K čemu slouží Tiskový server?
Tiskový server je tedy síťovým serverem, díky kterému můžeme sdílet tisková zařízení v rámci lokální sítě pro všechny uživatele v této síti. Funguje vlastně jako prostředník mezi tiskovými zařízeními a počítači v síti a umožňuje jim vzájemnou komunikaci.
Má přednastavená pravidla, podle kterých přijímá a zpracovává veškeré tiskové úlohy, které k němu byly odeslány jednotlivými uživateli v síti. Jakmile tiskovou úlohu zpracuje, odešle jí na příslušnou tiskárnu, kde se uskuteční samotný tisk požadovaného dokumentu.
Jeho hlavním účelem je proto centrální a efektivní řízení a správa veškerých tiskových úloh v rámci lokální sítě. V domácích podmínkách se tak často nevyužívá proto, že si bohatě vystačíme s přímým tiskem, případně síťovou tiskárnou, která je připojená přímo k síti a následně z ní lze tisknout ze všech zařízení v této síti (rozdíl mezi síťovou tiskárnou a tiskovým serverem spočívá v tom, že síťová tiskárna nám umožní tisknout ze všech zařízení ve stejné síti, zatímco tiskový server dokáže efektivně spravovat hned několik síťových tiskáren najednou, protože má na to dostatečný výpočetní výkon).
V rámci podnikové sítě je tedy print server velmi užitečným nástrojem, který pomáhá jednotlivým tiskárnám vyhnout se přetížení. Jednotlivé tiskové úlohy, které print server přijme, zařazuje do fronty a následně zajišťuje také jejich distribuci k příslušným tiskárnám, čímž zajišťuje efektivní a plynulý tiskový provoz i při velkých tiskových objemech. Bez jeho správy by množství tiskových úloh odeslaných do tiskáren nemohlo být zpracováno tak rychle a efektivně a mohlo by dojít k zahlcení tiskových zařízení a přetížení jejich hardwaru.
Hlavní funkce tiskového serveru proto lze shrnout do 3 velmi jednoduchých bodů:
- Připojení tiskáren k síti.
- Sdílení tiskáren v síti (velmi užitečná funkce ve chvíli, kdy k tiskárně potřebuje přístup najednou několik lidí z různých počítačů).
- Řízení a správa tiskových front (zejména upřednostňování některých tiskových úloh před ostatními podle jejich důležitosti).
Klady a zápory tiskového serveru
Ve srovnání s připojením tiskárny přímo k počítači tak přináší tiskový server uživateli hned několik výhod.
- Snížení finančních nákladů – díky tomu, že tiskový server centralizuje správu tiskáren a umožňuje jejich sdílení po síti pro více uživatelů, je možné v rámci podniku snížit počet potřebných tiskových zařízení, což samozřejmě představuje finanční úsporu (menší počet tiskáren = nižší náklady na provoz i údržbu). Dále lze díky print serveru nastavit také základní úsporná pravidla tisku, která budou dodržovat všechny tiskárny v síti (například vždy tisknout oboustranně nebo černobíle), což ještě dále snižuje náklady na spotřební materiál a umožňuje využívat podnikové zdroje efektivněji.
- Jednoduchá správa všech tiskáren – centralizovaná správa všech tiskáren má také další výhodu – není potřebné konfigurovat a kontrolovat každou tiskárnu zvlášť, veškerou správu a nastavení tisku máte pod dohledem z jednoho místa, což šetří zase čas a námahu.
- Usnadnění přístupu k síti – je další výhodou zejména pro větší podniky. Print server umožňuje vzdálený přístup k síti – jednotliví uživatelé si mohou tisknout to, co potřebují, z různých míst a své úlohy posílat do vzdálených tiskáren, kde si následně dokumenty vyzvednou. Tiskový server jejich tiskové úlohy zařadí do centralizované fronty a odešle je do takové tiskárny, která jejich požadavkům na tisk vyhovuje (například do velkoformátové tiskárny, barevné tiskárny a podobně). Zaměstnanci se tak nemusí o nic starat.
- Rychlost a dostupnost tisku – další výhodou tiskového serveru je fakt, že má jen jediný úkol, a to postarat se o kvalitní a spolehlivý tiskový provoz. Díky vysokému výpočetnímu výkonu těchto zařízení je tisk velmi rychlý, vždy dostupný a spolehlivý – samotné tiskárny totiž nejsou nijak zahlcovány, o veškeré tiskové úlohy se stará print server.
Přestože print server přináší do podniků řadu nesporných výhod, má i určité nevýhody.
- Složitější obsluha a údržba – složitý podnikový print server už vyžaduje tým s IT znalostmi, který jej bude obsluhovat, udržovat a aktualizovat. Při připojení počítačů přímo k tiskárně samozřejmě žádná údržba print serveru nutná není.
- Vše je soustředěno do jednoho bodu – print server se stane srdcem tiskáren, které jsou k němu připojeny, a to doslova. Pokud by došlo na jeho selhání, selže veškerý tisk v podniku. Tiskové servery jsou sice výkonná a spolehlivá zařízení, poruchy se ale nevyhýbají ani jim.
Typy tiskových serverů
Existují 2 hlavní typy tiskových serverů – interní a externí.
Interní tiskové servery bývají součástí samotné tiskárny, jsou tedy zabudovány do její vnitřní konstrukce a mají možnost připojení k síti.
Externí tiskové servery jsou externí zařízení, která lze připojit k portům tiskárny a navázat tak spojení s počítači v síti. Podle toho, jakým způsobem se k tiskárně připojují, rozlišujeme dále další 2 typy – print server USB a Wi-Fi print server.
Jak se tiskový server instaluje a připojuje?
Chcete-li začít používat tiskový server, nejdříve se musíte ujistit, že je připojený k síti. Na serveru musí být také správně nainstalovány a nakonfigurovány veškeré tiskárny. Dále je potřebné přidat všechny tiskárny do všech počítačů, které chtějí prostřednictvím tiskového serveru tisknout.
Jakmile je všechno nastaveno a veškeré tiskárny jsou buď kabelem nebo bezdrátově připojeny k tiskovému serveru, je tento připraven k použití. Tento postup ale vyžaduje již pokročilejší IT znalosti.