Jak vybrat grafickou kartu do notebooku

Výběr nového notebooku je vždy spojen se zvažováním celé řady různých parametrů jeho součástek. Jednou z nejdůležitějších je přitom grafická karta. Díky tomu, že komponenty v notebooku nelze měnit tak snadno jako ve stolním počítači, je důsledné zvážení požadavků na výkon grafické karty při nákupu notebooku zásadní.

Foto: Jose Gil | Zdroj: Unsplash.com

Vliv grafické karty na výkon 

Výběr správné grafické karty je důležitý s ohledem na uživatelský komfort při různých aktivitách na notebooku. Jestliže byste si např. pro práci v náročném grafickém softwaru vybrali grafickou kartu s nedostačujícím výkonem, aplikace by neběžely plynule a svižně (třeba při renderování videa) a na výsledek byste čekali velmi dlouho. U počítačových her by vám zase herní zážitek mohlo zkazit trhání hry.

Opačný případ pak představuje vysoce výkonná grafická karta v notebooku, který je používán pouze na graficky nenáročnou kancelářskou práci. Při této činnosti by potenciální výkon grafické karty byl doslova „v režimu spánku“. Nedokázali byste ho využít, což by bylo jednak zbytečným mrháním výkonu karty, tak i vašich peněz, jelikož výkonné grafické karty jsou nejdražšími součástkami.

Ještě předtím, než se pustíte do prohlížení jednotlivých parametrů karty, je proto nutné zamyslet se nad tím, jak budete notebook využívat, a podle toho se zaměřit na odpovídající výkonnostní třídu karet.

Integrovaná vs. dedikovaná karta

Grafické karty v noteboocích můžeme rozlišovat primárně podle toho, zda jsou součástí procesoru (integrované) či nejsou součástí procesoru (dedikované). Už tato samotná informace nám hodně sdělí o tom, co od výkonu notebooku očekávat. 

Integrovaná grafická karta

Integrovaná karta netvoří samostatnou jednotku, nýbrž je součástí procesoru. Tento typ karty nepoužívá svou vlastní paměť, ale ukrajuje si z celkové RAM paměti počítačeTo umožňuje podstatně snížit cenu notebooku, zredukovat jeho spotřebu elektřiny, ale také vyrábět menší notebooky (integrované karty nemají takové požadavky na systém chlazení). Na druhé straně to ale také znamená nižší grafický výkon počítače. Na kancelářskou práci v nenáročném softwaru, surfování na Internetu, sledování videí i starší a méně náročné hry to ale bohatě stačí.

Integrované karty se však také liší podle výkonu. Např. u integrovaných grafik v rámci procesorů Intel se můžete setkat s označením Intel® UHD Graphics a Intel Iris Xe. Zde platí, že s Intel Iris Xe se typicky nacházejí v dražších noteboocích s výkonnějšími a novějšími procesory. Tato grafika nabízí celkově vyšší grafický výkon než Intel UHD, ovšem za cenu vyšších pořizovacích nákladů notebooku a vyšší spotřeby.

Dedikovaná grafická karta

Dedikovaná karta je už samostatnou komponentou počítače s vlastní pamětí. V noteboocích je většinou napevno zapojená na základní desce a nelze ji tedy snadno vyměnit. Tento typ karty má vlastní grafický čip, paměť, napájení i chlazení, což umožňuje ve srovnání s integrovanou kartou vyšší výkon. Větší nároky na chlazení však potenciálně znamenají také větší a těžší notebook, což je vidět zejména u tzv. herních notebooků.

Dedikovaná karta je určena především pro graficky náročný software a hraní her. Některé hry dnes už sice slušně rozjedete i na integrovaných grafických čipech, neplatí to ale pro ty nejnovější a graficky nejnáročnější tituly. V tomto případě je vysoký výkon dedikovaného grafického čipu s odpovídajícím chlazením nenahraditelný. 

I u dedikovaných grafických karet se setkáte s různou úrovní výkonu. Zajímejte se vždy proto o výkon konkrétní grafické karty a nespokojte se s informací, že karta je dedikovaná.

Na základní desce MacBooku lze vidět dva ventilátory zajišťující chlazení - jeden pro procesor a druhý pro dedikovanou grafickou kartu. | Foto: Nikolai Chernichenko | Zdroj: Unsplash.com

Grafické karty podle způsobu využití

Další způsob dělení grafických karet vychází z rozdělení podle typu činností, které na notebooku hodláte dělat.

Grafické karty v kancelářských noteboocích

Pokud na notebooku nebudete provádět žádné graficky náročné procesy ani hrát náročné hry, stačit by vám mohl i notebook s integrovanou grafickou kartou. Velkou výhodou je cenová dostupnost takového notebooku.

Pokud si chcete být jistí, že notebook rychle morálně nezastará do pár let (nebude výkonově stačit), můžete zvolit notebook s dedikovanou grafickou karty z low-end segmentu. Výsledná cena notebooku s tímto typem karty bude mírně vyšší než ta u notebooku s integrovaným čipem, rozdíl ale nebude nijak závratný. Výhodou grafik z low-end segmentu je oproti střední či vyšší třídě grafických karet také nižší spotřeba energie a menší hlučnost.

Výhody

  • Nižší cena za celý notebook

  • Dostačující multimediální výkon

  • Nízká spotřeba a hlučnost

  • Potenciálně menší a lehčí notebook

Nevýhody

  • S graficky náročným softwarem mají problémy.

  • Nehodí se na hraní graficky náročnějších a nových her.

Grafické karty v noteboocích na profesionální práci

Grafické karty v noteboocích z této kategorie jsou velmi výkonné. Určené jsou těm lidem, kteří se profesionálně věnují práci v nějakém grafickém softwaru. Výkon těchto karet proto naplno využijí na svých noteboocích profesionální architekti a projektanti, 3D návrháři, průmysloví designéři a ostatní grafici. 

Nejoblíbenějšími modely této kategorie jsou grafiky z řad NVIDIA Quadro či AMD Fire Pro. Pokud hledáte stroj na profesionální grafickou práci, pak notebooky s těmito modely grafik představují sázku na jistotu. Přes vysoký výkon se ale úplně nehodí na hraní her. Jsou totiž specificky upravené pro výpočty v graficky náročných aplikacích. 

​Čipy Quadro RTX, Quadro P či Quadro T mají sice výkon obdobný jako herní řada GeForce, na hraní her ale nejsou optimalizované. V zásadě platí, že u herních karet jde o vysoký počet snímků za vteřinu (FPS) a vykreslování textur ve hrách, u karet pro profesionální využití jde hlavně o kvalitu výstupu.

Dále je pak nutno podotknout, že výběr profesionálního notebooku se může lišit i v rámci jednotlivých grafických činností. Notebook na střih videa byste měli hledat s takovou kartou, která má kapacitu vlastní paměti minimálně 4 GB.

Tvorba komplikovaných 3D modelů v CAD programech si už bude žádat alespoň 8 GB grafické paměti. V případě výběru notebooku pro méně náročné grafické práce či úpravu fotek v programech Photoshop, InDesign či Illustrator byste si mohli vystačit s grafikou s pamětí 2 GB.

Výhody

  • Výkon je optimalizován pro náročné grafické programy.

  • Ideální pro profesionální grafiky

  • Utáhnou i více monitorů ve vysokém rozlišení.

Nevýhody

  • Vyšší pořizovací cena notebooku

  • Není určeno primárně na hraní her.

Grafické karty v herních noteboocích

Karty v herních noteboocích jsou optimalizovány pro hraní nejnovějších, graficky velmi náročných her. S tím je spojena i vyšší spotřeba elektrické energie v zátěži a dostatečné výkonné chlazení, což znamená i potenciálně větší velikost notebooku a při hraní her i vyšší hlučnost.

Jestliže chcete, aby životnost notebooku byla co nejdelší, je třeba dbát na to, aby se notebook nepřehříval.

Cenové rozpětí těchto notebooků je opět velmi široké podle grafického výkonu. Výhodou herních karet je fakt, že jsou všestranné. Herní notebooky tak kromě her můžete použít i na práci v grafických programech. 

Výhody

  • Všestranné využití

  • Vysoký grafický výkon

Nevýhody

  • Vyšší cena notebooku

  • Vyšší spotřeba

  • Vyšší hlučnost v zátěži

  • Větší rozměry a váha notebooku

Třídy grafických karet

O co je grafika výkonnější, tím je na notebooku lepší a věrnější zobrazení 3D objektů, vizualizací, stínování, textur, jemných detailů i barev. Do určité míry platí rovnice vyšší výkon = vyšší cena. Grafické karty se tak běžně řadí do několika tříd:

  • Low-end grafické karty
    Nižší či nižší střední třída grafických karet je dobrým řešením pro nenáročnou kancelářskou práci, umožňuje však také hrát nenáročné hry či starší náročnější hry v nízkém rozlišení a se slabšími detaily (zázraky však nečekejte - zvlášť, pokud si potrpíte u her na vysokou snímkovou frekvenci, FPS). Zahrnuje valnou většinu integrovaných grafických karet a také dedikované grafiky z řady Nvidia GeForce MX či grafiku Iris Xe Max. Notebooky s low-end grafikou jsou cenově nejdostupnější.

  • Mainstreamové grafické karty
    Střední výkon představuje kompromis mezi low-end a high-end. Pod horním stropem cenové kategorie notebooků se střední grafikou najdete už také slabší herní či profesionální notebooky. Umožní vám to solidně pracovat v náročnějším grafickém softwaru nebo plynule hrát nové hry na středních detailech. Do této kategorie lze zařadit například karty Nvidia GeForce MX 450, GTX 1050, RTX 2060 či RTX 3050. Od konkurenčního AMD jsou to pak například modely Radeon RX (5500M, 5600M, 6600M). 

  • High-end grafické karty
    Cena karet s vysokým výkonem se může pohybovat dost vysoko, proto jsou notebooky s high-end grafikou těmi finančně nejnákladnějšími. Profesionální notebooky s těmito kartami utáhnou náročný grafický software, ty herní vám zase umožní hrát i ty nejnáročnější nové hry ve vysokém rozlišení (často vyšším než Full HD). Do této kategorie patří hlavně nejnovější generace herních karet Nvidia GeForce RTX (4070, 4080, 4090) či profesionálních karet Nvidia Quadro (4000, 5000) a RTX (A3000).

Notebooky se silnou grafikou však vybírejte pouze v případě, že její výkon dokážete opravdu využít. Jinak by šlo o zbytečnou investici (s Ferrari taky nebudete většinu času jezdit po polní cestě rychlostí 20 km / hod.). 

​Parametry grafických karet

Značka grafického čipu

Výkon grafické karty určuje její grafický čip. Čím je výkonnější, tím je grafická karta a tím i notebook dražší. Aktuálně velmi rozšířené jsou grafické čipy NVIDIA a AMD. Setkat se můžete i s grafickými čipy Intel (typicky integrovanými do procesoru). Na značce ale velmi nezáleží, přestože čipy NVIDIA jsou obecně trochu výkonnější, zatímco AMD levnější. Tyto rozdíly jsou ale minimální.

Grafická paměť karty

Jde o vlastní paměť, se kterou karta při zpracování grafických příkazů pracuje. Do velké míry tak udává i rychlost grafiky.

Základ představuje karta s pamětí 2 GB. Pro profesionální využití notebooku i hraní her budete potřebovat paměť alespoň 4 nebo 8 GB. Nejnovější tituly náročných her mohou vyžadovat až 16 GB a více.

Kromě velikosti paměti je důležitý také její typ, nebo jinak generace. Dnešním standardem jsou paměti typu GDDR 5 a GDDR 6. Rozdíl tkví v rychlosti přenášení dat. Novější generace GDDR 6 je až dvakrát rychlejší než předchozí generace.

Šířka paměťové sběrnice

Hodnota tohoto údaje vám řekne, kolik dat je grafická karta schopná převést z její paměti do čipu. Základem je dnes 128 bitů, výkonnější karty nabízí 256 nebo 384 bitů a více.

Podpora technologií a konektivita

Při výběru nového notebooku si u grafické karty všímejte také toho, s jakými technologiemi či možnostmi připojení je kompatibilní. Řada z nich může být uživatelsky velmi užitečných.

Ray tracing – technologie k vytváření vysoce realistické počítačové grafiky. Stará se o věrné zobrazení světla, stínů, odrazů či odlesků podle reality.

DLSS – technologie s využitím umělé inteligence. Renderuje ostrý a kvalitní obraz při maximálním možném šetření výkonu grafické karty.

DirectX 12 – technologie pro dosažení nejmodernějšího grafického rozhraní se špičkovými efekty a vizualizacemi.

GSync – technologie zabraňující trhání obrazu.

VR Ready – grafická karta je konstrukcí optimalizována pro použití virtuální reality.

HDMI – konektor schopný přenášet obraz i zvuk. Díky němu lze připojit jakékoli zobrazovací zařízení.

Mini DisplayPort – digitální výstup, který pro připojení monitoru k notebooku často využívají profesionální grafici. Nabízí velmi kvalitní obraz ve vysokém rozlišení až 4K. U některých notebooků jej lze najít jako samostatný výstup, spíše se ale setkáte s druhou alternativou - notebookem s klasickým USB-C výstupem, který může mít alternativní využití na DisplayPort. 

Doplňkové parametry při výběru karty 

U grafických karet je potřebné sledovat i další doplňkové parametry. Jsou méně důležité, přesto však stojí za povšimnutí.

Spotřeba

Udává se ve wattech. Číslo představuje množství energie, kterou karta spotřebuje při maximálním zatížení. Čím vyšší číslo, tím vyšší účet za provoz notebooku.

Hlučnost

Grafiky s aktivním chlazením mají často i několik ventilátorů. Ve chvíli, kdy karta běží na plný výkon, bývají dost hlučné, což může být nepříjemné při práci ve večerních hodinách. Tato hodnota se udává v decibelech.

Frekvence jádra

Údaj o tom, kolik operací je karta schopná vypočítat za vteřinu. Udává se v MHz. Čím vyšší číslo, tím vyšší výkon karty.

Tepelný výkon TDP

Tento údaj vyjadřuje to, jak velmi bude grafická karta pod zátěží v notebooku „topit“. Opět se udává ve wattech. Čím má karta vyšší výkon, tím vzrůstá také hodnota TDP. Pro uživatele z toho plyne jediné – musí se snažit kartu co nejvíce chladit. Ani aktivní chlazení však není zárukou, pod notebookem s výkonnou grafickou kartou by měla být i chladící podložka.

Co dále ovlivňuje grafický výkon

Do výběru grafické karty dále vstupují i další faktory, zejména rozlišení monitoru a výkon procesoru. Ty jsou s výkonem grafiky úzce provázány.

Jak rozlišení monitoru souvisí s výkonem grafické karty?

Platí, že čím vyšší rozlišení má displej, o to musí být výkonnější také grafická karta. Bude totiž vykreslovat více pixelů a více jemných detailů. V případě displeje notebooku to nebude problém, množství grafiků ale při práci používá externí monitor.

Pokud byste chtěli připojit monitor s rozlišením 4K k notebooku, mohla by být slabší grafika při práci limitujícím faktorem. Platí to však i obráceně – ani grafika se špičkovým výkonem vám na monitoru v rozlišení Full HD neudělá kvalitní 4K obraz. 

Jak souvisí výkon grafické karty a procesoru?

Níže popsaná situace je u notebooku hypotetická, protože u něj nelze snadno komponenty vyměňovat, a nebude se tak týkat drtivé většiny uživatelů. Nicméně v případě, že byste chtěli připojit k notebooku externí grafickou kartu, musíte vzít v potaz i výkon procesoru v notebooku.

V praxi to totiž vypadá tak, že procesor zpracuje příkaz a pošle ho do grafické karty, která z něho vytvoří snímek a pošle ho na obrazovku. Jestliže by procesor byl násobně výkonnější než grafická karta, posílal by do ní velmi rychlé příkazy, načež by musel na kartu čekat. Brzdilo by to výkon celého počítače a potenciální výkon procesoru by zůstal úplně nevyužitý. Opakem je pak vysoce výkonná grafika a méně výkonný procesor. Grafika má hned hotovo a procesor jí nestíhá posílat příkazy. 

Je možné vyměnit v notebooku grafickou kartu?

Interní grafická karta je v notebooku téměř vždy napevno. A to ať už se jedná o integrovanou grafiku na procesoru, nebo o dedikovanou grafiku (ta je zase napevno napojená na základní desku). To znamená, že v naprosté většině případů ji v noteboocích vyměnit nelze.

Pokud byste po čase používání notebooku zjistili, že by se vám hodila silnější grafika, existují pouze 2 řešení. Buď si můžete koupit úplně nový notebook se silnější konfigurací i grafikou, anebo můžete zkusit zvednout váš stávající grafický výkon pomocí externí grafické karty.

Zatímco interní grafika je komponentou zabudovanou v notebooku, externí grafika je přídavné samostatné zařízení, které k notebooku připojíte pomocí portu Thunderbolt 3. Bez tohoto konektoru externí grafiku použít nelze.

Tato zařízení však mívají vysokou pořizovací cenu v řádech několika desítek tisíc Kč. Kromě vysokého grafického výkonu totiž nabízí také rozšířené možnosti konektivity. Získáte tak více portů a můžete přes ně notebook i napájet. Mohou mít dokonce i další funkce (přímé připojení velkých monitorů, externí datová úložiště, atd.).

Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, dejte si pozor na už zmíněný problém, který vzniká nepoměrem výkonu procesoru a grafiky. Při pořízení externí grafiky by k němu mohlo snadno dojít a grafický výkon drahého zařízení by byl bržděný notebookovým procesorem.

Závěr

Grafická karta je komponentou, která výrazně ovlivňuje celkovou cenu, kterou budete muset za nový notebook zaplatit. Notebooky s výkonnou grafikou se vám proto vyplatí pořizovat pouze v případech, kdy jejich potenciál naplno využijete. Proto je nutné notebook i jeho grafiku vybírat vždy primárně podle toho, jakou činnost na něm budete nejčastěji provozovat. S našim návodem už budete vědět, jak vybrat grafiku šitou na míru přesně pro vás.

Kam dál

Jak schovat kabely od TV, PC a další
před 4 dny, 24.4.2024

Jak schovat kabely od TV, PC a další

Spleť volně ležících či visících kabelů nejen nevypadá dobře, ale může způsobit i spoustu potíží. Kromě samotné nepraktičnosti ve chvíli, kdy nemůžete zamotaný kabel mezi jinými najít, jsou neuspořádané kabely náchylnější k poškození a zároveň představují riziko úrazu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11
před 5 dny, 23.4.2024

Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11

Klonování disku může na první pohled vypadat složitě, avšak jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak ze starého úložiště přenést veškerá data na nový disk. V článku zjistíte, co k tomu budete potřebovat, kdy se klonování disků hodí a ukážeme vám, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat paměť RAM do notebooku
před 24 dny, 4.4.2024

Jak vybrat paměť RAM do notebooku

Výběr vhodné operační paměti RAM má výrazný vliv na celkovou rychlost práce na notebooku. Právě operační paměť totiž určuje, kolik aplikací a různých procesů můžete na notebooku současně spustit bez toho, aniž by se váš stroj začal výrazně zpomalovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)
před 24 dny, 4.4.2024

K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)

U multifunkčních tiskáren či skenerů se často můžete setkat se zkratkou ADF. Automatický podavač je užitečnou funkcí, která najde uplatnění zejména ve větších kancelářích, kde se často pracuje s velkým množstvím dokumentů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11
před 1 měsícem, 18.3.2024

Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11

Aktualizace ovladačů je důležitým krokem pro udržení optimálního výkonu a stability operačního systému. Nejnovější verze ovladačů často přináší vylepšení kompatibility a opravy chyb, což může i výrazně zlepšit uživatelskou zkušenost a bezpečnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat notebook na úpravu fotek
před 2 měsíci, 11.3.2024

Jak vybrat notebook na úpravu fotek

Pořízením snímku končí jenom první část práce fotografa. Ta druhá část vyžaduje čas strávený u počítače při práci na úpravě fotografií. Pokud často při focení cestujete, nebo preferujete možnost být při úpravě fotek flexibilní, bude pro vás notebook neocenitelným pomocníkem. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware