Jakou zvolit tiskárnu pro občasný tisk

Ne každé povolání vyžaduje tisk stovek archů papíru týdně. Na druhou stranu obejít se bez ní úplně je téměř nemožné. Ať už sedíte v malé kanceláři nebo pracujete z domu, určitě víte, že občas je tiskárna nutná. Jakou tiskárnu pro občasný tisk zvolit?

Při překročení doporučeného počtu stran za měsíc se snižuje životnost tiskárny, na druhou stranu nedosažení počtu stran by mohlo znamenat, že jste investovali do dražšího zařízení, než jste museli. | Foto: Evelyn Geissler | Zdroj: Unsplash.com

Domácí tiskárna je téměř neodmyslitelnou součástí vybavení home office kanceláře. Zajímají nás hlavně tiskárny do 5 000 Kč, protože i takto levné tiskárny mohou disponovat dobrou kvalitou tisku, vysokou konektivitou, velkým zásobníkem a pokročilými funkcemi. 

Jestli se ptáte, jak je možné, aby taková tiskárna byla tak levná, je to právě proto, že se zde šetří na konstrukci, která není navržená na tisk stovek stran denně. Kategorie do 5 000 Kč tak nabízí pro tuto situaci nejlepší poměr ceny a výkonu.

U občasného tisku nevadí trochu vyšší provozní náklady, hlavně potřebujeme spolehlivě vědět, že tiskárna nás po delší době nečinnosti nezklame tím, že vypoví službu.

Nejdůležitější je počet stran za měsíc

V prvé řadě si udělejte představu o tom, kolik stran měsíčně budete tisknout. Stěžejní pravidlo výběru tiskárny pro občasný tisk je dívat se a případně filtrovat podle doporučeného měsíčního objemu tisku. 

Jaký je rozdíl mezi příležitostným a každodenním tiskem?

  • Příležitostný tisk – typicky domácí tiskárna. Měsíčně vytiskne méně než 100 stran.
  • Každodenní tisk – domácí kancelář nebo tiskárna do firmy. Pravidelné použití každý den a vyšší objemy tisku.

Pokud se Vám to zdá nepodstatné, tak věřte, že tímhle základním rozhodnutím si můžete ušetřit budoucí zklamání z nešťastně zvolené tiskárny. Tiskárny bývají konstruovány různě (více o principu inkoustových tiskáren a laserových tiskáren). Každý z typů se pak hodí pro jiný způsob použití.

Levnější zařízení mohou mít doporučeno jen několik set stran měsíčně, dražší pak desítky tisíc. Při překročení doporučeného počtu stran za měsíc se snižuje životnost tiskárny, na druhou stranu nedosažení počtu stran by mohlo znamenat, že jste investovali do dražšího zařízení, než jste museli.

Jen černobílý nebo i barevný tisk?

Další důležitou otázkou je volba mezi černobílým a barevným tiskem. 

Občasný černobílý tisk

Jak jsme zmínili už i v ostatních článcích, na černobílý tisk se více hodí laserová tiskárna. Tiskne rychle, levně a v dostačující kvalitě. Pokud víte, že se obejdete bez barev, určitě nepořizujte barevnou tiskárnu. Používá totiž malá množství barevných pigmentů i pro černobílé dokumenty, takže by se nakonec vyplýtvala barevná náplň a museli byste zbytečně kupovat nové tonery, což by se výrazně prodražilo.

Občasný černobílý i barevný tisk

U barevného tisku je výběr složitější, ačkoliv i zde se nabízí spíše laserová tiskárna, a to ze stejných důvodů jako u černobílého tisku. Jediný zádrhel může nastat, pokud chceme tisknout fotografie nebo grafiku ve vysoké kvalitě. 

Na opravdu kvalitní barevný tisk (obzvlášť fotografií) se doporučuje inkoustová tiskárna. Barvy jsou živější a mají plynulejší barevné přechody. 

Více o rozdílech mezi oběma typy tiskáren se dočtete v článku laserová vs inkoustová tiskárna. Srovnání jednotlivých typů a modelů laserových tiskáren najdete v článku Souboj laserových tiskáren do kanceláře.

Pravidelný nebo nárazový tisk?

Otázka, zda budete tisknout pravidelně (třeba 1x za 14 dní), nebo nárazově (tiskárna by ležela 3 měsíce v nečinnosti), je důležitá z hlediska pořízení inkoustové tiskárny. V případě méně častého tisku však hrozí riziko zaschnutí inkoustu v tryskách nebo i hadičkách. 

Je sice pravda, že dnes tiskárny běžně disponují funkcí čištění trysek, ale záleží, zda ji tiskárna provádí jednou za čas sama od sebe, provádí ji po zapnutí (čímž prodlužuje čas uvedení do chodu) nebo funkci musíme pokaždé zapnout manuálně. V posledních dvou případech je to starost navíc. Čištění trysek navíc spotřebovává inkoust. 

V případě, že by k čištění nedocházelo dostatečně často, by hrozilo zaschnutí inkoustu a při nejhorším i nutnost výměny tiskové hlavy. Pokud bychom tedy trvali na inkoustové tiskárně, zvolíme tu, která se zcela sama automaticky stará o čištění tiskové hlavy. A smíříme se s tím, že bude zbytečně spotřebovávat inkoust, i když ji nebudeme používat.

U nedělených kazet se tisková hlava téměř vůbec nečistí (více o čištění tiskové hlavy), protože se s kazetou mění i tisková hlava, uživatel i když tiskne málo, tak vytiskne deklarovaný počet stran na kazetu. U dělených kazet, pokud uživatel tiskne málo a tisková hlava se tedy musí často čistit, tak až polovina náplně se může vyplýtvat na čištění. HP, Canon, Epson všechny značky to mají stejné.

Tanková tiskárna

Částečným řešením je tiskárna s tankovým systémem, ve které jsou cartridge nahrazeny nádržemi, do kterých se dolévá inkoust kupovaný v lahvičkách. Je tu sice ten samý problém s čištěním trysek, ale inkoust je mnohem levnější, takže to finančně tolik nebolí.

Občasný tisk s kopírováním a skenováním

Pro potřeby kopírování nebo skenování musíme pořídit multifunkční tiskárnu. Multifunkcí se myslí integrovaná schopnost kopírování a skenování (více o typech skenerů). Vyrábí se také buď pro černobílý, nebo barevný tisk. To pochopitelně zvedá cenu tiskárny, ale i tak se můžeme stále vejít do 5 000 Kč. 

Tip: Pokud tápete v parametrech jednotlivých tiskáren, přečtěte si náš článek Jak vybrat tiskárnu do kanceláře. Kromě inkoustových tiskáren srovnáváme výhody a nevýhody i u laserových, multifunkčních a velkoformátových zařízení. 

Raději větší kapacitu náplně

Tonery nebo cartridge do menších tiskáren mívají malý objem, ale ekonomičtější i praktičtější jsou náplně s větším objemem. Jednak je nemusíte tak často měnit a jednak při přepočtu na náklady na jednu stránku vychází malinko levněji. Je však pravděpodobné, že údaj o objemu náplně u prodejce tiskárny nenajdete a budete si jej muset vyhledat zvlášť.

Pokud tisknete častěji a řešíte cenu tisku, přečtěte si i náš článek Jak snížit náklady za tisk.

Stále nevíte, jakou vybrat tiskárnu?

Nejste si jisti, jaká tiskárna splní vaše požadavky na příležitostný tisk při přijatelných provozních nákladech a dostupné ceně? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak vybrat notebook pro grafika
před 8 dny, 13.3.2023

Jak vybrat notebook pro grafika

Grafická karta, paměť, procesor, SSD disk, externí monitor? Co vše je třeba brát v úvahu při výběru notebooku pro grafika? Na čem je dobré nešetřit a co nehraje takovou roli? Na to vše se podíváme v našem článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak recyklovat papír v kanceláři
před 27 dny, 22.2.2023

Jak recyklovat papír v kanceláři

Papír je jedním z nejčastěji recyklovaných materiálů. A přestože se o recyklaci hodně mluví, ne každý ví, jak a proč recyklovat. Pojďme se proto podívat, co je to recyklace a jak její proces ve firmě nastavit. Číst celý článek

clanek-kategorie-Recyklace a ekologie
Jak naformátovat disk
před 2 měsíci, 20.1.2023

Jak naformátovat disk

Rychlé, nebo běžné formátování? FAT32, exFAT, nebo NTFS? Dává smysl mít více oddílů na disku, nebo pouze jeden? Přestože to na první pohled vypadá složitě, formátovat zvládne i běžný mírně pokročilý uživatel. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Druhy tisku a tiskové techniky
před 2 měsíci, 16.1.2023

Druhy tisku a tiskové techniky

Když se řekne tisk, pro velký počet lidí to znamená pouze laserovou nebo inkoustovou tiskárnu vedle počítače. Kromě nich ale známe celou řadu dalších technologií tisku, na které se v tomto článku podíváme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jaký zvolit formát obrázku pro tisk
před 3 měsíci, 22.12.2022

Jaký zvolit formát obrázku pro tisk

S koncovkami .jpg, .gif či .png se běžně setkáváte při ukládání fotek. Víte ale jaké jsou mezi formáty obrázků rozdíly a které z nich jsou nejvhodnější na tisk? V následujícím článku si jednotlivé formáty představíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vyčistit notebook
před 3 měsíci, 16.12.2022

Jak vyčistit notebook

Proč pravidelně čistit notebook? Zdaleka nejde jen o lesk obrazovky nebo čistou klávesnici. Čištění notebooku konkrétně od prachu může pomoci zlepšit jeho výkon a prodloužit životnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware