Tiskárna je off-line - tipy na řešení

Možná jste se již setkali s chybovou hláškou, že je tiskárna offline. Co vše může tento problém zapříčinit a jak to spravit? Na to se podíváme v následujícím článku.

Foto: Andrey Popov | Zdroj: Depositphotos.com

Restart tiskárny/počítače

Může se stát, že tiskárna přestane s počítačem komunikovat, zasekne se nebo je v ní něco špatně nastavené. Krok, který problém často vyřeší, je restart tiskárny. Většinou je jednoduchý a rychlý, pro komplikovanější modely se mrkněte na náš návod Jak restartovat tiskárnu. Stejně tak pomůže restartovat i připojené zařízení, ze kterého tiskneme.

Špatně zapojený kabel

Další jednoduchý krok je zkontrolovat, zda je správně kabel připojený kabel v tiskárně i počítači. Někdy člověk zapomene na to nejzákladnější.

Problém s Wi-fi

Problém s komunikací mezi zařízeními může nastat i bezdrátově. Je více způsobů, jak připojit tiskárnu přes Wi-Fi do sítě, od čehož se odvíjí řešení. Samozřejmě můžete zkusit restartovat router nebo zkontrolovat, jestli je vůbec váš počítač připojený do sítě.

Odebrání a přidání tiskárny

Pokud zatím nic nepomohlo, zkuste tiskárnu odebrat a znovu přidat. Je to jednoduché.

1) Otevřete Nastavení v nabídce Start.

2) Vyberte Zařízení.

3) Dále zvolte Tiskárny a skenery.

4) Vyberte požadovanou tiskárnu a zvolte Odebrat. Po odebrání stačí jen kliknout na Přidat tiskárnu nebo skener a nechat systém Windows, aby zařízení našel a nainstaloval.

Přeinstalování ovladačů nebo tiskárny

Ovladač je velice důležitý softwarový aspekt tiskárny, bez kterého pravděpodobně zařízení nepojede. Ale i když ho máte, žádný software nejede bezproblémově a někdy se stává, že ovladač přestane fungovat. V tu chvíli je potřeba jej ručně přeinstalovat. Konkrétní kroky se dozvíte v článku Jak nainstalovat tiskárnu do PC.

Tiskárna je v režimu offline

Ve Windows existuje režim práce s offline tiskárnou. Tiskárně zadáváte úlohy, ale ona se pustí do práce až ve chvíli, až ji přepnete do online. Je možné, že se nějakým nedopatřením aktivoval tento režim. 

Abyste zjistili, zda je tiskárna nastavená v režimu offline, musíte otevřít tiskovou frontu. Nejrychleji se do ní dostanete pravým kliknutím na ikonku tiskárny dole vpravo na liště Start a dáte Otevřít tiskovou frontu. 

Druhým způsobem, jak otevřít tiskovou frontu, je skrze stejnou cestu, kterou jsme ukázali už na obrázcích výš. Nastavení => Zařízení => Tiskárny a skenery.

1) ​Zvolte Otevřít frontu.

2) Pokud v okně Tiskové fronty v nabídce Tiskárna najdete zaškrtnutou možnost Používat tiskárnu offline, musíte ji odškrtnout. Tiskárna by měla ihned reagovat. Raději také zkontrolujte, zda není zaškrtnutá možnost Pozastavit tisk.

Nastavit tiskárnu jako výchozí

A v tom stejném okně hned raději nastavíme tiskárnu jako výchozí. Tím si zajistíme, že systém Windows bude zadávat tiskové úlohy právě jí.

Po zaškrtnutí možnosti Nastavit jako výchozí tiskárnu se vás Windows zeptá, zda je v pořádku, že pro vás přestane automaticky spravovat výchozí tiskárnu. Stačí jen potvrdit tlačítkem OK.

Mnoho problémů spojených s tím, proč tiskárna netiskne, dokážeme řešit sami. Ale jako všechna IT technika jsou i tiskárny velice složitá zařízení, která se občas neobejdou bez odborného zásahu.​

Zvažujete nákup nové tiskárny?

Pokud vaše tiskárna častěji putuje po servisech, než ji využíváte v kanceláři, je možná na čase ji vyměnit. V případě, že váháte, jaký typ zvolit, není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak naformátovat disk
před 16 dny, 20.1.2023

Jak naformátovat disk

Rychlé, nebo běžné formátování? FAT32, exFAT, nebo NTFS? Dává smysl mít více oddílů na disku, nebo pouze jeden? Přestože to na první pohled vypadá složitě, formátovat zvládne i běžný mírně pokročilý uživatel. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Druhy tisku a tiskové techniky
před 20 dny, 16.1.2023

Druhy tisku a tiskové techniky

Když se řekne tisk, pro velký počet lidí to znamená pouze laserovou nebo inkoustovou tiskárnu vedle počítače. Kromě nich ale známe celou řadu dalších technologií tisku, na které se v tomto článku podíváme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jaký zvolit formát obrázku pro tisk
před 1 měsícem, 22.12.2022

Jaký zvolit formát obrázku pro tisk

S koncovkami .jpg, .gif či .png se běžně setkáváte při ukládání fotek. Víte ale jaké jsou mezi formáty obrázků rozdíly a které z nich jsou nejvhodnější na tisk? V následujícím článku si jednotlivé formáty představíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vyčistit notebook
před 2 měsíci, 16.12.2022

Jak vyčistit notebook

Proč pravidelně čistit notebook? Zdaleka nejde jen o lesk obrazovky nebo čistou klávesnici. Čištění notebooku konkrétně od prachu může pomoci zlepšit jeho výkon a prodloužit životnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Tiskárna je off-line - tipy na řešení
před 2 měsíci, 14.12.2022

Tiskárna je off-line - tipy na řešení

Možná jste se již setkali s chybovou hláškou, že je tiskárna offline. Co vše může tento problém zapříčinit a jak to spravit? Na to se podíváme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak spočítat a snížit spotřebu počítače
před 2 měsíci, 29.11.2022

Jak spočítat a snížit spotřebu počítače

Ceny energií poslední dobou nepříjemně rostou a každý se snaží šetřit, kde se dá. Málokdo se přitom soustředí zrovna na počítač nebo notebook. Spotřeba energie u těchto zařízení však vůbec nemusí být malá, ročně se může vyšplhat až na nižší tisíce korun za jediné zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware