedělá žádné problémy. Lze jej proto použít téměř na cokoli včetně smetanových a krémových povrchů.
Využití jedlého papíru
Nejčastěji se jedlý papír používá v cukrářském a pekařském odvětví. Mezi cukráři se s jeho pomocí nejčastěji zdobí dorty nebo jiné cukrovinky. Zpravidla jde o různé motivy na přání pro určitou událost – přesně tímto způsobem vznikají například narozeninové dorty s vlastní fotografií a podobně. Výjimkou ale nejsou ani hotové výrobky například v podobě jedlých bankovek.
V pekařském odvětví zase jedlý papír najdete nejčastěji na pečivu. Na něm se totiž právě s jeho pomocí vyrábí jedlé etikety nesoucí informace o výrobku. Tyto etikety pak mají kromě informačního samozřejmě také reklamní účely.
Otázkou pak tedy zůstává pouze fakt, zda by se vám vyplatilo pořídit si veškeré vybavení pro tisk na jedlý papír a tisknout na vlastní pěst, anebo si raději příležitostný tisk na jedlý papír objednat u specializovaných firem. Na tuto problematiku se proto teď podíváme.
Co je potřebné k tisku na jedlý papír?
- Samotný podklad, tedy jedlý papír.
- Speciální jedlý inkoust pro potravinářské použití.
- Specializovaná tiskárna pro tisk na jedlý papír, alternativně kancelářská inkoustová tiskárna s podporou tisku na jedlý papír.
- Speciální čisticí cartridge.
Jednotlivé body si teď postupně projdeme a vysvětlíme vše potřebné.
Pořízení jedlého papíru nebo jeho výroba?
Jedlý papír je možné pořídit ve specializovaných obchodech s cukrářskými potřebami. Kromě čistých listů jsou k dispozici také papíry s již hotovými motivy, které jsou ideální k příležitostné dekoraci. Dále si pak ale v těchto obchodech můžete samozřejmě zadat také tisk na zakázku a tím si jedlý papír přizpůsobit přesně podle vašich potřeb.
Alternativně se ale můžete pokusit sami si jedlý papír vyrobit. Stačí smíchat základní suroviny, jak jsme je uvedli výše, a vytvořit z nich hmotu o přibližné konzistenci lepidla. Směs se poté nalije na talíř a překryje potravinovou fólií. Talíř se poté na 45 sekund umístí do mikrovlnné trouby zapnuté na plný výkon. Tímto způsobem by měl vzniknout jedlý papír, otázkou však je, nakolik bude kvalitní a vhodný k tisku. Rozhodně je proto lepší volbou pořízení jedlého papíru v cukrářských potřebách, cenově totiž nejde o nic nákladného.
Jedlý inkoust
K tisku na jedlý papír se používá pouze speciální jedlý inkoust. Stejně jako klasický inkoust je k dostání v inkoustových cartridgích s tím rozdílem, že většinou je zakoupíte pouze v cukrářských potřebách. Tyto jedlé inkousty se skládají pouze ze zdravotně nezávadných složek – tedy vody, glycerolu, konzervačních činidel a potravinářských barviv, které definují barvu inkoustu. Stejně jako klasické i jedlé cartridge pracují v barevném prostoru CMYK.
Jakou tiskárnu k tisku na jedlý papír?
K tisku na jedlý papír lze použít výhradně tiskárnu inkoustovou. Laserové tiskárny pro tento účel nejsou vhodné.
Kdybyste si tiskárnu na jedlý tisk chtěli pořídit, máte 2 možnosti: buď vybrat specializovanou tiskárnu na jedlý papír, která pracuje pouze s jedlými cartridgemi, nebo zvolit běžnou kancelářskou inkoustovou tiskárnu, která technologii jedlého tisku podporuje.
Jelikož tisk na jedlý papír se v lecčems podobá tisku na tvrdý papír, většinou jde o ty modely tiskáren, které podporují tisk na papír s vyšší gramáží. Jako příklad mohou posloužit například kancelářské tiskárny Canon, Epson či Samsung.
Pokud ale budete chtít takovou tiskárnu použít na jedlý tisk, pak bude muset být výhradně určena pouze k tomuto jedinému účelu. Tiskárna pro jedlý tisk by totiž nikdy neměla být používána s běžným inkoustem. To zamezí případným zdravotním potížím, které by mohla kontaminace jedlého inkoustu tím obyčejným způsobit.
Rozhodně proto nelze k tisku na jedlý papír použít inkoustovou tiskárnu, která již byla v minulosti používána k běžným kancelářským účelům. V tomto případě nepomůže ani čištění, zařízení musí být od prvního tisku striktně vyhrazeno pouze pro účely jedlého tisku.
Samotný proces tisku se pak téměř ničím neliší od tisku s běžným inkoustem. Do tiskárny nejdříve samozřejmě nainstalujete jedlou cartridge. Co se týče plnění jedlého papíru, u většiny tiskáren se jedná o klasické zadní podávání papíru (platí zejména u různých modelů inkoustových tiskáren Canon). Poté je potřebné už pouze nastavit běžné detaily tisku, zejména gramáž a formát papíru, a tisk spustit. Potisk na jedlý papír je možný běžně až do formátu A4.
Čisticí cartridge
Kromě jedlého papíru, jedlé cartridge a tiskárny na jedlý papír budete k tisku potřebovat také speciální čisticí kazety. Inkoustové tiskárny obecně totiž dost trpí na zasychání tiskové hlavy, přičemž při tiskárně na jedlý tisk se tento problém ještě zhoršuje.
Inkoust v běžné cartridge totiž obsahuje chemikálie, které zbytkový inkoust v tryskách tiskové hlavy rozpouštějí. Jedlé inkousty ale taková rozpouštědla kvůli jejich zdravotné závadnosti obsahovat nemohou. Tisková hlava proto zasychá podstatně rychleji. K jejímu vyčištění pomocí speciálních čisticích cartridgí proto budete muset přistoupit už po 3 dnech nečinnosti tiskárny.
Jedinou spolehlivou prevencí zaschnutí tiskové hlavy v tiskárně na jedlý tisk je proto pravidelný tisk – minimálně alespoň 1x za 3 dny, ideálně každý den.
Závěr
Teď už víte, co všechno je k tisku na jedlý papír potřeba a jaké kroky tento postup obnáší. Pokud nevlastníte firmu, která se zabývá zakázkovou cukrářskou výrobou, investovat do veškerého potřebného vybavení kvůli příležitostnému jedlému tisku proto nedává velký smysl a spíše se vyplatí si jej někde objednat.