Jak vybrat notebook na úpravu fotek

Pořízením snímku končí jenom první část práce fotografa. Ta druhá část vyžaduje čas strávený u počítače při práci se softwarem na úpravu fotografií. Pokud často při focení cestujete, nebo preferujete možnost být při úpravě fotek flexibilní, bude pro vás notebook neocenitelným pomocníkem.

Foto: Samsung Memory | Zdroj: Unsplash.com

Výběr notebooku ​dle
​zaměření fotografa

Než se pustíte do samotného výběru notebooku pro fotografy, budete si muset ujasnit, co vlastně budete fotit a jakým způsobem budete nejčastěji vaše fotografie upravovat. Je totiž rozdíl, zda profesionálně fotíte svatby, portréty, nebo jen děláte fotomontáže pro zábavu. Ne všichni fotografové potřebují stejné notebooky.

Vědět předem, jakým způsobem budete fotky zpracovávat, je důležité proto, abyste si mohli vybrat správný software, který na úpravu fotografií budete používat. 2 nejoblíbenější aplikace na úpravu fotografií – Adobe Photoshop a Adobe Lightroom – jsou totiž využívány odlišnými způsoby.

Pokud provádíte profesionální editaci fotografií pro klienty, používáte pokročilejší úpravy a retuše či vytváříte koláže a různé grafiky, více se pro vás bude hodit Photoshop. Naproti tomu Lightroom je zase ideální na třídění fotek a rychlejší, méně náročné úpravy. Může proto být ideální softwarovou volbou pro začínající fotografy.

Aplikací na úpravu fotografií je ale na trhu velké množství – kromě Photoshopu a Lightroomu mezi ty nejoblíbenější patří například Zoner Photo Studio, Affinity Photo 2 nebo třeba Polarr Pro Photo Editor.

Je proto důležité se rozhodnout předem, který program budete pro úpravu fotografií používat, a poté při výběru nového notebooku zohlednit jeho konkrétní hardwarové požadavky. Rozdíl totiž nalezneme už mezi Photoshopem a Lightroomem. Zatímco k rychlé a pohodlné práci ve Photoshopu potřebujete hlavně dostatek operační paměti RAM, k práci v Lightroomu může být kapacita RAM nižší, výkonnější by ale měla být grafická karta.

Foto: Prasanna Kumar | Zdroj: Unsplash.com

​​Nezapomeňte také na to, že výkon hardware by měl mít nad systémovými požadavky aplikace také určitou rezervu. Software na úpravu fotografií se neustále vyvíjí a na notebook bude do budoucna klást stále vyšší nároky. Navíc je tu také možnost, že časem budete chtít při práci používat náročnější editace, než je tomu teď. Jen s dostatečnou výkonnostní rezervou si budete jistí, že vám notebook pro úpravu fotografií vydrží sloužit několik let.

Pro představu - níže najdete doporučené systémové požadavky 5 nejoblíbenějších programů.

Adobe Photoshop
Adobe Lightroom
Zoner Photo Studio
Affinity Photo 2
Polarr Pro Photo Editor

parametry notebooku na úpravu fotografií

Při výběru notebooku na úpravu fotek je třeba si pohlídat výkon zejména těchto komponent - procesor, displej, grafická karta, disk a operační paměť RAM. Pokud s notebookem budete cestovat a fotografie na cestách rovnou upravovat, pak je pro vás stejně důležitým parametrem také výdrž baterie. Na závěr se při výběru vyplatí zkontrolovat také možnosti připojení, tedy porty a konektivitu notebooku. Na všechny jednotlivé parametry se teď podíváme detailněji.

Procesor

Software pro úpravu fotografií vyžaduje vysoký výpočetní výkon, z procesoru byste se proto měli snažit dostat co možná nejvyšší výkon. Ten určuje hlavně počet jader procesoru a jeho taktovací frekvence, která se udává v GHz.

Na základní úpravu fotografií je naprostým minimem dvoujádrový procesor s frekvencí alespoň 2 GHz. Více jader ale znamená vyšší výkon, ideální proto bude pořídit si notebook s procesorem o alespoň 4 nebo 6 jádrech. Více než 8 jader už ani aplikace Lightroom či Photoshop nedokážou optimálně využít. Co se týče taktovací frekvence, ideálem na plynulou úpravu fotek je rozmezí 2,5-3,5 GHz.

Čím silnější však bude váš procesor, tím více energie ke své práci spotřebuje. To se projeví hlavně na výdrži baterie. Pokud budete na notebooku pracovat na cestách, k silnému procesoru byste v notebooku vždy měli mít také baterii o dostatečné kapacitě.

Tip

Pokud se právě rozhodujete mezi např. 2 či více procesory a nevíte, který je lepší, určitou nápovědu nabízí benchmark CPU. Funkce Compare na tomto webu umožňuje porovnat vždy 2 procesory a jejich výkonnost na základě reálných dat od uživatelů.

Displej

Obrazovka notebooku na úpravu fotek je dalším velmi důležitým parametrem, na kterém byste rozhodně neměli šetřit. Úprava fotek je totiž proces, který je hodně o malých detailech. Displej notebooku se stane vašim tvůrčím plátnem, precizní zobrazení každého pixelu je proto nutností.

Důležitá je velikost i rozlišení displeje. Velikostně je minimem alespoň 15“ displej, ideálem je pak 16-17“. Čím však bude větší displej, tím bude větší a těžší i celý notebook. S tím je zase spojené horší přenášení notebooku z místa na místo a potenciálně i vyšší spotřeba. Pokud budete notebook na práci používat hlavně doma na home office, rozhodně se vyplatí jít do 17“ displeje (případně zvážit pořízení externího pracovního monitoru). Pokud budete s notebookem maximálně cestovat, pak pro vás bude možná lepší trochu z velikosti displeje ubrat a vybrat 15“ displej.

Foto: Dell | Zdroj: Unsplash.com

Co se týče rozlišení displeje, dnešním standardem je pro práci v Lightroomu nebo Photoshopu Full HD rozlišení (1 920 x 1 080 px). Nemusíte se ale bát vybrat ani displej s vyšším rozlišením. Kvalitní displej je něco, co při úpravě fotek rozhodně využijete. Pokud pracujete s velkými fotografiemi nebo provádíte profesionální či umělecké úpravy, sáhnout můžete klidně až po rozlišení 4K (3 840 x 2 160 px).

A pokud budete pracovat hlavně venku, váš nový displej by rozhodně měl mít také antireflexní povrchovou úpravu, která bude tlumit odlesky slunce. Zlepší kvalitu zobrazení a značně uleví vašim očím při práci.

Grafická karta

K úpravě fotografií nepotřebujete zrovna tu nejvýkonnější grafiku, nicméně alespoň nějaký grafický výkon budete stále potřebovat. Nejméně nároční uživatelé by si mohli vystačit klidně s integrovanou grafickou kartou, sázkou na jistotu ale bude pořídit si notebook s dedikovaným typem grafické karty.

Tip

Rozdíly mezi integrovanými a dedikovanými kartami vysvětlujeme v článku Jak vybrat grafickou kartu do notebooku.

Obecně se při výběru soustřeďte na střední třídu grafických karet a všímejte si, kolik má karta vlastní paměti. Základem je karta s pamětí 2 GB. Optimem pro většinu běžné práce s efekty a vrstvami i pro práci na 4K displeji je pak karta s kapacitou paměti 4-6 GB. Vyšší řady jsou už pak určeny vyloženě profesionálům a na úpravu fotek by šlo o zbytečnou investici, kterou můžete vynaložit na důležitější komponenty – například procesor. Navíc je třeba počítat také s tím, že čím silnější karta bude, tím více energie spotřebuje.

Tip

Vezměte v úvahu i to, zda se kromě úpravy fotek nevěnujete i dalším činnostem - např. 3D grafice či editaci videa. Pokud ano, nebo to zvažujete do budoucna, projděte si ještě články Jak vybrat notebook pro grafika a Jak vybrat notebook na střih videa

Disk

V současně době SSD disky již téměř zcela vytlačily z notebooků HDD disky. Téměř výlučně se proto při nákupu nového notebooku setkáte s jedinou variantou – notebookem s jedním SSD diskem (případně dalším volným slotem na druhý SSD disk).

SSD disky nabízí rychlejší práci v různých aplikacích i rychlejší načítání systému, navíc jsou také méně náchylné k poruchám. Data na SSD disku jsou tak lépe chráněná a samotný disk vám vydrží déle (více o srovnání SSD vs HDD).

Před výběrem notebooku je ale nutné zamyslet se nad tím, kolik prostoru budete pro všechnu vaší práci a data potřebovat. Počítejte však s tím, že na ukládání nespočtu fotografií či souborů RAW si s 512 GB prostě nevystačíte. Minimem bude SSD disk s kapacitou alespoň 1 či 2 TB.

Pokud máte omezený rozpočet, pak zvolte 1 TB nebo 512 GB SSD disk, který budete využívat na aktuální práci, a k tomu si pořiďte externí HDD disk, který bude sloužit jako velkokapacitní levné úložiště na fotografie, na kterých zrovna nepracujete. Z hlediska rychlosti bude ale lepší mít i externí disk SSD.

Kromě kapacity je ale rovněž důležitá také rychlost čtení a zápisu SSD disku. Pro pohodlnou práci v Lightroomu či Photoshopu – například generování náhledů či retušování – by se tento údaj měl pohybovat v rozmezí alespoň 1 000 - 3 500 MB/s. Takovéto přenosové rychlosti najdete pouze u rychlých NVMe SSD disků.

Foto: Samsung Memory | Zdroj: Unsplash.com

Operační paměť

Dalším velmi důležitým parametrem pro úpravu fotografií je kapacita operační paměti RAM. Ovlivňuje to, jak plynulá a rychlá bude práce s náročnými grafickými programy. S dostatkem RAM paměti tak předcházíte zamrzáním a nečekaným pádům aplikací.

Použitelným minimem pro aplikace Photoshop i Lightroom je alespoň 8 GB RAM. Doporučujeme ale pořídit si notebook s RAM alespoň 16 GB – jen tak budete mít jistotu, že vám vše plynule poběží. Pokud si pořizujete notebook s výkonnou dedikovanou grafickou kartou a pracujete s datově velmi objemnými soubory, pak by vaše RAM měla mít kapacitu alespoň 32 GB.

Upgradovat paměť RAM v notebooku není tak snadné jako je tomu v případě PC (často to není možné vůbec), proto je opravdu důležité se nad tímto parametrem důkladně zamyslet a vybrat odpovídající kapacitu, která vám zajistí komfort při práci.

Výdrž baterie

Baterie je velmi důležitou komponentou v případě, že se s notebookem budete často přesouvat a pracovat na cestách. Její kapacita se nejčastěji udává v jednotce mAh a čím je toto číslo větší, tím déle vydrží notebook bez nabíjení pracovat. Síla baterie by přitom vždy měla být úměrná výkonu notebooku, pro ty výkonnější proto budete potřebovat baterii s vyšší kapacitou.

Tip

Pokud vás zajímá, jak na tom je vaše baterie, přečtěte si článek o testování baterie v notebooku. Rozebíráme tam životní cyklus baterie i to, jak poznat, že se její životnost blíží ke konci.

Vždy proto předem zvažte, jakým způsobem budete na notebooku pracovat. Pokud si jej pořizujete spíše na doma, pak můžete na baterii i při vyšším výkonu notebooku něco ušetřit. Pokud jste naopak zvyklí pracovat venku nebo často cestujete s notebookem za klienty, silná baterie je pro vás nutností.

Porty a konektivita

Čím více různých vstupů, výstupů a možností připojení notebook má, tím lépe. Snadněji tak budete přenášet fotografie do notebooku nebo je ukládat na externí paměťové jednotky. Množství portů vám také umožní snadno přidat velké externí monitory nebo ergonomické klávesnice a myši, což vám pomůže zpříjemnit dlouhé úpravy fotografií.

Pro úpravu fotografií můžete ocenit zejména čtečku paměťových karet, alespoň 3 USB porty, HDMI port nebo třeba Mini DisplayPort.

Shrnutí nejdůležitějších požadavků

Nejdůležitější parametry notebooku na úpravu fotek ve zkratce:

  • procesor s alespoň 4-6 jádry o frekvenci 2,5-3,5 GHz,

  • 15-17“ displej s minimálně Full HD rozlišením,

  • grafická karta střední třídy s vlastní pamětí alespoň 2-6 GB, 

  • rychlý NVMe SSD disk s kapacitou alespoň 512 GB-1 TB + externí HDD / SSD uložiště,

  • operační paměť RAM minimálně 8 GB, ideálně však 16-32 GB.

Je ​pro fotografa lepší
​stolní PC nebo notebook?

Možná si však celou dobu kladete otázku, zda by nebyl na úpravu fotek lepší stolní počítač. Moderní notebooky už jsou dostatečně výkonné, aby se dalo říct, že jsou pro práci fotografa plně dostačující a ve srovnání se stolním počítačem srovnatelné. Nicméně stále platí to, že u stolních počítačů lze kdykoliv v budoucnu snadněji upgradovat jejich hardware. Není nic snazšího než si do PC dokoupit paměť RAM nebo vyměnit grafickou kartu za výkonnější a počítač tak zrychlit. Podobná vylepšení jsou u notebooků možná jenom v omezené míře, často však vůbec.

Velkou výhodou notebooků je samozřejmě mobilita. Díky tomu budete flexibilnější a můžete pracovat na cestách či odkudkoli, kde zrovna potřebujete. Můžete například na akcích, které fotíte, ihned vytvářet náhledy pro klienty a podobně. To by se stolním počítačem nebylo možné, nebo by to bylo nepraktické.

Foto: Samsung Memory | Zdroj: Unsplash.com

Je ale fér říct, že za snadnou přenositelnost si musíte prostě připlatit. Když porovnáte notebook a desktop podobné specifikace, notebook bude zpravidla dražší. Přitom platí, že čím menší je výkonný notebook, tím vyšší je jeho cena. Pokud pracujete zásadně jenom z domova a mobilitu vyloženě nepotřebujete, za stejné peníze si můžete pořídit stolní počítač s vyšším výkonem.

Co je tedy lepší? Záleží na vaší osobní preferenci a na způsobu práce. V zásadě neuděláte chybu se stolním počítačem, ale ani s notebookem. Pokud však chcete editovat fotografie i jinde než v kanceláři či doma v pracovně, bude praktičtější si pořídit notebook, než naložit do auta PC skříň, monitor, klávesnici, myš a všechny kabely a přesouvat se s tím někam, kde budete mít k dispozici stůl s dostatkem elektrických zásuvek.

Závěr

Při výběru notebooku na úpravu fotek zohledněte hlavně systémové požadavky konkrétního softwaru, který k úpravám využíváte. Ty jsou vždy nejdůležitějším parametrem. Pokud se úpravou fotografií živíte, nebojte se si za dostatečně výkonný hardware trochu připlatit. Tato investice se vám v podobě rychlé a pohodlné práce zcela jistě brzy vrátí.

Kam dál

Jak schovat kabely od TV, PC a další
před 3 dny, 24.4.2024

Jak schovat kabely od TV, PC a další

Spleť volně ležících či visících kabelů nejen nevypadá dobře, ale může způsobit i spoustu potíží. Kromě samotné nepraktičnosti ve chvíli, kdy nemůžete zamotaný kabel mezi jinými najít, jsou neuspořádané kabely náchylnější k poškození a zároveň představují riziko úrazu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11
před 4 dny, 23.4.2024

Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11

Klonování disku může na první pohled vypadat složitě, avšak jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak ze starého úložiště přenést veškerá data na nový disk. V článku zjistíte, co k tomu budete potřebovat, kdy se klonování disků hodí a ukážeme vám, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat paměť RAM do notebooku
před 23 dny, 4.4.2024

Jak vybrat paměť RAM do notebooku

Výběr vhodné operační paměti RAM má výrazný vliv na celkovou rychlost práce na notebooku. Právě operační paměť totiž určuje, kolik aplikací a různých procesů můžete na notebooku současně spustit bez toho, aniž by se váš stroj začal výrazně zpomalovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)
před 23 dny, 4.4.2024

K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)

U multifunkčních tiskáren či skenerů se často můžete setkat se zkratkou ADF. Automatický podavač je užitečnou funkcí, která najde uplatnění zejména ve větších kancelářích, kde se často pracuje s velkým množstvím dokumentů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11
před 1 měsícem, 18.3.2024

Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11

Aktualizace ovladačů je důležitým krokem pro udržení optimálního výkonu a stability operačního systému. Nejnovější verze ovladačů často přináší vylepšení kompatibility a opravy chyb, což může i výrazně zlepšit uživatelskou zkušenost a bezpečnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat notebook na úpravu fotek
před 2 měsíci, 11.3.2024

Jak vybrat notebook na úpravu fotek

Pořízením snímku končí jenom první část práce fotografa. Ta druhá část vyžaduje čas strávený u počítače při práci na úpravě fotografií. Pokud často při focení cestujete, nebo preferujete možnost být při úpravě fotek flexibilní, bude pro vás notebook neocenitelným pomocníkem. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware