Tiskárna je off-line - tipy na řešení

Možná jste se již setkali s chybovou hláškou, že je tiskárna offline. Co vše může tento problém zapříčinit a jak to spravit? Na to se podíváme v následujícím článku.

Foto: Andrey Popov | Zdroj: Depositphotos.com

Restart tiskárny/počítače

Může se stát, že tiskárna přestane s počítačem komunikovat, zasekne se nebo je v ní něco špatně nastavené. Krok, který problém často vyřeší, je restart tiskárny. Stejně tak pomůže restartovat i připojené zařízení, ze kterého tiskneme.

Tip

Restart tiskárny je většinou jednoduchý a rychlý, pro komplikovanější situace se mrkněte na náš návod Jak restartovat tiskárnu.

Špatně zapojený kabel

Další jednoduchý krok je zkontrolovat, zda je správně kabel připojený kabel v tiskárně i počítači. Někdy člověk zapomene na to nejzákladnější.

Problém s Wi-fi

Problém s komunikací mezi zařízeními může nastat i bezdrátově. Je více způsobů, jak připojit tiskárnu přes Wi-Fi do sítě, od čehož se odvíjí řešení. Samozřejmě můžete zkusit restartovat router nebo zkontrolovat, jestli je vůbec váš počítač připojený do sítě.

Tip

Doporučujeme pro připojení tiskárny nevyužívat WPS, protože je jednoduché se přes něj nabourat do Wi-Fi sítě. Více k problematice najdete v článcích Tipy na zabezpečení tiskárny a Jak zabezpečit Wi-fi síť.

Odebrání a přidání tiskárny

Pokud zatím nic nepomohlo, zkuste tiskárnu odebrat a znovu přidat. Je to jednoduché.

  1. Otevřete Nastavení v nabídce Start.
  1. Vyberte Zařízení.
  1. Dále zvolte Tiskárny a skenery.
  1. Vyberte požadovanou tiskárnu a zvolte Odebrat. Po odebrání stačí jen kliknout na Přidat tiskárnu nebo skener a nechat systém Windows, aby zařízení našel a nainstaloval.

Přeinstalování ovladačů nebo tiskárny

Ovladač je velice důležitý softwarový aspekt tiskárny, bez kterého pravděpodobně zařízení nepojede. Ale i když ho máte, žádný software nejede bezproblémově a někdy se stává, že ovladač přestane fungovat. V tu chvíli je potřeba jej ručně přeinstalovat.

Tip

Konkrétní kroky se dozvíte v článku Jak nainstalovat tiskárnu do PC.

​Tiskárna je v režimu offline

Ve Windows existuje režim práce s offline tiskárnou. Tiskárně zadáváte úlohy, ale ona se pustí do práce až ve chvíli, až ji přepnete do online. Je možné, že se nějakým nedopatřením aktivoval tento režim. 

Abyste zjistili, zda je tiskárna nastavená v režimu offline, musíte otevřít tiskovou frontu. Nejrychleji se do ní dostanete pravým kliknutím na ikonku tiskárny dole vpravo na liště Start a dáte Otevřít tiskovou frontu. 

Druhým způsobem, jak otevřít tiskovou frontu, je skrze stejnou cestu, kterou jsme ukázali už na obrázcích výš. Nastavení => Zařízení => Tiskárny a skenery.

  1. Zvolte Otevřít frontu.
  1. Pokud v okně Tiskové fronty v nabídce Tiskárna najdete zaškrtnutou možnost Používat tiskárnu offline, musíte ji odškrtnout. Tiskárna by měla ihned reagovat. Raději také zkontrolujte, zda není zaškrtnutá možnost Pozastavit tisk.

Nastavit tiskárnu jako výchozí

A v tom stejném okně hned raději nastavíme tiskárnu jako výchozí. Tím si zajistíme, že systém Windows bude zadávat tiskové úlohy právě jí.

Po zaškrtnutí možnosti Nastavit jako výchozí tiskárnu se vás Windows zeptá, zda je v pořádku, že pro vás přestane automaticky spravovat výchozí tiskárnu. Stačí jen potvrdit tlačítkem OK.

Mnoho problémů spojených s tím, proč tiskárna netiskne, dokážeme řešit sami. Ale jako všechna IT technika jsou i tiskárny velice složitá zařízení, která se občas neobejdou bez odborného zásahu.​

Zvažujete nákup nové tiskárny?

Pokud vaše tiskárna častěji putuje po servisech, než ji využíváte v kanceláři, je možná na čase ji vyměnit. V případě, že váháte, jaký typ zvolit, není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak nastavit bezokrajový tisk
před 5 dny, 30.11.2023

Jak nastavit bezokrajový tisk

Pokud tisknete fotografie, propagační materiály či jiné grafické dokumenty, budete chtít využít papír až k jeho samotným okrajům. Pro tyto účely se hodí tzv. bezokrajový tisk, ale jeho nastavení není snadnou záležitostí. V tomto článku si proto vysvětlíme, co je potřeba udělat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Co jsou HP Managed Print Services
před 21 dny, 14.11.2023

Co jsou HP Managed Print Services

Stále více firem u svých zaměstnanců zavádí tzv. hybridní pracovní model, který kombinuje práci v kanceláři s home office. Ten ale v oblasti zabezpečení i flexibility vyžaduje zcela nový přístup k tiskovým řešením. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vybrat notebook na střih videa
před 1 měsícem, 27.10.2023

Jak vybrat notebook na střih videa

Střih videa zažívá v posledních letech velký rozmach. Ať už se jedná o laiky, úplné začátečníky či profesionální střihače videí, všichni mají jedno společné – ke své práci potřebují velmi výkonný notebook. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Co je termotransferový tisk a na co se používá
před 1 měsícem, 24.10.2023

Co je termotransferový tisk a na co se používá

Potřebujete efektivně tisknout trvanlivé čárové kódy, etikety či firemní loga? V této oblasti je naprosto bezkonkurenční termotransferový tisk. Co to je, na co se to používá a na jakém principu to funguje? Tuto problematiku vám přiblížíme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak zaheslovat externí disk nebo flash disk
před 2 měsíci, 16.10.2023

Jak zaheslovat externí disk nebo flash disk

Ačkoliv je riziko ztráty USB flash disku či externího disku poměrně velké, ochraně těchto uložišť se zpravidla nevěnuje dostatečná pozornost. V tomto článku vás proto naučíme, jak zabezpečit svůj externí disk vhodným způsobem. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak otestovat výkon a životnost HDD a SSD disků
před 2 měsíci, 4.10.2023

Jak otestovat výkon a životnost HDD a SSD disků

Každý uživatel počítače by měl mít přehled o aktuálním stavu svého disku. Na disky si totiž ukládáme to nejcennější, co v počítači máme. Informace o aktuálním stavu HDD či SSD disku můžete získat přitom velmi snadno. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware