Jak vybrat notebook pro grafika

Grafická karta, paměť, procesor, SSD disk, externí monitor? Co vše je třeba brát v úvahu při výběru notebooku pro grafika? Na čem je dobré nešetřit a co nehraje takovou roli? Na to vše se podíváme v našem článku.

Foto: Sasha Kim | Zdroj: Pexels.com

Vybrat notebook pro grafika není těžké, musíte při tom ale samozřejmě vědět, na co dbát a čím se při výběru řídit. Klíčové je nezamýšlet se čistě nad technickými parametry notebooku, ale zohlednit také vaše specifické potřeby a požadavky. Tedy to, jaký druh grafiky vlastně budete zpracovávat.

Pokud jste začínajícími grafiky, musíte si proto ze všeho nejdřív ujasnit to, jaký grafický program budete používat.

Základní grafické programy

Notebook vhodný pro grafiky musí být schopen tzv. „utáhnout“ jeden ze základních grafických programů - více viz. jejich systémové požadavky:

Adobe Photoshop
Adobe Illustrator
Adobe InDesign
Adobe Lightroom

Podle činnosti, které se v oblasti grafiky budete primárně věnovat, budete vybírat jeden z těchto programů. Pokud se například chystáte profesionálně fotografovat a následně vaše fotografie a soubory RAW různě upravovat, nejlépe vám poslouží Adobe Photoshop nebo Adobe Lightroom.

V případě, že budete tvořit hlavně vektorovou grafiku, nejvhodnější pro vás bude Adobe Illustrator. Adobe InDesign bude zase nejlepší pro ty, kteří se chystají navrhovat stránky a vytvářet rozvržení tisku u nejrůznějších reklamních či jiných dokumentů (například rozvržení knih, elektronických knih, časopisů, plakátů apod.).

Na počátku samotného výběru notebooku pro grafiky je proto důležité uvědomit si, že tyto programy se mohou v systémových požadavcích na váš nový stroj lišit. Zatímco v případě úpravy fotografií si vystačíte tím, že budete dbát na velikost a co nejvyšší možné rozlišení displeje, při notebooku pro 3D grafiku už musíte více dbát na výkon (více např. v článku o výběru notebooku pro architekty). 

Foto: Tranmautritam | Zdroj: Pexels.com

Parametry Notebooku pro grafiky

Při výběru notebooku pro grafiky bychom měli rozlišovat mezi zásadními a méně důležitými parametry. Zejména v případě, že máte omezený rozpočet, je důležité vědět, na čem šetřit nesmíte a na čem naopak můžete. Nejprve se pojďme podívat na ty nejzásadnější.

Výkonná grafická karta pro notebook

Hlavní rozdíl mezi výběrem notebooku pro grafické práce, náročnější úpravy fotografií či střih videavýběrem běžného pracovního notebooku je grafická karta. Zatímco v případě pracovního notebooku (např. u námi recenzovaného HP Elitebook 850 G7 a 855 G7) to není až tak podstatný parametr a vystačíme si klidně s integrovanou grafickou kartou, notebook pro grafika se bez výkonné dedikované grafické karty neobejde.

Pro všechny základní grafické programy by grafická karta pro notebook měla mít minimálně 2 GB grafické paměti a podporu DirectX 12. Pokud používáte displej s rozlišením 4K, nároky jsou už vyšší – konkrétně 4 GB grafické paměti. Při tvorbě náročnějších a komplikovanějších modelů či vizualizací byste rozhodně měli uvažovat o dedikované kartě s grafickou pamětí alespoň 8 GB a vyšší.

Dobrou volbou mohou být např. dedikované grafické karty z řad NVIDIA Quadro nebo NVIDIA GeForce GTX. Obecně se soustřeďte při výběru na střední třídu grafických karet. Pokud nechcete spoléhat pouze na integrovanou grafiku, je tu i možnost pořízení externí grafické karty pro notebook.

Výkonný procesor

Požadavky na procesor jsou u všech základních grafických programů Photoshop, Lightroom, Illustrator a InDesign podobné. Potřebný je vícejádrový procesor Intel nebo AMD s frekvencí alespoň 2 GHz. Jde ale o naprostý základ. Lepší je sáhnout alespoň po notebooku s procesorem Intel Core i5 nebo AMD Ryzen 5. Níže byste v případě procesoru rozhodně jít neměli.

Pokud se budete věnovat náročnější 3D grafice, rozhodně se vám vyplatí zainvestovat do procesoru Intel Core i7 nebo AMD Ryzen 7. Náročnější grafické návrhy totiž kladou zvýšené požadavky také na výkon procesoru. Zejména při renderování velkých modelů oceníte při vykreslování výkonný procesor s více jádry. 

Paměť RAM s dostatkem prostoru

Operační paměť RAM lze nejlépe popsat na příkladu zápisníku. Jde o jakýsi „list čistého papíru“, na kterém procesor počítá veškeré výpočty potřebné k plynulému chodu softwaru. Do této mezipaměti se dočasně ukládají všechna data během používání aplikace. Čím náročnější a větší procesy na notebooku provádíte, tím musíte mít na RAM více místa.

Naprostým minimem je 8 GB RAM, doporučuje se ale nejít pod 16 GB (s 16 GB RAM vám plynule poběží Photoshop, Illustrator, Lightroom i InDesign). V případě náročnější 3D grafiky budou požadavky opět vyšší, v tomto případě už se vám rozhodně vyplatí mít 32 GB RAM.

Na rozdíl od stolních počítačů mívají notebooky méně slotů pro paměti - typicky 2. Některé notebooky navíc ani rozšíření paměti neumožňují. Před nákupem si proto možnost rozšíření paměti ověřte a pro jistotu volte notebook s větší pamětí.

Pevné disky s dostatkem prostoru

Pro práci s grafikou bude určitě potřebné pořídit si notebook s SSD diskem. Pro bezchybný chod aplikací Photoshop či InDesign je SSD nutností. Instalace a samotný běh aplikace budou probíhat právě na něm. Na HDD disk si můžete maximálně ukládat důležitá data a výstupy.

Podle konkrétního grafického programu, který budete při práci používat, se pak následně odvíjí požadované volné místo na disku. U aplikace Photoshop je to 50 GB, Illustrator vyžaduje zase 2 GB pro instalaci a další volné místo, InDesign se neobejde bez 3,6 GB volného místa a dalšího dodatečného volného prostoru. Lightroom potřebuje k instalaci 4 GB volného místa a opět také dodatečný volný prostor.

Pokud tedy plánujete používat více nástrojů s vysokými nároky na prostor na disku, vybírejte pro jistotu větší disk.

Displej s vysokým rozlišením

Grafika je samozřejmě hlavně vizuální médium, proto je displej notebooku velmi důležitým parametrem při výběru.

Notebooky s menšími displeji (13“, 14“) se sice snadněji přenáší, vy ale na vaší grafickou práci potřebujete hlavně pořádně vidět. Pořizovat si notebooky s těmito úhlopříčkami by proto bylo pro grafiky riziko. Minimem by pro vás mělo být 15“, ideálně však 17“. Doporučit lze i pořízení externího monitoru, který k notebooku jednoduše připojíte.

Ještě důležitějším parametrem je u displeje jeho rozlišení. Všechny základní grafické programy – Photoshop, Lightroom, InDesign i Illustrator, vyžadují minimálně Full HD rozlišení (1 920 x 1 080 px). Pokud to s grafikou myslíte vážně a chystáte se používat velký monitor, klidně můžete zainvestovat do QHD (2 560 x 1 440 px) nebo do 4K rozlišení (3 840 x 2 160 px).

Foto: Faizur Rehman | Zdroj: Unsplash.com

Doplňkové parametry

Při výběru notebooku pro grafika je z doplňkových parametrů nejdůležitější operační systém.

Operační systém

Všechny základní grafické programy poběží jak na Windows, tak na MacOS. V případě Windowsu je samozřejmostí 64bitová verze Windows 10 nebo 11. V případě MacOS budete potřebovat minimálně Big Sur (verze MacOS 11).

Chlazení

Grafická tvorba je pro procesor i ostatní komponenty v počítači velmi náročným procesem. Notebook by se bez odpovídajícího chlazení mohl snadno začít přehřívat. Rozhodně byste si proto k němu měli pořídit chladicí podložku. Nezapomínejte notebook pravidelně čistit a snažte se zabránit přehřívání počítače např. tím, že jej nebudete umisťovat poblíž zdrojů tepla. Nejspíše tak svému notebooku i prodloužíte životnost.

Shrnutí požadavků

Pro přehlednost si tedy všechny parametry notebooku pro grafika shrňme:

  • Procesor s více jádry (alespoň 4, ideálně 6) o frekvenci minimálně 2 GHz. Základem je tedy Intel Core i5 nebo AMD Ryzen 5, ideálně však vyšší.

  • Operační paměť RAM minimálně 8 GB, ideálně však alespoň 16 GB.

  • Dedikovaná grafická karta s dostatkem grafické paměti, ideálně alespoň 4 GB.

  • Displej velký alespoň 15-17“, ideálně externí monitor, minimální rozlišení Full HD (1 920 x 1 080 px), ideální však QHD až 4K.

  • SSD disk s dostatkem prostoru.

Jak již zaznělo, projděte si především systémové požadavky nástrojů, které chcete využívat a počítejte s tím, že do budoucna mohou nároky na výpočetní výkon růst. Vybírejte notebook podle doporučených, nikoliv minimálních požadavků a berte ohled i na budoucí upgrade (např. v podobě přidání další paměti).

Při výběru notebooku pro grafické práce se nemusíte vyhýbat ani pořízení herního notebooku. Ty jsou koneckonců stavěny na to, aby utáhly ty náročnější hry. Tudíž mívají velmi vysoký výkon a grafiku na obstojné úrovni. Pokud se pro tento krok rozhodnete, nejdříve si ale ověřte, zda grafická karta vyhovuje vašim požadavkům. Ostatní parametry herního notebooku budou nejspíše na dostatečné úrovni.

Potřebujete s výběrem poradit?

Nacházíte se zrovna uprostřed procesu výběru notebooku na grafické práce a rádi byste se ohledně výběru konkrétního modelu poradili? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit

Kam dál

Jak na odblokování tiskárny
před 3 dny, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 14 dny, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 24 dny, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 29 dny, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 1 měsícem, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na plnění toneru a cartridge
před 2 měsíci, 6.5.2024

Jak na plnění toneru a cartridge

Kompletní výměna toneru v případě laserové tiskárny či cartridge u tiskárny inkoustové není jediným způsobem, jak doplnit barvu. Alternativu představuje opětovné naplnění právě spotřebované kazety. Postup si ukážeme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny