Jak prodloužit životnost noteboku

Všichni chceme, aby naše počítače či laptopy vydržely funkční co nejdéle. Ale už málo z nás pro to skutečně něco dělá. Přitom životnost notebooku je něco, co můžete ovlivnit a výrazně prodloužit. Stačí znát a dodržovat několik zásad, jak ke svému přístroji přistupovat a jak o něj pečovat.

Foto: Ales Nesetril | Zdroj: Unsplash.com

Jak dlouho vydrží notebook?

Odpovědět na otázku, jak dlouho vám notebook vydrží, není úplně jednoduché. Už samotný charakter zařízení jeho životnost zkracuje – obecně notebooky vydrží funkční po mnohem kratší dobu, než je tomu v případě stolních počítačů. Je v nich méně prostoru, což zhoršuje chlazení, postupujícím časem v nich slábnou baterie, neprospívá jim ani velmi časté přenášení. Obecně ale lze říci, že průměrná životnost notebooku by se mohla pohybovat mezi 3 - 5 lety.

Rozlišovat přitom můžeme ale i tzv. fyzickou a morální životnost notebooku.

Fyzická životnost 

Jde v podstatě o funkční životnost notebooku, tedy o to, do jaké doby notebook vydrží funkční. Právě tato doba se u notebooků pohybuje nejčastěji v rozmezí 3 - 5 let. Můžeme ji prodloužit např. tím, že se budeme o notebook dobře starat.

Morální životnost

Morální životnost zařízení znamená v podstatě jeho zastaralost. Tu můžete snadno poznat sami – hardware už nestíhá stále se zvyšující nároky software, začínají padat aplikace. Výkon notebooku je najednou pro nejnovější software nedostačující. A v tu chvíli můžeme mluvit o tom, že zařízení je zastaralé. Až do skončení jeho fyzické životnosti je přitom ale stále funkční. Oddalovat morální zastaralost notebooku můžeme tzv. upgradem - typicky se jedná o výměnu HDD disku za SSD či rozšíření paměti RAM.

Tip

Kromě upgrade existují ale i další a levnější cesty, jak vrátit počítači výkon. Můžete např. přeinstalovat operační systém, případně si pohlídat programy běžící na pozadí či si dávat pozor, ať nezahlcujete operační paměť příliš mnoha otevřenými okny v internetovém prohlížeči. Všechny tyto kroky jsme popsali v článku Jak zrychlit počítač.

Faktory ovlivňující životnost

To, jak dlouho nám notebook vydrží, určuje několik faktorů.

Výkonnostní třída notebooku

V první řadě je to zejména výkonnostní třída notebooku. Rozdíly mezi nízkou, střední a vyšší třídou tkví hlavně v použitých materiálech a konfiguraci hardware.

Dražší notebooky bývají vyrobeny z odolnějších materiálů, což prodlužuje jejich fyzickou životnost a odolnost proti nešetrnému zacházení. Hardwarová konfigurace u nich také stárne mnohem pomaleji (pokud jste si před 3 lety koupili vysoce výkonný herní notebook, určitě má výkonné a kvalitní komponenty, které budou schopny obsluhovat stále se vyvíjející software po delší dobu, než komponenty notebooku nízké třídy).

Notebook vyšší třídy tak může mít delší fyzickou i morální životnost - vydrží potenciálně déle funkční a bude déle zvládat zvyšující se nároky programů. Při pořizování nového notebooku je tak užitečné mířit při volbě modelu trochu výš, než jsou nároky programů, které se chystáte používat.

Pokud si pořídíte výkonný pracovní notebook (viz. naše recenze pracovních notebooků HP Elitebook 850 G7 nebo 855 G7), může vám při kancelářské práci sloužit velmi dlouho. 

Hodí se si také spočítat tzv. celkové náklady vlastnictví (tedy pořizování a provozní náklady) a vydělit je odhadovaným počtem let životnosti zařízení (což bude samozřejmě pouze odhad). Výrazně levná zařízení pak mohou vyjít ze srovnání s dražšími modely hůř.

Způsob využívání notebooku

Dalším faktorem je samozřejmě také to, jak vlastně váš notebook využíváte. Čím vyšší nároky klade práce na notebooku na jeho hardware, tím více se životnost zařízení zkracuje.

Běžné kancelářské notebooky nejsou tolik zatěžovány jako například notebooky pro grafiky, střihače videí či notebooky pro architekty – graficky náročné práce způsobují hromadění tepla v notebooku, což může znamenat dřívější odchod do křemíkového nebe.

Dalším navazujícím faktorem je pak míra vytížení notebooku. Pokud na něm pracujeme denně po dobu několik hodin, jeho komponenty jsou samozřejmě zatěžovány mnohem více než u méně používaného notebooku. S tím souvisí využití notebooku i jako zdroje zábavy. V případě, že kromě práce na počítači hrajete po večerech i hry, bude mít i toto samozřejmě vliv. 

Dlouhodobé večerní hraní her se na životnosti notebooku může podepsat. | Foto: Onur Binay | Zdroj: Unsplash.com

Zacházení s notebookem a péče o něj

Třetím a velmi důležitým faktorem, který se podepisuje na životnosti notebooku, je váš přístup k němu. Tedy jak se o něho staráte, jak s ním fyzicky zacházíte, jak opatrně jej přepravujete a zda obecně dodržujete důležitá pravidla pro práci s notebooky (např. snažíte se omezit situace, kdy by došlo k přehřívání). Uživatelé, kteří o své notebooky pečují, mohou jejich životnost prodloužit klidně až o několik let.

Přenášení a otřesy

Tento faktor se týká hlavně notebooků s HDD disky. U SSD disků přenášení a otřesy žádnou roli nehrají. Jde o to, že otřesy vadí mechanicky pracujícím částem HDD a v jejich důsledku se pevný disk může porouchat. V nejhorším případě může velký otřes způsobit až selhání HDD, nutnost jeho výměny či dokonce ztrátu uložených dat.

Přehřívání zařízení

Na teplo jsou citlivé všechny komponenty počítače. Jde o faktor, který se na zkracování jejich životnosti podepisuje ze všeho nejvíce. Teplem trpí procesor, baterie i grafická karta. Signály přehřívání notebooku jsou přitom zjevné - notebook bývá hlučnější, úkony mu mohou déle trvat, nebo se i sám vypne. Zabránit přehřívání notebooku přitom můžete jednoduše - jeho umístěním mimo zdroj tepla, zajištěním volných průduchů a pořízením chladící podložky. 

Prach a vlhkost

Čistota je v případě notebooků, stejně jako u lidí, půl zdraví. Zařízení zanesené prachem se začne extrémně přehřívat. Jaký vliv má teplo na životnost komponentů už víme. Kromě odpovídajícího chlazení je proto notebook nutné také pravidelně čistit.

Dalším nepříjemným vlivem je pro notebooky vlhkost. Ta nesvědčí žádné elektronice, proto notebook vždy používejte pouze v suchém prostředí.

Viry a malware

Viry a malware většinou nepoškozují komponenty počítače fyzicky, vytěžují ale více počítač a tím jej i zpomalují. Jak jsme si už řekli, dlouhodobé vyšší vytížení má vliv i na fyzickou životnost zařízení. Antivirová ochrana je proto také jedním ze způsobů, jak životnost notebooku prodloužit.

Tip

Pokud pozorujete zpomalení počítače, jeho vyšší hlučnost či problémy se spuštěním antivirového programu, je možné, že už je počítač virem napaden. Všechny příznaky takového stavu včetně návrhu řešení jsme popsali v článku Jak poznat a opravit zavirovaný počítač.

Životnost jednotlivých komponent 

Životnost samotného notebooku je samozřejmě dána životností jeho jednotlivých komponent. Některé z nich jsou ale zatěžovány mnohem více než ostatní.

Zde opět dost dělá charakter práce, kterou na notebooku nejčastěji děláte – například grafik nebo hráč náročných her nejvíce zatěžuje grafickou kartu. To už jsou ale rozdíly, které jsou dány samotným používáním notebooku. Pokud bychom to chtěli shrnout obecně, pak nejvíce zatěžovanou součástkou, která má díky tomu i nejkratší životnost, je určitě baterie.

Životnost baterie v notebooku

Baterie v notebooku mají pouze omezenou životnost. Je to dáno tím, že používáním se kapacita baterie snižuje. Proto se například u baterií udává jejich životnost v nabíjecích cyklech. Životnost Li-ion baterie je např. průměrně 500 nabíjecích cyklů.

Pokud notebook na jeden cyklus vydrží běžet 8 hodin, otázkou zůstává, zda na něm budeme pracovat plných 8 hodin, nebo ho potřebujeme pouze na 2 hodiny a poté ho vypneme. Po opětovném zapnutí například o den později stále máme kapacitu baterie připravenou k použití. Čím méně notebook používáme, tím déle nám oněch 500 cyklů vydrží.

