Jak obnovit smazané soubory

Jediné překliknutí může občas způsobit zásadní problém. Snad každému z nás se už někdy stalo, že omylem vymazal nepostradatelný soubor. Ke ztrátě dat může dojít nečekaně a různými způsoby. Jak ale zachránit smazané soubory?

Foto: Photocreo | Zdroj: Depositphotos.com

Ztrátu dat může zapříčinit víc věcí než jen chyba člověka. Disk se může poškodit (nejčastěji pádem při manipulaci), může mu skončit životnost nebo ho může napadnout vir a smazat citlivé údaje (v tomto případě se hodí umět poznat a opravit zavirovaný počítač).

Nejjistější by bylo svěřit disk do rukou odborníka, jenže logicky se jedná zároveň o nejdražší řešení. Data jde naštěstí velice často obnovit svépomocí díky poměrně jednoduchým postupům. Pokud dodržíme základní pravidla, jak se zachovat, když dojde ke ztrátě dat, máme zpravidla velice slušnou šanci na jejich záchranu.

Tip: Zde je třeba upozornit, že stejně tak se může pokusit o obnovení dat někdo jiný. Pokud jste se rozhodli počítač prodat či vyhodit, nestačí soubory jen smazat nebo naformátovat disk. Měli byste soubory bezpečně smazat s pomocí přepsání dat. To dává smysl zejména v případě, že skartovaná data podléhají stupni utajení.

Co dělat při ztrátě dat?

V okamžiku, kdy si uvědomíte, že jste smazali, co jste neměli, je třeba ihned jednat.

1) Okamžitě vypněte zařízení
Nejdůležitější je ihned vypnout zařízení, ve kterém je médium, na kterém došlo ke ztrátě dat (ať už se jedná o SSD/HDD disk, SD kartu nebo flash disk). V případě počítače či notebooku tak učiňte tzv. "na tvrdo", tedy podržením spouštěcího tlačítka.

2) Vyjměte datové médium
A po vyjmutí je nepoužívejte do chvíle, než dojde k pokusu o záchranu. Pokud se chystáte obrátit na specialisty, můžete jim přinést klidně celý počítač. V případě, že se v hardware nevyznáte, není totiž důvod se snažit disk odpojit.

3) Záchranu dat provádějte z jiného zařízení
Protože při běžném užívání počítače dochází stále k používání disku, je třeba médium připojit k jinému počítači.

Co snižuje šanci na obnovu dat?

Svým jednáním můžete pravděpodobnost záchrany dat i snížit.

  • Pokud používáte dále disk, může dojít k přepsání dat, která se snažíte zachránit. Z toho vyplývá, že čím delší doba uplynula od smazání souboru, tím pravděpodobnější je, že jste jej mezitím něčím přepsali. 

  • Vliv má především nahrání nových souborů či instalace programu. Paradoxně tak nově obnovené soubory mohou i přepsat soubory, které na obnovu teprve čekají. Dává proto smysl obnovovat data z jiného disku, než na kterém jsou uložena.

  • Podobný problém představují i automatické aktualizace systému. Často se stává, že čekají s dokončením na vypnutí či restart počítače. Bezpečnější je proto vypnout počítač podržením spouštěcího tlačítka.

  • ​Pokud se jedná o zvláště důležitá data, můžete si je svým vlastním neodborným pokusem o obnovení poškodit. Vždy proto zvažte, zda se raději neobrátit na specializovanou firmu.

Prevence ztráty dat

Základem pro předcházení infarktovým stavům při poškození důležitých dat je jejich zálohování. Můžeme přitom vybírat hned z několika řešení.

  • Zálohování na jiné diskové médium - pevný disk, flash disk, SD karta.

  • Zálohování do cloudu - aplikace jako OneDrive, Google Drive, Carbonite nebo český Airwaynet umožňují zdarma (nebo za poplatek), zálohovat data do cloudu a mít je tak přístupná odkudkoliv.

  • Simultánní ukládání fotografií na SD i CF kartu v případě fotografování.
  • Vyhazování souborů do koše místo tvrdého mazání.

Obnova smazaných souborů ve Windows

Nejsnazší způsob obnovení vymazaných dat je pomocí Koše. Do koše se automaticky ukládají veškeré smazané soubory (pokud nejsou smazány tzv. “natvrdo”, což se dělá stiskem pravého tlačítka Shift + Delete). 

Jak obnovit smazané soubory z Koše?

Ikonku Koše najdete na ploše. Jednoduše jej otevřete a v něm najdete seznam smazaných souborů. Stačí najít ten požadovaný, dvakrát na něj kliknout (případně kliknout pravým tlačítkem) a v dialogovém okně zvolit Obnovit. Soubor se opět objeví na místě, odkud jste jej vymazali.

Program na obnovu dat

Pokud jste Koš už stihli vysypat nebo jste soubor smazali “natvrdo”, nezoufejte. Existují programy specializované na obnovu takto vymazaných dat. Nejpopulárnější je Recuva, TestDisk, MiniTool Partition Wizard, Disk Drill nebo System Rescue

Jejich ovládání je jednoduché. Program se vás buď zeptá, o jaký typ souborů jde a kde na disku se asi nacházely, nebo vás nechá manuálně zvolit umístění a pokusí se je obnovit.

Pojďme se na proces obnovení podívat u programu Recuva. Nástroj se vás nejprve zeptá na otázky, které potřebuje k nalezení ztracených souborů. Pokud je chcete vyhledat manuálně, zvolte Cancel.​

Otevře se vám okno podobné prohlížeči souborů. V něm zahájíte Scan zvoleného disku a ukáží se vám všechny ztracené soubory včetně informace, zde jsou v pořádku (nebo alespoň částečně).

Možná jste slyšeli, že Win10 disponují vlastním program na obnovu dat. Ačkoliv není integrovanou součástí Windows, lze jej zdarma stáhnout. Jeho velkou nevýhodou oproti ostatním programům je, že postrádá grafické rozhraní a ovládá se pouze složitými textovými příkazy. Pro běžného uživatele je kvůli tomu v podstatě nepoužitelný.

Obnovení ztracených souborů ze zálohy

Velice dobrým nástrojem ve Win10 je možnost automatického zálohování. Postup pro zapnutí zálohování souborů je následující:

1) Klikněte na Nastavení v nabídce Start.

2) Vyberte Aktualizace a zabezpečení.

3) Klikněte na Zálohování a vpravo poté na Přidat jednotku. Vyberte disk, který chcete zálohovat, a Windows 10 vám od toho okamžiku bude automaticky zálohovat všechny soubory.

4) Když si pak budete přát obnovit odstraněný soubor, zadejte do vyhledávacího pole Obnovit soubory pomocí služby Historie souborů, kde daný soubor najdete a obnovíte, viz níže.

Záchrana dat z poškozeného HDD nebo SSD disku

Poškozený disk bývá poměrně velký problém a v 99 % případů nakonec končí v rukou odborníka. Za předpokladu, že disk alespoň částečně funguje, jej můžete zkusit připojit k jinému počítači a data z něj takto extrahovat. Je však možné, že i když se disk načte, soubory stejně nebudou čitelné. Stejný postup lze uplatnit i pro obnovu dat z externího disku. 

Tady je na místě varovat, že pokud se pokusíte data sami zachránit, můžete disk ještě víc poškodit a tak riskujete, že o data přijdete úplně. 

Obnova smazaných fotek z sd karty

I u SD karty platí, že s ní okamžitě musíme přestat manipulovat a vytáhnout ji ze zařízení (smartphone, tablet, fotoaparát,...). Obnovy fotek z SD karty můžeme docílit pomocí již zmíněných programů, jako je Recuva, TestDisk, Easeus nebo Recoverit. Postup je stejně jednoduchý.

Řešením pro počítače s chybějícím slotem pro SD karty je externí čtečka. | Foto: derepente | Zdroj: Depositphotos.com

Problém je, že abyste to mohli udělat, musíte SD kartu nějak zapojit do počítače, a ne všechny PC a notebooky však disponují slotem pro SD kartu. Dá se však koupit externí čtečka SD karet, která vám to umožní.

Jak obnovit smazané soubory z flash disku

I postup pro obnovu dat z flash disku je stejný, má však tu výhodu, že každý počítač má dnes řadu USB vstupů (na rozdíl od SD karty).

Máte k tématu doplňující dotazy?

Pokud článek nezodpověděl všechny vaše dotazy, není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Rádi vám poradíme ohledně problematiky ochrany a obnovy dat.

Kam dál

Jak vybrat notebook pro grafika
před 8 dny, 13.3.2023

Jak vybrat notebook pro grafika

Grafická karta, paměť, procesor, SSD disk, externí monitor? Co vše je třeba brát v úvahu při výběru notebooku pro grafika? Na čem je dobré nešetřit a co nehraje takovou roli? Na to vše se podíváme v našem článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak recyklovat papír v kanceláři
před 27 dny, 22.2.2023

Jak recyklovat papír v kanceláři

Papír je jedním z nejčastěji recyklovaných materiálů. A přestože se o recyklaci hodně mluví, ne každý ví, jak a proč recyklovat. Pojďme se proto podívat, co je to recyklace a jak její proces ve firmě nastavit. Číst celý článek

clanek-kategorie-Recyklace a ekologie
Jak naformátovat disk
před 2 měsíci, 20.1.2023

Jak naformátovat disk

Rychlé, nebo běžné formátování? FAT32, exFAT, nebo NTFS? Dává smysl mít více oddílů na disku, nebo pouze jeden? Přestože to na první pohled vypadá složitě, formátovat zvládne i běžný mírně pokročilý uživatel. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Druhy tisku a tiskové techniky
před 2 měsíci, 16.1.2023

Druhy tisku a tiskové techniky

Když se řekne tisk, pro velký počet lidí to znamená pouze laserovou nebo inkoustovou tiskárnu vedle počítače. Kromě nich ale známe celou řadu dalších technologií tisku, na které se v tomto článku podíváme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jaký zvolit formát obrázku pro tisk
před 3 měsíci, 22.12.2022

Jaký zvolit formát obrázku pro tisk

S koncovkami .jpg, .gif či .png se běžně setkáváte při ukládání fotek. Víte ale jaké jsou mezi formáty obrázků rozdíly a které z nich jsou nejvhodnější na tisk? V následujícím článku si jednotlivé formáty představíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vyčistit notebook
před 3 měsíci, 16.12.2022

Jak vyčistit notebook

Proč pravidelně čistit notebook? Zdaleka nejde jen o lesk obrazovky nebo čistou klávesnici. Čištění notebooku konkrétně od prachu může pomoci zlepšit jeho výkon a prodloužit životnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware