Jak zrychlit počítač či notebook
​s Windows 10 a 11

Pokud používáte stále stejný počítač delší dobu, přirozeně se stane, že po pár letech již není tak svižný jako býval. Předtím, než zpomalený počítač nadobro odepíšete, se ale dá podniknout celá řada kroků, které mu výkon navrátí. 

Foto: Clint Patterson | Zdroj: Unsplash.com

Co ovlivňuje rychlost počítače?

Rychlost počítače je ovlivňována hlavně těmito faktory:

  • Výkonem vašeho hardware.
  • Způsobem, jakým na vašem přístroji pracujete (zda vám notebook neběží dlouho bez restartu, zda neotvíráte velké množství karet v internetovém prohlížeči najednou apod.).
  • Péčí, kterou vašemu přístroji věnujete (zda provádíte pravidelné aktualizace, notebook pravidelně čistíte a podobně).

Zjistíte, že správným přístupem můžete rychlost vašeho počítače snadno ovlivnit. Seřadili jsme hlavní opatření na zrychlení počítače podle náročnosti – od těch nejsnazších a nejrychlejších, až po ty komplikovanější či finančně nákladné.

Zde je seznam, jak zrychlit váš počítač:

  1. Začněte restartem
  2. Zkontrolujte programy po spuštění
  3. Uvolněte paměť RAM
  4. Uvolněte místo na disku
  5. Odinstalujte nepoužívané programy
  6. Vyčistěte počítač pomocí programu
  7. Proveďte antivirovou kontrolu
  8. Vypněte indexování a vizuální efekty
  9. Pravidelně aktualizujte
  10. Obnovte systém Windows
  11. Vyčistěte hardware od prachu
  12. Upgradujte hardware


Začněte restartem

Náš úvodní tip může vypadat velmi triviálně, existují ale lidé, které vůbec nenapadne, že by čas od času měli svůj notebook či počítač také restartovat.

Jen tak ale provedete kompletní smazání RAM – operační paměti. Pokud budete restart pravidelně opomíjet a notebook uvádět pouze do režimu spánku či hibernace, RAM nikdy nebude smazána kompletně, což bude váš přístroj pořád brzdit a zpomalovat.

Pokud máte již velmi zpomalený počítač, jeho restart provádějte ideálně každý den. Jak na to?

​Možností je několik:

  • Klasický restart pomocí tlačítka ve Windows (nejvhodnější postup).

  • Dlouhé podržení zapínacího tlačítka notebooku či počítače.

  • Vypnutí a zapnutí power tlačítka na zdroji (v případě stolních počítačů).

  • Odpojením baterie (u notebooků a jen v případě, že nemáte jinou možnost).

Zkontrolujte programy po spuštění

Trvá vašemu počítači velmi dlouho, než se vůbec zapne? Může to být způsobeno příliš mnoha programy, které se automaticky spouští při spuštění počítače.

Pokud tyto programy nepotřebujete mít okamžitě po ruce ihned po zapnutí počítače, pak se současně se startem počítače rozhodně spouštět nemusí. Až je budete potřebovat, spustíte si je ručně. Tyto programy svým zapínáním totiž zpomalují zavádění a spuštění operačního systému a celý počítač zpomalují i nadále po jeho zapnutí, protože běží na pozadí.

Abyste počítač zrychlili, budete muset nejdříve přijít na to, jaké programy se ve vašem počítači současně se startem spouští, následně si rozmyslet, které z nich nepotřebujete mít vždy zapnuté, a poté těmto programům automatické spouštění zakázat. Jak na to?

  1. Klikněte pravým tlačítkem myši na spodní lištu ve Windows a z nabídky vyberte Správce úloh (alternativně můžete využít i klávesové zkratky Ctrl + Alt + Del). 
  2. V rámci Správce úloh si otevřete záložku Po spuštění. Zde vidíte přehled aplikací, které se spouští současně se startem vašeho počítače. Rozmyslete si, které nepotřebujete mít stále zapnuté.
  1. Na vybraný program klikněte pravým tlačítkem myši a klikněte na Zakázat.

Při dalším zapnutí počítače už se vybrané programy spouštět nebudou. Urychlí to nejenom start počítače, ale také následnou práci na něm, jelikož vám nebudou běžet zbytečné aplikace a procesy na pozadí. Ulevíte tak procesoru i operační paměti a ušetřený výkon počítač využije na to, co zrovna děláte.

Uvolněte paměť RAM 

Notebook či počítač si často zpomalujeme sami svým nesprávným přístupem. Prostě toho chceme po přístroji najednou až moc. Ještě předtím, než si diagnostikujete pomalý počítač, zamyslete se nad tím, kolik programů a aplikací najednou používáte. Není jich moc?

Pokud ano, není se čemu divit. Vždy se proto řiďte jednoduchým pravidlem – aplikaci, kterou zrovna nepoužíváte, vypněte a neplýtvejte zbytečně výkonem na něco, co zrovna nepotřebujete. O tom, jak aktuálně programy vytěžujete váš počítač, se můžete přesvědčit opět ve Správci úloh, tentokrát na záložce Procesy

​V přehledu snadno uvidíte, který program vytěžuje nadměrně procesor, paměť či disk. 

To samé platí i pro práci v internetovém prohlížeči. Ten je dnes kvůli nejrůznějším doplňkům a webovým aplikacím velmi náročným programem na paměť RAM. Pokud máte v prohlížeči otevřených 50 karet najednou, přičemž některé z nich jste použili naposledy před 2 dny a vůbec je nepotřebujete mít otevřené, nemůžete se divit, že váš prohlížeč zpomaluje vaši práci. Zabírá totiž téměř celou operační paměť RAM.

Pokud nechcete rozšiřovat RAM paměť ve vašem počítači, buďte minimalisté – vždy otevírejte pouze takové karty, které potřebujete, a ty nepoužívané ihned zavřete. Pokud problém stále přetrvává, chyba může být i v přidaných doplňcích prohlížeče. Podívejte se na ně a ty nepoužívané z prohlížeče odstraňte. Jak na to?

Návod pro prohlížeč Microsoft Edge:

  1. Klikněte na ikonku tří teček v pravém horním rohu prohlížeče. Vyberte Rozšíření a následně Spravovat rozšíření.
  1. Zde uvidíte seznam doplňků, které jsou v prohlížeči nainstalovány. Ty, které nevyužíváte, odinstalujte kliknutím na tlačítko Odebrat.

Pokud používáte jiný prohlížeč, postup bude velmi podobný. Např. v prohlížeči Chrome je prakticky stejný.

Uvolněte místo na disku

Důvodem, proč je najednou počítač zpomalený, může být také vaše interní uložiště. Obzvláště pokud už se vám zobrazují hlášení, že je disk zaplněný z více než 90 % (projevuje se i u SSD disků). Při menším než 80% zaplnění však uvolnění místa na disku nebude mít efekt na výkon.

Tip

Velké zaplnění disku má také negativní dopad na jeho životnost. Celou problematiku vysvětlujeme v článku Jak otestovat výkon a životnost HDD a SSD disků.

Disk sice slouží k ukládání různých souborů a dokumentů, k bezproblémovému chodu ale místo na něm potřebuje také samotný operační systém – odkládá si tam různé dočasné soubory. Je to jeho manévrovací prostor, který potřebuje ke své práci.

Projděte si veškeré soubory, které již nepotřebujete a smažte je. Velké množství dat můžete najít např. ve složce Stažené soubory, kam se ukládají všechny soubory, které si stahujete z Internetu. Tuto složku najdete např. s pomocí funkce Hledat na spodní liště ve Windows (případně přes Tento počítač).

Před tříděním souborů je vhodné seřadit si soubory ve složce podle velikosti. Smazáním pár velkých souborů tak mnohdy rychle uvolníte dostatečný prostor na disku, aniž byste museli trávit hodiny tříděním starých dokumentů o velikosti pár kB.

Pokud jste zvyklí mazat soubory tím, že je vyhodíte do koše, bude dávat také smysl vysypat koš.

Odinstalujte nepoužívané programy

Místo na disku můžete uvolnit také tím, že odinstalujete zbytečné a nepoužívané programy. Hodí se to zejména v případě, že vám současně běží na pozadí.​

Seznam programů najdete přes menu Start ve Windows. Z menu vyberete Nastavení a následně Aplikace. Následně stačí ze seznamu programů vybrat ty, které jste nainstalovali a už je neplánujete použít. Stačí na zvolený program kliknout a dát Odinstalovat.

Vyčistěte počítač pomocí programu

Pokud si vše chcete usnadnit a počítač jste se rozhodli zrychlit pomocí nějakého specializovaného čisticího programu, pak to raději nedělejte. Často totiž může způsobit více škody než užitku (tyto programy mohou běžet na pozadí, využívat systémové zdroje, otravovat vás vyskakovacími okny, způsobovat bezpečnostní rizika či problémy se soukromím, a dokonce instalovat do počítače další software bez vašeho vědomí).

Jako ověřený program na zrychlení počítače šlo v minulosti doporučit asi jen CCleaner. Je ale otázkou, zda má v dnešní době ještě smysl. Je to další zbytečný program, který poběží na pozadí a oproti současným nástrojům Windows nenabízí mnoho navíc.

Ve verzi zdarma nabízí totiž dvě kategorie zásahů - Soukromí a Místo na disku. Pod Soukromí se skrývají soubory, které si ukládají internetové prohlížeče (cookies, dočasné internetové soubory a historie). 

Stejný druh "čištění" ale můžete udělat snadno i přímo ve vašem prohlížeči. Např. v Chrome se stačí prokliknout přes tři tečky vpravo na horní liště a z nabídky zvolit Nastavení. Pod Ochrana soukromí a zabezpečení najdete mimo jiné i možnost Vymazat údaje o prohlížení, kde si můžete přesně specifikovat, jaké údaje chcete smazat.

Pod Místo na disku nabízí CCleaner možnost smazat dočasné aplikační soubory a dočasné systémové soubory.

V rámci Windows lze podobně použít nástroj Vyčištění disku (najdete jej snadno s pomocí funkce Hledat na spodní liště). 

Nemusíte se přitom bát cokoliv z této nabídky smazat. Funkčnost systému dotčena nebude. 

Zpravidla nejvíce místa zabírají Dočasné soubory, kde se skrývají soubory dřívějších instalací. Podobně lze smazat i Dočasné soubory Internetu, které slouží k ukládání obsahu internetových stránek na disk s cílem urychlit jejich zobrazení. Větší místo mohou zabírat i Miniatury, což jsou zmenšené náhledy fotek a videí. Při jejich smazání si je Windows vygeneruje znovu, pokud si otevřete složku s tímto typem souborů.

Pro smazání systémových souborů musíte pak ještě zapnout nástroj Vyčištění disku s administrátorskými právy. Stačí kliknout na tlačítko Vyčistit systémové soubory. Nástroj se znovu otevře a přibude v něm záložka Další možnosti.

Zde si můžete zvolit čištění Programů a funkcí, což vám umožní odinstalaci nainstalovaných programů. 

Druhou možností je pak odebrání bodů obnovení. V případě, že počítač vykazuje jakkoliv neobvyklé chování, body obnovy nemažte. Pokud žádné problémy nemá, můžete je klidně smazat (poslední bod obnovy zůstane zachován).

Díky těmto nástrojům integrovaným ve Windows tak v podstatě vůbec nemusíte instalovat specializovaný program na čištění počítače.

Proveďte antivirovou kontrolu

Pokud na zpomalený počítač stále nic nezabírá, jeho výkon může brzdit nějaký škodlivý kód či virus. Pokud by tomu tak skutečně bylo, kromě zpomalení počítače byste ale téměř určitě zpozorovali také jiné příznaky zavirovaného počítače.

Pokud se chcete přesvědčit o tom, že váš počítač nebrzdí právě virus, proveďte důkladnou antivirovou kontrolu (buď pomocí nějakého spolehlivého antivirového programu nebo použijte Microsoft Defender).

Tip

Někteří uživatelé se domnívají, že více antivirů znamená větší bezpečí. Paradoxně je tomu právě naopak, protože se antiviry přetahují o kontrolu souborů. Současně si tak můžete počítač i zpomalit.

Postup pro spuštění antivirové kontroly přes Microsoft Defender:

  1. Najeďte do Nastavení a vyberte Aktualizace a zabezpečení.
  2. Vyberte Zabezpečení Windows.
  3. Následně klikněte na Ochrana před viry a hrozbami.
  4. V sekci Aktuální hrozby klikněte na Možnosti kontroly.
  5. Vyberte Úplná kontrola.
  6. Spustí se důkladná antivirová kontrola. Ta může zabrat desítky minut až několik hodin.

Po kontrole se dozvíte, jak na tom váš počítač je. Vždy je ale lepší jednat před tím, než problém vznikne, dbejte tedy na důkladné zabezpečení počítače, tiskárny i sítě Wi-fi.

vypněte indexování a Vizuální efekty

Poměrně dost výkonu lze u zpomaleného počítače získat tím, že zakážete indexování.

Indexování je takové „třídění obsahu“ v počítači. Probíhá na pozadí vždy ve chvílích, kdy zrovna nevyhledáváte. Díky tomuto vytřídění obsahu dokumentů pak můžete v knihovně Dokumenty používat velmi rychlé vyhledávání – jakmile napíšete nějaký hledaný výraz, výsledky se vám zobrazují téměř okamžitě. Umožňují to právě indexy, které si počítač již vytvořil.

Indexování je tedy sice skvělá funkce, nicméně počítači ubírá na paměti RAM a zabírá také místo na disku. 

Jak vypnout indexování

  1. Otevřete ve Windows Tento počítač a pravým tlačítkem myši klikněte na disk (C:). V menu vyberte Vlastnosti a následně klikněte na kartu Obecné.
  1. Na spodním okraji okna uvidíte možnost „U souboru na této jednotce indexovat kromě vlastností souboru také obsah“. Tato možnost bude zaškrtnutá – vy ji musíte odškrtnout. 
  2. V dalším okně teď potvrďte nové nastavení zaškrtnutím možnosti „Použít změny pro jednotku C:/, podsložky a soubory“ a kliknutím na OK.

V této chvíli je indexování vypnuto.

Jak vypnout vizuální efekty

Další možností, jak se pokusit zrychlit zpomalený notebook úpravou nastavení je vypnutí různých animací a vizuálních efektů. Ať už jde třeba o stíny či průhlednost oken a ikon, každý zbytečný vizuální efekt ubírá počítači špetku výkonu. Vypněte proto vše, co můžete. Nejjednodušším způsobem je:

  1. Do kolonky Hledat na spodní liště Windows začněte psát slovo „výkon“. Následně vyberte z nabídky ovládací panel Upravit vzhled a výkon systému Windows.
  1. Teď můžete nastavit vizuální efekty buď automaticky, anebo ručně. Automatické nastavení provedete výběrem jedné ze 3 možností:
  • Systém Windows zvolí nejlepší nastavení pro tento počítač,
  • Optimalizovat pro vzhled,
  • Optimalizovat pro výkon.

​​Pro zrychlení počítače vyberte Optimalizovat pro výkon (všechny vizuální efekty se vypnou).

Pokud si chcete některé efekty ponechat a vypnout jenom některé, vyberte možnost Vlastní a odškrtněte ty efekty, které mají být vypnuty.

Tip

Nejvíce místa tradičně zabírají uložené fotografie a videa. Rozhodně si ale důležitá videa či fotografie definitivně nemažte – ideální je zálohovat data na externí disk či do cloudu

Pravidelně aktualizujte

Příčinou zpomaleného počítače může být také zastaralý software. Pravidelné odkládání aktualizací operačního systému proto ničemu nepomůže, právě naopak. Aktualizace je často vnímána jako přítěž, ale není tomu tak. Vývojáři do těchto úprav vkládají různá vylepšení pro bezproblémový a rychlý chod, tak není důvod je nevyužít.

Naprostým základem je pravidelná aktualizace operačního systému. Jen tak bude zajištěný bezproblémový chod celého počítače. Aktualizaci, pokud je dostupná, můžete snadno spustit ve Windows Update (najdete přes menu Start v záložce Nastavení).

Aktualizovat musíte ale také ovladače od jednotlivých komponent počítače. Zde se jako nejjednodušší řešení nabízí možnost využití utilit od jednotlivých výrobců (například HP Support AssistantIntel Driver & Support Assistant nebo třeba Lenovo Vantage).

Ty vás na nejnověji vydané aktualizace upozorní a vaše ovladače tak budou vždy aktuální. Bez těchto utilit vám nezbývá než se spolehnout na Windows Update (občas aktualizaci pro ovladače nemusí najít) nebo si aktualizace stahovat přímo ze stránek výrobce.

A na závěr si nezapomeňte čas od času aktualizovat také jednotlivé programy (například antivir). Opět zde platí to samé – díky aktualizacím programy poběží lépe, bez chyb a rychleji, což zrychlí i váš počítač.

obnovte Systém Windows

​Pokud nemůžete přijít na příčinu problému a váš počítač nijak nezrychluje, budete muset vyzkoušet obnovení Windows. Pokud jste v nedávné době něco nainstalovali a od té doby se objevují potíže, můžete zkusit obnovení počítače z bodu obnovení.

Tzv. bod obnovení vzniká automaticky v okamžiku, kdy si nainstalujete nový program či ovladač, nebo při ručním vytvoření bodu obnovení. Při návratu do bodu obnovení budou odebrány všechny programy, aktualizace a ovladače, které jste instalovali po vzniku tohoto bodu. Obnovení se však nijak nedotkne vašich uložených souborů.

Skrze pole Hledat na hlavním panelu Windows vyhledejte Obnovení. Následně vyberte Spustit nástroj Obnovení systému. V seznamu poté vyberte poslední bod obnovení, který by měl být nedotčený problematickou instalací.

V případě, že počítač nefunguje dobře už delší dobu (a nedaří se najít příčinu), můžete využít funkci Obnovení počítače do továrního nastavení. Při něm si můžete zvolit, zda chcete zachovat svoje data, nebo se mají při obnovení také smazat. Dojde každopádně k odinstalování všech programů, které jste na počítač nainstalovali.

K této funkci se dostanete přes nabídku Start a položku Nastavení, v níž zvolíte Aktualizace a zabezpečení. V tomto okně následně klikněte na Spustit.

Po tomto kroku budou všechna vaše nastavení, programy a osobní soubory (v závislosti na vaší volbě) odebrány a operační systém bude přeinstalován. Pokud jste zvolili, že si chcete osobní soubory zachovat, pro jistotu bude stejně lepší, když je raději předem zálohujete.

Vyčistěte hardware od prachu

V dlouho nečištěném počítači či notebooku se hromadí prach na hardwarových komponentách. Usazený prach následně způsobuje přehřívání notebooku či stolního počítače, což má za následek i jeho znatelné zpomalení. Nezapomínejte proto i na čištění fyzických částí počítače.

Tip

Abyste mohli počítač od prachu vyčistit, bude nutné jej otevřít. Pokud nevíte, jak na to, přečtěte si prvně více o čištění notebooku. V případě, že si nejste jistí, že se do toho chcete pouštět, přenechte vyčištění odbornému servisu.

Upgradujte hardware

V případě, že výše uvedené kroky nepřinesly příliš velké zlepšení, je možné, že budete muset investovat do upgrade hardware. Staré počítače prostě nemusí zvládat požadavky současných programů. Životnost notebooku i stolního počítače je do určité míry ovlivněna tím, kolik jste do přístroje na začátku investovali. Čím slabší byl výkon počítače při koupi, tím rychleji zařízení zastaralo.

Výměna HDD disku za SSD

Na prvním místě se nabízí výměna starého HDD disku za disk SSD. Tyto nové disky jsou sice dražší, jejich rychlost čtení a zápisu dat je ale přibližně 3x rychlejší, než je tomu u HDD. Disk lze vyměnit ve stolních počítačích i v noteboocích. Ve stolním počítači si dokonce snadno budete moci ponechat i starý HDD disk (na něj si např. uložíte fotky, videa a podobné velké soubory, zatímco SSD budete využívat jako disk pro operační systém a další software, který má běžet co nejrychleji).

Zvýšení paměti RAM

Dále lze zastaralý a pomalý počítač oživit přikoupením operační paměti RAM. Na stolních počítačích je to velmi snadné – stačí se přesvědčit, že máte na základní desce volné sloty na rozšíření RAM a poté svou paměť rozšířit (pokud sloty nemáte, stále můžete nahradit aktuální paměti novými paměťmi s větší kapacitou). Počítač tak získá větší operační paměť, díky čemuž bude zvládat více úkonů najednou a bude rychlejší. V případě notebooků se vždy musíte nejdříve přesvědčit, zda přístroj vůbec rozšíření RAM podporuje.

Výměna procesoru a grafické karty

Jako poslední možnost se pak jeví výměna procesoru či grafické karty. Výměnu těchto komponent lze řešit primárně v případě stolních počítačů. V případě notebooků je výměna grafické karty velmi složitá a u velkého množství modelů dokonce nemožná (a externí grafická karta je u starého notebooku spíš kuriózní řešení).