Foto: Panos Sakalakis | Zdroj: Unsplash.com

​​Při nesprávném přístupu k baterii můžete rozdíl v kapacitě zpozorovat velmi brzy – již po roce užívání. Baterie se nevybije při 5 %, ale najednou například při 10 či dokonce 20 %. Doba, po kterou notebook na baterii vydrží, se tak výrazně zkracuje. Průměrná životnost Li-ion baterie, která je dnes v noteboocích používána nejčastěji, se nejčastěji pohybuje mezi 1 - 3 lety. Správným přístupem k baterii a pravidelnou péči o ní ale můžete tuto dobu výrazně prodloužit.

Životnost pevných disků – SSD vs HDD

Pevné disky patří mezi ty komponenty počítače, které vydrží fungovat po delší dobu bez závady (samozřejmě pokud vyloučíme nějaké výrobní vady, které nám pokryje záruka notebooku). Opět ale nelze jednoduše říci přesné číslo, jak dlouhá je životnost HDD či SSD. Nicméně pokud bychom to chtěli zprůměrovat, mělo by to být minimálně 4 - 5 let bezchybného fungování. Čím je ale disk starší, tím důležitější je záloha dat, která na něm máte. Je to způsob, jak se vyhnout jejich nepříjemné ztrátě.

Foto: baloon111 | Zdroj: Depositphotos.com

Další rozdíly v životnosti jsou dány už samotným typem disku – obecně jsou HDD poruchovější než SSD. Mají totiž mechanické části, kvůli čemu jsou náchylné k mechanickým vadám. Životnost SSD tak může vyjít na pěknou řádku let, zatímco při HDD byste při 5letém používání měli už velmi dbát na pravidelnou zálohu dat. Prevenci jejich ztráty ale nelze úplně opomenout ani v případě SSD.

Tip

Celou problematiku detailněji popisujeme v článku Jak otestovat výkon a životnost HDD a SSD disků.

Životnost grafické karty – integrovaná vs dedikovaná

Grafická karta, zejména v noteboocích grafiků, architektů či hráčů her patří mezi velmi zatěžované komponenty. Patří ale mezi ty odolnější součástky notebooku. Pokud je zatěžována pravidelně pod vysokou zátěží, její životnost by se měla pohybovat kolem 2 - 3 let.

Foto: kle1njke | Zdroj: Depositphotos.com

Čím méně je grafická karta namáhána, o to déle pak vydrží. Při šetrnější zátěži proto může vydržet fungovat klidně 5, 7 nebo dokonce 10 let. Svůj podíl na životnosti samozřejmě může mít také to, zda je grafika integrovaná nebo dedikovaná – integrovaná grafická karta má mnohem nižší výkon, proto se tolik nezahřívá a její životnost je díky tomu delší. Naproti tomu výkonné dedikované grafické karty bývají na základní desce notebooku tím nejzahřívanějším místem, což se podepisuje také na jejich životnosti.

Životnost procesoru

CPU či procesor je asi nejodolnější součástkou počítače. Časem ani používáním neztrácí na výpočetním výkonu. Obecně lze říci, že procesor vydrží bezchybně fungovat 7 - 10 let, klidně déle. Nejcitlivější je ale na zahřívání a teplo. Pokud dojde k poruše na procesoru, je pravděpodobné, že jí způsobila porucha ventilátoru CPU.

Jak prodloužit životnost notebooku

1.    Pravidelně notebook čistěte

Do notebooku se časem dostává spousta prachu a dalších nečistot. Hromada prachu uvnitř notebooku postupně způsobí přehřívání jeho jednotlivých komponent a zkrácení jejich životnosti. Pravidelné čištění notebooku je proto velmi důležité. Mělo by proběhnout alespoň jednou za rok.

2.    Notebook chlaďte a dopřejte mu dostatek vzduchu

Některé komponenty uvnitř notebooku pracují pod vysokou teplotou i za předpokladu, že jsou čisté. Proto by pod každým notebookem, na kterém hrajete hry nebo ho jinak graficky zatěžujete, měla být chladící podložka. ​​

Odkládat si horký hrnek s kávou na notebook snad nikoho normálního nenapadne. | Foto: Sincerely Media | Zdroj: Unsplash.com

Notebook vždy umísťujte tak, aby k němu mohl chladný vzduch (nikdy ho nedávejte do blízkosti topení). Nikdy ho nepoužívejte na měkkých podložkách (například na gauči), které by mohly ucpat jeho větrací mřížku.

3.    Důsledně pečujte o baterii notebooku

Baterie je nejcitlivější částí notebooku. Pokud chcete, aby vám vydržela co nejdéle, důsledně se o ní starejte. Nikdy jí úplně nevybíjejte, nabíjet začněte klidně už při 50 % kapacity. Používejte jí, nenechávejte notebook stále připojený v zásuvce s baterií na 100 %. Ta by nečinností brzo začala ztrácet kapacitu.

Ve chvílích, kdy notebook běží na baterii, nehrajte graficky náročné hry ani neprovádějte jiné graficky náročné práce. Vysoký výkon zatíží i akumulátor a vyšší spotřeba kazí baterii rychleji. Tyto činnosti proto provádějte na notebooku, který je připojený do zásuvky. Baterii také vždy nabíjejte pouze jí určeným adaptérem a ničím jiným.

4.    Myslete i na disky

Ať už máte HDD či SSD, myslet byste měli také na váš disk. Pravidelně spouštějte jeho kontrolu a opravu chyb (to uděláte jednoduše přes Tento počítač – po kliknutí pravým tlačítkem myši na konkrétní disk vyberete Vlastnosti a následně možnost Zkontrolovat).

V případě HDD velmi dbejte na to, aby se notebook vyhnul jakýmkoli otřesům či nárazům. Neprospívají mu ani vibrace. Na tyto faktory je HDD velmi citlivý. U SSD zase nikdy nezaplňujte celou jeho kapacitu.

5.    Občas myslete i na nesmrtelný procesor

Ačkoliv je procesor téměř nesmrtelnou součástkou, nezapomeňte na to, že je to ventilátor, který na něm může nejčastěji způsobit poruchu. Tedy jeho zanesení a následné nedostatečné chlazení. Alespoň jednou za rok proto vyčistěte i chladič a ventilátor CPU. Procesor nikdy nepřetaktovávejte, pokud vám jde o jeho delší životnost.

6.    Dbejte na ochranu před viry

Zavirovaný počítač rovná se zanesený a zpomalený počítač. Viry, pokud jich je notebook plný, dokážou zařízení a jeho výkon úplně zadusit. Nezapomeňte proto ani na tento faktor.

Závěr

Životnost notebooku je něco, co můžete správným přístupem a pravidelnou údržbou výrazně prodloužit až o několik let. V případě drahých přístrojů by takováto péče měla být samozřejmostí.

Kam dál

Jak nastavit bezokrajový tisk
před 5 dny, 30.11.2023

Jak nastavit bezokrajový tisk

Pokud tisknete fotografie, propagační materiály či jiné grafické dokumenty, budete chtít využít papír až k jeho samotným okrajům. Pro tyto účely se hodí tzv. bezokrajový tisk, ale jeho nastavení není snadnou záležitostí. V tomto článku si proto vysvětlíme, co je potřeba udělat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Co jsou HP Managed Print Services
před 21 dny, 14.11.2023

Co jsou HP Managed Print Services

Stále více firem u svých zaměstnanců zavádí tzv. hybridní pracovní model, který kombinuje práci v kanceláři s home office. Ten ale v oblasti zabezpečení i flexibility vyžaduje zcela nový přístup k tiskovým řešením. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vybrat notebook na střih videa
před 1 měsícem, 27.10.2023

Jak vybrat notebook na střih videa

Střih videa zažívá v posledních letech velký rozmach. Ať už se jedná o laiky, úplné začátečníky či profesionální střihače videí, všichni mají jedno společné – ke své práci potřebují velmi výkonný notebook. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Co je termotransferový tisk a na co se používá
před 1 měsícem, 24.10.2023

Co je termotransferový tisk a na co se používá

Potřebujete efektivně tisknout trvanlivé čárové kódy, etikety či firemní loga? V této oblasti je naprosto bezkonkurenční termotransferový tisk. Co to je, na co se to používá a na jakém principu to funguje? Tuto problematiku vám přiblížíme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak zaheslovat externí disk nebo flash disk
před 2 měsíci, 16.10.2023

Jak zaheslovat externí disk nebo flash disk

Ačkoliv je riziko ztráty USB flash disku či externího disku poměrně velké, ochraně těchto uložišť se zpravidla nevěnuje dostatečná pozornost. V tomto článku vás proto naučíme, jak zabezpečit svůj externí disk vhodným způsobem. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak otestovat výkon a životnost HDD a SSD disků
před 2 měsíci, 4.10.2023

Jak otestovat výkon a životnost HDD a SSD disků

Každý uživatel počítače by měl mít přehled o aktuálním stavu svého disku. Na disky si totiž ukládáme to nejcennější, co v počítači máme. Informace o aktuálním stavu HDD či SSD disku můžete získat přitom velmi snadno. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware