Proč je procesor důležitý?
Procesor, nebo chcete-li Central Processing Unit (CPU), je hlavní výpočetní jednotkou a mozkem notebooku. Veškeré zpracovávání příkazů, které notebooku zadáte, jde právě přes něj. Je to tedy řídicí jednotka, která kromě své vlastní výpočetní činnosti současně předává příkazy i ostatním komponentům v notebooku.
Zjednodušeně řečeno tedy výkon procesoru udává výkon a rychlost samotného zařízení. Ten se samozřejmě dále odvíjí i od výkonu ostatních komponent, procesor v něm ale hraje jednu z nejdůležitějších rolí.
Požadavky na procesor dle aktivity
V první řadě je třeba si ujasnit, jakou činnost budete na notebooku primárně vykonávat. Pokud se nechcete ponořit do technických detailů, můžete se pro zjednodušení při výběru řídit následujícím rozdělením.
- Pokud vybíráte pracovní notebook na běžné kancelářské činnosti, vystačit byste si měli s procesorem Intel Core i5 či AMD Ryzen 5 se 4 jádry (případně pouze Intel Core i3 nebo AMD Ryzen 3).
- V případě notebooku na editaci fotografií byste u procesoru měli chtít alespoň 6 jader a frekvenci ideálně 2,5-3,5 GHz.
- Pokud hledáte notebook na střih videa, vyplatí se vám 6-8 jader a frekvence kolem 4 GHz. Pohybovat se tedy budete v třídách Intel Core i7 či AMD Ryzen 7 (to samé pak platí v případě notebooků pro grafiky, kteří provádějí náročnější 3D grafické práce).
- Vysokou frekvenci kolem 4 GHz musí mít také procesor v notebooku pro architekty. Čím novější bude generace a čím vyšší bude výkonnostní třída procesoru, tím samozřejmě lépe.
Přitom je důležité počítat i s určitou výkonnostní rezervou, aby vám notebook morálně rychle nezastaral (tzn. nepřestal brzy výkonově stačit nárokům nejnovějších programů).
Hlavní parametry procesoru
Samozřejmě takto obecné doporučení nemusí každému stačit. Pojďme se proto podívat na ty nejdůležitější parametry, které byste u procesorů měli sledovat.
Výrobní technologie
Obecně sice platí, že novější generace procesorů jsou lepší a výkonnější, tak jednoduché to ale není. Úzce to totiž souvisí s tím, jak novou generaci výrobce vylepší a jakou výrobní technologii při tom použije.
V praxi jde o to, zda výrobce přejde na větší miniaturizaci. Tu udává údaj v nm (nanometr). Čím je totiž hustota roztečí tranzistorů vyšší, tím je u procesoru výkon vyšší a spotřeba nižší. Vždy je tedy výkonnější ten procesor, u kterého je toto číslo nižší (protože tím pádem je již zmíněná hustota vyšší).
V noteboocích mají nejnovější procesory AMD tento údaj na 5 nm (7. generace s architekturou Zen 4) nebo dokonce na 4 nm (8. generace s architekturou Zen 5). Stejná hodnota 4 nm pak platí také pro nejnovější 14. generaci Intelu, ale pouze v případě procesorů s kódovým označením Meteor Lake (Raptor Lake Refresh využívá oficiálně 10nm technologii, ačkoli ve všech důležitých parametrech odpovídají tyto procesory 7 nm).
Počet jader a vláken
S počtem jader je to jednoduché – čím je jich více, tím je procesor výkonnější, protože může zpracovávat více úloh současně bez toho, aby mezi nimi musel přepínat. Většinou ale vyšší počet jader znamená také vyšší spotřebu energie.
Absolutním základem jsou dnes i pro kancelářskou práci alespoň 4 jádra. Pokud však vybíráte notebook pro náročnější činnost, například střih videa, ideálních bude 8 jader.
Kromě počtu jader je ale potřeba sledovat také počet vláken. Mnoho notebooků totiž může mít procesor s dvojnásobným počtem vláken, než je počet jader (například 4jádrový procesor s 8 vlákny). Vlákno pak poukazuje na schopnost jádra pracovat na 2 úlohách současně.
Tímto způsobem uživatel notebooku vytěží z jednoho jádra více výkonu. Počet vláken ale berte pouze jako doplňkovou informaci, protože ačkoli je efekt vyššího počtu vláken znatelný, 8jádrový procesor s 8 vlákny bude vždy výkonnější, než 4jádrový procesor s 8 vlákny.
Frekvence procesoru a její přetaktování
S vyšší frekvencí procesoru stoupá také jeho výkon. Údaj se udává v GHz a určuje počet operací, které procesor vykoná za časovou jednotku. Jako takový absolutní základ lze označit rozmezí 2-2,5 GHz. 3 GHz je pak průměr a výkonné notebooky pro náročné činnosti mívají přes 3,5 GHz.
Do údaje o frekvenci ale opět zasahuje také výrobní technologie procesoru. Ty novější mají při stejné frekvenci mírně vyšší výkon, takže procesor s novější technologií může být i při mírně nižší frekvenci stejně rychlý nebo dokonce rychlejší než procesor s vyšší frekvencí, ale starší technologií.
S frekvencí dále souvisí také případná možnost tzv. přetaktování procesoru. Je to sice jedna z možností, jak zrychlit počítač, obecně se ale v noteboocích přetaktování procesoru kvůli omezeným možnostem chlazení příliš nedoporučuje, jelikož by mohlo způsobit přehřívání notebooku.
Pokud se procesor přetaktuje, zvýší se tím právě jeho frekvence. Ta je totiž odvozená od frekvence sběrnice a určuje jí násobič. Násobič ale ve většině případů bývá v noteboocích uzamčený, a tyto notebooky tudíž možnost přetaktování procesoru nenabízí. Pokud s tímto procesem máte zkušenosti a v minulosti jste už přetaktovávali, musíte se už předem přesvědčit o tom, zda vám tuto možnost nabídne i nový notebook.