Využití digitálního tisku
Jelikož je nejsilnější stránkou digitálního tisku personalizace tištěných dokumentů klidně na každý jednotlivý výtisk, tento způsob tisku našel své uplatnění hlavně v domácnostech, kancelářích, ve firmách, na úřadech či v copy centrech – tedy všude tam, kde je potřebné tisknout často a rychle, avšak skoro pokaždé jiný dokument. Digitální tisk je totiž instantní – hned po odeslání digitálních tiskových dat z počítače do digitální tiskárny vzniká okamžitě hotový výtisk.
Pomocí digitálního tisku se proto nejčastěji tisknou různé firemní či domácí prospekty a dokumenty, vizitky, pozvánky, oznámení, kalendáře, diplomy, certifikáty, plakáty, letáky, katalogy, brožury, samolepky, novoročenky, vstupenky a další podobné personalizované materiály v malých nákladech.
Jaké jsou výhody a nevýhody digitálního tisku?
Digitální tisk s sebou přináší řadu nesporných výhod, přesto na něm ale můžeme najít i nevýhody. Jaké to jsou?
Výhody
Rychlost tisku
Digitální tisk je instantní a zpracování celého tiskového nákladu je tak velmi rychlé. Pokud provedeme srovnání ofsetový tisk vs digitální tisk, rychlost je v tomto případě jednoznačně na straně digitálu. Odpadá totiž jakákoli příprava. Zatímco před ofsetovým tiskem je nutná příprava tiskové formy či matrice, při digitálním tisku pouze odešleme tisková data z počítače do tiskárny a okamžitě máme v ruce hotový výtisk.
Nízká cena tisku při malém objemu tisku
Digitální tisk se při malonákladovém tisku velmi finančně vyplatí. Platíme totiž stále stejnou cenu za každý jednotlivý výtisk, přičemž nepotřebujeme připravovat žádnou tiskovou formu, na kterou bychom museli vynakládat další finance. Hranice, při které přestává být digitální tisk výhodný a použít byste měli spíše ofsetový tisk, je přibližně 500 - 1 000 ks výtisků.
Personalizace dokumentů
Další obrovskou výhodou digitálního tisku je možnost velmi snadné personalizace tištěných dokumentů. Na dokumenty můžeme tisknout různá jména či data, nebo můžeme při tisku používat číslování. Toto by bylo v případě ofsetového tisku velmi složité, jelikož na každý, klidně jen minimálně odlišný dokument, bychom museli připravovat stále novou tiskovou formu, což by bylo finančně nevýhodné.
Nulové vstupní náklady
Před digitálním tiskem není potřebná žádná příprava. Vstupní náklady nejsou proto žádné, platíme pouze fixní cenu za každý hotový výtisk.
Snadná předtisková kontrola
Digitální tisk nám díky zkušebnímu nátisku umožňuje velmi snadnou předtiskovou kontrolu toho, jak bude vytištěný dokument vypadat.
Nevýhody
Nižší kvalita tisku než u ofsetového tisku
Dokumenty vytištěné digitálně mají lesklý vzhled. Je to obecná vlastnost této technologie. Digitální tisk není vhodný na tištění velkých barevných ploch, které by mohl rozzrnit, ani na tisk velmi malých písmen a textů. Toto zůstává stále doménou ofsetového tisku, jehož barevná kvalita je na velmi vysoké úrovni.
Vyšší cena tisku při velkých tiskových objemech
Nemožnost tisku v přímých barvách a na některé materiály
Digitálním tiskem rozhodně nemůžeme potisknout jakýkoli materiál. Omezení ale najdeme také v barevnosti tisku.
Možnosti a omezení digitálního tisku
Co se týče materiálů, u digitálního tisku najdeme hned několik omezení. Nelze s ním tisknout na strukturované papíry. Problémy mohou nastat také při tisku na papír s velmi nízkou (pod 70 g/m2) nebo naopak s velmi vysokou gramáží (nad 300 - 350 g/m2). Další omezení má pak digitální tisk ve formátu potiskovaného papíru. Tiskne maximálně do formátu SRA3 (330 x 488 mm).
Co se týče barevnosti tisku, lépe než digitální tisk, je na tom ofsetový tisk. Digitální tisk zná pouze barevnost 1 (K = černá) nebo 4 (CMYK). Na rozdíl od ofsetu nelze tisknout v přímých barvách (například v Pantone – při digitálním tisku se toto barevné spektrum převede a simuluje spektrem CMYK).