Jak tisknout na fotopapír
Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek
Většina uživatelů tiskáren zná pouze tisk přímý - tedy poslání úlohy z počítače přes síť přímo do tiskárny, která okamžitě vytiskne požadovaný dokument. To je ideální pro malý tiskový objem. Ale v podnicích či kancelářích, kde se tiskne často a velké množství, není efektivní, protože může dojít k zahlcení tiskové fronty a selhání tiskárny. Řešením je tiskový server neboli print server - zařízení, které efektivně přijímá, zpracovává a spravuje veškeré tiskové požadavky.
Tiskové servery jsou nejčastěji používány ve větších podnikových sítích či v menších kancelářích, využívat je ale samozřejmě můžete také pro domácí použití.
Tiskový server může mít různé podoby. Může se jednat o software, samostatné síťové zařízení nebo počítač, který je jako tiskový server nastavený. Stručně řečeno je pak tiskový server zařízení (případně program), které propojuje jednoho nebo více klientů (počítačů, notebooků, tabletů, …) s jednou nebo více tiskárnami.
V podstatě jde tedy o způsob, jak připojit více tiskáren do jedné lokální sítě a zprostředkovat tak jejich činnost pro všechna zařízení, která jsou do této lokální sítě připojená.
Přestože tiskové servery mají své vlastní způsoby zabezpečení, nezapomeňte mít zabezpečené také všechny jednotlivé tiskárny, které budou přes server k síti připojeny. Samozřejmostí je pak důkladné zabezpečení vaší lokální či podnikové Wi-Fi sítě. Tisková data mohou mít citlivou povahu, a je proto třeba přistoupit k odpovídajícím opatřením.
Tiskový server je tedy síťovým serverem, díky kterému můžeme sdílet tisková zařízení v rámci lokální sítě pro všechny uživatele v této síti. Funguje vlastně jako prostředník mezi tiskovými zařízeními a počítači v síti a umožňuje jim vzájemnou komunikaci.
Má přednastavená pravidla, podle kterých přijímá a zpracovává veškeré tiskové úlohy, které k němu byly odeslány jednotlivými uživateli v síti. Jakmile tiskovou úlohu zpracuje, odešle jí na příslušnou tiskárnu, kde se uskuteční samotný tisk požadovaného dokumentu.
Jeho hlavním účelem je proto centrální a efektivní řízení a správa veškerých tiskových úloh v rámci lokální sítě. V domácích podmínkách se tak často nevyužívá proto, že si bohatě vystačíme s přímým tiskem, případně síťovou tiskárnou, která je připojená přímo k síti a následně z ní lze tisknout ze všech zařízení v této síti (rozdíl mezi síťovou tiskárnou a tiskovým serverem spočívá v tom, že síťová tiskárna nám umožní tisknout ze všech zařízení ve stejné síti, zatímco tiskový server dokáže efektivně spravovat hned několik síťových tiskáren najednou, protože má na to dostatečný výpočetní výkon).
V rámci podnikové sítě je tedy print server velmi užitečným nástrojem, který pomáhá jednotlivým tiskárnám vyhnout se přetížení. Jednotlivé tiskové úlohy, které print server přijme, zařazuje do fronty a následně zajišťuje také jejich distribuci k příslušným tiskárnám, čímž zajišťuje efektivní a plynulý tiskový provoz i při velkých tiskových objemech. Bez jeho správy by množství tiskových úloh odeslaných do tiskáren nemohlo být zpracováno tak rychle a efektivně a mohlo by dojít k zahlcení tiskových zařízení a přetížení jejich hardwaru.
Hlavní funkce tiskového serveru proto lze shrnout do 3 velmi jednoduchých bodů:
Ve srovnání s připojením tiskárny přímo k počítači tak přináší tiskový server uživateli hned několik výhod.
Přestože print server přináší do podniků řadu nesporných výhod, má i určité nevýhody.
Existují 2 hlavní typy tiskových serverů – interní a externí.
Interní tiskové servery bývají součástí samotné tiskárny, jsou tedy zabudovány do její vnitřní konstrukce a mají možnost připojení k síti.
Externí tiskové servery jsou externí zařízení, která lze připojit k portům tiskárny a navázat tak spojení s počítači v síti. Podle toho, jakým způsobem se k tiskárně připojují, rozlišujeme dále další 2 typy – print server USB a Wi-Fi print server.
Chcete-li začít používat tiskový server, nejdříve se musíte ujistit, že je připojený k síti. Na serveru musí být také správně nainstalovány a nakonfigurovány veškeré tiskárny. Dále je potřebné přidat všechny tiskárny do všech počítačů, které chtějí prostřednictvím tiskového serveru tisknout.
Jakmile je všechno nastaveno a veškeré tiskárny jsou buď kabelem nebo bezdrátově připojeny k tiskovému serveru, je tento připraven k použití. Tento postup ale vyžaduje již pokročilejší IT znalosti.
Více k ůvodnímu nastavení tiskárny najdete v článcích Jak nainstalovat tiskárnu a Jak připojit tiskárnu přes Wi-Fi.
K ochraně print serveru lze využít následující bezpečnostní opatření:
Pravidelně aktualizujte software tiskového serveru - nejnovější aktualizace je potřeba nainstalovat vždy co nejdříve.
Nastavte si silné heslo pro přístup k tiskovému serveru.
Nastavte si na tiskovém serveru firewall a zamezte neoprávněnému provozu.
Šifrujte tisková data, která jsou serverem přenášená a ukládána.
Monitorujte a protokolujte události na serveru - snadněji tak identifikujete podezřelé aktivity na nebo neoprávněné pokusy o přístup.
Pravidelně zálohujte data uložená na tiskovém serveru (více o zálohování dat) - to vám v případě poruchy pomůže při obnově ztracených souborů.
Print server se ve větších podnicích, ale i menších firmách, může stát velmi užitečným pomocníkem při správě tisku. Umožní vám centralizovat veškerý tiskový provoz do jednoho místa a tím efektivně řídit kompletní tisk ve vaší firmě. Tisk bude rychlý a spolehlivý, sdílení tiskáren pro více počítačů zase velmi snadné. Jakýkoli počítač ve vaší síti bude mít odkudkoli přístup k libovolné tiskárně. A v neposlední řadě vám print server pomůže snížit také finanční náklady na tisk.
Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek
Pokud používáte počítač delší dobu, přirozeně se stane, že po pár letech již není tak svižný jako býval. Předtím, než zpomalený počítač nadobro odepíšete, se ale dá podniknout celá řada kroků, které mu výkon navrátí. Číst celý článek
Vytvořili jste si dokument ve Wordu, Excelu či PDF a nepřejete si, aby ho někdo jiný četl nebo v něm dělal změny? V řadě programů můžete svůj soubor opatřit heslem a uchránit ho tak od nevítané pozornosti. Číst celý článek
U starších tiskáren běžnější, u těch nových příležitostný problém. Řeč je o zaseklém papíru v tiskárně. Tiskárny jsou naštěstí konstruovány tak, abyste se k zaseklému papíru dokázali pohodlně dostat a mohli ho tak uvolnit. Číst celý článek
Opatření složky heslem je jedním ze základních způsobů, jak ochránit uložená data. Jde o nenáročný a rychlý způsob ochrany, o kterém ale paradoxně stále dost uživatelů PC ani neví. Číst celý článek
Většina uživatelů tiskáren zná pouze tisk přímý - tedy poslání úlohy z počítače přímo do tiskárny. Ale v podnicích, kde se tiskne často, může snadno dojít k zahlcení tiskové fronty. Řešením je tiskový server. Číst celý článek