Jak dlouho vydrží notebook?
Odpovědět na otázku, jak dlouho vám notebook vydrží, není úplně jednoduché. Už samotný charakter zařízení jeho životnost zkracuje – obecně notebooky vydrží funkční po mnohem kratší dobu, než je tomu v případě stolních počítačů. Je v nich méně prostoru, což zhoršuje chlazení, postupujícím časem v nich slábnou baterie, neprospívá jim ani velmi časté přenášení. Obecně ale lze říci, že průměrná životnost notebooku by se mohla pohybovat mezi 3 - 5 lety.
Rozlišovat přitom můžeme ale i tzv. fyzickou a morální životnost notebooku.
Fyzická životnost
Jde v podstatě o funkční životnost notebooku, tedy o to, do jaké doby notebook vydrží funkční. Právě tato doba se u notebooků pohybuje nejčastěji v rozmezí 3 - 5 let. Můžeme ji prodloužit např. tím, že se budeme o notebook dobře starat.
Morální životnost
Morální životnost zařízení znamená v podstatě jeho zastaralost. Tu můžete snadno poznat sami – hardware už nestíhá stále se zvyšující nároky software, začínají padat aplikace. Výkon notebooku je najednou pro nejnovější software nedostačující. A v tu chvíli můžeme mluvit o tom, že zařízení je zastaralé. Až do skončení jeho fyzické životnosti je přitom ale stále funkční. Oddalovat morální zastaralost notebooku můžeme tzv. upgradem - typicky se jedná o výměnu HDD disku za SSD či rozšíření paměti RAM.
Faktory ovlivňující životnost
To, jak dlouho nám notebook vydrží, určuje několik faktorů.
Výkonnostní třída notebooku
V první řadě je to zejména výkonnostní třída notebooku. Rozdíly mezi nízkou, střední a vyšší třídou tkví hlavně v použitých materiálech a konfiguraci hardware.
Dražší notebooky bývají vyrobeny z odolnějších materiálů, což prodlužuje jejich fyzickou životnost a odolnost proti nešetrnému zacházení. Hardwarová konfigurace u nich také stárne mnohem pomaleji (pokud jste si před 3 lety koupili vysoce výkonný herní notebook, určitě má výkonné a kvalitní komponenty, které budou schopny obsluhovat stále se vyvíjející software po delší dobu, než komponenty notebooku nízké třídy).
Notebook vyšší třídy tak může mít delší fyzickou i morální životnost - vydrží potenciálně déle funkční a bude déle zvládat zvyšující se nároky programů. Při pořizování nového notebooku je tak užitečné mířit při volbě modelu trochu výš, než jsou nároky programů, které se chystáte používat.
Pokud si pořídíte výkonný pracovní notebook (viz. naše recenze pracovních notebooků HP Elitebook 850 G7 nebo 855 G7), může vám při kancelářské práci sloužit velmi dlouho.
Hodí se si také spočítat tzv. celkové náklady vlastnictví (tedy pořizování a provozní náklady) a vydělit je odhadovaným počtem let životnosti zařízení (což bude samozřejmě pouze odhad). Výrazně levná zařízení pak mohou vyjít ze srovnání s dražšími modely hůř.
Způsob využívání notebooku
Dalším faktorem je samozřejmě také to, jak vlastně váš notebook využíváte. Čím vyšší nároky klade práce na notebooku na jeho hardware, tím více se životnost zařízení zkracuje.
Běžné kancelářské notebooky nejsou tolik zatěžovány jako například notebooky pro grafiky či notebooky pro architekty – graficky náročné práce způsobují hromadění tepla v notebooku, což může znamenat dřívější odchod do křemíkového nebe.
Dalším navazujícím faktorem je pak míra vytížení notebooku. Pokud na něm pracujeme denně po dobu několik hodin, jeho komponenty jsou samozřejmě zatěžovány mnohem více než u méně používaného notebooku. S tím souvisí využití notebooku i jako zdroje zábavy. V případě, že kromě práce na počítači hrajete po večerech i hry, bude mít i toto samozřejmě vliv.