HDD nebo SSD disk do notebooku?
V první řadě je třeba říct, že nový notebook si už s HDD diskem spíše nekoupíte. Naprostá většina nových přenosných počítačů disponuje SSD diskem. Pokud tedy vybíráte nový notebook a zajímá vás, co sledovat u SSD disků, přejděte rovnou na část o parametrech SSD disku.
V případě, že ale chcete nahradit ve starším notebooku nefunkční disk, nebo uvažujete o upgrade počítače a nevíte, zda zvolit HDD či SSD, pokračujte ve čtení. To, pro jaký typ disku se nakonec rozhodnete, totiž velmi výrazně ovlivní celou práci na notebooku.
Rychlost disků
Hlavní rozdíl mezi oběma typy disků je vidět především na rychlosti.
HDD disk musí data před jejich použitím nejdříve fyzicky vyhledat v paměti pomocí pohyblivých částí. Jeho velikost je limitovaná na 2,5“ (větší 3,5“ HDD jsou určeny zpravidla pro stolní počítače) a jeho plotny se otáčí předem danou maximální rychlostí (u 2,5“ HDD je to nejčastěji 5 400, maximálně pak 7 200 ot./min). V praxi se proto bavíme o přenosové rychlosti přibližně 140 - 180 MB/s.
SSD disk naopak ke svým datům přistupuje přímo elektronicky a žádné pohyblivé části neobsahuje. U těch nejvýkonnějších moderních SSD uložišť se bavíme o hodnotě převyšující 12 000 MB/s.
Rychlostní rozdíly mezi HDD a SSD snadno poznáte již při běžné práci s notebookem. Notebook s SSD se namísto 1 - 2 minut zapíná pouze pár vteřin, operační systém je totiž načten téměř okamžitě. Běžné kancelářské aplikace, jako například Office, se nezapínají 30 vteřin, ale téměř ihned. Práce s prohlížečem, otevírání souborů i jejich ukládání jsou několikanásobně rychlejší. SSD tak notebooku dodává rychlost, svižnost a velmi krátkou reakční dobu. Práce s takovým notebookem je pak i mnohem komfortnější a efektivnější.
Postupem času a používáním se pak rychlostní rozdíly mezi HDD a SSD mohou ještě dále prohlubovat. Data se totiž na disky ukládají náhodně vždy tam, kde je zrovna místo. Ze začátku to není problém, jak ale disk používáte už delší dobu, data bývají hodně rozházená a uložená „na přeskáčku“. SSD disku toto nevadí, k datům umí přistupovat přímo bez ohledu na to, kde jsou fyzicky uložená a jak velmi jsou rozházená. Naproti tomu HDD disk musí k datům dostat své pohyblivé části a fyzicky je v paměti vyhledat, což postupem času může práci s daty i celkový chod notebooku výrazně zpomalit. Proto je důležité HDD disky v pravidelných intervalech defragmentovat. U SSD nic takového řešit nemusíte (naopak to ani není vhodné).
Odolnost a životnost disků
Další obrovskou výhodou SSD v noteboocích je pak jejich odolnost. U notebooků se totiž vždy počítá s mobilitou, často se jim proto mohou přihodit různé otřesy, nárazy a podobně. HDD disky jsou kvůli svým pohyblivým částem na tyto faktory velmi citlivé, stačí větší náraz a disk je na odpis. SSD jsou vůči vibracím a otřesům daleko odolnější, proto jsou do notebooků jasnou volbou.
Hlučnost disků
Notebook s SSD není ani tak hlučný – chod disku na rozdíl od HDD s otáčejícími se plotnami a cvakajícími hlavicemi vůbec neuslyšíte, což je výhodou při práci na laptopu ve večerních či nočních hodinách.
Spotřeba disků
A nakonec nelze opomenout ani spotřebu. SSD nejsou tak energeticky náročné jako HDD disky, tudíž vám notebook vydrží fungovat na baterii delší dobu.
Kapacita a cena disků
Ačkoliv disky o velikosti do 1 TB vycházejí u obou typů disků cenově podobně, HDD disky s velkou kapacitou (4 TB a více) jsou ve srovnání s podobně velkými SSD stále levnější. Pokud už ale uvažujete z nějakého důvodu o takto velkém uložišti, zvažte, zda nebude pohodlnější pracovat s velkým množstvím dat na rychlém disku.
Kombinace SSD a HDD
S čím se ještě můžete občas setkat, je kombinace SSD a HDD. SSD se v tomto případě používá jako uložiště pro systém a aplikace, což zajistí jejich rychlý chod, zatímco HDD slouží jako vysokokapacitní a levné uložiště pro ty největší soubory (filmy, videa, fotografie a podobně). Toto se ale nyní týká jen minima notebooků a do budoucna převládnou nejspíše zcela SSD disky.
Jaké parametry sledovat u HDD?
Pokud se přesto rozhodnete pro mechanický 2,5“ HDD disk, pak bude potřebné sledovat hlavně rychlost jeho otáček. Ta určuje rychlost jeho čtení i zápisu. Nejčastěji se setkáte se 2 čísly. HDD disky s 5 400 ot./min jsou pro notebooky často standardem, jejich rychlost čtení a zápisu je ale nižší než u HDD disků s 7 200 ot./min. Spotřebují ale také méně energie a méně se také zahřívají. Modely s 7 200 ot./min jsou navíc i hlučnější.
Dalším důležitým kritériem je pak samozřejmě kapacita HDD disku. Vybrat můžete klidně větší, než budete potřebovat, protože velké HDD jsou cenově dostupné. Na modely s kapacitou 4 a více TB pak můžete uložit opravdu obrovské množství hudby, videí, fotografií či filmů.