Tiskárna je off-line - tipy na řešení

Možná jste se již setkali s chybovou hláškou, že je tiskárna offline. Co vše může tento problém zapříčinit a jak to spravit? Na to se podíváme v následujícím článku.

Foto: Andrey Popov | Zdroj: Depositphotos.com

Restart tiskárny/počítače

Může se stát, že tiskárna přestane s počítačem komunikovat, zasekne se nebo je v ní něco špatně nastavené. Krok, který problém často vyřeší, je restart tiskárny. Většinou je jednoduchý a rychlý, pro komplikovanější modely se mrkněte na náš návod Jak restartovat tiskárnu. Stejně tak pomůže restartovat i připojené zařízení, ze kterého tiskneme.

Špatně zapojený kabel

Další jednoduchý krok je zkontrolovat, zda je správně kabel připojený kabel v tiskárně i počítači. Někdy člověk zapomene na to nejzákladnější.

Problém s Wi-fi

Problém s komunikací mezi zařízeními může nastat i bezdrátově. Je více způsobů, jak připojit tiskárnu přes Wi-Fi do sítě, od čehož se odvíjí řešení. Samozřejmě můžete zkusit restartovat router nebo zkontrolovat, jestli je vůbec váš počítač připojený do sítě.

Odebrání a přidání tiskárny

Pokud zatím nic nepomohlo, zkuste tiskárnu odebrat a znovu přidat. Je to jednoduché.

1) Otevřete Nastavení v nabídce Start.

2) Vyberte Zařízení.

3) Dále zvolte Tiskárny a skenery.

4) Vyberte požadovanou tiskárnu a zvolte Odebrat. Po odebrání stačí jen kliknout na Přidat tiskárnu nebo skener a nechat systém Windows, aby zařízení našel a nainstaloval.

Přeinstalování ovladačů nebo tiskárny

Ovladač je velice důležitý softwarový aspekt tiskárny, bez kterého pravděpodobně zařízení nepojede. Ale i když ho máte, žádný software nejede bezproblémově a někdy se stává, že ovladač přestane fungovat. V tu chvíli je potřeba jej ručně přeinstalovat. Konkrétní kroky se dozvíte v článku Jak nainstalovat tiskárnu do PC.

Tiskárna je v režimu offline

Ve Windows existuje režim práce s offline tiskárnou. Tiskárně zadáváte úlohy, ale ona se pustí do práce až ve chvíli, až ji přepnete do online. Je možné, že se nějakým nedopatřením aktivoval tento režim. 

Abyste zjistili, zda je tiskárna nastavená v režimu offline, musíte otevřít tiskovou frontu. Nejrychleji se do ní dostanete pravým kliknutím na ikonku tiskárny dole vpravo na liště Start a dáte Otevřít tiskovou frontu. 

Druhým způsobem, jak otevřít tiskovou frontu, je skrze stejnou cestu, kterou jsme ukázali už na obrázcích výš. Nastavení => Zařízení => Tiskárny a skenery.

1) ​Zvolte Otevřít frontu.

2) Pokud v okně Tiskové fronty v nabídce Tiskárna najdete zaškrtnutou možnost Používat tiskárnu offline, musíte ji odškrtnout. Tiskárna by měla ihned reagovat. Raději také zkontrolujte, zda není zaškrtnutá možnost Pozastavit tisk.

Nastavit tiskárnu jako výchozí

A v tom stejném okně hned raději nastavíme tiskárnu jako výchozí. Tím si zajistíme, že systém Windows bude zadávat tiskové úlohy právě jí.

Po zaškrtnutí možnosti Nastavit jako výchozí tiskárnu se vás Windows zeptá, zda je v pořádku, že pro vás přestane automaticky spravovat výchozí tiskárnu. Stačí jen potvrdit tlačítkem OK.

Mnoho problémů spojených s tím, proč tiskárna netiskne, dokážeme řešit sami. Ale jako všechna IT technika jsou i tiskárny velice složitá zařízení, která se občas neobejdou bez odborného zásahu.​

Zvažujete nákup nové tiskárny?

Pokud vaše tiskárna častěji putuje po servisech, než ji využíváte v kanceláři, je možná na čase ji vyměnit. V případě, že váháte, jaký typ zvolit, není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Značky počítačových tiskáren a jejich historie
před 1 měsícem, 1.5.2023

Značky počítačových tiskáren a jejich historie

Dnešní trh nabízí široký výběr různých druhů i značek tiskáren. Nejznámější značky jako HP, Canon, Xerox, nebo Epson většina z nás zná. Víte ale, jaká byla historie těchto značek a čím vším se zabývají? Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Co je sublimační tisk a na co se používá
před 1 měsícem, 29.4.2023

Co je sublimační tisk a na co se používá

Sublimační tisk je jedním z méně známých způsobů tisku. Na jaké materiály lze touto technikou tisknout? Co se pomocí sublimace tiskne nejčastěji? Jak vypadá a funguje sublimační tiskárna? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk,clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak zálohovat data v počítači
před 2 měsíci, 21.4.2023

Jak zálohovat data v počítači

V dnešní době jsou data ohrožena kromě poruch pevného disku i viry, krádežemi, nebo ztrátou přenosného zařízení. Zálohování dat by tak pro každého mělo být naprostou samozřejmostí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak tisknout na tvrdý papír
před 2 měsíci, 29.3.2023

Jak tisknout na tvrdý papír

Ať už potřebujete tisknout vizitky, pozvánky, či brožury, na tvrdém papíře budou vypadat profesionálně. Jak ale na tisk na tvrdý papír? Může vůbec tvrdý papír do tiskárny? Kam se vkládá? Poradíme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak prodloužit životnost notebooku
před 2 měsíci, 28.3.2023

Jak prodloužit životnost notebooku

Životnost notebooku je něco, co můžete ovlivnit a výrazně prodloužit. Stačí znát a dodržovat několik zásad, jak ke svému přístroji přistupovat a jak o něj pečovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak nastavit tisk adresy na obálku ve Wordu a Excelu
před 3 měsíci, 20.3.2023

Jak nastavit tisk adresy na obálku ve Wordu a Excelu

Při komunikaci s klienty či dodavateli může být čas od času třeba rozeslat více obálek najednou. Jejich nadepsání ručně by však bylo dost otravnou záležitostí. V takové chvíli je dobré vědět, jak na obálky adresy natisknout. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk