Jak vybrat externí disk

Ať už potřebujete zálohovat důležité soubory, rozšířit úložný prostor, nebo jen snadno sdílet větší soubory mezi více počítači, externí disk bude pro vás ve všech těchto případech přínosem. Důležité však je zvolit správný typ disku, odpovídající kapacitu a rychlost, i další klíčové parametry podle vašich potřeb.

Foto: Samsung Memory | Zdroj: Unsplash.com

Proč si pořídit externí disk?

Externí disk představuje oddělené uložiště, které se snadno připojuje a zároveň pojme velké množství dat. V první řadě jej oceníte při každém zálohování dat (zejména větších souborů). Kromě toho je ale toto zařízení velmi užitečné také při přenosu souborů nebo jako jednoduché řešení v případě, kdy potřebujete navýšit interní kapacitu paměti notebooku (zejména v těch případech, kdy má notebook nevyměnitelný interní disk, tedy například u MacBooků). Už před výběrem disku se hodí mít ale jasno v tom, pro kterou z těchto činností zařízení primárně využijete.

Typy externích disků

Stejně jako interní uložiště i externí disky dále dělíme podle typu na HDD disky a SSD disky.

Externí HDD disky

HDD externí disk využívá starší typ pohyblivé mechaniky, kvůli níž je náchylnější na poškození při otřesech či nárazech. Tyto disky bývají také násobně hlučnější. Rychlostně pak za SSD disky zaostávají velmi výrazně a při vyšším zatížení mohou mít také tendenci se přehřívat. Pokud v něčem mají HDD disky ve srovnání s SSD výrazně navrch, pak je to nižší pořizovací cena a vyšší kapacita.  

Používání externího disku k zálohování dat je jediným případem, kdy se ještě vyplatí uvažovat o pořízení HDD disku. Jasnou volbou je pak HDD disk v případě, kdy potřebujete zařízení pro skutečně velký objem záloh, na který by kapacita SSD nestačila.

Výhody externích HDD disků

  • Nízká cena
  • Vysoká kapacita

Nevýhody externích HDD disků

  • Citlivost a vysoká náchylnost k poškození
  • Hlučnost
  • Nízká rychlost

Externí SSD disky

Naproti tomu SSD externí disky žádnou pohyblivou mechaniku nemají, díky čemuž jsou mnohonásobně odolnější. Jako statické zálohovací zařízení do firmy můžete použít HDD, jako přenosné zálohovací zařízení se ale mnohem více hodí SSD, protože není citlivé na otřesy.

Také jejich rychlost se s HDD disky nedá ani srovnat - je výrazně vyšší. V současnosti proto představují jednu z nejlepších technologií pro ukládání a přenos dat. Zásadní nevýhodu ale představuje vyšší cena u disků s velkou kapacitou.

Díky tomu, že nejste limitováni nízkými přenosovými rychlostmi ani odolností, má externí SSD disk širší paletu využití. Představte si například situaci, kdy k datům potřebujete často a rychle přistupovat (třeba pro přenos velkých souborů mezi zařízeními nebo k jejich další editaci přímo z disku). Takovéto operace by se s HDD diskem staly utrpením a externí SSD je v tomto případě proto jasnou volbou.

Výhody externích SSD disků

  • Spolehlivost a odolnost

  • Vysoká rychlost

Nevýhody externích SSD disků

  • Vyšší pořizovací cena
  • Nižší kapacita

Typ disku ale není jediným kritériem, které byste měli zvážit - zajímat vás bude i konkrétní kapacita, rychlost přenosu dat či jeho zabezpečení.

Kapacita externího disku

Kapacita externích disků úzce souvisí s jejich fyzickou velikostí. Základem jsou 2,5“ externí disky, které v současnosti nabízí kapacitu od 250 GB do 4 - 5 TB. Tato kapacita je pro většinu uživatelů naprosto dostačující. Jelikož u externích disků je přenositelnost většinou velmi důležitým faktorem, nejčastější volbou jsou skladnější 2,5“ externí disky. 

Existují ale také 3,5“ externí disky, které sice jsou těžší a větší, ale nabízí násobně vyšší kapacitu (v řádu desítek TB). Skvěle se proto hodí jako stolní uložiště, které zůstává v kanceláři na stole. Tyto disky ale potřebují navíc vlastní napájení.

Co se týče volby konkrétní kapacity, nejméně náročným uživatelům v kanceláři by mohl vystačit externí disk s kapacitou 500 GB či 1 TB. Bez problémů na něj uložíte nebo zálohujete dostatečné množství běžných souborů, jako jsou například pracovní dokumenty, smlouvy, účetnictví firmy a podobně. Tato velikost je vhodná také v případě, kdy máte na disk vyhrazený pouze omezený rozpočet.

Pokud se chystáte zálohovat multimediální soubory (např. fotky a videa z firemních akcí či veletrhů) nebo třeba obrazy celých disků pro případ jejich klonování, pak se více vyplatí sáhnout spíše po disku s kapacitou 2 TB. Ten už se totiž díky své velikosti hodí také na objemnější zálohování.

V případě, že potřebujete pracovat s velkým objemem dat, pak budete určitě potřebovat disk o velikosti 4 TB či větší. Ocení jej například grafici, fotografové, střihači videí nebo kameramani, kteří pracují v terénu.

Zde je nutno podotknout, že s narůstající kapacitou externího disku sice narůstá i jeho výsledná pořizovací cena, té se u větších disků ale není nutné zase tolik obávat. Čím je totiž disk větší, tím zároveň klesá cena, kterou musíte zaplatit za 1 GB úložného prostoru. Platí to jak pro SSD, tak pro HDD.

Rychlost disku a jeho rozhraní

Jak jsme již zmínili, SSD jsou násobně rychlejší než HDD disky. To, že se rozhodnete koupit externí SSD disk, ale ještě neznamená, že si pořídíte opravdu rychlé úložiště. S přenosovými rychlostmi a rychlostmi čtení/zápisu totiž u SSD disků velmi úzce souvisí použitá vnitřní a vnější rozhraní. Vnitřním rozhraním se rozumí samotný způsob fungování zařízení uvnitř disku, vnějším zase způsob jeho připojení k počítači či notebooku.

Obecně vzato můžeme moderní SSD disky pokládat za velmi rychlé v případě, kdy se jejich rychlost čtení a zápisu pohybuje kolem úrovně 1 000 MB/s. Tyto disky v drtivé většině případů využívají buď starší interní rozhraní SATA, nebo novější variantu NVMe.

I SSD disk s vnitřním rozhraním NVMe ale může patřit mezi pomalejší. Jeho rychlost totiž dále ovlivňuje vnější rozhraní. Týká se to zejména těch disků, které jsou vybaveny rozhraním USB 3.2 Gen 1. Toto starší rozhraní je omezuje na přibližně 400 - 450 MB/s.

Foto: Samsung Memory | Zdroj: Unsplash.com

Standardem je dnes proto rychlejší vnější rozhraní USB 3.2 Gen 2. Teoretickým maximem modelu, který používá toto rozhraní, je 1 200 MB/s. V praxi tyto disky dosahují rychlostí 1 000 - 1 050 MB/s pro čtení i zápis, a právě jich byste se při výběru měli držet. Nejmodernější variantou vnějšího rozhraní je pak USB 3.2 Gen 2x2.

Pokud byste si chtěli připlatit za ještě rychlejší externí SSD disk, pak byste museli sáhnout po modelu s rychlostí nad úrovní 1 000 MB/s. Tyto modely už výhradně používají rozhraní NVMe a nabídnout vám mohou rychlosti až 2 000-3 000 MB/s. Je potřeba ale počítat s tím, že cena těchto modelů bývá výrazně vyšší i u nižší kapacity disku.

Nakonec je třeba ještě zmínit samotný fyzický konektor externího disku. Dnešním standardem je již téměř výhradně USB-C. To může mít buď podobu USB-C kabelu vyvedeného z disku, nebo podobu USB-C female konektoru přímo na boku disku.

Druhá varianta je výhodnější, jelikož k portu na disku můžete připojit třeba USB-A/USB-C kabel, micro USB/USB-C kabel či Lightning/USB-C kabel podle toho, jaké zařízení k disku připojujete. Vyvedení USB-C kabelu z disku pak při připojení k jinému typu konektoru znamená nutnost použití redukce.

Zvýšená odolnost pro cestování

Doplňkovými parametry, které stojí za zvážení před definitivním výběrem externího disku, jsou odolnost a bezpečnost. Pokud si pořizujete externí disk především do kanceláře, pak je i SSD v obyčejném plastovém boxu dostatečně odolnou variantou. Existují ale situace, kdy určitě oceníte externí disk se zvýšenou odolností.

​Platí to zejména v případech, kdy budete disk často přenášet mezi různými místy nebo s ním pracovat v terénu. K tomuto účelu slouží disky s pogumovanými boxy a krytkami na konektorech, které jsou schopné absorbovat i větší nárazy bez poškození samotného disku. Na práci v terénu pak můžete vybírat dokonce z takových disků, které nabízí určitý standardizovaný stupeň krytí vůči vniknutí vody nebo prachu.

Foto: Avinash Kumar | Zdroj: Pexels.com

Zabezpečení dat v externím disku

Neopomenutelným faktorem je v případě externích disků také jejich bezpečnost. Pokud víte, že na disku budete přenášet data citlivé povahy, můžete se poohlédnout po disku se softwarovým či hardwarovým šifrováním. Hardwarové šifrování je bezpečnější, protože šifrovací systém je od zbytku disku fyzicky oddělen.

​Výhodou je také fakt, že šifrování i dešifrování uložených dat v tomto případě provádí samotný disk, nikoli operační systém počítače, a tudíž tento proces váš počítač nijak nezatěžuje. Za takovéto zařízení je ale samozřejmě nutné si trochu připlatit, nicméně při přenášení velmi citlivých dat je to určitě vhodná investice.

Foto: Samsung Memory | Zdroj: Unsplash.com

U některých disků je možné se už setkat i s čtečkou otisku prstu, na kterou jsme zvyklí z mobilních telefonů. Tento typ zabezpečení už je obtížnější obejít, protože odemčení by vyžadovalo kopii otisku prstu (či znalost hesla). Vestavěné zabezpečení využívá 256bitové šifrování AES, které se považuje prakticky za neprolomitelné.

Tip

Pokud se před koupí nového externího disku chystáte předat či prodat někomu jinému ten starý, nezapomeňte z něj data bezpečně smazat. Obyčejné formátování disku totiž v tomto případě nestačí. A pokud se naopak potýkáte s opačnou situací, kdy došlo k nečekané ztrátě dat z disku, vždy se můžete pokusit smazané soubory obnovit.

Závěr

Nejdůležitějšími parametry při výběru externího disku jsou tedy jeho typ, kapacita a rychlost. Pokud si toto pohlídáte a vyberete disk přesně podle vašich potřeb, pak vám jistě vydrží sloužit pěknou řádku let. Čas od čas ale nezapomeňte výkon a životnost disku otestovat. Dále je pak třeba dodržovat také obecná pravidla pro zálohovací disky – tedy odpojovat disk od počítače po dokončení zálohy, uschovávat jej na bezpečném místě a pro jistotu disk také zaheslovat (zejména v případě, že na něm jsou citlivá data a často s diskem cestujete).

Kam dál

Jak vybrat procesor do notebooku
před 14 dny, 29.8.2024

Jak vybrat procesor do notebooku

Výběr nového notebooku je vždy spojený s hodnocením a porovnáváním celé řady jeho jednotlivých komponent. Mezi ty nejdůležitější, které při výběru notebooku rozhodně nemůžete zanedbat, patří procesor. V následujícím článku vám proto poradíme, jak vybrat ten nejlepší. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak funguje přepěťová ochrana a záložní zdroje
před 20 dny, 23.8.2024

Jak funguje přepěťová ochrana a záložní zdroje

Pravděpodobnost, že do budovy uhodí blesk a způsobí přepětí, je mizivá. Proč tedy řešit přepěťovou ochranu? Důvod je jednoduchý – nebezpečné přepětí nevzniká jen při bouřce, ale i v důsledku poruchy v rozvodné síti či sepnutí výkonných spotřebičů. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak nastavit automatické vypnutí PC ve Windows
před 23 dny, 20.8.2024

Jak nastavit automatické vypnutí PC ve Windows

Každý z nás se jistě již někdy ocitl v situaci, kdy kvůli rozdělané práci musel nechat počítač běžet i poté, co od zařízení fyzicky odešel. Pokud nechcete, aby počítač po ukončení takové činnosti zůstal zapnutý, můžete mu nastavit automatické vypnutí. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář,clanek-kategorie-Kancelář
Jak vybrat externí disk
před 1 měsícem, 13.8.2024

Jak vybrat externí disk

Ať už potřebujete zálohovat důležité soubory, rozšířit úložný prostor, nebo jen snadno sdílet větší soubory, externí disk bude pro vás ve všech těchto případech přínosem. Důležité však je zvolit správný typ disku, odpovídající kapacitu a rychlost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak tisknout na průhlednou či samolepicí fólii
před 1 měsícem, 12.8.2024

Jak tisknout na průhlednou či samolepicí fólii

Tisk na fólii představuje pro velké i malé firmy skvělý způsob, jak snadno vyrábět vlastní nálepky, přelepky, menší reklamní polepy či různá oznámení. Jejich výrobu přitom nemusíte nikde objednávat, zvládnout to můžete i sami vlastními silami. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak převést PDF do Wordu či Excelu
před 1 měsícem, 30.7.2024

Jak převést PDF do Wordu či Excelu

Otevřít dokument v PDF není žádný problém, co ale dělat v případě, že takový dokument potřebujete dále upravovat? V takové chvíli se nabízí využití Wordu či Excelu. Jak na převod a jaká úskalí jsou s tímto postupem spojená? Poradíme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář