Jakou zvolit tiskárnu pro občasný tisk

Ne každé povolání vyžaduje tisk stovek archů papíru týdně. Na druhou stranu obejít se bez ní úplně je téměř nemožné. Ať už sedíte v malé kanceláři nebo pracujete z domu, určitě víte, že občas je tiskárna nutná. Jakou tiskárnu pro občasný tisk zvolit?

Při překročení doporučeného počtu stran za měsíc se snižuje životnost tiskárny, na druhou stranu nedosažení počtu stran by mohlo znamenat, že jste investovali do dražšího zařízení, než jste museli. | Foto: Evelyn Geissler | Zdroj: Unsplash.com

Domácí tiskárna je téměř neodmyslitelnou součástí vybavení home office kanceláře. Zajímají nás hlavně tiskárny do 5 000 Kč, protože i takto levné tiskárny mohou disponovat dobrou kvalitou tisku, vysokou konektivitou, velkým zásobníkem a pokročilými funkcemi. 

Jestli se ptáte, jak je možné, aby taková tiskárna byla tak levná, je to právě proto, že se zde šetří na konstrukci, která není navržená na tisk stovek stran denně. Kategorie do 5 000 Kč tak nabízí pro tuto situaci nejlepší poměr ceny a výkonu.

U občasného tisku nevadí trochu vyšší provozní náklady, hlavně potřebujeme spolehlivě vědět, že tiskárna nás po delší době nečinnosti nezklame tím, že vypoví službu.

Nejdůležitější je počet stran za měsíc

V prvé řadě si udělejte představu o tom, kolik stran měsíčně budete tisknout. Stěžejní pravidlo výběru tiskárny pro občasný tisk je dívat se a případně filtrovat podle doporučeného měsíčního objemu tisku. 

Jaký je rozdíl mezi příležitostným a každodenním tiskem?

  • Příležitostný tisk – typicky domácí tiskárna. Měsíčně vytiskne méně než 100 stran.
  • Každodenní tisk – domácí kancelář nebo tiskárna do firmy. Pravidelné použití každý den a vyšší objemy tisku.
Tip

Pokud se Vám to zdá nepodstatné, tak věřte, že tímhle základním rozhodnutím si můžete ušetřit budoucí zklamání z nešťastně zvolené tiskárny. Tiskárny bývají konstruovány různě (více o principu inkoustových tiskáren a laserových tiskáren). Každý z typů se pak hodí pro jiný způsob použití.

Levnější zařízení mohou mít doporučeno jen několik set stran měsíčně, dražší pak desítky tisíc. Při překročení doporučeného počtu stran za měsíc se snižuje životnost tiskárny, na druhou stranu nedosažení počtu stran by mohlo znamenat, že jste investovali do dražšího zařízení, než jste museli.

Jen černobílý nebo i barevný tisk?

Další důležitou otázkou je volba mezi černobílým a barevným tiskem. 

Občasný černobílý tisk

Jak jsme zmínili už i v ostatních článcích, na černobílý tisk se více hodí laserová tiskárna. Tiskne rychle, levně a v dostačující kvalitě. Pokud víte, že se obejdete bez barev, určitě nepořizujte barevnou tiskárnu. Používá totiž malá množství barevných pigmentů i pro černobílé dokumenty, takže by se nakonec vyplýtvala barevná náplň a museli byste zbytečně kupovat nové tonery, což by se výrazně prodražilo.

Občasný černobílý i barevný tisk

U barevného tisku je výběr složitější, ačkoliv i zde se nabízí spíše laserová tiskárna, a to ze stejných důvodů jako u černobílého tisku. Jediný zádrhel může nastat, pokud chceme tisknout fotografie nebo grafiku ve vysoké kvalitě. 

Na opravdu kvalitní barevný tisk (obzvlášť fotografií) se doporučuje inkoustová tiskárna. Barvy jsou živější a mají plynulejší barevné přechody. 

Více o rozdílech mezi oběma typy tiskáren se dočtete v článku laserová vs inkoustová tiskárna. Srovnání jednotlivých typů a modelů laserových tiskáren najdete v článku Souboj laserových tiskáren do kanceláře.

Pravidelný nebo nárazový tisk?

Otázka, zda budete tisknout pravidelně (třeba 1x za 14 dní), nebo nárazově (tiskárna by ležela 3 měsíce v nečinnosti), je důležitá z hlediska pořízení inkoustové tiskárny. V případě méně častého tisku však hrozí riziko zaschnutí inkoustu v tryskách nebo i hadičkách. 

Je sice pravda, že dnes tiskárny běžně disponují funkcí čištění trysek, ale záleží, zda ji tiskárna provádí jednou za čas sama od sebe, provádí ji po zapnutí (čímž prodlužuje čas uvedení do chodu) nebo funkci musíme pokaždé zapnout manuálně. V posledních dvou případech je to starost navíc. Čištění trysek navíc spotřebovává inkoust. 

V případě, že by k čištění nedocházelo dostatečně často, by hrozilo zaschnutí inkoustu a při nejhorším i nutnost výměny tiskové hlavy. Pokud bychom tedy trvali na inkoustové tiskárně, zvolíme tu, která se zcela sama automaticky stará o čištění tiskové hlavy. A smíříme se s tím, že bude zbytečně spotřebovávat inkoust, i když ji nebudeme používat.

U nedělených kazet se tisková hlava téměř vůbec nečistí (více o čištění tiskové hlavy), protože se s kazetou mění i tisková hlava, uživatel i když tiskne málo, tak vytiskne deklarovaný počet stran na kazetu. U dělených kazet, pokud uživatel tiskne málo a tisková hlava se tedy musí často čistit, tak až polovina náplně se může vyplýtvat na čištění. HP, Canon, Epson všechny značky to mají stejné.

Tanková tiskárna

Částečným řešením je tiskárna s tankovým systémem, ve které jsou cartridge nahrazeny nádržemi, do kterých se dolévá inkoust kupovaný v lahvičkách. Je tu sice ten samý problém s čištěním trysek, ale inkoust je mnohem levnější, takže to finančně tolik nebolí.

Občasný tisk s kopírováním a skenováním

Pro potřeby kopírování nebo skenování musíme pořídit multifunkční tiskárnu. Multifunkcí se myslí integrovaná schopnost kopírování a skenování (více o typech skenerů). Vyrábí se také buď pro černobílý, nebo barevný tisk. To pochopitelně zvedá cenu tiskárny, ale i tak se můžeme stále vejít do 5 000 Kč. 

Tip

Pokud tápete v parametrech jednotlivých tiskáren, přečtěte si náš článek Jak vybrat tiskárnu do kanceláře. Kromě inkoustových tiskáren srovnáváme výhody a nevýhody i u laserových, multifunkčních a velkoformátových zařízení. 

Raději větší kapacitu náplně

Tonery nebo cartridge do menších tiskáren mívají malý objem, ale ekonomičtější i praktičtější jsou náplně s větším objemem. Jednak je nemusíte tak často měnit a jednak při přepočtu na náklady na jednu stránku vychází malinko levněji. Je však pravděpodobné, že údaj o objemu náplně u prodejce tiskárny nenajdete a budete si jej muset vyhledat zvlášť.

Pokud tisknete častěji a řešíte cenu tisku, přečtěte si i náš článek Jak snížit náklady za tisk.

Stále nevíte, jakou vybrat tiskárnu?

Nejste si jisti, jaká tiskárna splní vaše požadavky na příležitostný tisk při přijatelných provozních nákladech a dostupné ceně? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak tisknout na fotopapír
před 3 dny, 26.9.2023

Jak tisknout na fotopapír

Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak zrychlit počítač či notebook s Windows 10 a 11
před 9 dny, 20.9.2023

Jak zrychlit počítač či notebook s Windows 10 a 11

Pokud používáte počítač delší dobu, přirozeně se stane, že po pár letech již není tak svižný jako býval. Předtím, než zpomalený počítač nadobro odepíšete, se ale dá podniknout celá řada kroků, které mu výkon navrátí. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zaheslovat soubor v Excelu, Wordu či PDF
před 24 dny, 5.9.2023

Jak zaheslovat soubor v Excelu, Wordu či PDF

Vytvořili jste si dokument ve Wordu, Excelu či PDF a nepřejete si, aby ho někdo jiný četl nebo v něm dělal změny? V řadě programů můžete svůj soubor opatřit heslem a uchránit ho tak od nevítané pozornosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vyndat papír zaseknutý v tiskárně
před 1 měsícem, 25.8.2023

Jak vyndat papír zaseknutý v tiskárně

U starších tiskáren běžnější, u těch nových příležitostný problém. Řeč je o zaseklém papíru v tiskárně. Tiskárny jsou naštěstí konstruovány tak, abyste se k zaseklému papíru dokázali pohodlně dostat a mohli ho tak uvolnit. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zaheslovat složku ve Windows 10 a 11
před 2 měsíci, 15.8.2023

Jak zaheslovat složku ve Windows 10 a 11

Opatření složky heslem je jedním ze základních způsobů, jak ochránit uložená data. Jde o nenáročný a rychlý způsob ochrany, o kterém ale paradoxně stále dost uživatelů PC ani neví. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Co je print server a k čemu slouží
před 2 měsíci, 26.7.2023

Co je print server a k čemu slouží

Většina uživatelů tiskáren zná pouze tisk přímý - tedy poslání úlohy z počítače přímo do tiskárny. Ale v podnicích, kde se tiskne často, může snadno dojít k zahlcení tiskové fronty. Řešením je tiskový server. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk