Tiskárna je off-line - tipy na řešení

Možná jste se již setkali s chybovou hláškou, že je tiskárna offline. Co vše může tento problém zapříčinit a jak to spravit? Na to se podíváme v následujícím článku.

Foto: Andrey Popov | Zdroj: Depositphotos.com

Restart tiskárny/počítače

Může se stát, že tiskárna přestane s počítačem komunikovat, zasekne se nebo je v ní něco špatně nastavené. Krok, který problém často vyřeší, je restart tiskárny. Stejně tak pomůže restartovat i připojené zařízení, ze kterého tiskneme.

Tip

Restart tiskárny je většinou jednoduchý a rychlý, pro komplikovanější situace se mrkněte na náš návod Jak restartovat tiskárnu.

Špatně zapojený kabel

Další jednoduchý krok je zkontrolovat, zda je správně kabel připojený kabel v tiskárně i počítači. Někdy člověk zapomene na to nejzákladnější.

Problém s Wi-fi

Problém s komunikací mezi zařízeními může nastat i bezdrátově. Je více způsobů, jak připojit tiskárnu přes Wi-Fi do sítě, od čehož se odvíjí řešení. Samozřejmě můžete zkusit restartovat router nebo zkontrolovat, jestli je vůbec váš počítač připojený do sítě.

Tip

Doporučujeme pro připojení tiskárny nevyužívat WPS, protože je jednoduché se přes něj nabourat do Wi-Fi sítě. Více k problematice najdete v článcích Tipy na zabezpečení tiskárny a Jak zabezpečit Wi-fi síť.

Odebrání a přidání tiskárny

Pokud zatím nic nepomohlo, zkuste tiskárnu odebrat a znovu přidat. Je to jednoduché.

  1. Otevřete Nastavení v nabídce Start.
  1. Vyberte Zařízení.
  1. Dále zvolte Tiskárny a skenery.
  1. Vyberte požadovanou tiskárnu a zvolte Odebrat. Po odebrání stačí jen kliknout na Přidat tiskárnu nebo skener a nechat systém Windows, aby zařízení našel a nainstaloval.

Přeinstalování ovladačů nebo tiskárny

Ovladač je velice důležitý softwarový aspekt tiskárny, bez kterého pravděpodobně zařízení nepojede. Ale i když ho máte, žádný software nejede bezproblémově a někdy se stává, že ovladač přestane fungovat. V tu chvíli je potřeba jej ručně přeinstalovat.

Tip

Konkrétní kroky se dozvíte v článku Jak nainstalovat tiskárnu do PC. O driverech se pak můžete více dočíst v článku Jak aktualizovat ovladače ve Windows.

​Tiskárna je v režimu offline

Ve Windows existuje režim práce s offline tiskárnou. Tiskárně zadáváte úlohy, ale ona se pustí do práce až ve chvíli, až ji přepnete do online. Je možné, že se nějakým nedopatřením aktivoval tento režim. 

Abyste zjistili, zda je tiskárna nastavená v režimu offline, musíte otevřít tiskovou frontu. Nejrychleji se do ní dostanete pravým kliknutím na ikonku tiskárny dole vpravo na liště Start a dáte Otevřít tiskovou frontu. 

Druhým způsobem, jak otevřít tiskovou frontu, je skrze stejnou cestu, kterou jsme ukázali už na obrázcích výš. Nastavení => Zařízení => Tiskárny a skenery.

  1. Zvolte Otevřít frontu.
  1. Pokud v okně Tiskové fronty v nabídce Tiskárna najdete zaškrtnutou možnost Používat tiskárnu offline, musíte ji odškrtnout. Tiskárna by měla ihned reagovat. Raději také zkontrolujte, zda není zaškrtnutá možnost Pozastavit tisk.

Nastavit tiskárnu jako výchozí

A v tom stejném okně hned raději nastavíme tiskárnu jako výchozí. Tím si zajistíme, že systém Windows bude zadávat tiskové úlohy právě jí.

Po zaškrtnutí možnosti Nastavit jako výchozí tiskárnu se vás Windows zeptá, zda je v pořádku, že pro vás přestane automaticky spravovat výchozí tiskárnu. Stačí jen potvrdit tlačítkem OK.

Mnoho problémů spojených s tím, proč tiskárna netiskne, dokážeme řešit sami. Ale jako všechna IT technika jsou i tiskárny velice složitá zařízení, která se občas neobejdou bez odborného zásahu.​

Zvažujete nákup nové tiskárny?

Pokud vaše tiskárna častěji putuje po servisech, než ji využíváte v kanceláři, je možná na čase ji vyměnit. V případě, že váháte, jaký typ zvolit, není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak vybrat paměť RAM do notebooku
před 12 dny, 4.4.2024

Jak vybrat paměť RAM do notebooku

Výběr vhodné operační paměti RAM má výrazný vliv na celkovou rychlost práce na notebooku. Právě operační paměť totiž určuje, kolik aplikací a různých procesů můžete na notebooku současně spustit bez toho, aniž by se váš stroj začal výrazně zpomalovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)
před 12 dny, 4.4.2024

K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)

U multifunkčních tiskáren či skenerů se často můžete setkat se zkratkou ADF. Automatický podavač je užitečnou funkcí, která najde uplatnění zejména ve větších kancelářích, kde se často pracuje s velkým množstvím dokumentů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11
před 29 dny, 18.3.2024

Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11

Aktualizace ovladačů je důležitým krokem pro udržení optimálního výkonu a stability operačního systému. Nejnovější verze ovladačů často přináší vylepšení kompatibility a opravy chyb, což může i výrazně zlepšit uživatelskou zkušenost a bezpečnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat notebook na úpravu fotek
před 1 měsícem, 11.3.2024

Jak vybrat notebook na úpravu fotek

Pořízením snímku končí jenom první část práce fotografa. Ta druhá část vyžaduje čas strávený u počítače při práci na úpravě fotografií. Pokud často při focení cestujete, nebo preferujete možnost být při úpravě fotek flexibilní, bude pro vás notebook neocenitelným pomocníkem. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Co je průmyslová špionáž a jak se jí bránit
před 1 měsícem, 4.3.2024

Co je průmyslová špionáž a jak se jí bránit

Termín průmyslové špionáže si mnozí spojují jen s velkými firmami s pokročilým výzkumem a vývojem. Pravdou však je, že se tento nelegální a nekalý způsob získávání dat a informací ze strany konkurence může týkat úplně každé společnosti – tedy i těch malých. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak zazipovat soubor či složku
před 2 měsíci, 20.2.2024

Jak zazipovat soubor či složku

Pokud jste zvyklí přikládat k e-mailu přílohu, určitě se vám někdy stalo, že příloha překročila limit velikosti. V takovém případě můžete přílohu rozdělit do více e-mailů, nahrát do cloudu, nebo soubor či složku tzv. zazipovat. V tomto článku si ukážeme, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost