VR Ready – grafická karta je konstrukcí optimalizována pro použití virtuální reality.
HDMI – konektor schopný přenášet obraz i zvuk. Díky němu lze připojit jakékoli zobrazovací zařízení.
Mini DisplayPort – digitální výstup, který pro připojení monitoru k notebooku často využívají profesionální grafici. Nabízí velmi kvalitní obraz ve vysokém rozlišení až 4K. U některých notebooků jej lze najít jako samostatný výstup, spíše se ale setkáte s druhou alternativou - notebookem s klasickým USB-C výstupem, který může mít alternativní využití na DisplayPort.
Doplňkové parametry při výběru karty
U grafických karet je potřebné sledovat i další doplňkové parametry. Jsou méně důležité, přesto však stojí za povšimnutí.
Spotřeba
Udává se ve wattech. Číslo představuje množství energie, kterou karta spotřebuje při maximálním zatížení. Čím vyšší číslo, tím vyšší účet za provoz notebooku.
Hlučnost
Grafiky s aktivním chlazením mají často i několik ventilátorů. Ve chvíli, kdy karta běží na plný výkon, bývají dost hlučné, což může být nepříjemné při práci ve večerních hodinách. Tato hodnota se udává v decibelech.
Frekvence jádra
Údaj o tom, kolik operací je karta schopná vypočítat za vteřinu. Udává se v MHz. Čím vyšší číslo, tím vyšší výkon karty.
Tepelný výkon TDP
Tento údaj vyjadřuje to, jak velmi bude grafická karta pod zátěží v notebooku „topit“. Opět se udává ve wattech. Čím má karta vyšší výkon, tím vzrůstá také hodnota TDP. Pro uživatele z toho plyne jediné – musí se snažit kartu co nejvíce chladit. Ani aktivní chlazení však není zárukou, pod notebookem s výkonnou grafickou kartou by měla být i chladící podložka.
Co dále ovlivňuje grafický výkon
Do výběru grafické karty dále vstupují i další faktory, zejména rozlišení monitoru a výkon procesoru. Ty jsou s výkonem grafiky úzce provázány.
Jak rozlišení monitoru souvisí s výkonem grafické karty?
Platí, že čím vyšší rozlišení má displej, o to musí být výkonnější také grafická karta. Bude totiž vykreslovat více pixelů a více jemných detailů. V případě displeje notebooku to nebude problém, množství grafiků ale při práci používá externí monitor.
Pokud byste chtěli připojit monitor s rozlišením 4K k notebooku, mohla by být slabší grafika při práci limitujícím faktorem. Platí to však i obráceně – ani grafika se špičkovým výkonem vám na monitoru v rozlišení Full HD neudělá kvalitní 4K obraz.
Jak souvisí výkon grafické karty a procesoru?
Níže popsaná situace je u notebooku hypotetická, protože u něj nelze snadno komponenty vyměňovat, a nebude se tak týkat drtivé většiny uživatelů. Nicméně v případě, že byste chtěli připojit k notebooku externí grafickou kartu, musíte vzít v potaz i výkon procesoru v notebooku.
V praxi to totiž vypadá tak, že procesor zpracuje příkaz a pošle ho do grafické karty, která z něho vytvoří snímek a pošle ho na obrazovku. Jestliže by procesor byl násobně výkonnější než grafická karta, posílal by do ní velmi rychlé příkazy, načež by musel na kartu čekat. Brzdilo by to výkon celého počítače a potenciální výkon procesoru by zůstal úplně nevyužitý. Opakem je pak vysoce výkonná grafika a méně výkonný procesor. Grafika má hned hotovo a procesor jí nestíhá posílat příkazy.
Je možné vyměnit v notebooku grafickou kartu?
Interní grafická karta je v notebooku téměř vždy napevno. A to ať už se jedná o integrovanou grafiku na procesoru, nebo o dedikovanou grafiku (ta je zase napevno napojená na základní desku). To znamená, že v naprosté většině případů ji v noteboocích vyměnit nelze.
Pokud byste po čase používání notebooku zjistili, že by se vám hodila silnější grafika, existují pouze 2 řešení. Buď si můžete koupit úplně nový notebook se silnější konfigurací i grafikou, anebo můžete zkusit zvednout váš stávající grafický výkon pomocí externí grafické karty.
Zatímco interní grafika je komponentou zabudovanou v notebooku, externí grafika je přídavné samostatné zařízení, které k notebooku připojíte pomocí portu Thunderbolt 3. Bez tohoto konektoru externí grafiku použít nelze.
Tato zařízení však mívají vysokou pořizovací cenu v řádech několika desítek tisíc Kč. Kromě vysokého grafického výkonu totiž nabízí také rozšířené možnosti konektivity. Získáte tak více portů a můžete přes ně notebook i napájet. Mohou mít dokonce i další funkce (přímé připojení velkých monitorů, externí datová úložiště, atd.).
Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, dejte si pozor na už zmíněný problém, který vzniká nepoměrem výkonu procesoru a grafiky. Při pořízení externí grafiky by k němu mohlo snadno dojít a grafický výkon drahého zařízení by byl bržděný notebookovým procesorem.
Závěr
Grafická karta je komponentou, která výrazně ovlivňuje celkovou cenu, kterou budete muset za nový notebook zaplatit. Notebooky s výkonnou grafikou se vám proto vyplatí pořizovat pouze v případech, kdy jejich potenciál naplno využijete. Proto je nutné notebook i jeho grafiku vybírat vždy primárně podle toho, jakou činnost na něm budete nejčastěji provozovat. S našim návodem už budete vědět, jak vybrat grafiku šitou na míru přesně pro vás.