Tip

Pokud trváte na mobilitě a současně potřebujete vyšší grafický výkon, nezbývá, než pořídit nový notebook. Více téma výběru takového zařízení popisujeme v článcích Jak vybrat notebook pro grafika a Jak vybrat notebook pro architekta.

Stolní počítač lze zrychlit tak, že stávající procesor vyměníte za výkonnější model s vyšším počtem jader. Výběr nového procesoru ale může být dost složitý (musí být kompatibilní s vaší zastaralou základní deskou) i finančně náročný (zauvažujte proto, zda se vám už spíše nevyplatí koupit si nový počítač).

Co se týče grafické karty, výběr může být opět dost složitý. Pokud byste si koupili novou, velmi výkonnou grafickou kartu, se starším procesorem byste ani nebyli schopni jí naplno využít, brzdil by ji. Tyto komponenty se proto vyplatí měnit současně, což už může být opravdu výrazná investice a často se proto vyplatí koupit spíše nový počítač.

Pokud se přesto rozhodnete CPU i grafiku vyměnit, rozhodně nevybírejte sami, nýbrž si nechte poradit od odborníků, ať nemusíte nekompatibilní kartu vracet.

Tip

V případě notebooků je navíc jednou z nejčastěji vyměňovaných částí baterie. V případě, že se tedy chystáte na větší upgrade, zamyslete se, zda nebudete potřebovat vyměnit i baterii (a ideálně si její životnost i otestujte) a zda v takové chvíli nebude nakonec rozumnější pořídit nový přenosný počítač než dělat nákladný upgrade.

Závěr

Za zpomaleným počítačem bývá často triviální problém. Vždy proto nejdříve vyzkoušejte ty nejjednodušší tipy na jeho zrychlení a až potom, pokud nic nepomohlo, postupujte k hardwarovým  rozšířením. Rychlost počítače dokážete ale výrazně ovlivnit už jen tím, jak jej budete používat a jak o něj budete pečovat.

Kam dál

Jak schovat kabely od TV, PC a další
před 3 dny, 24.4.2024

Jak schovat kabely od TV, PC a další

Spleť volně ležících či visících kabelů nejen nevypadá dobře, ale může způsobit i spoustu potíží. Kromě samotné nepraktičnosti ve chvíli, kdy nemůžete zamotaný kabel mezi jinými najít, jsou neuspořádané kabely náchylnější k poškození a zároveň představují riziko úrazu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11
před 4 dny, 23.4.2024

Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11

Klonování disku může na první pohled vypadat složitě, avšak jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak ze starého úložiště přenést veškerá data na nový disk. V článku zjistíte, co k tomu budete potřebovat, kdy se klonování disků hodí a ukážeme vám, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat paměť RAM do notebooku
před 23 dny, 4.4.2024

Jak vybrat paměť RAM do notebooku

Výběr vhodné operační paměti RAM má výrazný vliv na celkovou rychlost práce na notebooku. Právě operační paměť totiž určuje, kolik aplikací a různých procesů můžete na notebooku současně spustit bez toho, aniž by se váš stroj začal výrazně zpomalovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)
před 23 dny, 4.4.2024

K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)

U multifunkčních tiskáren či skenerů se často můžete setkat se zkratkou ADF. Automatický podavač je užitečnou funkcí, která najde uplatnění zejména ve větších kancelářích, kde se často pracuje s velkým množstvím dokumentů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11
před 1 měsícem, 18.3.2024

Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11

Aktualizace ovladačů je důležitým krokem pro udržení optimálního výkonu a stability operačního systému. Nejnovější verze ovladačů často přináší vylepšení kompatibility a opravy chyb, což může i výrazně zlepšit uživatelskou zkušenost a bezpečnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat notebook na úpravu fotek
před 2 měsíci, 11.3.2024

Jak vybrat notebook na úpravu fotek

Pořízením snímku končí jenom první část práce fotografa. Ta druhá část vyžaduje čas strávený u počítače při práci na úpravě fotografií. Pokud často při focení cestujete, nebo preferujete možnost být při úpravě fotek flexibilní, bude pro vás notebook neocenitelným pomocníkem. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware