Parametry Notebooku pro grafiky
Při výběru notebooku pro grafiky bychom měli rozlišovat mezi zásadními a méně důležitými parametry. Zejména v případě, že máte omezený rozpočet, je důležité vědět, na čem šetřit nesmíte a na čem naopak můžete. Nejprve se pojďme podívat na ty nejzásadnější.
Výkonná grafická karta pro notebook
Hlavní rozdíl mezi výběrem notebooku pro grafické práce a výběrem běžného pracovního notebooku je grafická karta. Zatímco v případě pracovního notebooku (např. u námi recenzovaného HP Elitebook 850 G7 a 855 G7) to není až tak podstatný parametr a vystačíme si klidně s integrovanou grafickou kartou, notebook pro grafika se bez výkonné dedikované grafické karty neobejde.
Pro všechny základní grafické programy by grafická karta pro notebook měla mít minimálně 2 GB grafické paměti a podporu DirectX 12. Pokud používáte displej s rozlišením 4K, nároky jsou už vyšší – konkrétně 4 GB grafické paměti. Při tvorbě náročnějších a komplikovanějších modelů či vizualizací byste rozhodně měli uvažovat o dedikované kartě s grafickou pamětí alespoň 8 GB a vyšší.
Dobrou volbou mohou být např. dedikované grafické karty z řad NVIDIA Quadro nebo NVIDIA GeForce GTX. Obecně se soustřeďte při výběru na střední třídu grafických karet. Pokud nechcete spoléhat pouze na integrovanou grafiku, je tu i možnost pořízení externí grafické karty pro notebook.
Výkonný procesor
Požadavky na procesor jsou u všech základních grafických programů Photoshop, Lightroom, Illustrator a InDesign podobné. Potřebný je vícejádrový procesor Intel nebo AMD s frekvencí alespoň 2 GHz. Jde ale o naprostý základ. Lepší je sáhnout alespoň po notebooku s procesorem Intel Core i5 nebo AMD Ryzen 5. Níže byste v případě procesoru rozhodně jít neměli.
Pokud se budete věnovat náročnější 3D grafice, rozhodně se vám vyplatí zainvestovat do procesoru Intel Core i7 nebo AMD Ryzen 7. Náročnější grafické návrhy totiž kladou zvýšené požadavky také na výkon procesoru. Zejména při renderování velkých modelů oceníte při vykreslování výkonný procesor s více jádry.
Paměť RAM s dostatkem prostoru
Operační paměť RAM lze nejlépe popsat na příkladu zápisníku. Jde o jakýsi „list čistého papíru“, na kterém procesor počítá veškeré výpočty potřebné k plynulému chodu softwaru. Do této mezipaměti se dočasně ukládají všechna data během používání aplikace. Čím náročnější a větší procesy na notebooku provádíte, tím musíte mít na RAM více místa.
Naprostým minimem je 8 GB RAM, doporučuje se ale nejít pod 16 GB (s 16 GB RAM vám plynule poběží Photoshop, Illustrator, Lightroom i InDesign). V případě náročnější 3D grafiky budou požadavky opět vyšší, v tomto případě už se vám rozhodně vyplatí mít 32 GB RAM.
Na rozdíl od stolních počítačů mívají notebooky méně slotů pro paměti - typicky 2. Některé notebooky navíc ani rozšíření paměti neumožňují. Před nákupem si proto možnost rozšíření paměti ověřte a pro jistotu volte notebook s větší pamětí.
Pevné disky s dostatkem prostoru
Pro práci s grafikou bude určitě potřebné pořídit si notebook s SSD diskem. Pro bezchybný chod aplikací Photoshop či InDesign je SSD nutností. Instalace a samotný běh aplikace budou probíhat právě na něm. Na HDD disk si můžete maximálně ukládat důležitá data a výstupy.
Podle konkrétního grafického programu, který budete při práci používat, se pak následně odvíjí požadované volné místo na disku. U aplikace Photoshop je to 50 GB, Illustrator vyžaduje zase 2 GB pro instalaci a další volné místo, InDesign se neobejde bez 3,6 GB volného místa a dalšího dodatečného volného prostoru. Lightroom potřebuje k instalaci 4 GB volného místa a opět také dodatečný volný prostor.
Pokud tedy plánujete používat více nástrojů s vysokými nároky na prostor na disku, vybírejte pro jistotu větší disk.
Displej s vysokým rozlišením
Grafika je samozřejmě hlavně vizuální médium, proto je displej notebooku velmi důležitým parametrem při výběru.
Notebooky s menšími displeji (13“, 14“) se sice snadněji přenáší, vy ale na vaší grafickou práci potřebujete hlavně pořádně vidět. Pořizovat si notebooky s těmito úhlopříčkami by proto bylo pro grafiky riziko. Minimem by pro vás mělo být 15“, ideálně však 17“. Doporučit lze i pořízení externího monitoru, který k notebooku jednoduše připojíte.
Ještě důležitějším parametrem je u displeje jeho rozlišení. Všechny základní grafické programy – Photoshop, Lightroom, InDesign i Illustrator, vyžadují minimálně Full HD rozlišení (1 920 x 1 080 px). Pokud to s grafikou myslíte vážně a chystáte se používat velký monitor, klidně můžete zainvestovat do QHD (2 560 x 1 440 px) nebo do 4K rozlišení (3 840 x 2 160 px).