Ztrátu dat může zapříčinit víc věcí než jen chyba člověka. Disk se může poškodit (nejčastěji pádem při manipulaci), může mu skončit životnost nebo ho může napadnout vir a smazat citlivé údaje (v tomto případě se hodí umět poznat a opravit zavirovaný počítač).
Nejjistější by bylo svěřit disk do rukou odborníka, jenže logicky se jedná zároveň o nejdražší řešení. Data jde naštěstí velice často obnovit svépomocí díky poměrně jednoduchým postupům. Pokud dodržíme základní pravidla, jak se zachovat, když dojde ke ztrátě dat, máme zpravidla velice slušnou šanci na jejich záchranu.
Tip: Zde je třeba upozornit, že stejně tak se může pokusit o obnovení dat někdo jiný. Pokud jste se rozhodli počítač prodat či vyhodit, nestačí soubory jen smazat nebo naformátovat disk. Měli byste soubory bezpečně smazat s pomocí přepsání dat. To dává smysl zejména v případě, že skartovaná data podléhají stupni utajení.
Co dělat při ztrátě dat?
V okamžiku, kdy si uvědomíte, že jste smazali, co jste neměli, je třeba ihned jednat.
1) Okamžitě vypněte zařízení
Nejdůležitější je ihned vypnout zařízení, ve kterém je médium, na kterém došlo ke ztrátě dat (ať už se jedná o SSD/HDD disk, SD kartu nebo flash disk). V případě počítače či notebooku tak učiňte tzv. "na tvrdo", tedy podržením spouštěcího tlačítka.
2) Vyjměte datové médium
A po vyjmutí je nepoužívejte do chvíle, než dojde k pokusu o záchranu. Pokud se chystáte obrátit na specialisty, můžete jim přinést klidně celý počítač. V případě, že se v hardware nevyznáte, není totiž důvod se snažit disk odpojit.
3) Záchranu dat provádějte z jiného zařízení
Protože při běžném užívání počítače dochází stále k používání disku, je třeba médium připojit k jinému počítači.
Co snižuje šanci na obnovu dat?
Svým jednáním můžete pravděpodobnost záchrany dat i snížit.
Pokud používáte dále disk, může dojít k přepsání dat, která se snažíte zachránit. Z toho vyplývá, že čím delší doba uplynula od smazání souboru, tím pravděpodobnější je, že jste jej mezitím něčím přepsali.
Vliv má především nahrání nových souborů či instalace programu. Paradoxně tak nově obnovené soubory mohou i přepsat soubory, které na obnovu teprve čekají. Dává proto smysl obnovovat data z jiného disku, než na kterém jsou uložena.
Podobný problém představují i automatické aktualizace systému. Často se stává, že čekají s dokončením na vypnutí či restart počítače. Bezpečnější je proto vypnout počítač podržením spouštěcího tlačítka.
Pokud se jedná o zvláště důležitá data, můžete si je svým vlastním neodborným pokusem o obnovení poškodit. Vždy proto zvažte, zda se raději neobrátit na specializovanou firmu.
Prevence ztráty dat
Základem pro předcházení infarktovým stavům při poškození důležitých dat je jejich zálohování. Můžeme přitom vybírat hned z několika řešení.
- Zálohování na jiné diskové médium - pevný disk, flash disk, SD karta.
- Zálohování do cloudu - aplikace jako OneDrive, Google Drive, Carbonite nebo český Airwaynet umožňují zdarma (nebo za poplatek), zálohovat data do cloudu a mít je tak přístupná odkudkoliv.
- Simultánní ukládání fotografií na SD i CF kartu v případě fotografování.
- Vyhazování souborů do koše místo tvrdého mazání.
Obnova smazaných souborů ve Windows
Nejsnazší způsob obnovení vymazaných dat je pomocí Koše. Do koše se automaticky ukládají veškeré smazané soubory (pokud nejsou smazány tzv. “natvrdo”, což se dělá stiskem pravého tlačítka Shift + Delete).
Jak obnovit smazané soubory z Koše?
Ikonku Koše najdete na ploše. Jednoduše jej otevřete a v něm najdete seznam smazaných souborů. Stačí najít ten požadovaný, dvakrát na něj kliknout (případně kliknout pravým tlačítkem) a v dialogovém okně zvolit Obnovit. Soubor se opět objeví na místě, odkud jste jej vymazali.