Co je print server a k čemu slouží

Většina uživatelů tiskáren zná pouze tisk přímý - tedy poslání úlohy z počítače přes síť přímo do tiskárny, která okamžitě vytiskne požadovaný dokument. To je ideální pro malý tiskový objem. Ale v podnicích či kancelářích, kde se tiskne často a velké množství, není efektivní, protože může dojít k zahlcení tiskové fronty a selhání tiskárny. Řešením je tiskový server neboli print server - zařízení, které efektivně přijímá, zpracovává a spravuje veškeré tiskové požadavky.

Foto: yunafoto | Zdroj: Depositphotos.com

jak funguje tiskový server?

Tiskové servery jsou nejčastěji používány ve větších podnikových sítích či v menších kancelářích, využívat je ale samozřejmě můžete také pro domácí použití.

Tiskový server může mít různé podoby. Může se jednat o software, samostatné síťové zařízení nebo počítač, který je jako tiskový server nastavený. Stručně řečeno je pak tiskový server zařízení (případně program), které propojuje jednoho nebo více klientů (počítačů, notebooků, tabletů, …) s jednou nebo více tiskárnami.

V podstatě jde tedy o způsob, jak připojit více tiskáren do jedné lokální sítě a zprostředkovat tak jejich činnost pro všechna zařízení, která jsou do této lokální sítě připojená.

Tip

Přestože tiskové servery mají své vlastní způsoby zabezpečení, nezapomeňte mít zabezpečené také všechny jednotlivé tiskárny, které budou přes server k síti připojeny. Samozřejmostí je pak důkladné zabezpečení vaší lokální či podnikové Wi-Fi sítě. Tisková data mohou mít citlivou povahu, a je proto třeba přistoupit k odpovídajícím opatřením.

K čemu slouží Tiskový server?

Tiskový server je tedy síťovým serverem, díky kterému můžeme sdílet tisková zařízení v rámci lokální sítě pro všechny uživatele v této síti. Funguje vlastně jako prostředník mezi tiskovými zařízeními a počítači v síti a umožňuje jim vzájemnou komunikaci.

Má přednastavená pravidla, podle kterých přijímá a zpracovává veškeré tiskové úlohy, které k němu byly odeslány jednotlivými uživateli v síti. Jakmile tiskovou úlohu zpracuje, odešle jí na příslušnou tiskárnu, kde se uskuteční samotný tisk požadovaného dokumentu.

Jeho hlavním účelem je proto centrální a efektivní řízení a správa veškerých tiskových úloh v rámci lokální sítě. V domácích podmínkách se tak často nevyužívá proto, že si bohatě vystačíme s přímým tiskem, případně síťovou tiskárnou, která je připojená přímo k síti a následně z ní lze tisknout ze všech zařízení v této síti (rozdíl mezi síťovou tiskárnou a tiskovým serverem spočívá v tom, že síťová tiskárna nám umožní tisknout ze všech zařízení ve stejné síti, zatímco tiskový server dokáže efektivně spravovat hned několik síťových tiskáren najednou, protože má na to dostatečný výpočetní výkon).

V rámci podnikové sítě je tedy print server velmi užitečným nástrojem, který pomáhá jednotlivým tiskárnám vyhnout se přetížení. Jednotlivé tiskové úlohy, které print server přijme, zařazuje do fronty a následně zajišťuje také jejich distribuci k příslušným tiskárnám, čímž zajišťuje efektivní a plynulý tiskový provoz i při velkých tiskových objemech. Bez jeho správy by množství tiskových úloh odeslaných do tiskáren nemohlo být zpracováno tak rychle a efektivně a mohlo by dojít k zahlcení tiskových zařízení a přetížení jejich hardwaru.

Hlavní funkce tiskového serveru proto lze shrnout do 3 velmi jednoduchých bodů:

 1. Připojení tiskáren k síti.
 2. Sdílení tiskáren v síti (velmi užitečná funkce ve chvíli, kdy k tiskárně potřebuje přístup najednou několik lidí z různých počítačů).
 3. Řízení a správa tiskových front (zejména upřednostňování některých tiskových úloh před ostatními podle jejich důležitosti).

Klady a zápory tiskového serveru

Ve srovnání s připojením tiskárny přímo k počítači tak přináší tiskový server uživateli hned několik výhod. 

 • Snížení finančních nákladů – díky tomu, že tiskový server centralizuje správu tiskáren a umožňuje jejich sdílení po síti pro více uživatelů, je možné v rámci podniku snížit počet potřebných tiskových zařízení, což samozřejmě představuje finanční úsporu (menší počet tiskáren = nižší náklady na provoz i údržbu). Dále lze díky print serveru nastavit také základní úsporná pravidla tisku, která budou dodržovat všechny tiskárny v síti (například vždy tisknout oboustranně nebo černobíle), což ještě dále snižuje náklady na spotřební materiál a umožňuje využívat podnikové zdroje efektivněji.
 • Jednoduchá správa všech tiskáren – centralizovaná správa všech tiskáren má také další výhodu – není potřebné konfigurovat a kontrolovat každou tiskárnu zvlášť, veškerou správu a nastavení tisku máte pod dohledem z jednoho místa, což šetří zase čas a námahu.
 • Usnadnění přístupu k síti – je další výhodou zejména pro větší podniky. Print server umožňuje vzdálený přístup k síti – jednotliví uživatelé si mohou tisknout to, co potřebují, z různých míst a své úlohy posílat do vzdálených tiskáren, kde si následně dokumenty vyzvednou. Tiskový server jejich tiskové úlohy zařadí do centralizované fronty a odešle je do takové tiskárny, která jejich požadavkům na tisk vyhovuje (například do velkoformátové tiskárny, barevné tiskárny a podobně). Zaměstnanci se tak nemusí o nic starat.
 • Rychlost a dostupnost tisku – další výhodou tiskového serveru je fakt, že má jen jediný úkol, a to postarat se o kvalitní a spolehlivý tiskový provoz. Díky vysokému výpočetnímu výkonu těchto zařízení je tisk velmi rychlý, vždy dostupný a spolehlivý – samotné tiskárny totiž nejsou nijak zahlcovány, o veškeré tiskové úlohy se stará print server.

Přestože print server přináší do podniků řadu nesporných výhod, má i určité nevýhody.

 • Složitější obsluha a údržba – složitý podnikový print server už vyžaduje tým s IT znalostmi, který jej bude obsluhovat, udržovat a aktualizovat. Při připojení počítačů přímo k tiskárně samozřejmě žádná údržba print serveru nutná není.
 • Vše je soustředěno do jednoho bodu – print server se stane srdcem tiskáren, které jsou k němu připojeny, a to doslova. Pokud by došlo na jeho selhání, selže veškerý tisk v podniku. Tiskové servery jsou sice výkonná a spolehlivá zařízení, poruchy se ale nevyhýbají ani jim.

Typy tiskových serverů

Existují 2 hlavní typy tiskových serverů – interní a externí.

Interní tiskové servery bývají součástí samotné tiskárny, jsou tedy zabudovány do její vnitřní konstrukce a mají možnost připojení k síti.

Externí tiskové servery jsou externí zařízení, která lze připojit k portům tiskárny a navázat tak spojení s počítači v síti. Podle toho, jakým způsobem se k tiskárně připojují, rozlišujeme dále další 2 typy – print server USB a Wi-Fi print server.

Jak se tiskový server instaluje a připojuje?

Chcete-li začít používat tiskový server, nejdříve se musíte ujistit, že je připojený k síti. Na serveru musí být také správně nainstalovány a nakonfigurovány veškeré tiskárny. Dále je potřebné přidat všechny tiskárny do všech počítačů, které chtějí prostřednictvím tiskového serveru tisknout.

Jakmile je všechno nastaveno a veškeré tiskárny jsou buď kabelem nebo bezdrátově připojeny k tiskovému serveru, je tento připraven k použití. Tento postup ale vyžaduje již pokročilejší IT znalosti. 

Tip

Více k ůvodnímu nastavení tiskárny najdete v článcích Jak nainstalovat tiskárnu a Jak připojit tiskárnu přes Wi-Fi.

Jaké jsou možnosti na zabezpečení print serveru?

K ochraně print serveru lze využít následující bezpečnostní opatření:

 • Pravidelně aktualizujte software tiskového serveru - nejnovější aktualizace je potřeba nainstalovat vždy co nejdříve.

 • Nastavte si silné heslo pro přístup k tiskovému serveru.

 • Nastavte si na tiskovém serveru firewall a zamezte neoprávněnému provozu.

 • Šifrujte tisková data, která jsou serverem přenášená a ukládána.

 • Monitorujte a protokolujte události na serveru - snadněji tak identifikujete podezřelé aktivity na nebo neoprávněné pokusy o přístup.

 • Pravidelně zálohujte data uložená na tiskovém serveru (více o zálohování dat) - to vám v případě poruchy pomůže při obnově ztracených souborů.

Závěr

Print server se ve větších podnicích, ale i menších firmách, může stát velmi užitečným pomocníkem při správě tisku. Umožní vám centralizovat veškerý tiskový provoz do jednoho místa a tím efektivně řídit kompletní tisk ve vaší firmě. Tisk bude rychlý a spolehlivý, sdílení tiskáren pro více počítačů zase velmi snadné. Jakýkoli počítač ve vaší síti bude mít odkudkoli přístup k libovolné tiskárně. A v neposlední řadě vám print server pomůže snížit také finanční náklady na tisk. 

Kam dál

Jak zazipovat soubor či složku
před 6 dny, 20.2.2024

Jak zazipovat soubor či složku

Pokud jste zvyklí přikládat k e-mailu přílohu, určitě se vám někdy stalo, že příloha překročila limit velikosti. V takovém případě můžete přílohu rozdělit do více e-mailů, nahrát do cloudu, nebo soubor či složku tzv. zazipovat. V tomto článku si ukážeme, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Zásady ergonomie při sezení u počítače
před 7 dny, 19.2.2024

Zásady ergonomie při sezení u počítače

Sedavé zaměstnání u počítače může být příčinou mnoha zdravotních komplikací. Abychom těmto potížím předešli, je třeba pracoviště přizpůsobit co nejvíce správnému držení těla a současně se naučit neblahý vliv naší práce vhodně kompenzovat.​ Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak tisknout na textil
před 14 dny, 12.2.2024

Jak tisknout na textil

Tisk na textil se stal oblíbeným způsobem výroby unikátních kusů oblečení nejen v rámci reklamních předmětů. ​Tento druh tisku přitom není zase tak náročným úkolem, jak se na první pohled může zdát. V menších nákladech si reklamní textil zvládnete vyrobit klidně sami. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vybrat kapesní mini tiskárnu na fotky
před 20 dny, 6.2.2024

Jak vybrat kapesní mini tiskárnu na fotky

Od firemních večírků, přes teambuildingy a vzdělávací akce až po služební cesty kapesní tiskárny poskytují praktické řešení pro každou příležitost, kterou chcete rychle zachytit. Díky propojení s mobilním telefonem umožňují snadný a rychlý tisk. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Co je to phishing a jak jej poznat
před 24 dny, 2.2.2024

Co je to phishing a jak jej poznat

Rostoucí hrozbě phishingu je sice v posledních letech věnována zvýšená pozornost, ale mnoho lidí stále neví, jak jednotlivé podvodné taktiky spolehlivě rozpoznat a jak se proti nim bránit. Klíčovou ochranou je přitom prevence a informovanost. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vybrat SSD či HDD disk do notebooku
před 26 dny, 31.1.2024

Jak vybrat SSD či HDD disk do notebooku

Ačkoliv dnes ukládáme nezanedbatelnou část svých dat do cloudu, dostatečně velký disk je stále nutností.​ Právě od rychlosti a velikosti počítačového uložiště se totiž odvíjí, jak svižná a pohodlná bude běžná i náročnější práce na notebooku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware