Tiskárna je off-line - tipy na řešení

Možná jste se již setkali s chybovou hláškou, že je tiskárna offline. Co vše může tento problém zapříčinit a jak to spravit? Na to se podíváme v následujícím článku.

Foto: Andrey Popov | Zdroj: Depositphotos.com

Restart tiskárny/počítače

Může se stát, že tiskárna přestane s počítačem komunikovat, zasekne se nebo je v ní něco špatně nastavené. Krok, který problém často vyřeší, je restart tiskárny. Stejně tak pomůže restartovat i připojené zařízení, ze kterého tiskneme.

Tip

Restart tiskárny je většinou jednoduchý a rychlý, pro komplikovanější situace se mrkněte na náš návod Jak restartovat tiskárnu.

Špatně zapojený kabel

Další jednoduchý krok je zkontrolovat, zda je správně kabel připojený kabel v tiskárně i počítači. Někdy člověk zapomene na to nejzákladnější.

Problém s Wi-fi

Problém s komunikací mezi zařízeními může nastat i bezdrátově. Je více způsobů, jak připojit tiskárnu přes Wi-Fi do sítě, od čehož se odvíjí řešení. Samozřejmě můžete zkusit restartovat router nebo zkontrolovat, jestli je vůbec váš počítač připojený do sítě.

Tip

Doporučujeme pro připojení tiskárny nevyužívat WPS, protože je jednoduché se přes něj nabourat do Wi-Fi sítě. Více k problematice najdete v článcích Tipy na zabezpečení tiskárny a Jak zabezpečit Wi-fi síť.

Odebrání a přidání tiskárny

Pokud zatím nic nepomohlo, zkuste tiskárnu odebrat a znovu přidat. Je to jednoduché.

  1. Otevřete Nastavení v nabídce Start.
  1. Vyberte Zařízení.
  1. Dále zvolte Tiskárny a skenery.
  1. Vyberte požadovanou tiskárnu a zvolte Odebrat. Po odebrání stačí jen kliknout na Přidat tiskárnu nebo skener a nechat systém Windows, aby zařízení našel a nainstaloval.

Přeinstalování ovladačů nebo tiskárny

Ovladač je velice důležitý softwarový aspekt tiskárny, bez kterého pravděpodobně zařízení nepojede. Ale i když ho máte, žádný software nejede bezproblémově a někdy se stává, že ovladač přestane fungovat. V tu chvíli je potřeba jej ručně přeinstalovat.

Tip

Konkrétní kroky se dozvíte v článku Jak nainstalovat tiskárnu do PC. O driverech se pak můžete více dočíst v článku Jak aktualizovat ovladače ve Windows.

​Tiskárna je v režimu offline

Ve Windows existuje režim práce s offline tiskárnou. Tiskárně zadáváte úlohy, ale ona se pustí do práce až ve chvíli, až ji přepnete do online. Je možné, že se nějakým nedopatřením aktivoval tento režim. 

Abyste zjistili, zda je tiskárna nastavená v režimu offline, musíte otevřít tiskovou frontu. Nejrychleji se do ní dostanete pravým kliknutím na ikonku tiskárny dole vpravo na liště Start a dáte Otevřít tiskovou frontu. 

Druhým způsobem, jak otevřít tiskovou frontu, je skrze stejnou cestu, kterou jsme ukázali už na obrázcích výš. Nastavení => Zařízení => Tiskárny a skenery.

  1. Zvolte Otevřít frontu.
  1. Pokud v okně Tiskové fronty v nabídce Tiskárna najdete zaškrtnutou možnost Používat tiskárnu offline, musíte ji odškrtnout. Tiskárna by měla ihned reagovat. Raději také zkontrolujte, zda není zaškrtnutá možnost Pozastavit tisk.

Nastavit tiskárnu jako výchozí

A v tom stejném okně hned raději nastavíme tiskárnu jako výchozí. Tím si zajistíme, že systém Windows bude zadávat tiskové úlohy právě jí.

Po zaškrtnutí možnosti Nastavit jako výchozí tiskárnu se vás Windows zeptá, zda je v pořádku, že pro vás přestane automaticky spravovat výchozí tiskárnu. Stačí jen potvrdit tlačítkem OK.

Mnoho problémů spojených s tím, proč tiskárna netiskne, dokážeme řešit sami. Ale jako všechna IT technika jsou i tiskárny velice složitá zařízení, která se občas neobejdou bez odborného zásahu.​

Zvažujete nákup nové tiskárny?

Pokud vaše tiskárna častěji putuje po servisech, než ji využíváte v kanceláři, je možná na čase ji vyměnit. V případě, že váháte, jaký typ zvolit, není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu
před 25 dny, 25.6.2024

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu

Použití vzdálené plochy a ovládání PC na dálku není v současnosti ani zdaleka tak náročným a technickým úkolem, jako tomu bylo v minulosti. Existuje totiž hned několik způsobů, které vám umožní pohodlně nastavit přístup. Jaké to jsou a jak vzdálenou plochu zprovoznit? Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na odblokování tiskárny
před 1 měsícem, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 1 měsícem, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 2 měsíci, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 2 měsíci, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 2 měsíci, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost